ErikaKej ErikaKej komentáře u knih

Falešný tolar / Tichý jazyk / Boskovická svodnice Falešný tolar / Tichý jazyk / Boskovická svodnice Vlastimil Vondruška

Tichý jazyk som čítala už dávnejšie ale pamätám si, že sa mi atmosféra Viedne páčila. Falešný tolar sa mi páčil asi najviac zo všetkých troch- z Petra sa stal dobrý detektív.
Boskovická svodnica bola dobrá tiež, tento krát trošku predvidateľný koniec ale napriek tomu krásna oddychovka a veľmi vydarena séria. Odporúčam najmä ako audioknihu v podaní pana Hyhlíka, ktorý svojim precítenym prejavom k Letopisom jednoducho patrí.

30.01.2022 5 z 5

Poslední cantilena / Tajemství Tudorovců Poslední cantilena / Tajemství Tudorovců Vlastimil Vondruška

Vypočuté ako audiokniha v precítenom podani pana Hyhlíka. Mne osobne sa obe knihy páčili.Prvý príbeh bol napínavý a uveriteľný. Klasika- za všetkým hľadaj peniaze. Tajomstvo Tudorovcov sa dohráva v Anglicku na pozadí nástupu Krvavej Mary na trón. V dejinách sa orientujem dobre, takže žiadna postava mi nebola neznáma, hoci časovo si autor dej samozrejme upravil a chronologicky sa v skutočnosti veci nestali tak ako píše- ale to je už právo každeho autora pri písaní fikcie. Dej bol napínavy, autor ma úplne vtiahol do príbehu a mala som pocit že som v anglicku v 16. storoči- prostredie bolo vykreslené velmi dobre a celé ma to velmi bavilo. Pán Hyhlík svojim vynikajúcim prednesom celu atmosféru ešte umocnil. Nevedela som prestat počúvat a akosi som mala pocit akoby to bol posledný diel v budúcnosti pána z Dobronina!

27.01.2022 5 z 5

Mŕtvy na Pekelnom vrchu Mŕtvy na Pekelnom vrchu Juraj Červenák

Červenáka som sa už dávnejšie chystala prečítať ale nakoniec bola mojou prvotinou séria Notár Barbarič a kapitán Stein. Zvolila som audiopodobu prednesenú Marekom Geišbergom, synom famózmeho Mariána Geišberga, a od prvého dielu som si tieto príbehy zamilovala.
Prvý diel nás zavedie do Štiavnice a autor tu vysvetluje historický kontext i pozadie vzniku vyšetrovacieho tria. Vzťahy správne iskria a postavy sa skvelo doplňujú. Do toho vynikajúca a napínavá zápletka. Podla mňa sa každým dielom kvalita ešte stupňuje a ja odporúčam celú sériu. Vynikajúce!

08.01.2022 5 z 5

Jung Jung Maggie Hyde

Bohato ilustrovaná kniha a veľmi zrozumiteľne napísaná ponúka vysvetlenia k osobnosti Junga. Mne sa kniha páčila.

06.01.2022 4 z 5

Kapitál v 21. století Kapitál v 21. století Thomas Piketty

Sonda do spoločnosti a prečo sme si nie všetci rovní, ako asi fungujú mocní a aká filozofia sa môže skrývať za ich "úspechom". Veľmi zaujímava kniha odporúčam-stojí to za to!

06.01.2022 5 z 5

Ekonomie dobra a zla Ekonomie dobra a zla Tomáš Sedláček

Veľmi dobrá kniha a poučná,prierez históriou a pokus o vysvetlenie niektorých javov. doporučujem

06.01.2022 4 z 5

Siedma kniha je určite najgeniálnejšia ale ja musím povedať , že mam najradšej 6. diel Half-blood Prince. Krásne prepracovaný i keď veľmi smutný,ale očakávateľný koniec. Páčil sa mi i prerod vzťahu Harryho a Ginny. Filmy sú všetky výborné ale nedajú sa porovnať s knihou.Tak ja naozaj vrelo odporúčam si celú sériu prečítať.

06.01.2022

Jednorožec a sila povinnosti Jednorožec a sila povinnosti Valérie Alma-Marie

Krasny príbeh, mne sa páčili aj opisy prostredia Álp a Piemontu ktoré som osobne navštívila na základe tejto knižky. Doporučujem ako krásny oddychový román.

06.01.2022 5 z 5

Vlk a dýka Vlk a dýka Juraj Červenák

Sólovka Barbariča,najskôr som sa bála, že neprítomnosť Steina a Jaroša román ochudobní,ale vôbec to tak nebolo. Už po pár stránkach som si úplne zvykla a Barbarič to tento krát celkom pekne zvládol aj sám. Príbeh bol opäť výborný, prostredie Sitna zaujímavé. Dobre som sa zabavila.

Božská uctívačka Božská uctívačka Christian Jacq

Mne sa oba diely páčili, nechýbalo napätie ani dôveryhodné vykreslenie prostredia starého Egypta. Autor je známy svojou perfektnou znalosťou histórie a bolo to vidieť i v tomto dielku.

05.01.2022

Lov na človeka Lov na človeka Christian Jacq

Napínavý príbeh a krasne vykreslenie dávneho Egypta. Doporučujem

Maska boha slnka Maska boha slnka Paul Doherty

Super román,má všetko čo som očakávala -niečo z histórie, detektívna zápletka, sympatickí hlavní hrdinovia. Paul Doherty má viacero zaujimavých kníh a vidno že si svoju domácu úlohu urobil a prostredie naštudoval. Za mňa odporúčam.

05.01.2022 4 z 5

Lovec draků Lovec draků Khaled Hosseini

Krásny román ale veľmi smutný. Doporučovala by som hovšak každému aby sme si uvedomili aké máme šťastie,že žijeme v mieri.

Vinný od narodenia Vinný od narodenia Trevor Noah

Čakala som autobiografiu a hoci naozaj ten príbeh, ak by bol inak napísaný, by bol smutný, autor to napisal práve naopak- snažil sa mnohé šokujúce situácie vykresliť humorne. Som rada, že som sa prostredníctvom knihy dozvedela viac o skutočnom živote ľudi v čase apartheidu a vykorisťovaní, rasizme a násilí a ako sa obyvatelia s tým vysporiadali- zdalo sa že to brali ako každodennú súčasť života , museli si zvyknúť.

04.01.2022 4 z 5

Velhartické pastorále, Vražda v lázních Velhartické pastorále, Vražda v lázních Vlastimil Vondruška

Letopisy královské komory 4 sú rovnako dobre ako Trojka. Počula som oba ako audioknihu v prednese pána Hyhlíka. Oba boli fajn,Vražda v láznich sa síce pomalšie rozbiehala, ale potom mala kniha rýchly spád a napätie. Tento krát sa pán Z Dobronina zahral na Poirota, nová postava je príjemná zmena. Velhalticke pastorale boli zaujimave najmä v kontexte vzťahu Petra a Rozárky.

04.01.2022 5 z 5

Trpké víno / Klášterní kostnice Trpké víno / Klášterní kostnice Vlastimil Vondruška

Letopisy královské komory 3 sa mi zatiaľ páčili najviac. Oba som si vypočula ako audioknihu v prednese pána Hyhlíka. Celá séria Letopisy kráľovskej komory stojí za to a doporučujem:)

04.01.2022 5 z 5

Moja prvá kniha od Vondrušku a po jej prečítaní/vypočutí som sa vrhla na ďalšie. Neuveriteľné kam až siaha autorova predstavivosť. Krásne

04.01.2022 4 z 5

Krv prvorodených Krv prvorodených Juraj Červenák

Perfektná historická detektívka. Celá séria Notár Barbarič a Kapitán Stein je super a kto má rád tento žáner si zgustne. Tento krát nás pribeh dovedie do Stovežatej a je to veru veľké dobrodružstvo.

Ohnivé znamenie Ohnivé znamenie Juraj Červenák

Podľa mňa jedna z najlepších kníh aké som v poslednom čase čítala. Napínavá až do konca. Vynikajúci príbeh. Ten historicky kontext s vernymi opismi vtedajšieho Prešporku je vymakaný. Pán Červenák ma dar opísať i jedlo tak že máte pocit že si na dobových lahôdkach pochutnávate spolu s našími hrdinami. Ja som si knihu vypočula ako audioknihu v podaní Mareka Geišberga a naozaj to zvyšuje zážitok ak je kniha načítaná kvalitne. Rozhodne doporučujem.

Anjel v podsvetí Anjel v podsvetí Juraj Červenák

Fakt super premakané. Podla môjho názoru zatial najlepšia Červenáková kniha. Dej je napínavý a zamotaný do poslednej chvíle s dosť šokujúcim rozuzlením príbehu i osudu protagonistov. Vykreslenie dobovej Plzne je výborné, dokazuje že autor si o tom dosť načítal. Škoda, že to tak ubehlo. Knihu som mala to potešenie si vypočuť a Marek Geišberg tymto dielom vytiahol svoj prednes do dokonalosti. Tak ako Geišberg starší, posúva úroven knihy svojim prednesom aj Geišberg mladší.