Pod horou Javořicí

Pod horou Javořicí

soubor několika povídek z okolí Javořice

https://www.databazeknih.cz/images_books/30_/30624/pod-horou-javorici-30624.jpg 38
Povídky, Literatura česká
Vydáno:, Bonus press

triatlet

Pět krátkých povídek a navíc jedna vzpomínka na oslavy 10. výročí vzniku Československa.
Povídky spojuje nejen kraj pod Javořicí, ale také víra, chudoba a především výrazná ženská hrdinka.
Každý z pěti příběhů je zapamatovatelný:
Pouť panímámy Králové – smířlivé vyrovnání se s minulostí; hezký popis poutní výpravy.
Svatá chvíle večera – výrazná charakteristika vesnice x jedné rodině (farář/ poštmistr). Rodina evangelického faráře čelí řadě úskalí, vydá se hledat štěstí i do zámoří, ale největší štěstí nachází doma. Nejoptimističtější závěr.
Mučednice – nadčasový příběh zachycující problematikou soužití s alkoholikem.
Zvadlá májka – smutný osud milenců, které rozdělují rodiče kvůli víře. I na sklonku 20. století, v 90. letech třeba v podhorských vesnicích na Slovensku měli ortodoxní katolíci problém s uzavřením svazku s protějškem evangelického vyznání.
Pro bídné peníze – pytláctví a chamtivost jsou spravedlivě potrestány.
Stylisticky i jazykově působí text archaičtěji, přenesou do doby meziválečné, nebo poválečné. Vlasta Javořická umně navazuje na tvorbu Boženy Němcové nebo Karolíny Světlé. Zajal mě výraz bagounkář.

kika 13
10.04.2014

Sbírka povídek dobře se to četlo.

Vlasta Javořická

Vlasta Javořická