Pýcha a předsudek

Pýcha a předsudek

Popis knihy zde zatím bohužel není.

https://www.databazeknih.cz/images_books/36_/364328/pycha-a-predsudek-Mih-364328.JPG 4.64503

Pride and Prejudice (1813)

Vydáno:, Omega

GraceC
včera

Kniha předčila mé očekávání, nemohla jsem se od ní odtrhnout. Rozhodně brzy sáhnu po dalším díle Jane Austenové, abych mohla posoudit, jestli to nebyla jen pouhá náhoda, že se mi její styl psaní tak zamlouval. Příběh není zdlouhavý, naopak se rychle rozvíjí a v určitých chvílích je dost napínavý. Doporučuji a sama ji v budoucnu pravděpodobně přečtu znovu.

Ersie
předevčírem

Knížka se mi líbila, začátek mi přišel trochu nudný,neustálé rozhovory o ničem,ale pak se děj rozběhl. Určitě stojí za přečtení.

Andrea2811

Skvělá kniha, rozhodně si od Austen přečtu další knihy.

Babsie

Z této knihy jsem byla od začátku nadšená. Hned první stránky mě chytly a nemohla jsem se odtrhnout až do konce. Co mě jako první zaujalo byl autorčin originální osobitý styl psaní, tolik odlišný od jiných klasických děl. Bála jsem se že po dlouhé pauze od čtení se jen tak nezačtu, ale na tohle si myslím, že je kniha ideální. Dá se říct, že je to oddechovka, která přesto, že nemá nijak výbušný děj, zabaví i překvapí. Zajímavé, realistické postavy a vztahy, krásně vykreslené prostředí, lehce humorné a dokáže i vzbudit emoce. Přestože se normálně romantické četbě vyhýbám, tomuhle příběhu romantická zápletka vůbec neublížila, naopak mě pobavila a nakonec jsem jí i fandila, takže jsem z happy endu byla spokojená. Po dlouhé době mě nic tak nezabavilo, rozhodně doporučuji někomu kdo hledá, příjemné, veselé a ne příliš složité čtení. Oprávněně patří mezi klasiku, a kdo si ji může zařadit do povinné četby rozhodně by měl - přečtete ji jako nic.

alabra

Autorka byla obdivuhodná, kniha právem patří mezi klasiku. Mistrně zachytila svoji dobu, vztahy mezi lidmi, společenské kastování. Chování některých hrdinů je tak rozčilující, opravdu věrohodně napsané.

Eldaren

Prijemna odpocinkova kniha pro vikendova odpoledne. Zajimave priblizeni zivota v 18./19. stoleti, sympaticti hrdinove.

simi28

Skvělé! Je naprosto úžasné, jak takto relativně stará kniha může být dnešním čtenářům srozumitelná. Jane Austen zkrátka napsala dokonalé nadčasové dílo zaobírající se lidskými povahami, pomluvami a předsudky.
Stydím se, že jsem tuto klasiku tak dlouho odkládala. Do příběhu jsem se ihned ponořila a nedělalo mi problém se zde orientovat. Miluji autorčin styl psaní a propracovanost jednotlivých postav.
Ano, je to "jen" kniha o lásce, ale zároveň v sobě ukrývá ojedinělé kouzlo, které bohužel v literatuře současnosti nenalezneme.
Doporučuji všem.

Dominika13

Řekla bych, že autorka napsala nadčasovou knihu, aniž by si toho byla vědoma. Tolik omylů, zbrklých odsouzení a naopak přeceňování vlastností a charakterů druhých, kterých se dnes a denně lidé dopouštěli, dopouští a dopouštět budou.

Velmi ráda se začtu do reálných věcí, které se opravdu stávají. Další plus pro mne v této knize je stará Anglie. 18. století zkrátka mělo něco do sebe, když pominu mnohdy podřadné postavení žen. Zodpovědnost, vychování, morálka, kavalírství - stojí za ocenění.

Někdo by řekl, že je to jen příběh o lásce, který čtou praštěné holky. Nemyslím si.. Knihu jsem měla tu čest číst čtyřikrát a ani po páté se rozhodně nudit nebudu.

Hoshi

Proč jsem tuto knihu tak dlouho obcházela? Jsem zdrcena sama sebou. Takové příjemné dílo a málem jsem si jej nechala ujít! Myslím, že vše už zde bylo řečeno, ale i tak.. Příběh je čtivý a ačkoliv jsem se zpočátku zcela neorientovala v postavách románu, po přečtení několika dalších stránek jsem si již byla jistá, kdo je kdo. Příběh plynul velmi rychle, lehce a několikrát mě rozesmál i zarmoutil. S velkou radostí se vrhnu i na ostatní díla této Autorky i na filmové zpracování této knihy :)

Pamima

Po dočtení tohoto úchvatného románu nemám slov.... Ten úžasný styl psaní, popis a charakteristika postav, hned několik dějových linií, které se spolu nádherně zaplétají a k tomu nádherné prostředí Anglie. Opravdu klobouk dolů před Jane. SPOILER Postavy Elizabeth a Charlese jsem už na začátku chtěla dát dohromady, akorát během čtení jsem nad tím hned několikrát uvažovala. A to kvůli činům pana Darcyho, které byly ovšem pouze špatnou domněnkou a ne pravdou. Z konce jsem nadšená. KONEC SPOILERU Jsem moc ráda, že jsem si tuto knihu přečetla a tím si zpříjemnila nejedno deštivé odpoledne. Určitě jsem nečetla toto dílo naposledy.

JulieJames

Dokonalý portrét Anglie v 18. a 19. století. Austenová dokázala autenticky vyobrazit tehdejší společnost a dokonale vykreslila společenské vrstvy od nejspodnějších až po aristokracii. Někdy bylo až zábavné číst o problémech tehdejších dam a o jejich přelétavých názorech. To platí zejména pro ženskou část rodiny Bennetovy s výjimkou dvou nejstarších dcer. Nicméně ten hlavní a revoluční prvek knihy je bezpochyb Elizabeth Bennetová, dívka s vlastním názorem a rozumem, který se netočí jen kolem nejnovější módy a majetku budoucích nápadníků. Naopak, vidíme racionální a vtipnou mladou ženu, která chce mít vše v hlavě spořádané a odůvodněné. Bylo nádherné sledovat její zprvu odpor a posléze pomalé zamilovávání se do pana Darcyho. A samozřejmě, že se Austenové bravurně podařilo z arogantní netykavky Darcyho udělat navýsost přitažlivého gentlemana (ano, hlásím se do zástupu jeho fanynek :-D) Jednoduše romance, která není pouze povrchní, ale skoro až záhadná. Pro mě asi nejlepší klasika.

AllysCarter

Skvělá, čtivá.

Mirka2778

Moje první Austenová. Úžasné. Postavy se vyvíjejí a přesto jsou v základu stále stejné. Elizebeth je vtipná, milá, veselá.
Jane je krásná, melancholická, hodná. Paní Bennetová hloupá. Pan Bennet nad věcí. Lydie a Kitty puberťačky. Bingley veselý a zamilovaný.
Darcy hrdý a důstojný (Přestože se směje podstatně víc než ve filmu)
Pan Collins směšný, Charlota rozumná.
Četla jsem ji až dlouho po shlédnutí filmu, který si pouštím alespoň dvakrát ročně. Knížka je samozřejmě lepší než film a nalákala mě k přečtení dalších autorčiných románů.

Tebby

Nejdřív jsem viděla film. A také film o tom, kde probírali knihy od Jane Austinové. Proto jsem byla opravdu zvědavá na to, jaká bude kniha. Musím konstatovat, že jsem nadšená. Film patří k mým oblíbeným a proto bylo i milé zjistit, že je natočený podle předlohy. Kniha Pýcha a předsudek se tím zařadila mezi mé oblíbené kousky v knihovně a určitě se k ní za čas zase vrátím.

Lyra.

Pýcha a předsudek je zvláštní kniha, nutila mě číst pořád dál a dál. A přesto nedokážu přijít na to, co mě na ní tak zaujalo....

julie8829

Prostě nádherná knížka. Miluju tu atmosfétu, postavy, prostě absolutně všechno na téhle knížce jsem si zamilovala. Určitě doporučuji přečíst ! ❤

účetní

Nádherná kniha, překrásný příběh čisté a upřímné lásky, je to jako pohlazení po duši, úžasná něžná romantika, humor, skvělé vykreslení rozličných charakterů postav. Jsem moc ráda, že mě vůbec napadlo si přečíst tuto knihu, úplně mě okouzlila a vtáhla do děje, jsem plná dojmů a mám plnou hlavu pana Darcyho a Elizabeth, která je opravdu nejsympatičtější a velmi povedená ženská postava. A pan Darcy - opravdu, kdo by ho nemiloval. Jsem ráda, že jsem dosud neviděla ani film a po dočtení jsem se na něj podívala. Taky se mi líbil, i když kniha je hezčí a samozřejmě obsáhlejší. Ve filmu se mi ale moc líbilo ztvárnění obou hlavních postav a hlavně pana Darcyho, zpočátku byla v jeho pohledu a postoji všechna pýcha a pohrdání a později, když se podíval na Elizabeth, měl ve tváři jen čistou lásku, něhu, touhu i nejistotu. A ta závěrečná scéna, kdy se potkají za úsvitu na louce plné rosy a jeho opětovné vyznání, to nemělo chybu - tedy až na chybějící polibek. Takže se také řadím k milovnicím této knihy a určitě se k ní vrátím. Vše podstatné je řečeno v mnoha krásných komentářích ostatních čtenářek, které vyjadřují jedinečnost této knihy.

Tabby

Docela lituji že jsem se k této knize nedostala už dříve ale lepší teď než nikdy. Film jsen viděla už několikrát a zařazuji ho ke svým oblíbeným a teď k tomu mužu zařadit i knížku.
Tak úžasně popsány vztahy v 18 století a smýšlení lidí navíc skvělé dialogy. Všechny postavy tam byli dokonale vykresleny, jsou tam popsany různé povahy od rezervanosti pana Darcyho až po extravagantní chování matky Bennetových.
Paní Austinová je pro mě jedna z nejlepších a nejtalentovanějších spisovatelek u která se vždy bude její tvorba číst a okouzlovat další a další generace i po tak dlouhé době.
Prostě nemám slov jak mě knížka okouzlila. :)

TheMelorry

Naprosto úžasná kniha. Nechápu, že jsem se bez ní tak dlouho obešla. Do pana Darcyho jsem se zamilovala a popisy tehdejšího prostředí a společnosti mě vážně bavily. I přestože se na první pohled zdá, že se v knize nic moc neděje, právě v tom je její kouzlo a jakási prostost a naivita příběhu chytne za srdce. A to i po tolika letech od vydání.

Květi62

Uf. Tak za sebe musím napsat, že se mi kniha četla velmi těžko, vůbec mě nevtáhla do děje. Přestože jsem se opravdu snažila, nebyl to můj šálek kávy.

Bridgett

Příběh asi pěkný, romantika a dávné časy... Ale zpracování pokulhává, respektive možná bude problém v něšťastném překladu Kateřiny Hilské :-/ Do knihy jsem se vůbec nemohla začíst, až do poloviny mně vůbec nebavila, několikrát jsem chtěla odložit. Pořád jen zdlouhavé hovory o ničem, děj žádný a styl jazyka takový, že jsem četla některé odstavce něklikrát, abych vůbec pochopila, cože to chtěl básník vlastně říci (a dost často bez úspěchu). Asi v polovině se začalo trochu něco dít a kniha mne konečně začala docela bavit. Nakonec z ní mám pocit docela příjemný, ovšem to nic nemění na mém názoru, že by se tak krásný příběh dal napsat mnohem čtivěji, postavy více vykreslit, jak povahově tak vzhledově a celkově vše více rozvinout - miluji historické romány a nejvíce si právě užívám fantazií jak to tehdy asi vypadalo, chodilo... Jsem rozhodnuta přečíst ještě jednou - ovšem starší vydání přeložené někým jiným. Nicméně pana Darcyho miluji :-)))

ShiYuAkai

Obvykle nejsou romantické knížky můj oblíbený žánr, ale potom co jsem viděla film, jsem si řekla že musím si přečíst knížku. A upřímně jsem ráda, že jsem to udělala. Nenápadný humor, paličatá holka a introvert - myslím, že je to velice povedená kniha a určitě na ní budu ještě dlouho vzpomínat. A to, že jsem knihu přečetla za 6 dní, snad váhající popostrčí a půjdou si hned do knihovny ji půjčit.

Lilda

Příběh je moje srdcová záležitost. Možná ani nejsem schopna popsat všechny svoje pocity ohledně této knihy, ale každopádně styl psaní Austenové je mi velmi blízký ve všech jejich dílech. Pýcha a předsudek je můj nejoblíbenější příběh. Chybou snad je, že jsem nejprve viděla film a až potom několikrát četla knihu a znovu viděla film. Film z roku 2005 není špatný a po přečtení knihy mi došly některé věci, které ve filmu nebyly. Nejprve jsem se začala ztotožňovat s hlavní postavou. Určitě nemyslíme stejně (přece jen je to fiktivní postava a každý jsme originální), ale v jistých(všech) situacích jsem se do ní uměla vcítit. Už jenom kvůli jejím rodinným příslušníkům, kteří mi připomínají moji rodinu a někdy si z toho doma děláme legraci. Samozřejmě její city k panu Darcymu a celý ten proces jejich vztahu je mi mi blízký a naprosto jim oběma rozumím. Příběh je skvěle zasazen do období a postavy jsou geniálně vykresleny. Zápletka není vůbec vznešená, ale její
kouzlo je v tom, že pojednává o normálních a běžných věcech. Proto je tolik lákavá pro všechny ženy, které se často s postavami ztotožňují.

Abnička

Vážení, právě jsem dočetla nejlepší knihu, která se mi za celý život dostala pod ruku. Já opravdu nemám slov, protože toto dílo je geniální. V knize jsou chvíle, kdy si myslíte, že vám pukne srdce napětím, které tam rozdodně nechybělo nebo láskou a ke komu jinému než k samotnému panu Darcymu?
Pan Darcy se na začátku chová tak krutě a vyjadřuje se o Elizabeth a její rodině tak nenávistně, že je těžké soudit, jestli mu to může odpustit, natož se do něj zamilovat.
A v tom je to kouzlo, Austenová ten příběh dokázala tak pojmout, že to čtenáře vtáhlo do děje, že tu knížku neodložili až do samého konce.
Je to opravdu neskutečné, že po tolika letech, když tento román J.A. napsala si vždy najde své příznivce, které mu propadnou. A já nejsem výjimka.
Knihu jsem četla týden a ne proto, že by mě to nebavilo. Mne bavilo to napětí co bylo uvnitř v knize. To nevyzpytatelné pokračování. A tak jsem se každé ráno, co jsem otevřela oči těšila, až se zase ponořím do onoho světa.
Já nemohu jinak než doporučit!

KnihovniceVěra

K mojí velké smůle se mi kniha nedostala k přečtení v době mé mladosti, kdy jsem bezmezně obdivovala život v šlechtických sídlech a hltala příběhy o lásce. Ve zralém věku mi přišlo spíše úsměvné, jaké pomluvy, klevety a vypočítavost jsou ukryty pod nekonečným proudem rádoby vybrané konverzace v salónech vyšší společnosti, přitom rozhovory mi připadaly velmi anglicky studené a odtažité, chování hlavního hrdiny velmi nepravděpodobné a život dívek z vyšší společnosti díky dobovým konvencím velmi nudný. Před 200 lety zřejmě dost odvážně napsané, dnes ideální námět pro romantický film či seriál. Bohužel mě tenhle styl "talk show" nesedí, což ale samozřejmě neznamená, že chci brát ostatním jejich nadšení a touhu podívat se do té doby, kdy bylo normální psát půl dne dopis a pak čekat nejméně čtrnáct dní na odpověď ...

RemiBlack

2018/23
Do čtení této knihy se mi dlouho nechtělo s tím, že to prostě není můj žánr. Není. A asi ani nebude.
Ale občas nezaškodí "vyjít z komfortní zóny". 4,5* :)

gacie

Knihu jsem až nyní přečetla, a to díky knižní výzvě, obávám se, že bych po této knize bez jejího přičinění nesáhla. I když jsem filmové zpracování jsem viděla již několikrát. Ale samotná kniha je mnohem lepší. Jednotlivé rozhovory si můžete pročítat několikrát za sebou a ocenit ještě více jednotlivé dialogy. Tato kniha se dostává do mé top desítky nejlepších knih.

lucie0134

Nejkrásnější román co jsem kdy četla. Díky Jane Austenová.

moudivlacek

Anglická klasika, která zůstává nadčasová, skvělý překlad. Když pominu dvě nejstarší dcery Bonnetů, tak jsem si nejvíc zamilovala právě jejich otce, někdy si říkám, že jsem se divila, že si dokázal udržet zdravý rozum. Každopádně to stojí za přečtení.

veronika9143

Klasika, kterou si rozhodně přečte každá žena. K tomu asi není ani co dodat. Určitě se do ní pusťte.