Francoa Francoa komentáře u knih

Nečekaný odpor Nečekaný odpor Louis L'Amour

Tak tahle kniha se mi četla velice dobře,správně napínavá,dobrá kovbojka.Snad nejhezčí od Amoura a to jsem jich poměrně četl již dost.Doporučuji k přečtení těm ,komu vyhovuje tenhle žánr.Zajímavé postřehy z historie Divokého západu.

16.04.2013 5 z 5

Zlomený šíp Zlomený šíp Elliott Arnold

Snad nejlepší kniha o indiánech jakou jsem četl.Je to historický příběh,jak Američané se chovali k původním obyvatelům a stále porušovaly dohody.Nádherný příběh přátelství dostavníkového jezdce,později vládního zvěda Toma Jeffordse a skutečného náčelníka Apačů Cochiseho.Jestli se Karel May něčím mohl inspirovat pro napsání Vinnetoua,tak jedině tímhlé historickým příběhem.Možná si v nějakém časopise přečetl zprávičku o přátelství Apačského náčelníka s bělochem.Spisovatel Stingl píše,že se inspiroval Gerominem,ale ten bělochy nenáviděl, než se umoudřil v rezervaci (samozřejmě měl k tomu důvod).Od roku 1969,kdy jsem knihu četl několikrát,později o ní půjčováním přišel a znova si jí v roce 1994 pořídil,jsem jí už zase 2× přečetl a určitě ještě několikrát přečtu.Film mě velice zklamal,mohl by to být nádherný velkofilm,stálo by za pořádné natočení.

09.04.2013 5 z 5

Michal Tučný – A vzpomínky ty nemůžeš si zout Michal Tučný – A vzpomínky ty nemůžeš si zout Rostislav Sarvaš

Oblíbená kniha v které si rád občas zase něco přečtu nebo aspoň listuji.Jeho karieru jsem sledoval hned od prvních začátků,kdy jsem ho slyšel zpívat anglicky rokenroly na čajích v kavárně Belveder,v kapele jeho bráchy.Už tam se mi líbil a později mi učaroval jeho hlas a krásná čeština.Vůbec si nemyslím,že by byl smutný i když si hodně vytrpěl (po zdravotní stránce) spíše naopak.Několikrát jsem ho potkal,ale protože jsem věděl,že neměl moc rád,když mu hned někdo tykal (z článků v časopisech) ,ale já bych ho jinak ani oslovit neuměl , respektoval jsem toto jeho přání a proto vždy jen kývnul hlavou na pozdrav.Kniha mi potěšila ,protože jsou to i někdy mé vzpomínky ,v Praze jsem nevynechal snad jediný koncert..
Každý kdo poslouchá rád jeho písně by si měl knihu přečíst,stoji za to.

05.04.2013 5 z 5

Malý atlas světa Malý atlas světa neznámý - neuveden

Atlas odpovídající době vzniku,ale s mnoha zajímavými údaji,kterým je věnováno 126 stran.Mapy jsou na 40 dvoj někdy trojstranách.
A Rejstřík zeměpisných názvů má 72 stran.Takže celkový počet stran je ,když vše sečteme.I dnes se tam dá najít několik zajímavých informací.

05.04.2013 4 z 5

Pověst o Vilému Kidovi Pověst o Vilému Kidovi Walter Noble Burns

Kniha Pověst o Vilému Kidovi je určena hlavně zájemcům o historii Divokého západu.Je zde popsáno mnoho historických skutečností,o království skotu Jana Chisuma,o jeho neteři Sáře Chisumové.Vše o sporu mezi advokátem Alexandrem A. McSwenem s obchodníkem Murphym a jeho partou.Jakou úlohu ve sporu hrál Billy Kid v tzv. Lincolnské válce v Novém Mexiku. Guvernérem Nového Mexika roku 1878 se stal generál Lew Wallace a v té době napsal slavnou knihu Ben Hur.Přesto slib daný Billy Kidovi nesplnil.Když byl zvolen Pat Garrett šerifem,rozešel se s bývalým přítelem Billy Kidem ,stal se jeho pronásledovatelem a strůjcem osudu.Všichni kdo psali o Billy Kidovi nebo točili nějaký film na tohle téma se inspirovali knihou W. Noble Burnse.Vždy když tuto knihu čtu,tak mi moc zaujme , nejen historickými fakty.

03.04.2013 4 z 5

Ledová sfinga Ledová sfinga Jules Verne

Knihu jsem dostal k vánocům v roce 1962,líbila se mi a četl jsem jí několikrát.Zajímal mi i doslov od Zdeňka Hobzíka.Přesto nedosáhla na oblíbené knihy od Verna jako Tajuplný ostrov a Dva roky prázdnin,které jsem od dětských let četl pořád do kola.

03.04.2013 4 z 5

Případ roztěkané rusovlásky Případ roztěkané rusovlásky Erle Stanley Gardner

Tenhle příběh se mi četl velice dobře a vždy jsem se těšil,až se ke čtení dostanu.Jako vždy výborné pasáže ze soudní síně.Prostě Gardner jak má být i když Perry Mason použil některé nesprávnosti,ale pomohly mu k vyřešení případu.Správná kniha pro každého čtenáře jeho detektivek.

03.04.2013 5 z 5

Ilustrátor Zdeněk Burian Ilustrátor Zdeněk Burian Vladimír Prokop

Knihu jsem si zase přečetl,protože jsem navštívil výstavu ilustrací Zdeňka Buriana v Obecním domě v Praze.Uvědomil jsem si,že to byla vlastně taková minivýstava, i tak mi potěšila.Kniha skutečně mapuje jeho velkou pracovitost a nádheru ilustrací.Pro obdivovatele malířského umění Buriana je kniha nepostradatelná.

14.03.2013 5 z 5

Vejce a já Vejce a já Betty MacDonald

Knihu jsem četl v roce 1970, četla se mi velice dobře,humor pro mě spíše úsměvný.Autorka mi tenkrát nejvíce potěšila odstavcem,kde bábinka jim večer předčítala knihy a nejraději měli Zaneho Greye ,mého nejoblíbenějšího autora..

14.03.2013 4 z 5

Černý lovec Černý lovec James Oliver Curwood

Příběh knihy Černý lovec se odehrává na pozadí francousko - anglické války na území (pohraničí) dnešní Kanady a USA.Dcera bojovného šlechtice Anna St. Denisová a její láska se synem pralesa Davidem Rockem je v ohrožení,protože po ní touží poslední komisař Nové Francie Francois Bigot,který spřádá intriky,aby zničil Davida a dostal Annu.Přítelem Davida Rocka se stane Černý lovec,který nenávidí indiány,protože Huroni povraždili celou jeho rodinu.Stal se příšerným mstitelem a tajemným poutníkem v pustinách a nebyl do dnešních dnů zapomenut.Tento romantický dobrodružně historický příběh mám rád od 12 let,kdy jsem ho četl několikrát,protože se mi moc líbil.Je to nejdrsnější Curwoodova kniha,kterou si rád přečtu ,tak jednou za 10 let,protože obsahuje i mnohé historické události té doby,ale ty jsem ocenil až později,ve 12 mě bral víc příběh.Dnes mě zajímá víc historie.

07.03.2013 5 z 5

Arizonský Ames Arizonský Ames Zane Grey

Kniha Arizonský Ames je stejná jako většina Greyovek,nádherná příroda,vystižené charaktery postav a stupňující se napětí a přesto je trochu jiná.Styl psaní je stejný,tak že se dá lehce poznat,že autorem je Grey,ale jelikož Rich Ames po zastřelení šerifa Stringera a hlavně Lee Tatea,který by zase mohl mít špatný vliv na jeho sestru Nestu.Tímto činem zachránil manželství Nesty a Sama Playforda.Je nucen opustit kraj Tonta v Arizoně.Jeho střelecké umění a smysl pro spravedlnost určuje jeho další životní dráhu.Nikde nevydrží dlouho a putuje v různých státech od ranče k ranči.Dostane se i mezi zloděje koní a zase vše správně vyřeší.Nakonec po 13 letech putování skončí ve státě Colorádo v Bouřném údolí,kde konečně najde děvče podobné v lesčem jeho sestře Nestě.Konec je stejný jako ve většině westernů Zane Greye a s podobně napsaným příběhem jsem se v jiných westernech jiných autorů westernů nesetkal a to jsem jich dříve přečetl habaděj.Je zajímavé,že Grey v příběhu ve zkratce zmíní knihy Do posledního muže,Doupě uchvatitelů a Divý plamen. Kniha Arizonský Ames byla zfilmována v roce 1937 ve studiu Paramount v hl.r. Gilbert Roland a Marsha Hunt,promítáno pod názvem Thunder Trail.

03.03.2013

Lovec divokých včel Lovec divokých včel Zane Grey

Knihu Lovec divokých včel jsem dostal k vánocům v necelých 13 letech.Z knih Zane Greye co jsem doposud přečetl byla tato pro mně zklamáním.V té době můj otec během roku přinesl z burzy knih v kavárně u Nováků tyto nádherné Greyovky :Do posledního muže,Doupě uchvatitelů,Král pustiny,Pistolníci ze Španělských hor a Zálesák,které jsem zhltnul na posezení a přečetl několikrát.V knize Král pustiny a Zálesák byly dokonce filmové ilustrace,které mi tenkrát fascinovaly , umocňovaly příběh a mé snění.Kniha L d v mně uspokojila,až o pár let později,kdy jsem se dozvěděl ,že je to skutečný příběh rodiny Haughtů tj. těch,kteří postavili lovecký srub pro autora poblíž Paysonu v lesích Arizony.Po smrti Greye,zde časem vzniklo soukromé muzeum Zane Greye,které při požáru lesa v roce 1990 vyhořelo. Zachráněné artefakty z muzea byly uloženy v muzeu Zane Greye v Paysonu.Zane Grey ve svých příbězích má stále stejný styl psaní,tak že se dá vždy poznat.Samozřejmě zase nádherné sugestivní popisy přírody,které se čtou na rozdíl od jiných autorů jedním dechem.Mně uchvátila výborně napsaná pasáž,kdy Ed vezme Lucy na lov divokých včel.Popis je tak skvělý,že jsem to úplně viděl. Poznámka:Zfilmováno 3×,v roce 1928 st.Paramount,hl.r. Richard Arlen a Mary Brian; v roce 1933 st.Paramount,hl.r. Stuart Erwin, Fred Kohler a Verna Hillie a v roce 1947,st. R K O ,hl.r. Tim Holt a Nan Leslie.

17.02.2013

Jak jsem potkal ryby Jak jsem potkal ryby Ota Pavel

Povídky jsem četl ve vydání v roce 1981 společně s povídkami Smrt krásných srnců,hodnotím celkově 4 hvězdičky,některé výborné něco průměr.

12.02.2013

Hřmící stádo Hřmící stádo Zane Grey

Hned první kapitola knihy Hřmící stádo by mohla být vynikající povídkou v níž Zane Grey,klasik westernových románů skvěle a nepřekonatelně vystihl atmosféru bizoních stád na nekonečné prérii.Každý jiný autor už pouze opisoval.Příběh mladého Toma Doana je plný emocí,dobrodružství,romantiky s historií,faktů a i tvrdé dřiny.Těžko bych hledal,tak dobře zpracované téma lovu bizonu. Knihu jsem četl v 17letech a byl jsem nadšen i později mi vždy zaujala.Prožila se mnou i větší část ZVS a přečetlo jí mnoho záklaďáků a několik důstojníků a většinou se hodně líbila.Příběh byl zfilmován v roce 1925 a 1933.Vydání z roku 1973 je v okleštěném překladu,někdy překladatel vynechal kousky vět ,ale někdy i celé odstavce.

09.12.2012 5 z 5

Hrdý Yaqui a jiné povídky Hrdý Yaqui a jiné povídky Zane Grey

Velmi dobré povídky.Hlavně povídka Hrdý Yaqui je přímo skvostná,dá se říct skoro hororová.Těžko bych hledal v tomhle žánru lepší.

20.11.2012 4 z 5

Stopování Stopování Frederick Schiller Faust

Zase jsem četl vydání předválečné,pamatuji si,že to vyšlo v edici Dobrodružný svět a vim ,že se mi to moc líbilo.Tohle bych si docela rád přečetl znova.

02.11.2012 5 z 5

Nezkrotní Nezkrotní Max Brand (p)

Knihu jsem četl asi ve 14,je to první díl o Hvízdavým Danym,další je Noční jezdec,Sedmý muž a Dcera Dany Baryho.Vše jsem četl mezi 14 a 17 roky.Už léta jsem se k těmto knihám nedostal,ale pamatuji se,že se mi to docela líbilo.

02.11.2012 4 z 5

Limonádový Joe Limonádový Joe Jiří Brdečka

Poprvé jsem četl starší vydání a pak jsem si knihu koupil v 71 roce,protože mi moc bavila.Vtipná a dobrá parodie na kovbojky od autora ,který měl k tomuhle žánru kladný vztah a je to na knize znát.Stojí určitě za přečtení.

02.11.2012 5 z 5

Tři případy a Nero Wolfe Tři případy a Nero Wolfe Rex Stout

Knihu jsem začal číst a hned vidím dvě nesrovnalosti.České názvy souhlasí,ale originál ne (první ano)další správně Where There´s a Plot it Yourself.Ani obálka knihy nesouhlasí a patří ke knize stejného názvu od spisovatele Roberta Goldsborougha,který pokračuje v psaní příběhů s Nero Wolfem.Dnes tj.23.10. jsou desky knihy již opraveny,ale orig.angl. stále nesouhlasí .

21.10.2012 4 z 5

Pro čest velkých sněhů Pro čest velkých sněhů James Oliver Curwood

Příběh z kraje Tří řek.James Greenfell Kent,seržant Královské severozápadní jízdní policie,který je těžce postřelen a nezbývá mu prý více než několik dní života,vezme na sebe vraždu,aby zachránil život příteli,který je z vraždy podezřelí a obviněn.Ale osud rozhodl jinak. Další dobrodružný příběh z ledového severu.Velmi dobře se čte a stojí za přečtení.

19.10.2012 5 z 5