Zlomený šíp

Nádherný příběh o přátelství dostavníkového jezdce Toma Jeffordse a indiánského náčelníka
Apačů Cochiseho napsaný podle skutečných událostí.

https://www.databazeknih.cz/img/books/55_/55974/zlomeny-sip-55974.jpg 4.771
Literatura světová, Dobrodružné

Vydáno: , Grafoprint-Neubert (Grafoprint)

Blood Brother, 1963

Kniha Zlomený šíp

haki34

úžasná kniha. Přečteno ušima, takže s rozsáhlou audioknihou jsem strávila mnoho hezkého času, kdy mi Cochise a jeho Apači dělali společnost zejména v kuchyni a u domácích aktivit. Skvělý příběh, aktuální i dnes. Nutící k zamyšlení. Nedějě se vlastně tohleto pořád ? Nemyslí si někteří jedinci, skupiny a národy, že jsou něco víc a proto mají právo na naše krajiny, osudy, zdraví a životní rozhodnutí ?
Genocida provedená se zákeřností a pečlivostí. Poté, co si Amerika pořešila část černého komplexu válkou Severu proti Jihu, vrhla se na indiány. A indiáni neměli šanci. Jejich snaha uchránit svoji zem pro následující generace i za cenu ústupků stejně nikam nevedla. A lidstvo se nepoučilo.
Krásný přiběh přátelství Jeffordse a Cochise ukazuje, že záleží kus od kusu. I jednotlivec je schopen udělat mnoho. Velmi také oceňuji etnografické poznatky autora, které do příběhu zakomponoval, běžný apačský život, rituály (Bílá paní, svatba, návrat z boje, pohřby..).
A i když Jeffordsovo manželství se Sonsehere (nebo jak se to píše - já jen foneticky slyšela) není prokázáno, klidně to tak mohlo být. Jen mě mrzí , že to dopadlo jak je zvykem - špatně. U smíšených dvojic snad není nikdy souzeno dojít happy endu. Největšího kontrastu mezi bělochy a indiány, rozdíl zejména v uvažování podle mě ukázal autor na postavě Terry. Postavil k sobě 2 naprosto nesrovnatelné ženy. Svět bílých a rudých. Vyberte si.
Rozsáhlé, krásné a bolestné. A poučné. Bude ve mě rezonovat ještě dlouho. Doporučuji !

stoun25
02.02.2021

Povinná četba...

Eigis
14.11.2020

Úžasný příběh plný statečnosti rudých mužů a bezohlednosti bílých.

kokrokr
17.10.2020

Já jsem knihu dostal k narozeninám začátkem 70.let a mám ji dosud. Je to působivý příběh z historie divokého západu. Stejně dobrou knihou je i „Malý velký muž”, popisující osídlování západu z pohledu indiánů i bělochů. To byl další dárek o několik let později.

koudja
09.07.2018

Velmi solidní vyprávění na základě historických událostí. Doporučuju přečíst následně Odvedu vás do Sierra Madre. Trochu to na sebe historicky navazuje.

kalache
05.01.2018

...mám dojem,že jsem četl vydání ilustrované A.Bornem...

Owain
23.01.2017

Zcela strhující příběh.Jedna z nejlepších knih, s touhle tématikou, co jsem kdy četla. Silný příběh dvou přátel a na konci pocit zlosti, lítosti a takové nespravedlnosti jsem ještě neměla. nemám slov ...

Atuin
01.02.2016

Výborná kniha, dobře napsaná bez šarády. Není to typický román a v tom právě u takového námětu se zviditelní kvalita. Drobnopis v tomto případě zohledňuje všechny skutečnosti a ačkoliv si knížka vyžaduje pozornost,absolutně nenudí.Doporučuji všem koho tato řekněme problematika zajímá.