Evina.Cetba Evina.Cetba komentáře u knih

Zmizet Zmizet Petra Soukupová

Sourozenecký nelad, nepokoj a zmizení jednoho z nich.

29.09.2018 4 z 5

Vstup do ráje zakázán Vstup do ráje zakázán Jarmila Loukotková

Tento dívčí román má svoji dobrou úroveň jako většina knih od J. Loukotkové. Člověk si při ní pěkně odpočine.

26.09.2018 5 z 5

Alžběta II.: Život moderní panovnice Alžběta II.: Život moderní panovnice Sally Bedell Smith

Vládne z Buckinghamského paláce. Každý týden přijímá aktuálně úřadujícího ministerského předsedu s tím, že si chce jen tak popovídat. Zaujímá přísně neutrální postoje, zachovává tradice a nikdy není indiskrétní.
Spisovatelka nám dává také nahlédnout i do rodinného života panovnice.

25.09.2018

Aristokratky Aristokratky Stanislava Pecková

Každodenní život českých šlechtičen a jejich hodnotový žebříček

25.09.2018 3 z 5

Za krásou a láskou Za krásou a láskou Marie Grubhoferová

Román o dvou kamarádkách, které spolu vyrůstaly v klášteře a děj se rozvíjí, až když se osamostatňují. Každá jiným způsobem. V obouch případech dívky vede cit k mužům jím blízkých profesí. Větší prostor dostala opěrní pěvkyně Margit, Helena je ošetřovatelka, která se z české hájovny přestěhovala do Afriky za prací. Je to rozvláčné, s pokusem i filozofické úvahy, což může být zvláště pro dívky nezáživné. Možná i proto, že je léto, jsem si nostalgicky působící knihu z doby 1938, užila. K létu popisy přírody, láska a děj plný náhod patří.

23.08.2023 3 z 5

Miss AmeriKa Miss AmeriKa Miřenka Čechová

Vtipné a zábavné. Pobavilo. Zdokonalování americké angličtiny i vnímání životního stylu Američanů, jejich mnohdy až extrémního a přemrštěného chování plného PŘEDSTÍRÁNÍ. New York očima Miřenky Čechové. Poslouchala jsem audioverzi pro zpestření nedělního odpoledne.

12.02.2023 3 z 5

Vytrvalost: Pozoruhodný život a doba Emila Zátopka Vytrvalost: Pozoruhodný život a doba Emila Zátopka Rick Broadbent

Způsob vyprávění mi příliš nesedl. Zvláštní zpracování, takové chaotické, skákání z tématu do tématu, z času do času, z postav do postav, řekla bych že zde byly i některé nepřesnosti a domněnky, no, za mě tedy ne, taková podivná motanice o české osobnosti viděné očima cizince. Emila Zátopka mám přitom v oblibě. A jen tak na okraj film, který šel o našem nejúspěšnějším běžci nedávno do kin, se mi líbil naopak dost, sice docela obyčejné vyprávění, ale určitě zábavnější a přehlednější.
Kniha nedočtena.

02.11.2021 1 z 5

Velmistři špionáže Velmistři špionáže Karel Pacner

Pro mě hodně zajímavé.

21.10.2021 5 z 5

Všichni sou trapný Všichni sou trapný Simona Bohatá

Kniha zpočátku budí dojem milého, nostalgického vzpomínání na zašlé časy. Těšila jsem se, že si konečně přečtu humoristickou knihu vzpomínek na dětství, i když žité v době normalizace. K mému zklamání se však v dalších kapitolách vše zvrhává v surovosti, které jsem já osobně jako dítě vůbec nezažila. Zdá se mi to až přehnané, opět se vypichují negace a pozitiva se přehlížejí. I v této době děti nežily jen ústrky, ale mnohé žily bezstarostný dětský život a politiku většinou příliš nevnímaly.
Po brutálních rvačkách a dalších surovostech, jsem knihu v polovině odložila a už se mi nechtělo číst dál. Kniha mě tímto zklamala, nezdá se mi objektivní nebo přinejmenším nemluví za všechny lidi.
Narodila jsem se na Žižkově, žila tam do svých 19 let, chodila do zdejší školy, pak jsem často navštěvovala s rodinou mojí matku, která na Žižkově zůstala, takže tuto městskou část důvěrně znám.

14.05.2020 2 z 5

Senzační sestry Turnerovy Senzační sestry Turnerovy Juliette Fay

Těšila jsem se na životní příběh této nadané rodiny, ale styl psaní mě nenadchl. Nedokázala jsem se začíst, nedočeteno.

26.12.2018 2 z 5

Siréna Siréna Marie Majerová

V době kdy jsem román četla se mi líbil. Nezanechal však ve mě žádnou stopu, nepamatuji si už vlastně ani, o čem že toto dílo pořádně bylo. Navíc je to silně komunisticky laděná kniha, tehdejší povinná četba.

29.09.2018 4 z 5

Pod horou Javořicí Pod horou Javořicí Vlasta Javořická

Krátké povídky od oblíbené autorky, které mě ovšem tentokrát příliš nezaujaly. Některá nedokončená díla byly nalezeny v autorčině pozůstalosti a dopisovaly je za ní jiní lidé, tak si říkám, jestli i toto byl výše uvedený případ. Jako by je ani nepsala ona, ale zacházel s nimi někdo jiný, ten kdo má práva na to s nedokončenými texty manipulovat či je přetvářet. Některé knihy z posledních let jejího života už také nejsou přespříliš zdařilé, autorka náměty opakuje, příběhy si jsou podobné mnohými atributy a navíc už se nečtou tak lehce. Její pozdní tvorba je někdy skoro až o ničem, už nemá to správné kouzlo. Nerada to píšu, Javořickou mám jinak v oblibě.

Román života Román života Jan Antonín Baťa

Životopisný příběh jednoho z úspěšných Baťů. Vzpomínky na mládí, cesty za zkušenostmi do zahraničí v první polovině 20. století a využití nových dovedností v praxi doma v Československu. Celkem lehká četba.

28.09.2018 4 z 5

Aristokrat Aristokrat Vladimír Votýpka

Životopisné vyprávění jednoho člena starého českého šlechtického rodu (Zdenka Šternberka, německy: Sternberga). Jeho pohled na průběh 20. století, v němž žil (např. pozemková reforma po 1. a 2. světové válce, zabavení panství, restituce v Českém Šternberku). Pro mne zajímavé údaje o tomto aristokratovi a jeho rozvětvené rodině.

26.09.2018 5 z 5

Člověk má dělat to, nač má sílu. Život Olgy Havlové Člověk má dělat to, nač má sílu. Život Olgy Havlové Pavel Kosatík

Biografie se mi líbila. Překvapily mě až příliš volné mimomanželské vztahy našeho obdivovaného prezidenta a naší první dámy. Olga byla rozhodně jeho silnou oporou, ačkoli jim jiné vztahy nahrazovaly to, co by mělo patřit pouze manželům.

15.07.2023 5 z 5

Svatý hřích Svatý hřích Vlasta Javořická

Některé povídky si jsou velmi podobné jako vejce vejci, pouze konec je trochu jiný. Možná že kdyby autorka žila mezi umělci a navštěvovala literární salóny, stala by se její tvorba hlubší nebo spíše propracovanější. Mohla by psát i o něčem jiném než jak chudé venkovanky ke štěstí přišly. Pár povídek od ní mám v oblibě, ale když toho od ní přečtete moc, dá se snadno odhadnout, kam se bude příběh ubírat asi tak dál. Sázím spíše na její romány.

Boží trouba Boží trouba Svatopluk Karásek

Sbírka nedělních kázání S. Karáska z evangelického kostela U Salvátora, kde působil několik let ještě dříve, než se od tvůrčího působení odmlčel. Náročnější četba.

29.09.2018 5 z 5

Dotkni se ran – Spiritualita nelhostejnosti Dotkni se ran – Spiritualita nelhostejnosti Tomáš Halík

Tomáš Halík je velmi plodný spisovatel, každý rok jedna knížka. Proto si ani nepamatuji, co všechno jsem již četla. Duchovní tematika je v každé z nich.