engelbert engelbert komentáře u knih

Hitler den po dni - Úplný životopis slovem a obrazem Hitler den po dni - Úplný životopis slovem a obrazem Jaroslav Čvančara

Žádná beletrie, jen fakta, citáty. odkazy. Velmi poučné ke studiu, jak rychle se demokracie může změnit v tyranii..

30.01.2020 5 z 5

Enderův stín Enderův stín Orson Scott Card

Už je to dlouho, co jsem naposledy četl Enderovu hru, a postavu Fazolka jsem si vůbec nepamatoval. Tentokrát se mi zdálo mnohem více patrné nedětské jednání hlavní postavy. Ale jak jinak mohli uspět, že?

21.12.2019 4 z 5

Hra o trůny Hra o trůny George R. R. Martin

Rozsah knihy mě vedl k nesprávné domněnce, že se bude jednat o ucelený příběh. Příliš mnoho zápletek bylo otevřeno, příliš málo vyřešeno. Přesto mě kniha bavila a jsem zvědav na pokračování.

06.11.2019 4 z 5

Polojasno Polojasno Václav Bartuška

Vlastně jsem měl v plánu si tuto knihu přečíst už tehdy, když student Bartuška, člen a hybatel ostře sledované komise, mluvil o plánu vydat svůj deník z této doby. Spousta se mi toho vrátila ve vzpomínkách zpět. Jasně patrné je, že nic nešlo samo, jak se nám snažil namluvit jeden profesor, co byl taky nějaký čas prezidentem. Ale nakonec stejně vím, že nic nevím.

17.10.2019 4 z 5

Nápady čtenáře detektivek Nápady čtenáře detektivek Josef Škvorecký

Nápady čtenáře detektivek jsem četl krátce po vydání v 90. roce. Přinejmenším mě upozornil na skvělé autory Chandlera a Hammeta, které jsem tehdy vůbec neznal.

13.10.2019

Tři novely Tři novely Bohumil Hrabal

Tato knížka byla mým prvním knižním setkáním s autorem, a zároveň mým vrcholem, protože všechny další Hrabalovy knihy mi byly těžší a těžší.

11.10.2019 5 z 5

Český stát v době jagellonské Český stát v době jagellonské Petr Čornej

Ze školy je pro mně vláda Jagellonců v Čechách prakticky neznámá, nezajímavá, jen letopočet bitvy u Moháče. Autor mě právě přesvědčil, že to bylo velmi napjaté a zajímavé období. Spousta souvislostí s dějinami světa a Evropy. Zaujaly mě drobné perličky, třeba jak rychle se dostala do vnitrozemí epidemie syfilidy, nebo v jakém inkubátoru doktoři vypiplali narozeného Ludvíka.

29.01.2024 4 z 5

Matěj maluje mapy Matěj maluje mapy Michaela Hošková

Tenhle Matěj, asi nejznámější autista, hned po Rain Manovi, mě už docela zaujal v nedělní příloze jednoho deníku. A taky mapy. Já sice žádné nemaluji, ale za to po nich od dětství cestuji prstem. Jenže některým mapám nerozumím, zejména ne té historické. Proč linka Československo končí v upálení Jana Husa? Proč je spojka mezi knížetem Rostislavem a Wolfgangem Amadeem Mozartem? Nerozumím, zneklidňuje mě to. Ale vypadá to hezky.

Asi největší přínos pro běžné čtenáře je, že si mohou porovnat své tuctové děti, s těmi, co se narodili jiní. Protože, kromě zmíněného filmu, asi nikdo moc neví o co běží.

15.01.2024 3 z 5

Jste to vy? Jste to vy? Jan Rejžek

Mívám docela problém s lidmi, kteří mají velmi pevný názor na všechno a nepochybují. Přehršel drbů, vzpomínek. Škoda, že nebyla zveřejněna zmíněná debata o tom, zda se má kritika zabývat pouze dílem umělce, nebo i jeho občanskými činy. Přesto jsem rád, že zde byly zmíněny některé pozapomenuté osobnosti.

27.12.2023 3 z 5

Černá rusalka Černá rusalka Martin Müller

Černá rusalka mě bavila hodně. Horské pohraničí bylo vykresleno opravdu temně. Autor se dost snažil vpravit nás do dusné atmosféry končícího pohraničního vojska, nebojím se říct, na konci světa, plného očekávaných čistek a černého svědomí.

Pak tu jsou ale detaily, které celkový dojem kazí. Jako pamětník, který sloužil v armádě krátce před popisovanou dobou, vnímám jako dost nereálné, aby v obci za pohraničními dráty, která je popsána jako téměř vybydlená, odkud utekl kdo mohl, byla zavedena telefonní linka do každé chalupy, kde se něco odehrálo. Ta zaostalost místa byla připomenuta jen zmínkou, že šlo o vytáčecí, telefon, což byl tehdy standard, těch vyvolených, kteří nemuseli volat od sousedů nebo z nejbližší budky.

A taky mě trochu chybí, že jsem se nedozvěděl, co hostinský do těch patoků vlastně dává.

30.10.2023 4 z 5

Hmatat až k nahotě Hmatat až k nahotě Vojtěch Jestřáb

Příjemné čtení, hlavně proto, že autor popisuje místa, která také znám, i když z pozdější doby. Je patrné, že znal hodně brněnských osobností, osob i figurek a pověděl nám o nich nějaké historky nebo drby. Pro mně nejpřínosnější byl popis, jak obyvatelé prožívali okupaci, odkud sbírali informace, jaká byla jejich očekávání.

22.10.2023 3 z 5

Čtenáři, vrať se: Mozek a čtení v digitálním světě Čtenáři, vrať se: Mozek a čtení v digitálním světě Maryanne Wolf

Na této knize jsem si mohl potvrdit skutečnost, že čtenář kladněji vnímá text, který je v souladu s jeho názory. Autorka tu popisuje řadu skutečností, které souvisejí se čtením, a které jsem jaksi vnitřně cítil i bez toho vědeckého základu. Její sdělení je náléhavě burcující, nikoliv však bez naděje.

10.10.2023 4 z 5

Život je jinde Život je jinde Milan Kundera

Není to žádný thriller, ale stále o knížce přemýšlím. Drží se mně jako klíště. Týká se to jen básníku? Nebo taky ovlivňuji tak moc životy druhým?

17.08.2023 4 z 5

Zaslíbené země Zaslíbené země Jean-Michel Guenassia

Velmi příjemně se mi četl tento neokázalý, velebný, hluboce lidský příběh. Příběh, co dokáže zavinit a zničit přehnaně důsledný idealistický pitomec vedený těmi nejvznešenějšími úmysly. Příběh, co musí takový idealista prožít, aby vystřízlivěl. Příběh o hledání štěstí, o vlivu zázraků na náš život, nebo našeho života na vznik zázraku?

V této sérii se opakovaně objevil motiv vojáka, který dezertoval kvůli své lásce k ženě, a stane se tak psancem. Myslím, kromě Francka/Paula, též Carmonu, který se mihnul ve Vysněném životě Ernsta G. Čekal jsem, že bude dále rozvinuta Igorova služba Izraeli, když se mu připomněli v uralském Kunguru.

Můžeme se těšit na na další pokračování, kde se Franck vrátí zpět do Francie a Charlie si najde nový život v Itálii?

15.04.2023 4 z 5

Klika byla vysoko Klika byla vysoko Roman Szpuk

Cesty k poznání smyslu života, božího úmyslu, či jak to nazvat jsou různé. Nemám pocit, že by autor, přes veškerou snahu, dospěl k nějakému závěru. Mnohem zajímavější se mi zdála jeho pozorování přírody. Je zvláštním kolik toho píše o přátelích a jak málo o své rodině.

09.03.2023 3 z 5

Záludný svět Povídek malostranských Záludný svět Povídek malostranských Dagmar Mocná

Důkladná analýza notoricky známého Nerudova díla. Vpodstatě jsem se jen na různých útržcích dozvěděl, jak moc si mně čtenáře, autor povodil, a že to v době vydání bylo velmi nezvyklé.

18.02.2023 3 z 5

Noční oceán Noční oceán Paul La Farge

(SPOILER) Tolik verzí jedné historie, ale která je ta skutečná? Je nenávist opravdu hybnou silou společnosti? A kam tedy zmizel Charlie?

28.11.2022 4 z 5

Agonie: drama posledních dnů a hodin války Agonie: drama posledních dnů a hodin války Roman Cílek

V poslední době jsem měl dojem, jakoby největšími zvěrstvy 2. světové války byl odsun Němců z Brna, nebo jejich vraždění v Postoloprtech. Tady konečně zase došlo k připomínce, co tomu předcházelo.

16.11.2022 4 z 5

Utopia Avenue Utopia Avenue David Mitchell

Vždy jsem si říkal, jak neuvěřitelná doba to musela být, naprostý převrat v hudbě, spousty legendárních skupin, které stojí za poslech ještě i dnes. Tady to mám pěkně zevnitř i s odvrácenou tváří. Hloubka v hudbě, plytkost v životě. Životní trable členů skupiny, které dlouho vypadaly neřešené. Dlouho mi tu chyběly motivy mimo realit, jak jsem si je pamatoval z jiných knih autora, ale dočkal jsem se.

23.10.2022 4 z 5

Tragický bál: Život a smrt Pavlíny ze Schwarzenbergu Tragický bál: Život a smrt Pavlíny ze Schwarzenbergu Milena Lenderová

Zajímavá práce. Oceňuji zejména, že se autorka nespokojila s texty autorů, kteří zaznamenali nešťastnou událost, ale prošla veškeré dostupné prameny, včetně vyšetřovacích protokolů.

27.09.2022 4 z 5