Eigis Eigis komentáře u knih

Do Měsíce Do Měsíce Jules Verne

Pokračování knihy Ze Země na Měsíc.

21.08.2013

Číňanovy trampoty v Číně Číňanovy trampoty v Číně Jules Verne

Vcelku vtipná záležitost o člověku, který najednou zjistí, že nechce zemřít.

21.08.2013 3 z 5

Cesta pozpátku do Anglie a Skotska Cesta pozpátku do Anglie a Skotska Jules Verne

Nemohu si pomoci a dávám čtyři hvezdičky. Jako velkého fanouška Verneovek, mě na tomto raném díla zaujala určitá syrovost vyprávění, snaha o novinářskou reportáž, ve které se nevyhíbá sociálním tématům nebo prostituci, které jsou v jeho dalších dílech zobrazeny mnohem opatrněji nebo chybí vůbec. Dalším raně Verneovským prvkem jsou satirické, mnohdy silně ironické, poznámky na adresu skotů a angličanů, které také z jeho pozdější tvorby rovněž vymizely. Samotný příběh je sice velice slabý, ale vzhledem k výše uvedeným faktům není kniha celkově vůbec špatná a rozhodně ji doporučuji všem fandům Verna jako zajímavost a doplnění celkového obrazu jeho tvorby.

21.08.2013 4 z 5

Bezejmenná rodina Bezejmenná rodina Jules Verne

Verne zde výrazně straní kanadským povstalcům. Angličané a jejich pomocníci jsou zde naopak vylíčeni jako bezohlední lidé, kteří se většinou neštítí žádného zločinu. Autor věnuje velkou pozornost popisům historických událostí, které se velmi vhodným způsobem prolínají s osudy hlavních hrdinů. Ačkoliv konec je dán historií, Verne ho do zančné míry přiživuje, aby zdůraznil oběti a patritizmus rebelů.

21.08.2013 4 z 5

Mořská pevnost Mořská pevnost Andre Norton

Celkem pohodová záležitost, která sice nepřekypuje akcí, ale příběhy hlavních postav to celkem vynahrazují.

21.08.2013 3 z 5

Přepadení Skytownu Přepadení Skytownu Wolfgang Hohlbein

Osm let po válce musí Charity a její přátelé čelit nenadálemu útoku z vesmíru i z vlastních řad. Podle mého názoru se jedná o zatím nejlepší díl celé série. Noví protivníci jsou podstatně lepší než moroni a vesmírná bitva stíhačů patří mezi ty nejlepší.

19.08.2013 5 z 5

Hvězdné inferno Hvězdné inferno Wolfgang Hohlbein

Díl ve, kterém se Charity dostane na základnu na měsíci. I přes poměrně napínavý popis cesty, včetně probíjení se přes obranné systémy je tento díl mírně slabší.

Válka s pavouky Válka s pavouky Wolfgang Hohlbein

Tento díl není tak akční jako předchozí. Boje jaredů s morony jsou spíše kulisou na níž se Charity vyrovnává se stávající situací.

Černá pevnost Černá pevnost Wolfgang Hohlbein

Kniha má dvě dějové roviny. V té první se Charity, Skudder, Stone a Gurk pokouší zničit superbombu a uprchnout z vesmírné stanice. Ve druhé pak Hartmann, Net a megaman Kyl zaútočí na černou pevnost. Pokus o zničení superbomby bohužel selže a ta exploduje.

Peklo z ohně a ledu Peklo z ohně a ledu Wolfgang Hohlbein

Na rozdíl od několika předchozích dílů, tento se neodehrává okamžitě po skončení minulého, ale až několik měsíců poté. Během této doby došlo k evolučnímu skoku jaredů, kteří začli válčit s morony. Charity se nachází tradičně přímo v centru dění. Při pokusu dostat se k solární bombě ovládne gigantický moronský stroj,, ve kterém se probije do New Yorku a později se jí společně s ostatními podaří projít transmitérem hmoty.

Spící armáda Spící armáda Wolfgang Hohlbein

Přímé pokračování předchozího dílu. Charity konečně nachází organizovanější centrum odporu a zároveň potkává Jaredy, kteří jsou výsledkem spojení lidí a mravenců.

12.08.2013 4 z 5

V ruinách Paříže V ruinách Paříže Wolfgang Hohlbein

Další boj o přežití a odhalování moronských tajemství. Stejně jako předchozí díli i tento má spád a tvoří příjemnou oddechovku.

11.08.2013 4 z 5

Královna rebelů Královna rebelů Wolfgang Hohlbein

Na scénu přichází megaman Kyl, jako dokonalý válečný stroj mimozemských vetřelců, se žene neústupně po stopách Charity a jejích společníků. Charity zde začíná odhalovat první tajemství moronů.

11.08.2013 4 z 5

Prach snů Prach snů Steven Erikson (p)

První část velkého finále, závěrečné tažení proti velkému nepříteli začíná. Jak je Eriksonovým zvykem bojuje se na několika frontách, armády jsou ničeny jako nic, rasy o kterých se v prvních dílech myslelo že jsou vyhynulé se vrací.

07.08.2013 5 z 5

Vichr smrti Vichr smrti Steven Erikson (p)

Vylodění a postup mariňáků patří mezi mé nejoblíbenější části celé MKP.

06.08.2013 5 z 5

Půlnoční vlny Půlnoční vlny Steven Erikson (p)

Jeden by si myslel, že už zná všechny důležité postavy MKP, ale realita je úplně jiná. Postavy, které znám z předchozích dílů se dají spočítat na rukou, ale ty nové jsou stejně dobré a některé možná lepší. Nejvíc mě oslovil Tehol a jeho sluha Bugg, kteří do děje poprvé ve větším množství vnášejí prvek humoru, ale standartní potoky krve samozřejmě nechybí.

06.08.2013 5 z 5

Vzpomínky ledu Vzpomínky ledu Steven Erikson (p)

První skutečně velké vojenské tažení a bitvy v MKP. Bitva o Capustan neměla díky Vrčovi chybu a armáda tenescowri doplňuje celkovou atmosféru mimořádně surovým způsobem.

06.08.2013 5 z 5

Měsíční zahrady Měsíční zahrady Steven Erikson (p)

Vynikající úvod celého eposu. Je fakt, že nějakou dobu trvalo než jsem se začal orientovat v ději, ale stálo to za to. Způsob jakým autor likviduje jednu postavu za druhou, včetně těch hlavních se jen tak nevidí. Oproti klasické fantasy navíc velice oceňuji originální mytologii Malazského světa.

06.08.2013

Tři proti světu čarodějnic Tři proti světu čarodějnic Andre Norton

Zatímco se mé vlastní hodnocení v rámci série zhoršuje (předchozím dílům jsem dal čtyři body), celkové hodnocení, které zde je se zlepšuje. Kniha není vyloženě špatná, ale postrádám akčnost prvních dílů. Absence sci-fi složky z této knihy dělá, oproti předchozí zajímavému spojení sci-fi a fantasy, pouze celkem průměrné fantasy.

16.05.2013 3 z 5

Stín nad světem čarodějnic Stín nad světem čarodějnic Andre Norton

(SPOILER) Děj knihy navazuje na první díl a je veden ve stejném duchu. Závěr ve, kterém je Kolder zničen útočníky ze svého světa, přičemž chybí popis samotné bitvy a čtenář je seznámen pouze s jejím výsledkem, byl pro mě sice určitým zklamáním, ale ne tak zásadním, aby pokazil původní dobrý dojem.

16.05.2013 4 z 5