Filomena1961 Filomena1961 komentáře u knih

Snad pro všechny známá kniha ze školní doby. Takže krátké shrnutí - je plná dobrodružství, přátelství , odvahy a naděje.

Bílá nemoc Bílá nemoc Karel Čapek

Nevíme přesně, kde se děj Bílé nemoci odehrává, ale usuzujeme, že se jedná o zemi, kde vládne bezohledný a tvrdohlavý diktátor. Připravuje svou zemi na dobyvačnou válku, všechno se podřizuje tomuto cíli. Zfanatizováni lidé provolávají svému vůdci slávu. Byla to realita 30. let minulého století a může nastat i kdykoliv jindy. Karel Čapek ve svém dramatu na tuto situaci upozorňuje . Považuje totalitní diktatury a fašismus za největší nebezpečí, co lidstvo může potkat. Protipólem diktátora Maršála je doktor Galén - skromný, prostý, ale i důsledný a neústupný. Doktor Galén nesmyslně umírá ušlapán zfanatizovaným davem, který tímto odsuzuje i nakaženého Maršála k smrti. Lidé se ženou do nesmyslné války a jsou zároveň i odsouzeni a ohroženi bílou nemocí, proti níž není zatím léku. Nepřipomíná nám to něco?

10.04.2022 5 z 5

Tři kamarádi Tři kamarádi Erich Maria Remarque (p)

(SPOILER) Tři kamarádi je kniha, která mě velice obohatila. Poprvé jsem ji četla v době gymnaziálních let a během života jsem se k ní opakovaně vracela. Přes veškeré těžkosti, které hrdinové prožívali, byli spolu propojeni přátelstvím, láskou a to jim pomáhalo přežít. Bohužel hlavní hrdinka Pat v závěru románů umírá. Dle mě nejlepší kniha E. M. Remarqua.

Jsem Jsem Marta Foučková

Knihu jsem četla jedním dechem. V dětství se mi opakoval tentýž sen, byla to noční můra, později to vymizelo. Po přečtení knihy jsem si našla vysvětlení. Člověk musí být naladěný na toto téma a kdybychom se všichni chovali v souladu s vesmírnými zákony, pak by byl na světě klid. Na knize se mi líbilo, že nebyly popsány pouze metody, ale v knize byla uvedena celá řada klinických případů, kdy formou hlubinné terapie se dařilo paní doktorce vysvětlit z čeho příčiny nemocí a duševního rozpoložení pramení. Pak u většiny z nich byl už jen krůček k celkovému uzdravení bez medikace. Doporučuji k přečtení.

Sophiina volba Sophiina volba William Styron

Při čtení knihy si člověk uvědomuje a hlavně děkuje osudu, že nemusí prožívat hrůzy války a není postaven před rozhodnutí, které musela vyřknout Sophia. Je to kniha, která v nás lidech burcuje odhodlání dělat, co je v našich silách, aby se daná situace už neopakovala. Přesto se nám to nedaří a k moci se dostanou lidé, kteří veškeré lidství potlačují a jdou si pouze za svým osobním prospěchem a chamtivostí a je jim jedno, co za sebou zanechávají.

06.04.2022 4 z 5

Kniha plná humoru a nečekaných zápletek. Velice dobře jsem se pobavila, oddechová literatura. Věk je jenom číslo.

05.04.2022 4 z 5

Babička Babička Božena Němcová

Kniha mého dětství, ke které jsem se dostala prostřednictvím své tety. Během svého života jsem se k této knize často vracela a stále se vracím. Mám různá vydání, ale nejvíc se mi líbí Kašparovy ilustrace.

05.04.2022 5 z 5

Vyhoďme ho z kola ven Vyhoďme ho z kola ven Ken Kesey

Knížku jsem si přečetla před několika lety a silně na mě zapůsobila. Je nejen o svobodě a silné lidské vůli, ale zaměřuje se i na charakteristiku jednotlivých postav, kde svou důležitost sehrála i vrchní sestra, která si svou autoritu dokazovala v některých případech i nesmyslně a krutě. Film i kniha perfektní .

01.03.2019 5 z 5

Dášeňka Dášeňka Karel Čapek

Dášeňka chytne každého za srdíčko a dětem krásným způsobem ukáže , co všechno je čeká, když si pořídí pejska.

25.09.2017 5 z 5

Kytice Kytice Karel Jaromír Erben

Nadčasová kniha, nejznámější Erbenovo dílo. Básnická Erbenova metoda má zcela specifické rysy. Svůj básnický výraz opíral o lidový jazyk, užil maximálně stručnou popisnost, dokonalou přesnost výrazu a rozhodující v jeho poezii se stala funkce dialogů a prudký dějový spád. To všechno dohromady dává Erbenovým baladám dramatický ráz.

25.09.2017 5 z 5