eiramka eiramka komentáře u knih

Tokio Tokio Mo Hayder

Už dlouho jsem nečetla tak napínavou knihu! Autorka vtáhne čtenáře do děje už na první stránce...a nepustí:) Sledujeme dvě dějové linie - deník zachycující události v Nankingu v roce 1937 (o kterých se do dnešního dne moc nemluví a neví) a příběh mladé Angličanky Grey, která přijíždí do Tokya za svým vlastním cílem - najít důkaz o vlastní příčetnosti. Autorka skvěle stupňuje napětí, tušení zla je stále přítomno, postavy jsou skvěle vykresleny.
Zajímavý byl také doslov - jak těžké je do dnešního dne o těchto událostech v Japonsku mluvit, jak celá jedna generace byla podrobností tohoto "ušetřena" - zajímavá paralela k našim dějinám a schopností se vyrovnat s vlastní minulostí.

12.02.2014 5 z 5

Smrt krále orchidejí Smrt krále orchidejí Martin O'Brien

Tohle je velmi dobrá detektivka a pokud si chcete odpočinout od severských, nechte se zlákat tímto šarmantním detektivem. Moc mne mrzí, že jich nebylo do češtiny přeloženo víc, protože autor má dar vykreslit atmosféru malých francouzských městeček, s napětím sledujete postupné rozkrývání motivů činu a ještě přitom dobře povečeříte přáteli.

17.05.2020 4 z 5

Synové člověka Synové člověka Arnaldur Indriðason

Trochu rozporuplné pocity. Za klad považuji, že děj je celkem přehledný, postav není mnoho a tak se dají dobře sledovat a zápletka je zajímavá. Na druhou stranu ovšem mi jednání některých postav připadalo přitažené za vlasy (i když jistě, je to detektivka a ne psychologický román). A ten konec...Dočetla jsem do konce, ale k přečtení dalších dílů se už přemlouvat nebudu.

28.12.2019 3 z 5

Podivná vražda na knížecím dvorci Podivná vražda na knížecím dvorci Jiří Bílek

Na pozadí historické události se před námi rozvíjí příběh mnicha Remigia, který má za úkol vypátrat vraha knížete Jaromíra . (Podobnost s Případy bratra Cadfaela je jistě čistě náhodná :) Tohle berte jako příležitost nahlédnout do českého středověku, zábavnou formou k tomu.

04.08.2019 3 z 5

Nulorožec Nulorožec Petr Stančík

Tohle je moje první Stančíkova kniha, takže jsem opravdu nevěděla, do čeho jdu . Ze začátku trochu šok, přiznávám, ale říkám si, proč ne - není to sice můj šálek čaje, ale nemohu upřít originalitu....ale po čase jsem měla pocit, že jsem něco hodně podobného četla , že mi to stylem připomíná Urbanovo Sedmikostelí. Určitě je to zajímavá kniha, beru to jako změnu, jako návštěvu cizí země, kterou ne úplně chápu a jejíž jazyk se už učit nechci.

04.05.2019 3 z 5

Československo nad propastí Československo nad propastí Igor Lukeš

Poválečný vývoj u nás očima amerických diplomatů. Tento pohled do zákulisí americké ambasády je popsán čtivou formou a odhalí mnohé detaily, které nejsou všeobecně známy. Snad je to náhoda, že jsem po té knize sáhla právě teď. Ale musím říct, že mi šel mráz po zádech - protože čtenář může najít paralely k dnešku - a to je děsivé. Selhání demokratů v osudových momentech našeho národa je snad naším prokletím. Je to výborná kniha, doporučuji každému, kdo se chce blíže seznámit s kořeny marasmu, jehož následky neseme dodnes.

17.10.2018 5 z 5

Odvrácená strana Odvrácená strana Belinda Bauer

Anglická detektivka - sem s ní! Ze začátku splňovala všechno, co po anglické detektivce chci - prostředí anglické vesnice, zajímavé postavy, detektiv a záhadná úmrtí. Detektiv , který mi brnkal na nervy a byla jsem zvědavá, jestli prodělá nějaký vývoj, abych mu mohla začít fandit (nechci snad tak moc v anglické detektivce?l) To, že k vývoji nedošlo, bych autorce odpustila, ale ten konec....ach jo.

07.10.2018

Provokatér Provokatér Karin Fossum

Dotek zla. Tak by se dal shrnout obsah této knihy. Od začátku víte, kdo je pachatel . Postupně jsou před čtenářem odkrývány jeho motivy. A nutí vás to k zamyšlení - jak výchova v nefunkční rodině vede k citové deprivaci , která může mít tak tragické následky. Jak setkání se zlem ovlivní všechny zúčastněné. Napínavé. Stojí za přečtení.

30.05.2018 4 z 5

Anno, kde jsi? / Pozor na jed Anno, kde jsi? / Pozor na jed Patricia Wentworth

Jsou si podobné, slečna Silverová a slečna Marplová. Člověk by řekl, že anglické podnebí je zvlášť vhodné pro výskyt dam neurčitého věku s detektivním nadáním. Ale zatímco slečna Marplová je dáma usazená spíše na anglickém venkově (s občasným výletem na Karibik či do Londýna), slečna Silverová je městský typ - v této detektivce ovšem i ona zavítá na malou vesnici, aby s přehledem sobě vlastním zkrotila neposlušné děti, sejmula tíhu domácnosti z nebohé paní domu , jen tak mezi řečí odhalila vraha a zloděje - a ještě nádavkem občas citovala Tennyssona. A zamilovaný pár tu ovšem také nesmí chybět. Kdo má rád tenhle typ detektivek, nebude určitě zklamán .

05.04.2018

Temný muž Temný muž Unni Lindell

Policistka Marian mi šla neskutečně na nervy. Chovala se jako psychopat a těžko uvěřit, že by jí takové chování k šéfovi mohlo projít. Děj je složitý a přiznám se, že se mi občas jména postav pletla :) Tři hvězdy za výborný nápad a zápletku a asi od poloviny to bylo opravdu napínavé - ale proč proboha skoro 400 stran?!

24.03.2018 3 z 5

Vasalisův paradox Vasalisův paradox Raphaël Cardetti

Na tuhle detektivku jsem se moc těšila - prostředí galerií, umění, univerzity, Paříže - zázračné spojení, co si přát víc? Bohužel zázrak se nekonal - mně prostě žádná z postav nebyla tak úplně sympatická, ani Valentina nedostala dostatečný prostor k tomu, abych si ji mohla oblíbit, psychologie postav hodně kulhala a děj se místy vlekl - škoda přeškoda dobrého námětu.

29.06.2017 2 z 5

Hlava k listování Hlava k listování Adriena Šimotová

Tuhle knihu radím ochutnávat po troškách - jak dobré zralé víno - nejprve prolistovat - je to přece Hlava k listování, zastavit se tu u fotografie babičky, tu u zápisku z cest, rozhovoru nebo vzpomínky na dětství - objevujte intimní svět Adrieny Šimotové - našlapujte tedy tiše a opatrně v tom křehkém světě - odměnou vám bude dotek krásy, dotek hloubky, dotek hledání , smutku i radosti -objevíte Adrienu - její ryzost a poctivost,přítelkyni, se kterou Vám bude dobře i ve chvílích těžkých přetěžkých . Díky Bohu za taková setkání!

12.06.2017 5 z 5

Krypta Krypta Ruth Rendell

Tohle je takové poklidná detektivka - postavy jsou přiměřeně sympatické, zápletka ne moc napínavá ale ne úplně hloupá - prostě odpočinkové čtení, když máte chuť na anglické prostředí

14.04.2017 3 z 5

Pod těmito kameny Pod těmito kameny Ann Granger

Průměrná anglická detektivka , postavy celkem zajímavé, každá se potýká se svojí dávkou problémů a neštěstí - rozuzlení zajímavé. Mám ráda detektivky, které se odehrávají na anglickém venkově , a kde netečou potoky krve - takže mně se kniha líbila, ale na druhou stranu žádný zázrak to není.

29.01.2017 2 z 5

Agatha Raisinová a výletníci z Dembley Agatha Raisinová a výletníci z Dembley M. C. Beaton (p)

Definitivně jsem se rozhodla, že Agátu nesnáším - a s ní i další postavy Raisinové - snažila jsem se, opravdu. Ale je to nepříjemná osoba, se kterou bych se nemohla kamarádit, ani pracovat - takže s touhle hrdinkou se touto knihou loučím - dost bylo Agáty :)

29.01.2017 1 z 5

Projekt potomek Projekt potomek Graeme Simsion

Mám Dona ráda (jeho myšlenkové procesy mi připomínají mého manžela, takže asi proto) a byla jsem zvědavá, jestli první díl může být překonán - no, nemůže:) Ale přesto to není vůbec špatné čtení, Rosie je těhotná a to znamená pro Dona novou výzvu - a nutno říct, že se připravuje stejně pečlivě a systematicky , jako na projekt manželka - nic jiného bychom od něj neočekávali. Vtipné, zábavné, lehké čtení.

01.08.2016 3 z 5

Zákaznice Zákaznice Pierre Assouline

Kniha se mi dostala do ruky náhodou - ale jsem tak ráda, že jsem na ni narazila - je totiž skvělá!. Příběh badatele, jež při zkoumání archivu náhodou narazí na udavačský dopis , který se přímo dotýkal rodiny jeho ženy - toho dne se dotkl zla a ten okamžik změní celý jeho život, nedá mu spát a nutí ho pátrat po příčinách a důvodech :... chtěl jsem vědět. Potřeboval jsem vědět. Nikdy bych si neodpustil, že jsem zahlédl absolutní zlo a zavřel oči..

Kniha je svým způsoben nesmírně aktuální, antisemitismus je i dnes téma, které nelze podceňovat. A rovněž otázka lidského chování v situacích vlastního ohrožení ....kam až člověk zajde, čeho je schopen, nebo naopak neschopen.
Kniha je výborně přeložená, čte se výborně ( a rychle - přečetla jsem ji za dva dny:)

21.05.2016 5 z 5

Večeře v restauraci Domov Večeře v restauraci Domov Anne Tyler

Román o rodině Tullů - Pearl se provdá v době, když už je považována za starou pannu a odstěhuje se svým mužem, obchodním cestujícím z rodného města, často se stěhují, mají tři děti a jednoho dne ji manžel nečekaně opustí . Pearl musí sama vychovávat své tři děti - Ezru, Codyho a Jenny - sledujeme osudy celé rodiny, příběhy matky i sourozenců od dětství až po dospělost, jejich dospívání, bolestné tápání, jejich komplikované vztahy - jejich obyčejné životy . Odchod otce je poznamená navždy a každý z nich se s tím vyrovnává svým způsobem - přičemž nelze říct, že by je prožité trauma sblížilo - spíš naopak. Jejich životy se vzdalují a zase prolínají, protože :"Nemáme nikoho, jen sami sebe. Musíme držet spolu, nikdo jiný nemá naši společnou minulost" Je to silný příběh, rozhodně ne cukrkandlový, ale nevyznívá pesimisticky, alespoň pro mě ne .

12.03.2016 4 z 5

Spřízněnost krve Spřízněnost krve Reginald Hill

Velmi milé překvapení - vtipná detektivka, sympatický smolařský detektiv s kocourem a nezdolnou tetičkou Marribel, která se nevzdává naděje, že svého již ne nejmladšího synovce jednou ožení. Některé scény tak skvělé napsané, že jsem se musela smát nahlas. Budu pátrat po dalších dílech. Nervy Vám tahle detektivka nepocuchá, spíš se budete dobře bavit - lehké kvalitní čtení

06.03.2016 4 z 5

Plavba smrti Plavba smrti Yrsa Sigurðardóttir

Nemůžu si pomoct, ale pro mě zklamání - ze začátku se sice příběh rozbíhal dobře, líbilo se mi střídání děje na jachtě a příběh vyšetřování, ale někdy v polovině mi už připadalo, že je to jak nastavovaná kaše - některé pasáže byly zbytečně dlouhé a nepřispívaly ke stupňování napětí - možná za to mohl i kostrbatý překlad. A ten úplný konec...no to přece ne, to nemohla Yrsa myslet vážně.

07.02.2016 2 z 5