Etela Etela komentáře u knih

Mráz přichází z Kremlu Mráz přichází z Kremlu Zdeněk Mlynář

Sebereflexe z pohledu přímého účastníka - vysokého funkcionáře ze srpna 1968. Knihu doporučuji číst s určitou rezervou a čtenářským odstupem, neboť vnímání událostí ze srpna 1968, potažmo rozhodování ostatních přímých vysokých funiconářů by jistotně bylo posuzováno ostatními funkcionáři rozdílně než jak je s optikou času popisováno autorem. Stejné platí i v případě autorova hodnocení charakterových vlastností a úmyslů ostatních funkcionářů.
Knihu hodnotím velmi pozitivně, a to zejména i ve vztahu popisu konkrétních situací, obsahu rozhovorů, kniha neobsahuje nicneříkající floskule.

21.09.2023 4 z 5

Chirurg spomína Chirurg spomína Konštantín Čársky

Bohatá a pestrá autobiografie, ve které není čtenář ochuzen ani o humorné zážitky ze studijních let budoucího lékaře.

01.03.2023 5 z 5

Jak cestovat s lososem Jak cestovat s lososem Umberto Eco

Na základě zdejších hodnocení jsem očekávala větší ironii a satiru z každodenních starostí. Nijak nenadchlo.

03.10.2022 2 z 5

Zákon cti Zákon cti Adam Makos

Velmi poutavě napsáno, v knize je věnován prostor i ostatním letcům, kteří sloužili s Charliem a Franzem.

30.09.2022 5 z 5

Nejnovější objevy a aplikace psychiatrie a kriminalistické antropologie Nejnovější objevy a aplikace psychiatrie a kriminalistické antropologie Cesare Lombroso

Na tehdejší dobu komplexní zpracování kriminalistické antropologie. Z vlastní profesní zkušenosti mohu říci, že některé teorie jsou poplatné i dnes, některé (naštěstí) již nikoliv.

11.06.2022 5 z 5

Slávne americké procesy Slávne americké procesy Maximilian Jacta (p)

Autentické přepisy trestních případů, které určitým způsobem vypovídají o tehdejší době a názorech společnosti. Pro odbornou veřejnost povinná četba, pro laickou veřejnost doporučující. Určitě bych přivítala delší rozsah- více případů. Velmi poutavé čtení.

29.05.2022 5 z 5

Z Izrastiny s láskou Z Izrastiny s láskou Jakub Szántó

Rozsahem a podrobnostmi jsem si představovala, že takovýmto způsobem bude napsána prvotina autora, dílo Za oponou války. Nevadí, moje přání bylo splněno tímto dílem.
Přestože je autor osobně zainteresován do oblasti/regionu (což bývá někdy pozitivum, jindy negativum), tak celkově dílo působí objektivně. Nejedná se o historický výčet, ale jak uvádějí ostatní čtenáři, historie oblasti je popisována přes osudy jednotlivých účastníků. Je nutno podotknout, že tento zvolený přístup je dán vzděláním a osobností autora, který patří mezi nejlepší zahraniční zpravodaje.

24.05.2022 5 z 5

15 let v legii : Légion etrangere 15 let v legii : Légion etrangere Stanislav Gazdik

Letem světem na 143 stránkách popsáno 15-leté působení v cizinecké legie. Jedná se o autentický popis člověka, jehož cílem bylo dostat se do legie a který se v průběhu let, nad rámec a dobrovolně, zdokonaloval ve svých vojenských dovednostech. Pro mne je to příběh úspěšné osobnosti, která si určila cíl a byla schopna pro jeho dosažení se podrobit nekonformitě, stresu a bolesti. Čtyři hvězdy, neboť kniha mohla být delší a podrobnější.

28.09.2021 4 z 5

Velké procesy Velké procesy Jaromír Slušný

Kniha zkráceně (na pouhých 255 stránkách) popisuje 8 procesů. Jedná se o procesy, které jsou i laické veřejnosti známé, popis je populárně naučný (aby přilákal ke knize co největší publikum). Neurazí, ani nenadchne. Kdyby byla kniha přeložena do cizích jazyků, byl by to jistě vhodný dárek, poukazující na dění na území ČR ve 20. století.

24.09.2021 3 z 5

Šinsengumi – Šógunovy poslední samurajské jednotky Šinsengumi – Šógunovy poslední samurajské jednotky Romulus Hillsborough

Kniha uceleně a detailně pojedná o specifické samurajské jednotce, která působila na území Japonska během (pouhých) několika let. Množství zdrojů (lze najít v anglické verzi, bohužel české vydání je neobsahuje), z kterých autor čerpal, je jasným důkazem o historické přesnosti a celkové kvalitě díla. Kniha tak není jen zájmovým čtením, nýbrž i historickým popisem šinsengumi.
Mým cílem jako čtenáře nebylo a není - z pohledu Evropana 21. století - hodnotit nebo snad moralizovat jednání samurajů, ale dozvědět se o nich více. Byla jsem však mile překvapena nakolik dílo bylo podrobné a historicky přesné.

07.09.2021 5 z 5

Svědectví o životě v KLDR Svědectví o životě v KLDR Nina Špitálníková

Od autorky jsem nejprve přečetla dílo: Mezi dvěma Kimy, a poté až Svědectví, což zpětně považuji za správné, neboť Mezi dvěma Kimy poskytne sice základní, přesto ucelený přehled o životě v KLDR....při čtení Svědectví jsem tak nemusela nahlížet do poznámek pod čarou, neboť totožné pojmy již byly vysvětleny v předchozím díle...
k samotnému dílu...výběr osob byl pestrý a rozličný - věk, pohlaví, songbun ...na některé témata se však mohla autorka ptát více podrobněji (nemyslím téma útěku z KLDR), dle mého někde přešla příliš brzy k dalšímu tématu, ačkoliv dotazující byl zjevně ochoten pokračovat

28.07.2021 4 z 5

Extrémne vlastníctvo Extrémne vlastníctvo Leif Babin

ke knize jsem se dostala přes Jocko Podcasty...očekávala jsem více popisu z období služby v NAVY SEALS, přesto jsem nebyla zklamaná...prolínání principů vedení a životních (pracovních) zásad mezi přípravou/realizací bojové akce a přípravou/realizací v business prostředí mělo svůj efekt...kniha je tak čtivá pro širší veřejnost a bylo potvrzeno, že prostředí nerozhoduje - pro úspěch ve věci je nutné si přisvojit disciplínu

19.07.2021 5 z 5

Mosad: Nejslavnější operace izraelské tajné služby Mosad: Nejslavnější operace izraelské tajné služby Michael Bar Zohar

To je tak, když máš sousedy, kteří ti nedají pokoj

25.12.2020 5 z 5

Na troskách wellingtonu Na troskách wellingtonu Václav Kubec

Příběh rychle plyne a čtenáře vtáhne do děje, nicméně mohl být delší. Rovněž mohly být začleněny zážitky i od jeho českých spolubojovníků, kteří s ním létali v bombardéru.

12.12.2019 4 z 5

Na mušce lovce Na mušce lovce Albrecht Wacker

Výborná kniha. Jak bylo avizováno, je odproštěna od ideologie, soustředí se na taktickou stránku boje, ale i dojmy Seppy. Popis je autentický, bez příkras.

16.09.2019 5 z 5

Rosemary má děťátko Rosemary má děťátko Ira Levin

S ohledem na zdejší hodnocení si nejsem jistá, zda jsem četla stejnou knihu. I když byla kniha čtivá, tak na mne nepůsobila nijak hororově. Konec je otevřený, nevyjasněný, což má asi u čtenáře přiživit pochybnosti, co je pravda - buď je Rosemary mešuge nebo porodila malého satánka. Tak či onak, ve mne to nevzbuzovalo ani strach ani napětí.

02.08.2019 2 z 5

Německá stíhací esa Německá stíhací esa Raymond Frederick Toliver

Přehledně a komplexně představena nejlepší stíhací esa luftwaffe. Rovněž jako kniha "Vlk Atlantiku", odprostěno od nacistické ideologie. Esa byla hlavně výborní letci až poté zástupci Říšské říše.

12.05.2019 5 z 5

Vlk Atlantiku Vlk Atlantiku Terence Robertson

Výborně napsané, odprostěno od propagandy a ideologie režimu, nejlepší fregantní kapitán za Říšskou říši, zejména díky na tu dobu neotřelým a odvážným postupům útoku.

12.05.2019 5 z 5

Písečná žena Písečná žena Kóbó Abe

Od autora jsem nejprve četla Tvář toho druhého, takže jsem nebyla šokována surovostí příběhu. Japonští autoři se nebojí jakýchkoliv témat, zřejmě rádi chtějí v čtenářích vyvolat úzkost, beznaděj a apatičnost, až objevuje vlastní běsy. Rozhodně kniha zanechá stopu a dočasný neklid.
Díky kvalitnímu překladu je kniha čtivá, lze přečíst na jeden zátah. Pro japonské čtenáře povinnost přečíst, pro ostatní spíše začít s Rašomonem od Akutagawy a poté až Abe.:)

12.05.2019 4 z 5

Velké válečné příběhy Velké válečné příběhy Jon E. Lewis

Kniha je sborníkem s celkem 58 příběhy napříč staletími lidstva, různými státy i ideologiemi. S ohledem na počet stran jsou příběhy krátké, takže se spíše jedná o nástin určité bojové události než zevrubný nebo ucelený popis celé bojové události. Některé příběhy dokážou však navnadit natolik, že si poté čtenář vyhledá jinou knihu, která bude danou událost popisovat podrobněji nebo v případě osobností si vyhledá jeho memoáry.

07.05.2019 3 z 5