franzkfk franzkfk komentáře u knih

Hodnotit celou knihu by ode mě nebylo fér, jelikož jsem četl pouze první rozhovor. Ten mě však dohnal napsat pár řádků, protože tu mají lidé zmatený vztah vůči osobě z prvního rozhovoru. Z klinického hlediska má tato paní poruchu osobnosti (je to odvážné tvrzení, ale někdo to říci nahlas musí). Celý rozhovor je jen směs inkongruence (nesouladu), vnitřního neklidu a kriminálního zákulisí. Upřímně, je to krásný přiklad pro studenty psychopatologie. Pan Palán by se měl zamyslet nad tím, zdali zcela evidentního lháře, manipulátora a egodystonního člověka považovat za silnou ženu. Soucit u poruch osobnosti je téměř vždy ambivalentní. Bohužel je to odraz genetických predispozic a psychosociáního dopadu. Takový člověk ví, co dělá, ale je pro něj těžké se zachovat dle běžných morálních norem. Je to skutečná lidská tragédie.

01.05.2022

Steve Jobs Steve Jobs Walter Isaacson

Všechna dokonalá díla mají v sobě kaz.

11.04.2020 5 z 5

Watchmen: Strážci Watchmen: Strážci Alan Moore

Asi by bylo lichý reflektovat přesah Watchmenů, kterej je zjevnej. Spíš uvedu, proč mi přijde adaptace (kinosestřih) od Z.Snydera mnohem záživnější (nikoliv lepší) - méně je někdy více.

10.04.2020 4 z 5

Vypečený život flákače Vypečený život flákače Bryan Lee O’Malley

Geniální a komplexně alegorický náhled na problematiku romantických vztahů.

10.04.2020 5 z 5

Frankenstein Frankenstein Mary Wollstonecraft Shelley

O těch z nás, kteří jsou rodiči. O těch z nás, kteří jsou dětmi. O nás všech.

Malá čarodějnice Malá čarodějnice Otfried Preussler

O relativitě mravních norem.

Proměna Proměna Franz Kafka

O vnitřní tíze těch, kteří vybočují z davu.

09.04.2020 4 z 5

Krvavý román Krvavý román Josef Váchal

Váchal je takový John Carpenter knižního světa.

Jungova mapa duše Jungova mapa duše Murray Stein

Další důkaz o tom, že Jung -- narozdíl od Freuda -- nepoužíval jen mozek, ale také srdce.

09.04.2020 4 z 5

Duna Duna Frank Herbert

O vnějších změnách, jež vyvěrají z těch vnitřních.

Zámek Zámek Franz Kafka

Co je složité, je i jednoduché. Co je temné, je i světlé. Co se děje na povrchu, děje se i uvnitř.

Pýcha a předsudek Pýcha a předsudek Jane Austen

O těch z nás, kteří věří, že kompromis v lásce může mít jen pozitivní konotaci.

09.04.2020