flanky flanky komentáře u knih

Vesmír versus Alex Woods Vesmír versus Alex Woods Gavin Extence

Mělo to hodně věcí a rozhodně to stálo za to. V knize jsou krásné myšlenky do života, hlavní hrdina je 110% klaďas, který má tak silné morální zásady, že mu je nerozmluví ani tvrdá šikana ve škole (když už jsme u toho - počkejte si na jediné sprosté slovo, které hlavní hrdina řekne - stojí to za to a stál jsem celou tu dobu za ním). Ale... Při svém hledání jsem našel autora, který umí lépe pracovat s životem, ale také s napětím, lepším načasováním a úžasným koncem, takže tato kniha je těsně pod vrcholem mého žebříčku.

15.09.2019 4 z 5

O dětech O dětech Jean-Jacques Sempé

Byť je v této útlé knize minimum textu, humorem, kresbou i poučením se vyrovná mnohým knihám. S touhle knihou si zavzpomínáte na dětství a ještě se u toho pobavíte.

23.06.2019 5 z 5

Sbohem, věci. Nový japonský minimalismus Sbohem, věci. Nový japonský minimalismus Fumio Sasaki

Parádní návod, jak se zbavit nadbytečných věcí. Rozhodně velká inspirace, kdy se při čtení určitě několikrát zamyslíte nad životem či nad tím, jestli některé hmotné věci opravdu potřebujete. Líbí se mi i zobrazení života autora, který rozhodně nebyl příkladem pro společnost. Krásné je i ta volnost, kterou autor nabízí, protože nikoho netlačí do konkrétních kroků a nikomu neříká, jestli když bude mít tolik a tolik věcí, zda je či není minimalista. Stálo to za to.

22.06.2019 5 z 5

Osudová past - Spojené státy versus Čína a Thúkýdidovo poučení z dějin Osudová past - Spojené státy versus Čína a Thúkýdidovo poučení z dějin Graham T. Allison

Perfektní kniha, která může lidem otevřít oči, tedy pokud budou chtít. Všude kolem nás jsme bombardováni všemocnou Amerikou, která se staví do role ochránce "všeho dobrého", a přitom tomu tak už pár let není. Ponechme stranou, zda opravdu Amerika brání ono "dobré" a zda je to dobré. Čína se každopádně chce podílet na celém procesu (a vzhledem k tomu, že USA již od nějakého roku převyšuje, má na to evidentně právo), a zůstává tak na Americe, jak se k dané situaci postaví. Z tohoto pohledu je celé pojetí knihy koncipováno správně, ale přesto mě trochu zklamalo, že nebyl ponechán větší prostor Číně. I celé zobrazování historických Thúkýdidových pastí bylo v mnoha případech zestručněno, ačkoli některé byly zase až příliš rozepsané, což působilo trochu nerovnoměrně. Nicméně i tak oceňuji velký přínos knihy, která reaguje na současný problém (v médiích málo známý), který je nutné řešit. Kniha nabízí i mnoho řešení, což je rovněž její obrovské plus.

26.08.2018 5 z 5

Předobrý život Předobrý život J. K. Rowling (p)

Krátké promluvení do duše od Rowlingové na mě dýchlo, nicméně to moc neznamená, když knihu máte za 10 minut přečtenou (při ceně 249 Kč je to až směšné). A vůbec ta myšlenka: mít knižně zaznamenaný promoční projev? Kde to jsme? A upřímně, kdyby to nebyla JKR, ale kdokoli jiný, tak i kdyby měl sebelepší projev, nevydali by ho, protože to prostě není JKR. Vydat něco jen kvůli jménu, i když víme, že je to ztráta času? To je opravdu směšné.

07.08.2018 1 z 5

Franklinova létající knihovna Franklinova létající knihovna Jen Campbell

Krásně ilustrované (netradičně, o to však zajímavěji) a navíc rýmované. Přátelský a lidmi nepochopený drak, to k sobě perfektně pasuje.

21.06.2018 5 z 5

Terapie sdílením Terapie sdílením Ester Geislerová

Poměrně zábavné, ale celkem nicneříkající sbírka konverzačních zpráv. I přes poměrně výraznou zábavnou složku ve formě kouzlo nechtěného či bizarních výmluv, mi to pořád přijde jen způsob, jak z lidí vytáhnout peníze. Nechci mít doma poloprázdné byť vtipné stránky.

12.06.2018 odpad!

Pikunikku: Japonský piknik Pikunikku: Japonský piknik Monika Baudišová

Krásná "kniha" na efekt, ve které si sice nic moc nepočtete, nicméně graficky velice zaujme. Je nutno ji brát spíše jako umění než knihu, ale zato velmi krásné umění.

27.02.2018 4 z 5

Marie Terezie - záhady a mystéria Marie Terezie - záhady a mystéria Vladimír Liška

Chtěl bych upozornit na nekalé chování autora. Kniha vyšla dvakrát, ale pod jinými názvy. Ve většině knihkupectvích je možné tuto knihu nalézt pod názvem Marie Terezie - záhady a mystéria (nejlevněji na e-shopu za 189 Kč). Jenže úplně totožný text se nachází v knize, která má i jiný název Marie Terezie - nejmocnější panovnice Evropy. Problémem je, že tuto je možné sehnat v Levných knihách za 49 Kč. Jediným rozdílem je, že v Levných knihách prodávají knihu v papebacku a je vytištěna na levnějším papíru. Jinak jsou totožné i chyby, kterých je v knize požehnaně (to je na tom to nejkurióznější). Podvod je tak rafinovaný, že byla změněna kromě názvu i obálka. Za tuto knihu, resp. dvojvydání s jasným cílem vydělat peníze, by měl být někdo zodpovědný. NENECHTE SE OKRÁDAT!!!

25.04.2017 odpad!

Malý princ Malý princ Antoine de Saint-Exupéry

Nádherná klasika. Příběh je tak jednoduše prostý až je úžasný. Dětský pohled na svět dospělých ukazuje pravé myšlení dětí, aniž by nějakým způsobem vychovával. Tohle je prostě povinnost.

08.02.2017 5 z 5

Vladař Vladař Niccolò Machiavelli

Příručka, jak nejlépe vládnout, na co si dát pozor, co je potřeba znát, na koho se spolehnout. Takové panovnické Desatero (Šestadvacatero).

24.10.2014 3 z 5

Německy s úsměvem - Nově Německy s úsměvem - Nově Dana Drmlová

Tuto učebnici nemohu dostatečně docenit, protože ji využívám jako samouk a bez doplňkového pracovního sešitu. Je zřejmé, že se hodí spíše do kurzů, než pro pouhé samostudium, ale některé věci mi vadily. Osobně spíše sdělím pozitiva a negativa:

+ učebnice s velmi dobrými texty, které nejsou typu "hallo, ich bin..."
+ mnoho cvičení, která jsou navíc různorodá
+ procvičování gramatiky ihned po jejím vysvětlení
+ popisná cvičení (např. popis obrázků...)
+ "přílohy" (slovníček - česko-německý i německo-český)

- pokud nemáte doplňkový pracovní sešit, budete mít poloviční učebnici
- poslechová cvičení na zvláštních CD, která nejsou součástí učebnice
- rozdělování gramatiky (mrzí mě, když se musím učit způsobová slovesa v L3, L4, L5 - vyhovovalo by mi spíše celá lekce o způsobových slovesech)
- někdy nedostatečně vysvětlená gramatika (někdy zbytečně založená na naučení - např. u tvoření rozkazovacího způsobu se musíte naučit jednotlivé tvary, a přitom by stačilo sdělit, že se tvoří u 2. os. j. č. odtržením koncovky -en)

18.10.2014 3 z 5

Tradiční Japonsko – Tajemství ze samurajských břehů Tradiční Japonsko – Tajemství ze samurajských břehů Antony Cummins

Musím říct, že se mi už dlouho nestalo, aby mě kniha, na kterou jsem se opravdu hodně těšil, takhle zklamala. Vlastně ani nevím, kde začít. No určitě se mi nelíbilo úvodní chvástání autora - že autor prozkoumal x cestopisů a x odborných článku (tady už jsem hodně pochyboval - aspoň v textu to není vidět) a kriticky je prošel (ani v nejmenším, což je poznat z textu). Celá kniha je rozdělena do několika kapitol, ale ty jednotlivé příspěvky jsou naprosto chaotické a mnohdy i nicneříkající. Dovolím si na ukázku pár příkladů - některé jsou až nesmyslně krátké (někdy i na dva řádky); většina z nich je hodně zobecněných (např. Buddha byl člověk a až později se stal bohem.) - kdybych psal v duchu této knihy, tedy “kdysi dávno někde v Evropě došlo k incidentu, který pak vyvolal velký konflikt”, asi byste taky nepoznali, že mám na mysli vypuknutí první světové války; no a celé to na mě působilo jako kopírování z cestopisů osobností z historie, které v Japonsku byly, a to bez zasazení v čase či době a náhodně dle chuti autora vybrané. Opravdu velké zklamání, které sází pouze na to, že je dnes Japonsko takový trend a že o něm můžete vydat knihu, ve které je plno neověřených informací a historek a považovat ji za odbornou knihu. Svou obecností se odsoudila do brankových vod neidentifikovatelné literatury.

11.01.2020 1 z 5

Umění míru Umění míru John Stevens

Musím přiznat, že kniha má své kouzlo a dokáže zaujmout lidi, kteří se této oblasti věnují. Na mě působila trošku těžkopádně, nicméně zajímavý byl rozhodně Uešibův život. Člověk by ani nevěřil, co všechno se událo za zázraky ve 20. století.

22.06.2019 4 z 5

Odvaha nebýt oblíbený Odvaha nebýt oblíbený Koga Fumitake

Skvělá kniha, která hodně inspiruje a působí na čtenáře postupně. Líbí se mi celý koncept rozhovoru, kde učitel zasvěcuje nevěřícího tak, aby se brzy stal jeho žákem. Na druhou stranu, některé pasáže nejsou tak zajímavé a někomu může vadit, že je kniha takto koncipována, neboť spousta dobrých pouček se ztrácí v dialogu hlavních postav.

22.06.2019 4 z 5

Vteřinu poté Vteřinu poté William R. Forstchen

Nakonec jsem byl shovívavější v hodnocení, než jsem čekal, ačkoli jsem chvílemi chtěl dát pouze 3 hvězdy. Myšlenka je skvělá (a ačkoli se s podobným tématem roztrhl pytel, přesto je tato lepší, než ostatní) - zničení rozvodné sítě nad celou Amerikou pomocí bomby. Nevíte nic, jen to, že už si asi ty vajíčka na elektrické plotně nějakou dobu neohřejete. A začíná to nabírat postupně na obrátkách, zvláště co se týče obětí. Autor se nebál sáhnout i na hlavního hrdinu, resp. na jeho okolí. Doposud dobrý, jenže jsou tu i mínusy. Je to typická americká kniha - Američané jsou nadnárod a kdo je víc (trochu se mi vtírá paralela myšlení před rokem 2001, než jim spadly dvojčata). Hlavní hrdina je čirou náhodou vysloužilý voják, takže přežije až do konce. Pak mi tam chybí ta akčnost, což hned vysvětlím - v knize je několik akčních momentů a stěžejní bitva, která je však podávána čtenáři ze zpětného pohledu (typu - je po bitvě a probíhalo to takhle), místo aby se sledoval samotný průběh bitvy naživo. To mě strašně zklamalo, protože ještě před tím, než bitva vůbec vypukne, už víte, jak dopadne a zjišťujete pouze průběh. To byl také jeden z důvodů, které mě odradily od přečtení pokračování, která by vesměs měla být stejně spíše politického rázu. Takže shrnuto - myšlenka dobrý, provedení pokulhávalo a dalo se napsat lépe.

04.01.2019 4 z 5

Pohádky japonských dětí Pohádky japonských dětí Joe Hloucha (p)

Krásný kulturní vhled do vzdáleného a exotického Japonska. Tak to zřejmě musel vnímat i autor, když roku ve 20. letech knihu psal a vydával. Nicméně jeho zájem čiší na každé stránce této knihy, ačkoli když se to vezme kolem a kolem tak jen malou část knihy tvoří pohádky samotné, které jsou až úplně na konci knihy. Mnohem více jde o ono poznání japonské kultury, a to především do dětského světa. Největším mínusem této knihy je pak přechod od kulturních reálií k samotným pohádkám. Ještě než autor přímo vypráví pohádky, rozhodl se vyjmenovat a z části i popsat jednotlivé duchy a pohádkové postavy. To působilo poměrně uměle a složitě. Ale jinak je vše naprosto perfektní.

08.09.2018 5 z 5

Pohádky slunného východu Pohádky slunného východu Joe Hloucha (p)

Nádherné příběhy z dálného Východu. Nejvíce pohádek je samozřejmě japonských, nicméně se tu objevují i pohádky z Číny a jedna také z Koreji. Ta korejská mi přišla nejkrásnější, ačkoli i ostatní pohádky byly moc pěkné.

07.09.2018 5 z 5

Tracyho tygr Tracyho tygr William Saroyan

Na to, jak je tato kniha stará (už přes 65 let), je v ní stále něco, co můžeme hledat, nacházet i užívat v současnosti. Sladko-kyselý příběh (tak jako život samotný) sleduje poutavou cestu k lásce.

07.08.2018 5 z 5

47 róninů 47 róninů Stan Sakai

Nádherné komiksové ztvárnění nejznámějšího japonského příběhu všech dob. Užil jsem si každou stránku. Skvělým bonusem byly alternativní obálky knihy. Kresba se mi líbila, byla přehledná a poměrně propracovaná, jen jí chyběla trochu akčnost a pohyb. I tak ale budu mít tuto knihu velmi rád.

21.06.2018 5 z 5