Felsenberg Felsenberg komentáře u knih

Železo železem se ostří Železo železem se ostří Karel Nový (p)

Krásné. Tvrdost, brutalita a syrovost předhusitského středověku spjatá s úctou k rodině, k zemi, ke králi, ke cti. Zrození legendy Jana Žižky, střet lišky Zikmunda, prchlivého a problematického krále Václava, zlotřilých Rožmberků, hrdiny Zbyňka, oduševnělé Dorotky, ztělesnělého jednorukého zla Piknosky, světice Mandalenky... Vůně lesů, čadících pochodní, zvuk bojujících mečů, to je koktejl, ve kterém jsou sympatie na straně obyčejných lidí a zemanů. A ve vzduchu je cítit vzrůstající napětí a síla Božích bojovníků pod praporcem kalicha... Stará jako sama Země, moudrá, tajemná, požehnaná je Přibyslava, která ví o minulosti, životě a přicházejím víc něž kdokoli jiný. Ponoř se do děje...

21.11.2018 5 z 5

Oceán Oceán kolektiv autorů

Krásná kniha. Obrovský pestrý barevný svět, který tvoří většinu planety, do kterého můžeme občas jen trochu nahlédnout a kdy jsme poznali jen střípek jeho úžanosti. Ty ryby se mají! Takové prapodivné tvory nepotkáte ani v Praze na hlavním nádraží.

28.10.2018 5 z 5

Zvíře Zvíře David Burnie

I já se připojuji k obdivu. Krásná encyklopedie, krásné fotografie, obrovská říše zvířat. Pestrost některých zvířat daleko přesáhla mou fantazii. A ta není malá. Opět jsem si uvědomil, že člověk je jen jedním ze spousty druhů zvířat... A že v přírodě je tím základním boj o život. A že příroda je tak krásná...

30.07.2018

Věda Věda Adam Hart-Davis

Krásná kniha o tom, co všechno jeden druh zvídavých opic vymyslel, potom, co slezl ze stromu a zamyslel se.

12.05.2018 4 z 5

Česko Česko kolektiv autorů

Všechny encyklopedie DK, Knižního klubu nebo Universa jsou řazeny logicky, tématicky. Jediné Česko je řazeno abecedně, čím se podle mě stalo nečitelným. A to je velká škoda. Jestli je někdo, kdo tuto knihu přečetl slovo za slovem, má můj obdiv a rád přidám láhev lahodného moku k tomu. Jestliže máte dvanáct soch, všechny jsou čelem vpřed a jen jedna prdelí vpřed, tak podle mě někde nastala chyba nebo to má nějakou skrytou myšlenku. A nebo se v redakci nenašel nikdo, schopný témata uspořádat aspoň trochu logicky. Škoda.

02.05.2018 3 z 5

Slunce, Měsíc a Země Slunce, Měsíc a Země Robin Heath

Krásná kniha, krásné vydání. Celou historii lidstva se lidé dívali do Vesmíru a Vesmír jim to oplácel. Knihu jsem navíc dostal jako velmi milý dárek.

26.04.2018 4 z 5

Masaryk ve fotografii Masaryk ve fotografii Karel Čapek

Krásné fotografie našeho největšího prezidenta, prezidenta Osvoboditele a stejně tak krásného, citlivého a velkého člověka s neuvěřitelným textem Karla Čapka. Nikdo by nedokázal přiblížit TGM tak výstižně a oduševněle...

30.10.2017 5 z 5

Harry Potter a Tajemná komnata Harry Potter a Tajemná komnata J. K. Rowling (p)

Pro mě Tajemná komnata mnohem lepší než Kámen mudrců. Připadá mi akčnější, Harry se už v Bradavicích zorientoval, už není tak malý hošík. Začíná se Harry trochu dostávat pod kůži :-) Ještě sundat brýle, zahodit hůlku, nechat si vytetovat orla na rameno a vstoupit do armády a bude z něj muž! :-)

13.08.2015 4 z 5

Věnec vavřínový Věnec vavřínový František Kožík

Krásná kniha o jednom těžkém a neuvěřitelném životě, velkém člověku, velkém Čechovi, velké lásce, titánském díle a lásce k vlasti, kultuře těla, duše, umění. Detailní fakta naprosto sedí a děj je barvitý a vtahující. Zaujala mě láska Miroslava a Renáty, přátelství Tyrše s Fügnerem a zapálení umělců i obyčejných lidí pro svou vlast. Kam se to všechno podělo. Skláním se před tak velkým a zároveň tak skromným Tyršem, Fügnerem a skvělou knihou pana Kožíka.

29.07.2015 5 z 5

Hlasy z hořících domů Hlasy z hořících domů Roman Cílek

Skvělá kniha o nevinných zmučených obyčejných lidech, kteří ničím neprovinili. Jsou zde i postavy nelidsky brutálních a zvrácených Němců, zrádců i obyčejných hrdinů, o kterých dnes nikdo neví, ale kteří své hrdinství prokázali tak obyčejně na hraně smrti. Fascinující je, jak se někdo někdo mohl dopustit takových brutalit na starých lidech, těhontných ženách, dětech, lámáním všech steheních kostí mužům vesnici, probodávání dětí bajonetem, házení živých do ohně a po akci to bujaře slavit. Neuvěřitelné. Skvělé kniha. Vřele doporučuji k přečtení a děkují pánům Cílkovi, Richterovi a Veverkovi za tuto knihu

12.07.2014 5 z 5

Démanty noci Démanty noci Arnošt Lustig

Můj první Lustig. Silná kniha, silné příběhy, malí hrdinové, velcí zbabělci, neuvěřitelné hrůzy i emoce. Silný zážitek

02.05.2014 4 z 5

Redukovaná chytrověď z Kocourkova Redukovaná chytrověď z Kocourkova Břetislav Nový

Zajímavá kniha Dědka bylinkáře, kořenáře plná léčivých bylin, léčebných postupů, mouder, propagace vlastních výrobků a humoru.

10.09.2023

Adaptogeny Adaptogeny David Winston

Skvělá kniha o komplexních rostlinách, které tisíce let pomáhají lidem skoro v každé oblasti.

17.11.2022 5 z 5

Zaříkávač nemocí Zaříkávač nemocí Jan Hnízdil

Kniha plná zajímavých příběhů, které skvělý Jan Hnízdil podívá kritickým, ale zároveň lidským a zábavným způsovem. O společnosti, zdravotnictví, rodinách, vztazích, dětech, sportu, zdraví, štěstí... Překvapila vtipná ironická pasáž jeho ženy Lucie.

16.04.2022 5 z 5

Kronika českého fotbalu 2 Kronika českého fotbalu 2 Miloslav Jenšík

Naši fotbaloví hrdinové, týmy a jejich dramatické příběhy ve víru dějin skvělým perem pánů Jenšíka a Macků.

21.06.2020 5 z 5

Kronika českého fotbalu 1 Kronika českého fotbalu 1 Miloslav Jenšík

Neskutečné množství informací o našich hrdinech míč kopajících. První zápasy na labské louce u Roudnice, zámecké mužstvo z Loučně, Slavia 12 let u nás neporažená a jedno vítězství ve Středoevropském poháru, Železná Sparta 4 roky bez prohry a 2 vítězství ve Středoevropském poháru. Krásně se čte o časech, kdy pražská S byla nejlepší na kontinentu, celá Evropa k nám vzhlížela s obdivem, na tribunách se tísnily desítky tisíc zapálených diváků, pan Laufer s temperamentem vše popisoval rozhlasovým divákům a na hřišti v bahně zápasilo to nejlepší, co v zemích koruny české bylo, protože do zahraničí se jen tak neodcházelo. Klobouk dolů před panem Jenšíkem.

16.05.2020 5 z 5

Bohemka je a bude - kniha první (1905-1973) Bohemka je a bude - kniha první (1905-1973) Miloslav Jenšík

Geniální a svým rozsahem ojedinělá kniha mapující historii zelenobílé legendy. Klokanní bible. Podle mne jsou AFK i Bohemians pokračovatelé SK Kotvy a proto by v názvu mělo být 1895.

16.04.2020 5 z 5

Vesmír Vesmír Martin Rees

Nádherná kniha! Až tady jsem pochopil, jak je Vesmír obrovský, komplikovaný, náročný na pochopení, pestrý, barevný a nádherný!

01.04.2018 5 z 5

Malý pražský erotikon Malý pražský erotikon Patrik Hartl

Pražáci, nevyrovnaní, šukají všichni se všema, lžou a podvádí a připadá jim to normální. Ale věřím, že je to pražský standard. Za mě velmi zmatené a hloupé.

05.03.2018 1 z 5

Šifrovaný deník Karla Hynka Máchy Šifrovaný deník Karla Hynka Máchy Pavel Vašák

Zajímavé. Jak může takový básník a náš největší symbol romantismu s tak barvitou duší a slovníkem psát o svých intimních chvílích tak jednoduše a bez emocí. Prostřední část knihy rozebírající způsoby Máchova vyjadřování je podle mě zcela zbytečná. Zajímavý je naopak vývoj soudního sporu o Máchův deník nebo život Lori. Z celého Máchova díla je cítit rozervanost jeho duše. Lori to nezávídím. Odnáším si z díla do svého života výrazy - olysalí duchové, pohlaví zarostlé mechem, jít dozadu a fikat na stolici. Díky pane Mácho :-)

08.07.2016 4 z 5