Pýcha a předsudek

Popis knihy zde zatím bohužel není.

https://www.databazeknih.cz/images_books/36_/364328/pycha-a-predsudek-Mih-364328.JPG 4.64608

Pride and Prejudice (1813)

Vydáno:, Omega

Skalara
15. listopadu

Má oblíbená kniha a pořád se k ní vracím. Ráda si ji přečtu víckrát.

anája
15. listopadu

Pýcha a předsudek je strhující román,doporučuji knihu i film.

JustWomen
04. listopadu

Klasika se nehodnotí. Kniha zachycuje atmosféru té doby, kdy hlavní starostí bylo dobře se vyvdat. Nic pro mě.

sgjoli
03. listopadu

Dějově to není kniha nijak komplikovaná. Spíše mi to přišlo jako taková psychologicko-sociální sonda do života vyšších vrstev lidí žijících v určitém prostředí a v určité době. Mně to ale vůbec nebavilo. Naopak jsem si to moc užívala. A samozřejmě mne nejvíc bavilo to vzájemné střetávání mezi Elizabeth a panem Darcym – to jejich vzájemné „oťukávání se“, poznávání jeden druhého, než vše dospělo ke zdárnému konci. Také mne bavilo, jak jednotlivé sestry Bennetovy byly každá úplně jiná – jak se to autorce podařilo vykreslit. V tomhle ohledu mi to skoro připomínalo Malé ženy od L. M. Alcottové. Každopádně Pýcha a předsudek je moje srdeční záležitost a ráda se k tomu budu vždycky vracet.

jant02

Je to taková pohádka. Někdo si může libovat v prostředí a způsobech tehdejší společnosti, a nejraději by se do toho období ihned přestěhoval, bylo li by to možné, někdo může tou vší falší, strojeností a pokrytectvím bytostně opovrhovat. Nikdo však nemůže Jane Austenové upřít schopnost naprosto živě a do nejmenších detailů tehdejší společnost, její neduhy i její ctnosti, popsat. A to s citem a lehkostí a taky s patřičnou dávkou ironie a nadhledu.
Velmi milé, uvolňující, v tom nejlepším slova smyslu příjemné čtení.

kolemjdouci123

Tato kniha je jednou z mých nejoblíbenějších a ta drobná písmenka na stránkách mě pohltí vždy naprosto stejně, ať ji čtu dnes nebo jsem ji četla před lety. Jedna z mála knížek, ke které se opakovaně vracím.

sarka9190

Můj přítel se ušklíbá, kdykoliv tuto knihu vidí u mě v knihovně - já tak zažraný blázen do fantasy a sci - fi - ale prostě jo no... A to jsem mu ještě neřekla, že jsem hltala Vinnetoua, Tři mušketýry a mnohé jiné.. Nezlobte se, ale ten poetický a kultivovaný jazyk mi leckdy chybí. Kultivované lehké, kouzelná jemná ironie, skoro pohádkový konec. Pro mne svého druhu pohádka.

KáťaM.

Myslím, že klasika se nehodnotí, to už za nás udělali jiní a proto se k ní další a další generace vrací. Jsem ráda, že jsem si právě tuhle knížku doplnila. Tahle nemohla zklamat a nezklamala. Stejně jako u všech skvělých knížek mě víc zajímaly osudy a pocity vedlejších hrdinů - tady hlavně Jane a Darcyho. Nádherný román, skvěle vykreslené postavy, které nejsou vždy jen dobré nebo špatné, tak jako my všichni.

konicekbily

Moc knih z červené knihovny jsem nepřečetl - nejsem tedy tím nejlepším hodnotitelem. Kniha plně vystihuje atmosféru té doby, představuji si ty dlouhé dny, večery a i noci, kdy šlechta s sebou komunikovala na společenskách akcích. Dnes by jim vystačil chytrý telefon. A vdávání dcer už dnes také není problém - dcery souhlas nepotřeují - jenom rodičům oznámí, s kým žijí. A to jenom někdy. Tak nějak nevím, zda té svobody v rozhodování není vzhedem k historii až příliš. Každopádně román napsaný před více než dvě stě lety je na svou dobu špičkový.

ewkat

Je to klasika, kterou asi třeba přečíst.

HNEDOOCKA

Pro mě bez debat nejkrásnější román, který byl kdy napsán resp. zfilmován. Ke knize i seriálu se vracím určitě minimálně 3 x ročně a nepřestane mě asi udivovat nadčasovost, se kterou byla kniha sepsána. Protože i dnes, ač mám doma výtisk velice starý, je kniha krásně srozumitelná, vtipná a dialogy snadno obstojí i v dnešní době. I když první verzi románu sepsala v letech 1795 – 1797 (vydáno 1813), není třeba žádných úprav, aby i dnes byl román svěží, vtipný a srozumitelný i dnešní generaci. A třebaže knihu umím prakticky nazpaměť, má čestné místo v mé knihovně a budu se k ní vracet, jako asi k žádné jiné :)

hroubek

Poprvé jsem tuto knihu četl na základní škole, podruhé na střední a teď jsem si to po několika letech znovu zopakoval. S každým přečtením této knihy si uvědomuji jistý fakt, a ten fakt je, že tu knihu mám moc rád. Jane Austenová umí skvěle vyprávět a popisovat, má neuvěřitelný talent na vykreslování charakterů a taky umí překvapovat. Osobně se mi moc líbí jakým způsobem je vykreslená doba, ve které se příběh odehrává, líbí se mi jak daná doba fungovala a jak to autorka dokáže prodat se všemi klady a negativy. Zamiloval jsem si postavu Elizabeth, a stejně jako hlavní hrdinka jsem si našel cestu k panu Darcymu, který se projeví jako opravdoví kavalír. Je to nádherný milostný příběh, který umí dojmout, zahřát na srdci a je radost ho číst. I napotřetí se stalo, že mě některé momenty tolik nebavily a byly zbytečně zdlouhavé, ale i tak mě to zážitek z knihy nezkazilo. Už teď se těším až si to za pár let přečtu znova.

Damato

Román s pohledem na tehdejší svět, skvěle napsaný s nadhledem podaný a děkuji, že žiji ve své době. Pokud bych tehdy žila a měla svou současnou povahu - skončila bych jako stará, osamělá, studená a nenávistná postava, v šedých šatech se škrobeným límečkem , kterou by nikdo neměl rád. Maminko, tatínku, děkuji, že jste mi do mých partnerů nikdy nekecali, přesto že jste tušili, že si tu hubu pěkně namelu....Au, namlela, ale zato mám skvělý, svobodný pocit, že to byla jen moje volba a moje chyba.

Angelo

Skvělé a nadčasové! Doporučuji!

Klarkaa

Naprosto luxusní

KláraH.

Neuvěřitelné, že kniha vznikla před tolika lety. Jazyk, jakým je napsána, emoce, které stříkají, prostě mnoho současných autorů může Jane Austinové její styl jen tiše závidět.

Páájinka

Super román. Ty předlouhé dopisy. Rozhovory mezi mužem a ženou. Nechtěla bych žít v té době, ale je krásné o ni číst

Souky02

Já ani nevím co na té knize mám tak ráda, ale pět hvězdiček jsem jí dát musela. Přečetla jsem ji už třikrát a pokaždé jsem se od ní nemohla odtrhnout.

Je to jedna z mála knih, kterou mám ráda i přes nesympatie k většině postav, ať už k paní Bennetové a jejím mladším dcerám, panu Collinsovi nebo lady Catherine. Tyhle postavy z celého srdce nesnáším.
Samozřejmě, pak jsou tu ty postavy, které žbožňuji, a těmi jsou Elizabeth a pak i pan Darcy.

Všem tedy určitě doporučuji.

LiKa00

Nádherná kniha.

VercaN.

Moje první kniha od Jane Austen, filmovou adaptaci jsem viděla několikrát, kniha je ale nepochybně lepší!

JoSvob

Jedna z mala knizek povinne cetby ve skole, kterou jsem precetla s radosti. Krasna knizka a tech ctyri sta stranek uteklo jako voda.

VercaMaj

Moje nejoblíbenější kniha

Vikk

Červená knihovna z dob viktoriánské Anglie. Společenská sonda tehdejší doby a místa. Kniha co chytí za srdce... Nutí mě to přemýšlet o tom, jestli to byl skutečně klenot tehdejší doby, nebo jestli jen Austinová měla štěstí. Tím nechci knihu znehodnocovat. Naopak. Autorka určitě byla nadaná, kniha je i v dnešní době čtivá. Ale pořád je to "jenom" červená knihovna bez většího přesahu. Co bude takovým zrcadlem "mojí doby" - tj. první poloviny 20. století? Hrozně by mě to zajímalo. Která kniha současnosti takhle propluje stoletími a bude se pořád číst, pořád dokola zfilmovávat a tak pozitivně hodnotit, jako Pýcha a předsudek, Anna Karenina apod.?... Mrzí mě, že se to nikdy nedozvím...

Lauralex

Světem panuje skálopevné přesvědčení, že tahle kniha je na vrcholu literatury. A právem. Už chápu, proč ji má tolik lidí rádo a je tak oblíbená, a proto jsem se do ní vlastně pouštěla – je úžasná! Klasika klasik. Román jak má být. A tak není divu, že jsem ji četla už třikrát a nejspíš ne naposled.

Bylo to mé první setkání s Jane Austenovou, a tím spíš si stále vyčítám, že jsem ji tak dlouho odkládala. Každopádně jsem ráda, že jsem si vybrala na začátek hned její nejlepší, nejznámější a vrcholné dílo, protože mě uhranula a oslnila vším, čím oplývá. Někdy vám tak život dá znamení, a pro mě jím byla četba této knihy. Je to už šest let a já stále vnímám tu atmosféru a cítím to okouzlení. Přesto všechno jsem z ní zpočátku měla trochu strach. Že mě příběh nebude bavit a nesedne mi styl psaní, nicméně žádné předsudky. Opak je pravdou. Časy se mění, ale jisté způsoby a hlavně lidská nátura a cítění moc ne. Kniha pomalu starší než my všichni tady, přitom tak nadčasová a všeříkající i v dnešní době. Je to zkrátka příběh, který nezevšední ani po více než 200 letech.

Jane má osobitý a půvabný styl psaní, a v tom to podle mě celé tkví. Na pohled se to může zdát celé fádní a jednotvárné, dnešními slovy prostě nuda (což tehdy asi víceméně i bylo), nicméně to bylo vykresleno tak sugestivně, autenticky, prakticky a s elegancí jim vlastní, že mě to na první stránce vtáhlo a nepustilo až do konce. Celé se to hezky a plynule rozvíjí, není to zdlouhavé, ba naopak nevyzpytatelné a čtenář se snadno vžije do příběhu. Přečetla jsem ji jako nic. Vždycky mě trochu děsí ten počet stran a tehdy to byla i nejdelší kniha, kterou jsem přečetla, ale tady jsem nakonec litovala, že není ještě delší. Pak jsem si ji i šetřila, protože mi bylo líto, že to skončí a s tím i jedna fáze mého života.

Celkově miluju tuto dobu, kdy byl život možná nudnější a pomalejší, avšak ušlechtilejší, uctivější, laskavější a klidnější. Byla tam určitá zádumčivost ve všech ohledech. Lidé měli jisté vychování, osobní kouzlo a všechno oplývalo šarmem. Tomu já vždycky podlehnu. Stejně jako jsem podlehla panu Darcymu a Elizabeth. A právě postavy jsou tu výhrou. Propracované a realisticky vylíčené, že máte pocit, jako byste je znali, nebo přinejmenším znát chtěli.
Pana Darcyho jsem si zamilovala okamžitě, jakkoliv byl zprvu nepříjemný a nevrlý. A asi proto je už téměř ikonickou postavou a legendou po tolik století. Označení „Darcy“ je jakýmsi pojmem, a tak není divu, že každá žena by chtěla svého pana Darcyho. Postupně jsem si ho zamilovávala ještě víc a je to jeden z mých nejoblíbenějších hrdinů, ale – a v tom se budu zřejmě odlišovat od většiny ostatních žen a dívek, doma bych ho mít nechtěla, nakonec je možná až moc velký dobrák. Ale jinak má celé mé srdce. Elizabeth, pravda, byla někdy umíněná, takže jsem si na ni zvykala během čtení v různých situacích, ale jinak je skvělá. Žena, která ví, co chce a má to v hlavě srovnané. Jeden z mála případů, kdy intelekt zvítězil nad vzhledem. Lidé, kteří tu dnes chybí, a to by byli tak potřeba.

Jeden z klenotů mé knihovny, na který jsem hrdá a bylo mi ctí.

beruskovana

I když příběh z jiného století, stále krásný. Jeden z mých nejoblíbenějších.

Hospodyňka

Láska mé matky...tedy tato kniha. Na panu Darcym se neshodneme.

Glivuska

Jedna z mých nejoblíbenějších knih vůbec. Četla jsem x-krát a vždycky trnu, zda Elizabeth nakonec s panem Darcym skončí nebo ne :) Pro mě osobně kniha o tom, jak těžké je vystoupit z role, kterou Vám společnost přisuzuje. Jakou oběť žena musí přinést, aby generace těch dalších měly ten život zase o trochu víc jednodušší. Geniální popisy jak prostor, tak lidí, že se Vám chce, alespoň okamžik, žít s nimi.

malí

Doba se možná mění, ale city, lidská povaha a vztahy moc ne. Jane Austen má co nabídnout i současným čtenářům. Kniha je báječná, ale film taky neurazí.

EnaryFeniel

Sen Jane Austenové. Líbí se mi autentický náhled do života, zde starý přes dvě stě let. Jak veliké je to číslo a jak nedávno to bylo. Ten život bohatých musel být neuvěřitelně nudný. Nedovedu si představit, že bych první polovinu života strávila vyšíváním a druhou hraním na klavír. :) Stačí bohatství, moc a lidé hned jako by spapali moudrost světa..pompézní Lady Catherine. Moc se mi líbilo, jak se Elisabeth nedala ani touto dámou o tolik ji převyšující zaskočit. :)

Ran

Jane Austenová má krásný styl psaní a příběh se hezky rozvíjí.