Felidae Felidae komentáře u knih

Skoro modlitby Skoro modlitby Karel Čapek

Milovaný a moudrý Karel Čapek v širokém rozsahu jeho tvorby glosovaný mistrem literatury Martinem C. Putnou. Knížečka malá formátem, velká obsahem. Knížka ke které se budete vracet.

15.07.2020 5 z 5

Tři patra Tři patra Eškol Nevo

Skvěle napsaný, mnohovrstevný román ze současného Izraele. Skvěle vykreslené charakteristiky, literární požitek.

10.06.2020 5 z 5

Pravé americké džíny Pravé americké džíny Jan Guillou

V pořadí šestý díl Velkého století. Opětovně díl slabší než v počátku ságy, zřejmě vrcholu Stavitelů mostů se podruhé nedočkáme, ale kdo ví do konce století zbývá několik dílů. Po příšerné Modré hvězdě jsem se rozhodovala, zda v sáze pokračovat, či nepokračovat. Dala jsem šanci a jsem tomu ráda. Skvěle vykreslená 50.léta očima dítěte a dospívajícího. Moc se těším na pokračování.

13.04.2020 4 z 5

Krok do propasti: 37 příběhů roku 1937 Krok do propasti: 37 příběhů roku 1937 Michal Stehlík

Velice fundovaně a přitom čtivě autor provádí čtenáře nesnadným rokem 1937. Symbolicky 37 črt je věnovaných různým osobnostem i neosobnostem (vojenský zrádce) v jednom okamžiku daného roku. Doporučuji.

28.03.2020 5 z 5

Soukromá historie Páté čtvrti a okolí Soukromá historie Páté čtvrti a okolí David Jan Novotný

Dějiny soukromé rozvětvené rodiny Novotných i dějiny kouzelné a magické Páté čtvrti (Josefova) nahlížené paradigmatem těch velkých dějin. Začíná se koncem čtyřicátých let a končí skoro v současnosti. Jak praví autor - děje se mnohé, ale Pátá čtvrť trvá.

23.03.2020 5 z 5

Kdo chytá v síti Kdo chytá v síti Marika Pecháčková

Smutné, místy nechutné čtení, ale velmi důležité. Povinná četba pro všechny, v jejichž okolí se vyskytují děti na internetu.

19.03.2020 5 z 5

Kolem Jakuba Kolem Jakuba Michal Vrba

Už Prak ukázal, že v osobě pana Vrby roste české spisovatelské obci osobnost pera. Povídky Kolem Jakuba opětovně tnou svým mistrným zacílením dějinné zkratky v osudech lidí. Skvělé.

18.03.2020 5 z 5

Jan Žižka Jan Žižka Petr Čornej

Velká osobnost našich dějin ve velké době z pera velkého historika. Co dodat? Vřele doporučuji.

13.03.2020 5 z 5

Rudý kříž Rudý kříž Saša Filipenko

Po dlouhé době se mi do rukou dostala literatura, a ne pouhé vyprávění - skvělé jazykově, tématem, kompozičně. Mohu jen vřele doporučit - otázky viny a trestu, vyrovnávání se s minulostí. Pro lidi, kteří i dnes dokáží brečet po minulém režimu, by měli mít jako povinnou četbu, snad by je to vyléčilo.

08.03.2020 5 z 5

1793 1793 Niklas Natt och Dag

Začátek knihy je neslaný - nemastný, naturalistické scény někdy až odporné. Moje vřelé doporučení - vydržet - čím jste dále v příběhu, stává se lepším a lepším a nejde od ní odejít až do skvěle zkonstruovaného konce. Těším se na další dílo švédského aristokrata.

09.02.2020 5 z 5

Prokletá setba Prokletá setba Jaroslav Haidler

Příběh románu s fantazií používá skutečné historické postavy s pozměněnými jmény (plukovník Moravec = Makovec apod.) Mám ráda příběhy odehrávající se v protektorátu a upřímně mi vadí pokud se v takovéto literatuře vyskytují historické nepřesnosti. Autor ovšem od začátku se čtenářem hraje hru a to je něco jiného. Navíc hru čtivou, napínavou a zabávnou.

14.01.2020 4 z 5

Velký dům Velký dům Nicole Krauss

Kdo chce literaturu, a ne jen vyprávění sáhne po této knize. Spletitý příběh několika lidí, zemí, generací a velký psací stůl. Děj vás naprosto pohltí nikoliv dějově nabitými scénami, ale ryzími emocemi. Pět hvězdiček je málo.

31.12.2019 5 z 5

Tkaničky Tkaničky Domenico Starnone

Literární skvost, skvělá analýza lidských vztahů. Příběh nevěry a odchodu otce rodiny vyprávěný manželkou, manželem, dětmi. Všichni nešťastní, všichni poznamenaní.

24.12.2019 5 z 5

Dcery nové doby Dcery nové doby Carmen Korn

Sága osudů čtyř kamarádek na pozadí sto let Německa, konkrétně Hamburku. První díl sleduje události let 1919-1948. Trochu mne mrzelo, že roky druhé světové války byly brány letem světem, přesto se těším na druhý díl, který má nakladatel v plánu na jaře 2020.

06.12.2019 5 z 5

Území cizího žalu Území cizího žalu Eva Štolbová

Literární skvost. Vřele doporučuji.

20.11.2019 5 z 5

Temná dcéra Temná dcéra Elena Ferrante

Elena Ferrante nás opětovně zavádí do Neapole, a hlavně do duše ženy, matky, pracující ženy = ženy mnoha rolí, které mezi sebou zápasí. Hlavní hrdinka řeší jednak svůj komplikovaný vztah s matkou a zároveň ještě komplikovanější se svými dcerami. Psychologické drama na malém dějovém jevišti. Kdo má rád knihy této spisovatelky, opět nebude zklamán.

20.10.2019 5 z 5

Modrá hvězda Modrá hvězda Jan Guillou

Nechci věřit, že se skutečně jedná o součást jinak opravdu skvělého Velkého století. Naprosto zbytečná kniha jak co se týče událostí rodinné ságy, tak všeobecně dějově. Opakují se události 4. dílu s tím rozdílem, že se velké většiny jen plká....

29.08.2019 1 z 5

Vášně a jiné povídky Vášně a jiné povídky Isaac Bashevis Singer

Noblesní literatura nositele Nobelovy ceny. Singer je jistota na literární zážitek.

19.08.2019 5 z 5

Slavík Slavík Kristin Hannah

Trochu moc červená knihovna, měla mě varovat barva vazby. Zklamalo také nakladatelství Argo, které se tomuto typu vyhýbá a v knize je docela dost chyb. Některé okamžiky - například pilot RAF procházející se v kombinéze po Paříži, či německý důstojník žvýkající mátovou žvýkačku dokázaly přes dramatičnost situace rozesmát. Také nevím proč je natolik důležité stále vědět jak je kdo oblečený.... Tři hvězdičky za posledních 100 stránek, které konečně splnily očekávání.

18.08.2019 3 z 5

Paříž Paříž Edward Rutherfurd (p)

Skvěle a obdivuhodně napsaný historický román o městě Paříži, jejích obyvatelích a francouzských potažmo evropských dějinách. Skládáním chronologických dějinných událostí a rodinných ság dostaneme obraz města světel - Paříže. Jedním slovem skvělé.

10.08.2019 5 z 5