Pýcha a předsudek

od:

Pýcha a předsudek

Popis knihy zde zatím bohužel není.

https://www.databazeknih.cz/images_books/36_/364328/pycha-a-predsudek-Mih-364328.JPG 4.64220
Žánr:
Literatura světová, Romány
Vydáno:, Omega
více informací...
Nahrávám...

Komentáře (590)

Přidat komentář
Hospodyňka
14. února

Krásná vzpomínka na sedmou třídu.

Morgaine07
12. února

Tohle je už klasika

JmenujiSeZuzla
09. února

Knihu jsem si chtěla přečíst už dlouho. Přeci jen je to klasika. Film jsem už kdysi zhlédla a pamatuji si, že to bylo krásné. Hned na začátek bych chtěla říct, že mě zklamalo zpracování nového vydání knihy, kde je na přebale fotka z filmu. Tohle se mi opravdu nelíbilo a zlatá stará verze. Když jsem knihu četla, hned na začátek mě dokázalo pohltit to prostředí. Anglie v 18. století je krásná a autorka to pojala opravdu skvostně a nechávala jsem se unést všemi těmi krásnými řádky. Autorka má velice osobitý styl psaní (hlavně na tuto dobu). Milovala jsem ty zastaralé výrazy, které mi dnes přijdou rozkošné. Jedinečný je ale samozřejmě samotný příběh. Krásně vyzobrazená pýcha, která nemusí být vždy opravdovou pýchou. To stejné bych mohla říct o dalších dobrých i zlých vlastnostech a jejich opsání v knize. Celkově se mi hrozně líbilo jak se hlavní hrdinka zabývala lidmi, jak na ně nahlížela a řešila jejich vystupování a vlastnosti. Nejvíce mě ale bavily samotné vztahy v oné době. Typické plesy, pomluvačné ženy, rodiny z vyšších i nižších kast - to se mi na knize asi líbilo nejvíc. Z čeho jsem naopak v rozpacích je srovnání knihy a filmu. Po dočtení knihy jsem si vlastně uvědomila, že jsem film nemohla pochopit zcela. Chyběli tam základní informace okolo rozhodování Elizabeth. Film si zase přidal hodně prvků co se v knize nestaly. Takže příběh je vlastně pojat dvěma různými způsoby (originál a filmové zpracování). Z knihy jsem také měla naprosto jiný pocit z postav, než to bylo u filmu. Pan Darcy se mi v knize jevil úplně jinak, Elizabeth totéž nebo i pan Collins. To už jsou ale spíše takové drobné nejasnosti v příběhu, co mě zarazily. V tomto žánru určitě jedna z nejlepších knih. Knihu jsem četla v rámci čtenářské výzvy (kniha která byla zmíněná v jiné knize - v knize Smečka od Andrei R. Cremer).

May
07. února

Do výzvy 2018 jsem měla naplánovaných několik knih, podle nichž byl natočen seriál .... Nakonec ale všechny stále stojí na původních místech knihovny :-) Když jsem otevírala Pýchu a předsudek, tak mě napadlo, po kolikáté ji jdu číst? Netuším :-) :-) :-) Je to po mnohokráté :-) A jako vždy se těším na své oblíbené části knihy a prožívám svém další a další zamilovávání se do pana Darcyho ....

Denisa232623
04. února

Pro mě jedna z nejlepších knih tohoto žánru. Jsem sice nadšencem jiných knih, ale tahle mě pohltila a znám ji skoro nazpaměť. Krásný příběh který se dá číst stále dokola.

evelýny
04. února

Klasika , která opravdu nikdy nezklame - ať v knižní nebo filmové podobě.
U mě přečteno několikrát a vždy mě tento příběh spolehlivě odvede od přetechnizovaného, uspěchaného současného světa.
A přiznám se bez mučení, že do pana Darcyho se zamilovávám již automaticky. A jeho podoba v mých představách neodmyslitelně patří Colinu Firthovi ( ten je jistě celým štěstím bez sebe ) :-))

lucie0951
30. ledna

Kniha, která potěší a pobaví za dlouhých zimních večerů. Vřele doporučuji:)

simonit
27. ledna

Nadherny pribeh z anglickeho prostredi...pribeh o lasce:) Elizabeth me velmi zaujala a uplne jsem se do ni dokazala vzit. Moc a moc doporucuji!

ZNellyZ
26. ledna

Odtažitý pan Darcy a slečna Elizabeth, která si hned na vše udělá svůj názor. Charakter všech postav je promyšlený, v knize se neustále něco děje a všechno na sebe navazuje. Ze začátku jsem se bála tloušťky knihy, ale za pár dnů jsem knihu přečetla a velmi těžko se mi s ní loučilo. Rozhodně tohle nebyla moje poslední kniha od J. Austinové

irskádívka
26. ledna

Přiznávám se bez mučení, že Pýcha a předsudek patří mezi mé nejoblíbenější knihy. Čtu ji často, už ji znám skoro zpaměti a stále ji mám ráda.

Adhara
25. ledna

Nepodarilo sa mi to dočítať. Štýl bol pre mňa extrémne, ale naozaj extrémne nečitateľný. Na ženské romány síce nie som ani tematicky, ale pri dobre napísaných mi nerobí problém dať im veľa hviezdičiek. Toto ten prípad nie je. Aj cez Rozum a cit som sa prehrýzla len s najväčším sebazaprením a zostávam v nemom úžase nad tým, aká je Austenová obľúbená autorka...

Květinka008
24. ledna

Pramáti vše romantických příběhů mě potkala až v pokročilém věku jako jedna z knih čtenářské výzvy. Podle diskuze "kniha, která byla zmíněna v jiné knize" je tahle snad nejcitovanější, proto jsem ji "musela mít" a nelituju! A odkazuje na ni schematicky i má oblíbená Bridget Jonesová, co říct víc než... * * * * * !

Tina50
22. ledna

Přiznám se, že Jane Austen mám celou, ale tato kniha je má nejoblíbenější. Samozřejmě je pro feministky naprosto nepřijatelná, protože je tam jasně vyjádřen názor, že ženě je dobře jen vedle správného muže. Ale já jsem romantička a tato idea mě naplňuje štěstím. Tato kniha je plná úžasných štiplavých dialogů a krásných dopisů. Prostě mám ráda tuto knihu a ráda se k ní vracím.

ber-tram
22. ledna

Věty drží tuze semknutý a nepropustný tvar, což při současném řídkém tlachání, co slina na papír přinese, jen aby stránky naskakovaly a slova běžela (a říká se tomu pořád hrdě literatura), nebývá pravidlem. Mnohé myšlenky volají po opakovaném vstřebání, a není to dílem neobratnosti autorky, ale povrchnosti čtenáře, zvyklého hltavě lítat z řádku na řádek metodou: co nepochytím úplně, to už si nějak domyslím. Tady by ovšem byla škoda neužít si hutný vyjadřovací styl. Ne snad kvůli ději, ten je průhledný a všední (no to mě podrž: žádná facka, žádný výstřel, jen pár špičatějších dialogů), a přesto plný mezilidského napětí, založeného na ustrojené osobní a listinné komunikaci. Tohle je vlastně vzor kvalitní sociální sítě - zdrojem signálu je toliko návštěva nebo dopis a zvěsti, co přinášejí, mají opravdu osobní váhu a cenu, hlavně cenu trpělivosti. Jakoby to nelichotivě diagnostikovalo nedočkavý informační průjem dneška, kdy permanentní signál dotírá tak vlezle a všude, že jen posiluje naši imunitu proti vnímavosti. Proto při čtení o staré obyčejné době neškodí trochu zpomalit a zapnout mozek. 1/18

KnihomolkaYulča
10. ledna

Abych ji k něčemu přirovnála, tak asi k dnešní Selekci, jen se nejedna o kasty, ale o rody. Příběh je naprosto brilantní a konec naprosto dokonalý. Výhoda krátkých kapitol, obsahuje dopisy, které příběh osvěží. Asi bych v té době chtěla žít. Doporučuji všem, kdo ještě nečetl, protože rozhodně nesahnete vedle :-):-*

Leanis
10. ledna

Kniha, která vás naprosto vtáhne do děje, a to i přes náročnou jazykovou stránku. Vůbec se nejedná a "romantickou spatlaninu", jak se někteří domnívají. Naopak, kniha vás seznámí se zajímavým rozdělením společnosti tehdejší Anglie, odsoudí hon za mocí
a bohatstvím a při některých částech se budete smát nahlas. Postavy jsou hodně dobře charakterizované, hlavní postava má skvělý smysl pro humor a vlastní hlavu. A opěvovaný pan Darcy je chvíli arogantní zmetek a druhý okamžik nejsoucitnější postava celé knihy. Rozhodně můžu říct - vůbec to není typický princ na bílém koni.
Za mě rozhodně 5*!

mika251
09. ledna

Jedna z kníh, ktorú som v pubertálnom veku rozčítala a potom zase odložila. Proste som k nej musela dozrieť a o desať rokov neskor prečítať jedným dychom :) A bavilo ma to, musim s úžasom povedať, že Jane Austen mala dokonca zmysel pre humor :)
Čtenárska výzva 2018: Kniha, ktorá bola spomenutá v inej knihe :)

Ninjachroust
09. ledna

Zpočátku jsem měla poměrně velký problém začíst se do příběhu. Možná to bylo někdy až přehnaně spisovnou mluvou nebo tím, jak mi byla paní Bennetová od samého počátku protivná, ale pak se to zlomilo a já knihu dočetla jedním dechem. Jedná se o první knihu od Jane Austenové, která se mi dostala do ruky, a třebaže jsem z ní měla obavy právě proto, že se jedná o pravou nefalšovanou romantiku, vydobyla si 'Pýcha a předsudek' stálé místo v mé knihovně. Děj plynul pozvolna bez krkolomných zvratů, postavy byly vykresleny s podivuhodnou lehkostí a já se nad jejich manýry upřímně bavila, ačkoliv mi občas drásaly nervy (již zmíněná paní Bennetová, pan Collins, lady Catherine, Lýdie a další). Elizabeth mi byla sympatická svou snahou ubránit se tehdejším svazujícím pravidlům společnosti a svým ironickým pohledem na svět, i když mě překvapilo, jak snadno se nechala strhnout k předsudkům vůči panu Darcymu stylem "jedna paní povídala". Celkově byla kniha velmi předvídatelná, ale s přihlédnutím k žánru to vůbec není na škodu. Rozhodně si od J. Austenové přečtu něco dalšího.

AgnessN.R.
07. ledna

Já jsem čekala, že se mi kniha bude líbit, ale tolik. A když si vezmu před jakou dobou byla napsána, tak mi dojde, že je vcelku nadčasová a navíc po celou knihu mě bavila paní Bennetová a její vrtochy.
Podle mě to byl krásný zážitek

Rea1307
03. ledna

Není nad klasiku. Ze začátku pro mě bylo trochu těžké zorientovat se v příběhu, ale pak se příběh rozjel a já se nemohla odtrhnout. Líbily se mi postavy i pozvolně plynoucí děj. A pan Darcy.. můj oblíbenec.

nelly2712
03. ledna

Zezačátku jsem se bála, že mě bude kniha nudit - přece jen mi je 16, kniha je 200 let stará a měla jsem jí číst na čtenářský deník. Po přečtení prvních pár stran/krátkých kapitol jsem si stále říkala nic moc, ale s postupem času mě do sebe děj naprosto vtáhl a zamilovala jsem si ho. Má to 400 stran, ale přečetla jsem to fakt rychle a má to něco do sebe. Je to taková romantika, ale fakt krásná klasika, která má co do sebe a fakt se mi líbila, přestože to není úplně můj styl. Nejdřív jsem se musela trochu překousávat přes jazyk, ale pak jsem si na to zvykla a bylo to v pohodě. Fakt doporučuju. :) ted si jdu pustit film, tak snad bude taky dobrý

R.E.M.
01. ledna

Pýcha a předsudek je pro mě jednou z nejpůvabnějších knih, která má kromě úžasně něžné romantiky také čtverácký humor a šibalsky se vysmívá nechvályhodným lidským vlastnostem. Autorka stručně, ale výstižně, kriticky hodnotí tehdejší pošetilou a nerovnoprávnou společnost.

Ke knize se čas od času vrátím. Ani nevím, kolikrát jsem Pýchu s předsudky četla. Miluji její vtip, lehounký sarkasmus, i rozkošnou romantiku a velmi přitažlivý optimismus.
S chutí se nechávám unášet
báječnými popisy rozličných charakterů, hyřících tu hloupostí, tu pošetilostí, jinde zas vtipem a šibalstvím.
Elisabeth si mě získala - moc pěkně napsaná postava, chytrá, vtipná, spontánní, milá i se svou přirozenou nedokonalostí. A Darcy...? No hádejte...!

Kdykoliv čtu knihu současných autorů, kteří z žen a dívek dělají tragické karikatury člověka, vždy si vzpomenu na Jane Austen, které se podařilo napsat mnohem modernější a lidsky sympatičtější ženskou postavu, jakou se hned tak nepovede přivést do knižního světa.
Jane Austine, díky.

Dym
25.12.2017

Další kniha z povinné četby. Musím se přiznat, že ze začátku mi čtení přišlo velice obtížné a nudné. Trvalo mi opravdu dlouho, než jsem ji dočetla, hlavně kvůli tomu, že jsem její čtení neustále odkládala a dávala jsem si od ní pauzy zpravidla trvající déle než týden. Ovšem, jakmile se příběh začal rozvíjet a já si zvykla na styl, kterým je tato kniha napsaná, tak mě to docela i bavilo. Pokud vás neodradí časová náročnost tohoto díla, určitě doporučuji si ji přečíst. Určitě budete mít o čem u maturity mluvit : )

kata0strab
18.12.2017

Kniha mne ze začátku nebavila, ale v polovině (resp. na straně 197) se vše změnilo a dočetla jsem ji jedním dechem.

Aerine
17.12.2017

Ani se nenadějete a jste v 19. století a přejete Elizabeth štěstí s tím zpočátku protivným Darcym. A celý ten rok uteče jako voda. Jsem moooc spokojená

PavlínaAlžběta
15.12.2017

Austenová měla dar co se týče psaní a každé její dílo je něčím krásné, ale Pýcha a předsudek je královnou jejich děl. Knihu jsem četla tolikrát, že to nespočítám, ale film jsem si nikdy nepustila, abych si nezkazila vlastní fantazii. Něžně psaný román, který se čte jedna báseň, stále čekáte jak se bude děj vyvíjet. Každý z anotace pozná, že se dočte o lásce, postavení ve společnosti, jaká to společnost vůbec byla, co bylo správné a co ne, co smělo či nikoliv. Hrdinka Elizabeth si získá každou čtenářku (možná i čtenáře) a pan Darcy...muž, který dokáže změnit svoji povahu a chování, jen aby dokázal, jaký opravdu to člověk je. Budete uneseni do děje , prožívat napětí i humor, ale hlavně romantiku.

LucyDvorska
09.12.2017

Ze začátku jsem do knihy nemohla vůbec začít, když jsem ji četla poprvé, ale nevzdala jsem to, jelikož jsem příběh znala ve filmové verzi a tu miluji, tak jsem knihu neodložila a četla dál. Příběh vůbec nezklamal, jsem ráda, že jsem si ji přečetla. Dnes mám tuto knihu snad po desáté přečtenou a ve své knihovničce. Ráda se k ní vracím. Za panem Darcym obzvláště. Krásný román, skvěle napsané a mohu jen doporučit. Pokud se vám kniha ze začátku nebude líbit, jako mne poprvé, a bude ji chtít odložit a nedočíst, nedělejte to! Opravdu vás mile překvapí.

gonegirl
09.12.2017

Co dodat? Zamilovala jsem se do tohoto příběhu. Zamilovala jsem se do pana Darceyho i do Elizabeth. Jeho čistá a upřímná láska a její inteligence a nespoutanost. Zamilovala jsem se do Viktoriánské Anglie a jejích malebných zákoutí. Nikdo neprohloupí, když si knihu přečte, a věřím, že jí mnozí budou okouzleni tak jako já.

lucalex
23.11.2017

I když romány normálně nečtu a nemám ráda, tak Pýcha a předsudek je jednou z mých oblíbených knih.

Siora
23.11.2017

Tak mi bylo řečeno, že Darcy neexistuje... Ještěže je tam ten Bingley. Skvělý román, nejvíce mne bavily skryté vtípky a palčivé poznámky. Postavu Lízy jsem znala jen z filmů, takto jsem ji poznala naprosto v jiném světle. Film má jednoduše méně prostoru pro vyjádření pocitů postavy. Za mě ****.