Nápady čtenáře detektivek

Nápady čtenáře detektivek

Teoretická práce o detektivní literatuře, historie žánru a nejvýznačnější představitelé. Autorský slovníček s biografiemi a bibliografiemi.

https://www.databazeknih.cz/images_books/32_/32756/napady-ctenare-detektivek-32756.jpg 4.338
Literatura naučná, O literatuře
Vydáno:, Interpress, Asociace detektivní a dobrodružné literatury

Matty
27.04.2017

Shrnutí historie detektivek je poněkud polovičaté. Snaží se naráz pojednat jak o detektivkách samotných, tak o textech, které se snažily vymezit pravidla žánru, pročež se již na mnoho autorů a „detektivních škol“ nedostává (autoři čeští, jak byste mohli očekávat, nejsou zohledněni vůbec), byť je na druhou stranu cenné, že Škvorecký známá díla zasazuje do kontextu dějin literatury jako takové (pronikání detektivních motivů do společenských románů), případně dějin daného národa („zákon koltů“ ve Spojených státech.

Větší přínos mají Škvoreckého poznámky ke konstrukčním technikám detektivního románu a jeho snaha dobrat se podstaty žánru, resp. příčin jeho popularity (touha po spravedlnosti). Mnohé závěry vybízejí k polemice a dalšímu promýšlení. O procedurálním krimi, kde největší čtenářskou slast skýtá cesta vedoucí k výsledku bez ohledu na to, zda vrah nakonec bude dopaden, by zřejmě neplatila poučka, že detektivka je žánr cizí realismu, v němž jde o pohádkové zápolení dobra se zlem.

Pro Škvoreckého jsou detektivky „guilty pleasure“ (v duchu dobového přesvědčení "kde chybějí společenské zájmy, tam nejsou možné umělecké záměry") a pokud se autor snaží zároveň vypovědět o době a společnosti, již nejde o detektivku, nýbrž o kriminální román, který čtenáře nechce bavit, ale vychovávat. Osobně se domnívám, že kvalitní detektivka může být obohacující i zábavná zároveň, aniž byste se při její četbě cítili provinile. Možná je ale mé mínění ovlivněné vývojem, který žánr během padesáti let od vydání Nápadů prodělal.

qydko
25.02.2016

Velmi inspirativní :)

Sandik
10.04.2015

Výborný a čtivý přehled detektivky. Škorecký zaujatě popisuje její vznik a vývoj, její milníky, její hlavní proudy. Kniha má jen jedinou nevýhodu, že z podstaty věci končí v šedesátých letech a nezahrnuje to, co se v detektivním žánru odehrálo v posledních čtyřiceti letech. Celkový dojem: 90%

jarmik
09.08.2014

Hlavním tématem, které p. Škvorecký rozebírá, je, nakolik detektivky jsou a mají být realistické. Dochází k závěru, že je v pořádku, když detektivky jsou pohádky psané a čtené za účelem úniku z reality, protože tak jsou nejzábavnější. Musí pouze dodržovat zásady logiky.

Kniha není prosta úliteb dobovému režimu, když se široce zabývá tím, nakolik jednotliví autoři byli politicky uvědomělí. Nicméně řekl bych, že příslušné pasáže mají celkem zřetelný charakter úliteb. Důvod pro jejich zařazení si dovedu představit a chápu ho; pasáže, kde poměřuje pokrokovost jednotlivých autorů, jsou od zbytku knihy celkem snadno oddělitelné.

Celý článek na blogu zde: http://jarmik.pise.cz/786-napady-ctenare-detektivek.html

verulaj
06.01.2012

Zajímavá studie zabývající se analýzou detektivek. Zajímalo by mě, jestli na tuto práci někdo navázal. Docela ráda bych znala názor pana Škvoreckého na současné detektivky.

jprst
13.11.2011

Tak tohle nemá chybu, nezaregistroval jsem zatím, že by v Čechách někdo další tímto způsobem, přijatelným snad pro každého čtenáře, dokázal, že dobrá detektivka není jen "pokleslý" literární žánr.

mariana
13.05.2011

Bomba!! Ideální knížka pro milovníky detektivek i pro budoucí autory detektivek:-))) Všechny kapitolky jsou zábavné, poučné a řekla bych, že Škvorecký psal srdcem. Je vidět, že sám je fandou detektivek. Začíná u vzniku detektovek, vybírá nejznámější spisovatele, uvádí kritiky a komentuje. Vzadu je abecední seznam autorů a jejich knížek. škvorecký je objektivní a vždy uvádí několik názorů. Zastává se detektivek a to se mi líbí. Nejlepší kapitolky byly podle mě ke konci, kde uvažuje o tom, jak by měla vypadat ideální detektivka současnosti. Cením, že je zastáncem "křížovkářské školy". S jeho názory se ztotožňuji - například tvrdí, že D. Hammet píše líp než Hemingway. A má recht:-)))