Ellis Ellis komentáře u knih

Vězení Vězení Robert Muchamore

Tento díl se nám doma(já+syn) tak nelíbil, prostředí vězení a děj je celkem drsný. Klidně můžete se série vynechat.

28.08.2011 3 z 5

Třída A Třída A Robert Muchamore

Pokračování příběhu Jamese. Tento díl je také výborný, určitě doporučuji.

Nováček Nováček Robert Muchamore

Na tuto sérii jsem natrefila v době, kdy v knihovně byly jen první 2 díly. Hledala jsem něco pro syna, který už dávno nečte pohádky, ale dospělácké knihy také ještě ne. A byl to objev parádní. Zaujala mě už obálka jak obrázkem, tak popisem o co půjde. Od té doby se těšíme na každý nový díl, i když ted už po Náměsíčníkovi mi to celkem stačí. Je to stále dokola podobné. Od dílu 3 už to moc pro 12 leté není, proto taky jsou ostatní díly v dospělém oddělení. Ale pro kluky (i holky) originální čtení, kdo by nechtěl být dětským agentem a vlastnit špičkovou techniku že?
Nejlepší jsou: Nováček, Třída A a Šílenství.

Centrum Centrum David Shobin

Přečetla jsem a je to strhující! Příběh začíná operací 4leté holčičky, která po zákroku v plně automatizované nemocnici neputuje na pokoj, ale do kremační komory....je to děsivé. Nechtěla bych se ocitnout v takto řízené nemocnici, robot při operaci, no dejme tomu že to ano, ale úplně bez lidí to ne. I když personál v nemocnicích nebývá vždy nejpříjemnější, většinou se najde aspoň někdo, kdo vás v tom nenechá.
Doporučuji, dobrý velmi čtivý děj a překvapivý konec.

Honzíkova cesta Honzíkova cesta Bohumil Říha

Vlastním přímo tohle staré vydání z roku 1956, které je po mé mamce. Tahle knížečka je srdcová záležitost, ale pouze tahle stará s nádhernými ilustracemi. Byla mi nejdříve předčítána v předškolním věku, než jsem šla do školy, uměla jsem sama přečíst obsah. Poté jsem si ji jako malá školačka četla sama. Pak x let odpočívala a následovalo samozřejmě předčítání synovi. Družstevní vajíčko mě nijak neirituje, prostě to tak bylo. Knížka je v podstatě rodinné dědictví a opatrujeme ji jako oko v hlavě.

Akorát přímo nesnáším všechna vydání s ilustracemi Zmatlíkové, když nám toto předložili asi ve 2. třídě s těmi velkými písmeny k četbě v lavicích, pro mě to prostě Honzíkova cesta nebyla. Ta velká hnusná písmena a panenky s obrovskýma očima (ty prostě nevypadají jako lidi) jsem nenáviděla. A v nových vydáních jsou změny v textu a to už není ono..

26.08.2011 5 z 5

Vejce a já Vejce a já Betty MacDonald

Tuhle knížku čtu ráda a občas i opakovaně když mi dojdou knížky z knihovny a musím sáhnout do své vlastní. Čtu na zlepšení nálady a užívám si hlavně podrobné popisy vaření (ty bohaté snídaně, obědy, vajíčka, kuřátka, houby, zeleninky...vždycky dostávám taky chuť na takové hostiny) a domácností dvou protikladných sousedek:-))) Zde mi ty popisy opravdu nevadí, jsou psané s humorem. Nejpovedenější knížka autorky.

Poruchy autistického spektra Poruchy autistického spektra Kateřina Thorová

Kniha shrnuje nejdůležitější poznatky o poruchách autistického spektra. Je zajímavá a poučná a je určena zejména rodičům, kteří prochází diagnostickým procesem a chtějí si rozšířit či potvrdit informace, které dostali. Přečetla jsem ze zájmu, textu je hodně, je odborný, ale srozumitelný. V knížce jsou často uvedeny i skutečné příběhy, spousta obrázků a orientační diagnostické tabulky.
V příloze je i adresář občanských sdružení a vzdělávacích zařízení.

Tajuplný ostrov Tajuplný ostrov Jules Verne

Jednoznačně moje nejoblíbenější dobrodružná knížka mého dětství a nejlepší od Verna. Četla jsem už na základce a to opakovaně a ráda jsem si to zopakovala i později po letech jako dospělá. Začátek je pravda trošku nezáživný, ale od okamžiku ztroskotání na ostrově se rozvíjí parádní dobrodružství. Obdivovala jsem Cyruse Smithe za to, jak si dokázal se vším poradit, vše vyrobit a postavit. Bylo to i velmi poučné, např. z této knihy vím co je to pekari. Vždycky mi vadilo, že to bydlení na ostrově skončí. Letopočty jsem jako dítě neřešila.
Doporučuji i dnešním dětem, které milují dobrodružství, živočišstvo a rostlinstvo a vydrží číst.

Účinný lék Účinný lék Arthur Hailey

Tak tohle je moje nejoblíbenější z Hailyovek, mám ji v knihovně už velmi dlouho. Společně s Cookovými knihami mě tehdy přivedla k zájmu o knížky z lékařského prostředí. Pěkně vypravěčsky napsané, kromě důkladného proniknutí do praktik obchodování s léky se tu celou knihou prolíná i osobní život hlavní hrdinky a její rodiny. Je tu zachycena i hrozná aféra s Talidomidem (lék potlačující nevolnost těhotných a zbůsobující strašné postižení pak narozených dětí). Opravdu zajímavá knížka, určitě doporučuji.

23.08.2011 5 z 5

Léčba koněm Léčba koněm Rupert Isaacson

Výborně napsaný velmi čtivý příběh! Rozhodně doporučuji jak rodičům dětí s autistickými poruchami a nejen jim. Kéž by byl u nás ke shlédnutí i jejich film alespoň s titulky....

15.08.2011 5 z 5

Dusím se ve vlastní šťávě Dusím se ve vlastní šťávě Betty MacDonald

Přečetla jsem, ale moc mne nezaujala. Rozhodně považuji za vypravěčsky a dějově nejlepší knihu Vejce a já. Chybělo mi více rozepsání situací a charakterů osob. Humor sice byl, ale jaksi násilný a místy až trapný. Některé situace nebyly moc uvěřitelné.

15.06.2011 2 z 5

Záludný vesmír Johna Wyndhama Záludný vesmír Johna Wyndhama John Wyndham (p)

Knížku jsem právě dočetla a jsem překvapená jak dobře se četla. Den trifidů znám, četla jsem ho už na základce. Povídky jsou výborné, psáno příjemným slohem, děj má spád. Vesměs všechny se mi líbily kromě jedné. Určitě doporučuji.
Rozhodně se pokusím sehnat další Wyndhamovy knížky.

04.06.2011 5 z 5

Ostrov přátelství Ostrov přátelství Miloš Zapletal

Toto pokračování Sedmičky je snad ještě lepší, vynikající dobrodružné počtení pro děti a mládež. Patří k mým nejoblíbenějším knihám dětství a proto mám oba díly v domácí knihovně :-)
Rozhodně doporučuji dětem a mládeži.

Sedmička Sedmička Miloš Zapletal

Tato knížka a její pokračování Ostrov přátelství rozhodně patří mezi mé nejoblíbenější knížky dětství. Když jsem ji už jako dospělá asi v roce 1994 objevila i se Sedmičkou na pultu knihkupectví, vůbec jsem neváhala oba díly ihned koupit a znovu přečíst :-). A dobře jsem udělala, protože od té doby knížky znovu vůbec nevyšly!
Je to báječné čtení pro kluky i holky. Doufala jsem , že ji pak mému dítku "vnutím" ke čtení. Syn později chytil od 1. třídy éru Harryho Pottera, takže bylo težké mu doporučit něco jiného než fantasy. Ale s touto knihou se to povedlo a dnes patří mezi jeho oblíbené a opakovaně čtené. Rozhodně doporučuji dětem a mládeži.

Trosečníci z Vlaštovky Trosečníci z Vlaštovky Arthur Ransome

Druhá moje nejoblíbenější Ransomovka. Nádherné dobrodružství a příjemné čtení v dětství. Možná by mě zaujaly i Foglarovky, ale tehdy vůbec nebyly a já o něm(Foglarovi) nic nevěděla.

Záhadné vody Záhadné vody Arthur Ransome

Jedna z nejlepších a mých nejoblíbenějších knih dětství. Krásné dobrodružné čtení. Četla jsem několikrát a pokaždé jsem se ponořila do příběhu, prostě paráda. Dětem určitě doporučuji.

Robin Druhý a jeho rodina Robin Druhý a jeho rodina Zdena Frýbová

Výborné a ještě zábavnější pokračování Robina. Více postav, více pejsků a více humoru. S Robinem a Z neznámých důvodů patří mezi mé nejoblíbenější a opakovaně čtené knihy.

Robin Robin Zdena Frýbová

Vynikající humorné počtení, moje druhá nejoblíbenější kniha od Z.F. Vtipné, zábavné, relaxační počtení nejen pro milovníky psů. Po této knize a jejím pokračování sahám vždy když mám nějaké splíny, protože potřebuji číst stále, ale nechce se mi přitom číst nic nového či neveselého nebo dramatického.

Z neznámých důvodů Z neznámých důvodů Zdena Frýbová

Jedna z mých absolutně nejoblíbenějších knih od Frýbové a i vůbec. Koupila jsem ji asi před 15 lety ve výprodeji před knihkupectvím za 30 kč na základě popisu na zadní straně. Tehdy jsem ještě autorku neznala. Byl to nejlepší kup knihy:-) Četla jsem několikrát a stále se k ní ráda vracím. Velmi poutavým způsobem popisuje svět biochemických laboratoří a výzkumu, i odborné části se dají normálně přečíst a člověk se velmi poučí. Vypravěčský styl je velmi čtivý, osoby jsou originální a rozpracované. Nechybí ani humor, dr. Rosický jako roztržitý vědec je neodolatelný, taktéž skrblík dr. Forejt a jeho protějšek - luxusu chtivý dr. Zámiš.
Rozhodně doporučuji.

02.05.2011 5 z 5

Zvěrolékař a psí historky Zvěrolékař a psí historky James Herriot (p)

Kdo má rád psy tak zde si počte, výběr příběhů o pejscích. Některé veselé, ale bohužel i smutné. Knížka je rozhodně hodně čtivá. Právě proto, že jsem mívala nejradši v Herriotových knihách psí příběhy, tak jsem si tuto rozhodně musela pořídit do své knihovny a patří k mým nejoblíbenějším od tohoto autora.