Felidae Felidae komentáře u knih

Doktor Jesenius Doktor Jesenius Jaroslava Černá

Pokud se týká osudů významného lékaře a vědce Jana Jesenia je Lékař umírajícího času jednoznačně lepší. I prastará kniha L. Zúbka je rovněž lepší. Vyprávění, které se dobře čte.

02.02.2021 4 z 5

Růže bílá, černý les Růže bílá, černý les Eoin Dempsey

Příběh jako z kratochvilného kalendáře pro paní a dívky. Postavy černobílé, děj naivní, reálie nejsou reálie. Ale čte se hezky....

19.01.2021 3 z 5

Děti Volhy Děti Volhy Guzel Jachina

Zulejka otevírá oči byla kometou na literárním na nebi. Děti Volhy ji budou následovat. Příběh vesnického učitele Bacha je alegorií osudů Povolžských Němců i dalších národnostních menšin na území SSSR ve 20. a 30. letech 20. století. Epická báseň, ze které mrazí. Vřele doporučuji.

14.01.2021 5 z 5

Čas odejít Čas odejít Jodi Picoult

Nečekala jsem žádnou zářivou literaturu, ovšem Duch šmrncnutý Šestým smyslem tedy také ne.

27.12.2020 3 z 5

Můj tank Můj tank Viktor Horváth

Kdo tu dobu nezažil , nemůže se tak bavit. Naprosto skvělá satira, u které člověk slzí smíchy a je strašně rád, že se tomu všemu může už jen smát. Doporučuji

25.11.2020 5 z 5

Les Bor Les Bor Pavel Kohout

Nic nečekáš a také nic nedostaneš. Úžasně vyplní čas, když čekáš např. u lékaře.

20.11.2020 3 z 5

Gerron Gerron Charles Lewinsky

Příběh herce a režiséra Gerrona se vine 20. stoletím v Německu. Poznáme jeho mládí v předválečném Berlíně v rodině bohatých židovských obchodníků, složíme válečnou maturitu a budeme s ním trpět v zákopech 1. světové války. Přichází Výmarská republika, první úspěchy v kabaretech a divadle, které vyústi u filmu. Bohužel promešká emigraci a pak Gerrona a jeho manželku čeká smutná pouť po Evropě, Terezín, poslední film a Osvětim.... Skvěle napsané, 5 hvězdiček bez sebemenšího zaváhání.

18.11.2020 5 z 5

Do posledních sil Do posledních sil Miloš Doležal

Opětovně skvěle zpracované dramatické osudy, tentokrát z konce Protektorátu.

09.11.2020 5 z 5

Ženy na pranýři Ženy na pranýři Naďa Horáková

Umně napsaná oddechovka.

Tajný chléb Tajný chléb Johannes Mario Simmel

Velké zklamání, škoda času.

26.10.2020 2 z 5

Jmenuji se Maryte Jmenuji se Maryte Alvydas Šlepikas

Literární zážitek zpracovává nelehkou poválečnou dobu v Německu.

Čarostřelec Čarostřelec Jan Horníček

Skvělá historická detektivka, která baví od začátku do konce. Úžasná atmosféra horské zimy, žádná červená knihovna, vytříbený jazyk. Takový Sherlock po česku.

Guernica Guernica Dave Boling

Těšila jsem se na Komu zvoní hrana v moderním hávu. Tolik neskutečného červenoknihovního plkání... To jsem nedala. Kniha má velmi pěkné hodnocení, ale můj šálek kávy opravdu není.

08.10.2020 odpad!

Cesta pouští Cesta pouští Ota B. Kraus

Alegorie holocaustu, židovského údělu. Hlavní hrdina Štěpán, nesoucí prvky autobiografie, prochází jako Mojžíšovi Židé pouští let 1938-41, hledá sám sebe, hledá své ukotvení v národnosti, zemi, sociální skupině. Nacházíme i prvky realismu - přítel Gideon je Jiřím Ortenem a pod. Konečná fáze putování - setkání s ďáblem - zde jsme v koncentračním táboře - Štěpán je u konce své pouti, ví kdo je a o co se musí pokusit.

07.10.2020 5 z 5

Když jsem žila v moderní době Když jsem žila v moderní době Linda Grant

Okolnosti vzniku státu Izrael v přímém přenosu, bez sentimentu a růžových brýlí.

30.09.2020 5 z 5

Prolhaný život dospělých Prolhaný život dospělých Elena Ferrante

Komu se líbila Geniální přítelkyně, bude nadšen. Rodinné vztahy, Neapol a.... zkrátka vše, co na knihách E. Ferrante obdivujeme a milujeme.

28.09.2020 5 z 5

Osud Alexandrie Osud Alexandrie Gerald Messadié

Výborně napsaný román, skvěle popsaná atmosféra starověké Alexandrie. Více než příběh, který je průměrný, čtenáře zaujme popis města, výklad filosofických směrů, kultura, národnosti apod. A tato nadstavba zaslouží plný počet hvězdiček.

13.09.2020 5 z 5

Ota Pavel: Pod povrchem Ota Pavel: Pod povrchem Aleksander Kaczorowski

Výborně napsaný životopis spisovatele Oty Pavla. Autor se nevyhýbá nepříjemným či kontroverzním událostem ve spisovatelově životě i životě jeho blízkých, ale dělá to s noblesou, úctou k spisovateli, neshání senzace. Každý z nás asi miluje Smrt krásných srnců a tahle knížka je důležitý kamínek k mozaice nazvané Ota Pavel.

01.09.2020 5 z 5

Rozsypaná slova Rozsypaná slova Martin Daneš

Po dlouhé době skvost v rámci české literatury. Dojemná, ale bez patosu, zachovávající Poláčkův styl, neuvěřitelně lidská kniha. To jsou Rozsypaná slova zaznamenávající poslední léta Karla Poláčka. Plním autorovu prosbu v doslovu a sahám po Poláčkově knize.

18.08.2020 5 z 5

Bratři Aškenaziové Bratři Aškenaziové Israel Joshua Singer

Román o bratrech Aškenaziových je vlastně románem Lodže, vzniku moderní společnosti, přerod tradiční židovské komunity v kapitalistickou a sociálně revoluční. Doporučuji.

26.07.2020 5 z 5