EvikU. EvikU. komentáře u knih

On On Elle Kennedy

Román o hokejistech. Nevím, jak to autorky dělají, ale když píšou spolu mají to opravdu zmáknutý. Jejich knihy se čtou lusknutím prstů.

Je o dvou kamarádech, Jamie Canning a Ryan Wesley. Oba mimořádně dobří v hokeji , ale každý v jiném týmu. Od dětství tráví prázdniny na místě pro mladé hokejisty, kde spolu prožívají první přátelství a později i milostnou zkušenost.

Dlouhé 4 roky se nevidí ani si nepíšou. Shoda náhod je svede opět na jeden led. A oni zjistí, že si chyběli. Zatímco Ryan si je svou orientací i láskou jistý, Jamie má přítelkyni. Jenže přítelkyně je daleko a Jamie zjišťuje, že ho přitahují i muži. Zejména jeden muž

Oba jedou jako trenéři v létě na místo, kde sami jako kluci trénovali a prožili krásné chvíle. Tam se sbližují a já si ten jejich vztah užívala. Musím říct, že s LGBT tématikou za mě zatím nejlépe napsaná kniha. Jejich sbližování jsem si užívala s nimi a i když už se o tom baví ve světě hodně, někteří lidé mají předsudky navždy.

Postupné zjišťování Jamieho, že se mu líbí obě pohlaví, Ryanova nejistota, kdy nechtěl přijít o kamarádství, jejich vzájemné vtipné dialogy i sexuální scény byly skvěle napsané. Žádná trapná spojení. A pobavili mě výhody chození přítel a přítel :)

06.03.2024 5 z 5

Parťácká romance Parťácká romance Joe Kelly

Spiderman a Deadpool. Nesourodá dvojice superhrdinů. Deadpool chce být kamarád se spidermanem. Přesvědčuje ho, že se změnil, že chce být také kladný hrdina.

Deadpool má za úkol zabít vynálezce Petra Parkera, který dle jeho mínění je původcem všeho zla. Jenže to není pravda. Spiderman tomu musí zabránit.

Já se na začátku nemohla úplně zorientovat, o co tam jde. Když byli v komiksu spolu, dávalo to největší smysl. Jejich dialogy mě bavily. Místy jsem se bavila.

Na komiksu mě nejvíce bavily obrázky. Je to dokonalý. Z precizně vyvedených obrázků rozumíme i beze slov. A scéna, kdy oba hrdinové tancovali k pobavení dam jsem se tlemila nahlas. Zamlouvalo se mi, že není úplně celý komiks jen o boji s nepřáteli.

Škoda, že nejsem kluk. Pak bych z toho byla úplně paf. Jiné díly neznám. Nikdy jsem komiksy nebo pohádky se spidermanem nesledovala. Ale domnívám se, že tato kombinace hrdinů by jim mohla šlapat. Jejich špičkování jsem si užila. Asi si časem přečtu další díl.

05.03.2024 4 z 5

S elegancí ježka S elegancí ježka Muriel Barbery

Tato kniha si mě našla sama. Svým osobitým způsobem autorka filozofuje nad životem a jeho smyslem. Není důležité kdy umřeme, ale jak žijeme v přítomný okamžik.

Příběh si žije svůj život v jednom domě ve Francii, kde dělá domovnici Reneé, 54 letá vdova. Dům je rozdělený do 8 bytů. René je sice inteligentní, ale má ráda svůj klid, svého kocoura a svoje knihy. Nedává najevo svou chytrost, aby jí lidé dali pokoj, aby byla neviditelná.

V dalším bytě žije se svou sestrou a rodiči Paloma. Na svůj věk nadprůměrně chytrá 12 letá holka. Plánuje sebevraždu. Píše si deník a má hluboké myšlenky o životě.

Jejich vyprávění se střídá. René a Paloma. Některé myšlenky mě zaujaly, některé pasáže mě trochu nudily. A stále se to střídalo, kdy jsem byla spokojená a kdy jsem si říkala, že je to na mě moc. Moc myšlenek o ničem.

Příběh pak ale dostane nový impuls, když se do domu přistěhuje Japonský muž do jednoho uvolněného bytu. Pozná potenciál v René a pozve ji na večeři. Rozvíří stojaté vody domu. René se víc seznámí i s Palomou. Je jim všem spolu dobře, protože si naslouchají.

Díky konci knížky dávám o hvězdičku víc, než jsem původně myslela. Ten konec stojí za to.

04.03.2024 4 z 5

Od zápisu do lavice 10 - pro děti 4-7 let Od zápisu do lavice 10 - pro děti 4-7 let Ivana Vlková

Od zápisu do lavice je soubor sešitů pro děti od 4 do 7 let. Slouží k procvičování dovedností jemné motoriky a vystřihování. Tento sešit je již v pořadí desátý.

Měly jsme s dcerou možnost seznámit se sešitem s číslem 11 a zaujal nás moc. Hned jsme v něm tvořily, krásná ilustrace, vydržela u toho.

Potřebovaly jsme další sešit. Tentokrát jsme zkusily tento. Je zaměřený na uvolnění ruky, 26 listů tzv. jednotahovek v podobě zvířat nebo rostliln a věcí. Dítě jede jedním tahem celý obrázek po směru šipky. Snaží se neodchýlit od předtištěné linky.

Dále obsahuje 25 listů na procvičení stříhání. Obrázek vymalují, vystříhají a nalepí na další obrázek na příslušné místo. To jí baví moc. Střídá se pravidelně jednotahovka a na druhé stránce obrázek ke stříhání.

Celý sešit navíc provází příběh dětí z MŠ Nůžkovice. Sestavuje tak svačiny pro děti na výlet, posazuje vystříhané dětí do autobusu. Tím, že má sešit i malý příběh je o to zajímavější.

Dle mého procvičuje i logické uvažování. Protože musí přemýšlet, co kam nalepit, aby to dávalo smysl. Opět jsme obě moc spokojený. Luci se zabaví a já jsem ráda, že si doprocvičí věci zábavnou formou, které bude potřebovat ve škole.

02.03.2024 5 z 5

Tichá pošta Tichá pošta Tereza Herzogová

Tichá pošta je druhým dílem o vztahu Šárky a Ivana. Jsou spolu už 7 let. Je to netradiční vztah ženy v produktivním věku s mužem, který by jí mohl být otcem.

Věkový rozdíl 35 let se všem zdá hodně, hlavně mamince Heleně. Ráda by se ještě dočkala od Šárky vnoučátka. Dohazuje jí jinou partii. Šárce je s Ivanem stále dobře. Musí si ale chtě nechtě přiznat, že v 70 letech už je na Ivanovi věk znát. Stále má svůj šmrnc, ale už mu i přibývají zdravotní potíže, které mají za následek strach o jeho život a nedostatečně uspokojený sexuální život.

A problémy nechodí po horách, ale po lidech a většinou několik najednou. Šárka řeší zásadní zvrat ve svém životě. Dává na papír pro a proti a do toho se seznamuje s restaurátorem Bartem, který je tak trochu samotářský bohém se spoustou charisma. Vzniká tak milostný trojúhelník, ale na konci se zdá, že možná nemá jen tři strany. Každý má své tajemství a hru na Tichou poštu.

Krom Šárky sledujeme život jejího bráchy Patrika a jeho manželství s Anetou. A manželství Ivanovi dcery Terezy s Lubošem. Nikde nejsou ideální vztahy, v životě jde o hledání cesty, která se zdá být tou nejlepší. Kolega češtinář Honza také řeší své dilema.

Kniha přináší spoustu skvělého čtení a zamyšlení se nad vztahy. A jako kulisu máme výlet do Francie nebo atmosféru z koncertů kapel. Šárka totiž uspořádá fesťák, na kterém hraje i Ivanova kapela. Šárka píše knihu a rozhoduje se co dál. Příběh jsem si moc užila. Příběh o jedné lásce a životu, tak jak jde se svými klady i zápory.

29.02.2024 5 z 5

Jejich temné plány: Díl první Jejich temné plány: Díl první James Tynion IV

Já nestačím žasnout k jaké dokonalosti dochází dnešní verze komiksů. To je nádhera pro oko. A to i když tenhle je spíše pro kluky, pro pány. Já nejsem ani jedno a přesto jsem si čtení a prohlížení moc užila.

Na začátku jsem malinko nechápala, o co přesně jde, protože jsem žádnou verzi Batmana ještě nečetla, ale komiks je skvěle napsaný, že jsem se skoro hned orientovala, kdo ke komu patří.

Batman se ocitne v souboji se všemi profesionálními vrahy. A vypadá to, že jeho milá Catwoman s tím má něco společného. Dokáže se všem ubránit, přelstít a nakonec si vše vyříkat se svou přítelkyní? Vydrží po tom všem jejich vztah?

Textu mnoho není, ale úplně to stačí na vykouzlení atmosféry s Batmanem. To jak spolu bojují, včetně nechutných scén, které k tomu samozřejmě patří. Nejde tam o procházku, ale o boj a záchranu města.

Jak už to tak v komiksech i knihách na pokračování je v oblibě, skončí děj napínavě, abychom se těšili na druhý díl. A stejně je tomu i se mnou. Ty ilustrace jsou opravdu boží. No a komiks už putuje k manželovi na stůl. Zlákal ho na odreagování po práci také. :)

27.02.2024 5 z 5

Kronika lesa: Případ ztracených ježků Kronika lesa: Případ ztracených ježků Martin Máj

První dětská detektivka, kterou jsem četla. Začala jsem s dcerou, s kterou budu postupně dočítat. Ale já už si ji přečetla dopředu. Bavila jsem se.

Místy bych řekla, že některé připomínky a vtipné dialogy ocení více rodiče, protože děti nechápou ironii. Ale ničemu to nevadí, příběh je překopírovaný z lidí na zvířátka. Každý tam má nějakou úlohu. Zločinec, podezřelý, policisté, hlavní vyšetřovatel, oběti, cela předběžného zadržení, vězení, soudce,...

Celý příběh je uzpůsobený zvířátkům, takže i názvy jídla jako blátovka, hmyzoto,...I lidské vlastnosti a psané je to opravdu poutavě. Sama jsem potřebovala vědět, jak to dopadne. Skvělý nápad na knihu. Kniha je pro věk 6+ což přibližně odpovídá. Dcerka ji vydržela chvíli poslouchat, ale starší děti bude bavit asi ještě mnohem víc.

Hlavním vyšetřovatelem je Vydra, ale jak už to tak někdy v detektivkách je, nejlépe se osvědčí Krtek, který se z hlavního podezřelého vyšvihne na hlavního vyšetřovatele. Stane se z něj Slečna Marplová.

Oceňuji jak je kniha napsaná, vtipná, zaujme. Jsou v ní i poučná místa. Naučí děti, že nic není tak, jak se na první pohled zdá. Pokud se něčeho bojíme, když jde o záchranu druhého, jde strach stranou a také to, že někdy velká bolest ze ztráty blízké osoby vymaže ostatní vzpomínky

Za mě dokonalá dětská kniha. Doporučuji.

25.02.2024 5 z 5

Osud hněvu a plamene Osud hněvu a plamene K. A. Tucker

Fantasy miluju! Je to pro mě pohádka pro dospělé a skvělý odpočinkový relax od knih s těžkou tématikou, které čtu také ráda. Osud hněvu je o dívce Romerie, New Yourkské zlodějce. Hned od začátku vás děj vtáhne do knihy. Romerie se po jedné události, kdy si myslí, že je mrtvá probouzí na úplně jiném místě a v jiném těle. I když podoba by tu byla. Probouzí se v proradném těle elfí princezny.

Ničemu nerozumí, neví jaké spiknutí proti králi Zanderovi Romerie princezna udělala. Ani nechápe, jak jejich světy fungují, kdo je kdo a dlouho netuší ani, co je vlastně zač Zander, její bývalý snoubenec.

Momentálně se oba nenávidí, protože on v ní vidí bývalou snoubenku a její zradu, ona zase muže, který ji chce potrestat smrtí. Jenže shodou okolností ji dá ještě šanci. Nemá trest smrti, ale je jeho vězeňkyně.

Příběh je čtivý, ale místy by mu prospělo mírné proškrtání. Místy se to nikam nehlo, pořád jen jak se nenávidí a nevěří si. Každopádně v druhé polovině to opět získalo šmrnc, Romy se začíná dozvídat kým opravdu je. Pomůžou ji s tím jiné ženy, které mají zvláštní schopnosti a vědí toho spoustu o minulosti Země.

Lidé utvoří dva tábory. Jedni přejí svatbu Romerie a Zandera, druhý ji nevěří, po zradě, která přinesla spoustu mrtvých od bývalé princezny. Celou dobu čekám na velké finále. Jo, přijde, ale nečekali by jste to. Částečně je v půlce useknutý a my musíme čekat na druhý díl. :)

25.02.2024 4 z 5

Už jsou tady Velikonoce Už jsou tady Velikonoce Vanda Bruckner

Povídání o dřívější době a zvycích. Kniha začíná v době Tří králů a provede nás dobou masopustu, postní, svatým týdnem před Velikonocemi a samotnou oslavou Velikonoc.

Přiznám se, že spoustu toho znám a nadále dodržuji i se svou rodinou. Něco už bohužel neznám. Názvy neděl v postní době mi nic neříká. Ve svatém týdnu znám Květnou neděli a od Zeleného čtvrtka již zvyky dodržuji. Předešlé dny jsem neznala.

Čte se to velmi dobře, dýchlo to na mě dřívější dobou, kdy i namlouvání mělo svá pravidla a bylo velmi, velmi pozvolné a vlastně to bylo hezké. Už od samého počátku k sobě dříve než lásku chovali navzájem úctu a to je možná to nejdůležitější pro šťastné a dlouhé manželství.

Lidé byli více spjati s přírodou a Bohem a byli pokornější, více si navzájem pomáhali, žili z mála. Je fakt, že některé věci a pokrok nezastavíme, ale nad spoustou věcí by se zamyslet dalo.

Mimo jiné jsou v knize nádherné ilustrace a recepty jídel v postní době a na Velikonoce. A musím s hrdostí říct, že jídla doma vařím. Kyselo, Bílá polévka (bramboračka) tam se mi trochu rozcházel recept v přípravě vajec, ale jinak byl recept stejný. Bramborové placky, Velikonoční nádivka nebo barvení vajec. Modrou přírodní barvu jsem neznala jak získám, tak letos vyzkouším i tu. Knihu doporučuji a já si musím pořídit i knihu Už jsou tady Vánoce. :)

23.02.2024 5 z 5

Rybářská chata Rybářská chata Stein Torleif Bjella

Nostalgický příběh dvou mužů. Strejda Ivar a synovec Jon. Střet dvou generací. Týden spolu na jezeře Storsenn. Ivar předává vyžádané i nevyžádané rady ohledně rybolovu, starání se o sítě, chytání ryb, spotřebě ryb, plavení po jezeře, ale i rady o podnikání, o muzice, o politice, o životě, o partnerství,...

Spousta toho prochází Jonovi jedním uchem dovnitř a druhým ven. Bere to jen jako kritiku své osoby, peskování starého člověka k mladému. Mnohdy to tak je i doopravdy. Ale nedělají to tak všichni? Vždyť stáří lidé už něco zažili, prožili, mají právo radit mladším

Jon má zdědit firmu i jezero. Aby se naučil o něj starat, musí být týden se strýcem být na ostrově. Už po prvním dni se to zdá nemožné a dlouhé. Nakonec tam ale zůstane. Někdy se pohádají, naštvou se na sebe, ale mají i chvíle kdy si rozumí i beze slov.

Jon se naučí všechny potřebné věci, popřemýšlí o životě, uzná, že v něčem měl i Ivar pravdu. Konec je trochu dojemný a já mám takovéhle filozofování nad životem ráda.

22.02.2024 4 z 5

Podíl viny Podíl viny Veronika Martinková

První díl série ze které jsem nejdříve ochutnala třetí díl a zjistila, že mi tak moc chutná, že musím mít všechny díly.

Kapitán Hana je povolána k vraždě mladého muže. Záchranku zavolala Aneta, která otcovou pistolí zastřelila souseda. Byla to nehoda. Sebeobrana, v domnění, že jde o lupiče?

I když se zdá všechno jasné, vyšetřovatelům na tom něco nesedí. Do týmu k Haně je přiřazen i David, který má problémy s pitím, ale je skvělý vyšetřovatel. Jenže David a Hana se znají už z dřívějška

Líbí se mi styl psaní autorky, to jak postupně odkryvá další skutečnosti a nejvíc se mi asi zamlouvá tím, že její detektivní příběh je proložený osobním životem vyšetřovatelů. Jejich problémů v osobním životě. Protože i detektivové mají děti, rodinu, přátelé a neřeší jen případ.

Příběh vás tak mnohem víc vtáhne do děje. Je lidský, přirozený a napínavý. A nemusí se řešit celou knihu jen vražda. Konec a epilog mě překvapil i když se přiznám, že jsem ho tušila.

Knihu jsem přečetla na jeden zátah, což je částečně tím, že mám teď čas číst, ale hlavním důvodem, že jsem si knihu moc užila.

22.02.2024 5 z 5

Všechno je jednou poprvé Všechno je jednou poprvé Nina Kenwood

Čas od času zařadím ráda i romantiku Young adult. Někdy se mi stane, že mi ne tak úplně sedne. Ale při čtení této knihy jsem se stala znovu 18 letou holkou. Usmívala se, vzpomínala na svoje nejisté kroky, co se týká vztahů, velké společnosti na párty nebo problémy s pletí a mnoho uhráků.

Natalie je chytrá, vtipná, milá holka, ale po tom, jakými změnami její tělo prošlo v pubertě si málo věří. Je nejistá v tom, že by se mohla někomu líbit. A zkrz to říká věci, které by z pusy neměla vypustit. :)

Má dva nejlepší kamarády, Lucy a Zacha. Tvoří nerozlučnou trojici, než se Lucy a Zach dají dohromady jako pár. Do toho se jí rozvádějí rodiče po 20 letech. Nat marně tápe, kde je její místo na světě.

Shodou okolností se více seznamuje se Zachovým starším bratrem Alexem. Jejich pomalé sbližování a rozhovory mě děsně baví. Culím se u knihy jako puberťačka a užívám si čtení. Styl psaní i chování hlavních hrdinů je uvěřitelné. Tak nějak jsem se chovala já, chovají se tak mé dcery,...knihu určitě doporučuji. V rámci tohoto žánru jedna z těch opravdu povedených.

20.02.2024 5 z 5

Šílená Šílená Louisa Treger

Kniha ve mě bude dlouho doznívat. Je to jedna z těch knih, které mi nejdou z hlavy. Je to silný příběh žen, který není tak dávný a přesto byl pro ženy opravdu hodně těžký. Co všechno si musely vytrpět, aby ukázaly pravdu a prosadily se v mužském světě.

Nellie Blyová je první ženská novinářka, která se prosadila jako žena. V menším městě ve kterém vyrostla, jenže po článcích o bídných podmínkách pro ženy v továrnách se rozpoutalo peklo a šéfredaktor jí nařídil psát jen ženský sloupek o módě a to jí nenaplňovalo. Chtěla svým psaním zachránit svět, udělat ho lepším.

Přesune se do New Yorku, ale tam jí žádné nakladatelství nechce přijmout. Ženy tuto profesi nevykonávají. Je pro ně nebezpečná. Nevzdá se, uzavře s šéfredaktorem sázku, že se nechá zavřít do blázince na Blackwellově ostrově. Předstírá duševně chorou a pokud napíše skvělý článek o tom, jak to tam chodí, dostane práci redaktorky, nikomu se tam nepovedlo proniknout.

Z těch hrůz, které tam Nellie v utajení prožívala s ostatními pacientkami, které mnohdy jako ona ani pacientakami nebyly, protože je tam nechal zavřít manžel, bratr, otecženy se z ostrova už většinou nevrátily. Ty které nebyly nemocné před nástupem, v 90% zešílely z chování personálu k nim a jejich otřesných léčebných metod a hrozného prostředí.

Mrazilo mě a jsem ráda, že je tato doba už za námi. Jen mě překvapuje, že tenkrát měli noviny nějakou váhu. Psali pravdu a když vyšel článek něco se hnulo. Dnes? Snůška nesmyslů a lží.

19.02.2024 5 z 5

Můj bratr Můj bratr Karin Smirnoff

Kniha mi vytřela zrak. Nejdříve tím, jakým stylem je psaná. Žádná přímá řeč, jména s malými písmeny, mnohdy dvě až tři slova dohromady. Ale kupodivu to knize vůbec nevadilo. Po chvíli jsem si zvykla a četla a četla.

Kniha s upřímnou surovostí odkrývá bolavá místa minulosti. Švédská vesnice na okraji světa. Jana Kippo se vrací do míst, kde se narodila. Za bratrem dvojčetem, který pije. Za matkou, kterou nenávidí téměř stejně jako svého otce. Neví jak dlouho se zdrží

Přítomnost odkrývá minulost a na povrch se otvírají staré rány. Tak moc to bolí. Jana zjišťuje další okolnosti a tajemství. Zdá se, že pravda nikde nekončí. Každý občan v téhle zprapadené vesnici má svoje tajemství, které je provázané s nějakým dalším.

Jana se musí s tím vším vyrovnat. Přiznat pravdu, vzpomenout si. Kdo neměl hezké dětství, bude posílat zlobu dál. Kdo byl v dětství bit, bude bít své děti. Jde to někdy zastavit?

Kniha vás nenechá vydechnout, až na konci. Najde Jana své místo v životě? Dokáže dostat bratra ze závislosti? Dokáže všechny kostlivce minulosti pozavírat zpátky do skříně? Do dalšího dílu určitě půjdu.

19.02.2024 4 z 5

Počkám na tebe Počkám na tebe J. Lynn (p)

Ke knize jsem se dostala díky audioknize. Příjemně se poslouchá, namluvená tak, že si Camerona i Avery oblíbíte.

Avery nechává minulost za sebou a přichází studovat na univerzitu tisíce kilometrů od domova. Chce začít znovu, kde ji nikdo nezná. V jejím životě se přihodilo něco zlého tak zlého, že nejezdí ani domů na svátky za rodičema.

Cameron je přitažlivý mladý muž. Až tak, že mu nemůže odolat ani Avery. Jenže ta má svou minulost o které nikdy a s nikým nemluví. Nikam nejezdí a nic necítíjenže minulost nejde jen tak hodit za hlavu. Začnou jí po čase opět chodit výhružné emaily a smsky. Unikne tomu někdy? Nebo se tomu postaví čelem.

Pěkný příběh, kdo by si nezamiloval miláčka Cama. Vtipného, milého, krásného, sexy.který I když ho asi 100x odmítne, tak on po 101 přijde, přestože vůbec netuší proč ho Avery odmítá. První polovina knihy je až moc protahovaná a v tajemství. Druhá půlka už plyne celkem svižně a nejedno romantické srdce si přijde na své.

Kdysi jsem knihu četla a dala ji 3*. Při poslechu ji dávám 4*. Jsem přesvědčená, že dobrý přednes přidá knize na hodnocení.

18.02.2024 4 z 5

Vlastně docela dobrý Vlastně docela dobrý Monica Heisey

Musím se přiznat. Já nic necítím. Po dočtení knihy a já necítím ani vztek, ani lítost, ani nadšení, ani souznění s hlavní hrdinkou Maggie.

Nevadilo mi knihu číst, ale stále jsem čekala na něco víc, co mi udělá knihu nezapomenutelným. Já se u ní nesmála, nebrečela, jen konzumovala písmenka. Dle mého názoru jí uškodil překlad a nebo má zvláštní styl psaní už autorka?

V knize se totiž skáká z jednoho do druhého. Na jedné straně jsou myšlenky Mag, která se vyrovnává s rozvodem, na samotu bez Jona. A na druhé straně je už zase nějaké její setkání, na které předem není upozornění.

Text na mnoha stranách zhuštěný do do sebe. Málo odstavců. Pak zase celá strana volná. Ale hlavně já vlastně ani pořádně nevím o čem byla. Takové zmatené povídání jedné ženy, ženy, která hledala ve svém životě nové místo.

Na čtení knihy mě nalákala skvělá obálka, ale obsah je takový nijaký. Slabý průměr. Mrzí mě to, ale tuto vám nebudu doporučovat.

17.02.2024 3 z 5

Ostrov tajemství Ostrov tajemství Patricia Wilson

Historické knihy s tajemstvím mám hrozně ráda. Tady jsem se ale na začátku nemohla začíst. Nevím proč, ale stále jsem měla tendence knihu odkládat. Třikrát jsem ji odložila a četla místo ní jinou. Možná to ani nebylo knihou, ale mým rozpoložením, když jsem zjistila, že v ní půjde o vyprávění z války. Nechtěla jsem číst těžká témata.

I přesto jsem se k ní nakonec vrátila a její obsah si mě získal. Najednou jsem byla v příběhu a bylo to skvělý. Četla se mi dobře a těšila jsem se na každé Mariino vyprávění své vnučce Angelice, která přijela na ostrov Krétu, aby před svatbou poznala svou širší rodinu.

Angelika prožila celý život v Londýně a o svých Řeckých příbuzných nevěděla nic. Její matka z Řecka utekla před 40 lety a vzpomínání jí nedělalo dobře. Přesto chtěla Angie její rodinu poznat a usmířit je. Cítí, že i pro její matku by to bylo léčivé. Odpustit a jít dál.

Tajemství se odhaluje jen po malých krůčkách a čtenáře nutí číst dál, aby se dozvěděl, co se tam kruci stalo. Minulost začíná rokem 1943, kdy babička vzpomíná na hrůzy války a vyvražďování nacisty jejich muže a syny i malé děti s ženami. Pořád ale není jasné, co se stalo mezi dvěma rodinami, Angeliným otcem a jeho rodinou a její matkou a její rodinou.

Musím říct, že konec mě malinko zklamal. Nenávist mezi rodinami a osobní pomsta ano. To že život zamíchá osudem lidí až krutě také. Ale tady už to bylo na můj vkus promotané až moc. I tak jsem si knihu užila a četla se mi hezky. Kdo má rád stará tajemství mohu knihu doporučit. Styl psaní autorky je chytlavý. A Řecko je krásně popsané včetně žití místních lidí jako jedna velká rodina.

14.02.2024 4 z 5

Ano, pane Božský Ano, pane Božský Lucie Srňánková

Začátek je hodně smutný, protože se Eva vyrovnává se smrtí svého milovaného manžela Mathiase a s tajemstvím, které jí zanechal v dopise. S jeho smrtí se nemůže vyrovnat, bolí to moc. Byli oba tak mladí. Naštěstí má už od střední školy skvělého kamaráda Roberta s kterým i bydlí. Robert je něco jako bratr, který ji držel i před bláznivou matkou, která ji věznila doma a nikam nepouštěla.

Moc se mi zamlouval vztah, který měla s rodinou po manželovi. I ti ji dali pocítit lásku, že není na všechno sama. Když největší bolest pomine, rozhodne se prodejem aut po manželovi podpořit nadaci proti rakovině. Na charitativním plese se poznává se Samem.

Je to pro oba jako blesk z čistého nebe a jejich vzájemná přitažlivost nejde ignorovat. Přitažlivost přeroste v lásku a oni jdou do vážného vztahu příliš rychle na což reaguje negativně okolí. Kamarád Robert si rve vlasy, matka Evy je jízlivá, ale taková byla vždyckySamova sestra Alice v Evě vidí zlatokopku.

Eva má sny o svém bývalém manželovi, ve kterém si povídají o jejím životě, ale i se ho ptá na věci z minulosti. Mně to tam nesedělo. Ano, může se zdát o mrtvém, ale on ji vyloženě radil, co má dělat a i když to bylo jen ve snu, byla bych radši, kdyby to tam nebylo.

Na konci knihy je velké drama. Kniha se čte sama, sexuálních scén hodně, ale proto je kniha označena štítkem erotika. Scény jsou opět hezky vkusně napsané a uvěřitelné. Skvělá oddechovka.

13.02.2024 4 z 5

Tomáš a kouzelný medvěd Tomáš a kouzelný medvěd Zuzana Csontosová

Zajímavá kniha pro rodiče a děti. Místy jsem nevěděla, jestli je více pro děti nebo rodiče. Asi pro obojí stejnou měrou. Pro mě to bylo rozšíření vědomostí. Co je to Aspergerový syndrom? Jak se chová dítě, v téhle knize Tomáš, který ho má diagnostikován?

Tyto děti jsou většinou velmi inteligentní. V některých předmětech jsou o několik tříd vědomostmi víš. Ale nemají příliš kamarádů. Nesnáší, když se jich dotýká někdo cizí, nemají rádi přestávky a nezapojují se do her s dětmi. Většinou si o samotě čtou v nějaké knize nebo encyklopedii.

Mají velkou představivost a třeba jen jednoho kamaráda. Všechno neznámé je děsí. Ale spolu s asistentkou pedagoga, která ho chytře zapojí do věcí můžou ostatní děti získat skvělého kamaráda.

Nesmí to být ale příkazy a násilím. Musí se na to jít oklikou a zapojit i třeba oblíbenou postavičku. V téhle knize je to lední medvěd. Tomáš si asistentku Alexu a školníka Petra moc oblíbí. V hodně případech je to pouze o jiném přístupu k těmto dětem.

Každé dítě je jiné. Každý člověk je originál a je moc dobře, že se tyto knihy objevují. Ne každé dítě se automaticky socializuje jako jiné. Jsem vděčná za tyto knihy.

10.02.2024 5 z 5

Den navíc Den navíc Soňa Duchoňová

Kniha začíná děsně zdlouhavě a oba hrdinové Erik a Sandra jsou na mě oba moc dokonalý. Hlavně Sandra mi i přijde, že ona dělá všechno nejlíp a sexuálních scén až moc, i když tedy musím říct, že byly napsané dobře.

Pak se také stala taková nemilá věc, což by mohlo být i překladem. Dvě věci, které už byli dříve napsané se po pár stranách objevili znovu a bylo to otravné a matoucí.

Naštěstí druhá polovina knihy se slušně rozjela a kniha mě chytla. Sandra už přestala být tak hrozně dokonalá. Navíc se tam rozjel takový děj, který mě naprosto pohltil. Místy to nebylo vůbec lehké čtení.

Líbili se mi jaké měli jako rodina vztahy, tchyně, švagr. Sandra i Erik toho dostali od života naloženého opravdu hodně. A je jen na nás jak se s životním osudem popereme. :(

Došlo i na slzy a to u mě zase tak často nestává. Bolela mě jen ta představa, že by se něco takového mohlo stát i mně. Moc dobře napsaný, cítila jsem jejich zoufalství zkrz stránky.

09.02.2024 4 z 5