Eeve Eeve komentáře u knih

Tom Turbo - Vlk so zlatým tesákom Tom Turbo - Vlk so zlatým tesákom Thomas Brezina

(SPOILER) Tak aby som pravdu povedala, tieto príbehy Toma Turba ma nezaujali ani v mladšom veku nejak extrémne, prečítala som si, a odložila...je to písané takým tým snáď až príliš detským a jednoduchým spôsobom, keď si vezmeme fakt, že tam vystupujú už teenagery. A to ani nehovorím o krásnych príkladoch pre deti, napr. tváriť sa, že spíš, a potom potajomky pred polnocou utiecť z domu, či odísť si len tak bez povolenia zo školy a ísť "detektívovať"...no potěš koště :) Ani ilustrácie nie sú nič moc, chúďa dievča tak vyzerá na 30 rokov minimálne :)
Ale aby som to len nehanila, nápad je to zaujímavý, taký bicykel by chcelo určite každé dieťa, i mne sa páčil :) A krátkosť knihy je tiež plus, vhodné pre nižšie vekové kategórie, taká jednohubka.

03.08.2021 3 z 5

Deník zlého psa Deník zlého psa Martin J. Howard

No, musím priznať, že som na začiatku bola dosť sklamaná...úprimne som čakala niečo úplne iné, niečo z pohľadu "obyčajného" psa, ktorý svojím svojským psím, jednoduchším, proste typickým zvieracím pohľadom bude komentovať svoj život a všetky peripetie s tým súvisiace. Ale dostala som ťažkého filozofa, citujúceho Churchilla či Napoleona, inšpirujúceho sa stratégiou Atilu, ovládajúceho astrológiu, biológiu či psychológiu. No vyvaľovala som okále :) Skôr mi to prišlo ako fantasy.
Napriek tomu, postupne stránku po stránke, si ma Blesk kompletne získal :) Zžila som sa s ním, držala mu palce, chechtala sa na jeho prirovnaniach a výstrelkoch (hoc si myslím, že až takto "zlý" a neposlušný pes ani neexistuje, a to som psíčkar), a intenzívne prežívala ich malú súkromnú, hoc nemenej dôležitú vojnu o územie, a neskôr aj o slobodu.
Dočítala som, a hneď mi začalo byť ľúto, že je už koniec. Až takúto zmenu myslenia od začatia čítania až po koniec som u seba ešte nezažila...vzdávam hold nezlomnému autorovi, ktorý vytrval vo svojom štýle písania a nevzdal to až do konca :)

03.08.2021 4 z 5

Dôvtip Porportuka  / Založiť oheň Dôvtip Porportuka / Založiť oheň Jack London

Tenučká dvojjazyčná knižočka z edície Nového Času, dobrá na jemné precvičenie si angličtiny, i pre priemerne znalých. Anglický text je dosť ľahký, dokonca ho sem tam sprevádzajú aj vysvetlivky niektorých slovných spojení či slovíčok, ktoré sa prekladateľovi asi zdali dôležité, i keď mne veľmi nie :) Ale niekomu to možno pomôže...horšie je na tom však slovenský text, ktorý miestami vyzeral, ako keby ho nepísal Slovák, ale skôr sa ho snažil prekladať pomocou slovníka Angličan :)
Prvá poviedka ma zaujala viac, z indiánskych čias, to mám rada. Druhá, kratšia, o tom nezodpovednom blbom chlapíkovi, čo-už-sa-nepamätám-ako-sa-volal, zaujala už menej. Každopádne nie márne čítanie.

27.07.2021 3 z 5

Tu, kde bývam Tu, kde bývam Brenda Rufener

(SPOILER) Musím sa priznať, že táto kniha bola pre mňa už od začiatku jedna veľká nuda. Ťažko sa začítavate, okrem pár hlavných a vedľajších postáv toho veľa v knihe nie je, všetky aktivity sú popísané veľmi povrchne a bez hĺbky, a to vrátane hlavnej premisy knihy - bezdomovectva (ale napr. aj pri "džobe" hlavnej postavy, novinárčine na strednej škole, prakticky za celý ten čas vieme len o pár klikoch do PC, raz sa bola spýtať profesora pár otázok, a to je asi tak všetko, a to si vezmime, že pokračovať v tom bol jej životný sen, no my sme sa o tom skoro nič nedozvedeli). Čo sa tu rieši, sú hlavne teenagerské vzťahy, toť vsio. No na túto tému je tých kníh naozaj požehnane.
Uznávam to, že autorka sa snažila vniesť do povedomia problém detského bezdomovectva, nevšímavosti ostatných, týrania a zneužívania žien, čo je teda pekných pár ťažkých a serióznych tém, ktoré si istotne zaslúžia aj širšiu debatu, čo jej teda slúži ku cti, ale podľa mňa to veľmi nezvládla. Celý dej sa pomaly vlečie, sústreďujeme sa tam na zbytočnosti, a naopak dôležité témy a skutočnosti sa často zabudnú rozvinúť, až v poslednej tretine knihy sa to začalo kúsok zlepšovať, hoc mnohých klišoidných "young adult" scén sa i tak nevyhla. No "zabil" to absolútne detinský a nereálny koniec, bohužiaľ odtrhnutý od reality. Predpokladám a chápem, že autorka to chcela všetko skončiť rozprávkovo, štýlom všetci boli šťastní až kým nepomreli, ale všetci veľmi dobre vieme, že v skutočnom živote to proste tak nefunguje - všetko to trhanie sa o to, s kým nakoniec bude bývať, skandovanie, tlieskanie, verejné vystúpenia, trochu to proste prehnala. Trochu dosť :)
Výsledný dojem - dosť nezáživná kniha s rozťahaným dejom, opakujúcimi sa scénami, ktoré sme už snáď miliónkrát videli či o nich čítali, nerealistickým záverom, hoc so zaujímavým, no nevyužitým námetom.

27.07.2021 2 z 5

Denník Uršuly Crohnovej Denník Uršuly Crohnovej Verona Štrba Škultéty

(SPOILER) Pôvodne som chcela napísať, že ma táto knižka sklamala, ale vlastne nesklamala - dostala som od nej presne to, čo som aj očakávala - obyčajný príbeh obyčajných ľudí, ničím výnimočný. Ja knihy takéhoto typu, teda "zo života" nemám veľmi rada, nudím sa pri nich a nedáva mi veľmi zmysel ich čítať (prečo čítať to, čo dennodenne vidíme všade okolo nás, ešte aj sami prežívame), ale túto knihu som vyhrala, tak som sa do nej pustila.
Je to príbeh ženy, ktorá má dieťa od muža, ktorý ju opustil (asi, alebo ona jeho? neviem, nebolo to poriadne nikde vysvetlené), vydala sa za iného muža (za ktorého sa ani nechcela poriadne vydať, a niekoľkokrát to v knihe ľutuje), a ochorie. V skratke asi všetko.
Ak by som to mala ešte trochu rozšíriť, tak na začiatku sa jedná o trochu povrchnú ženskú (trochu viac), ktorá si evidentne neuvedomuje, čo sú poriadne problémy, až postupom času si uvedomuje, že niekto môže byť aj menej solventný a má iné problémy než ona (jeden jej komentár, že vlastne ona nikdy nebola u doktora bez toho, aby jej to niekto "vybavil", či po známostiach, ma fakt dorazil), nevie komunikovať s manželom (všetky svoje starosti a výčitky k nemu píše len do listov, ktoré sú v knihe rozpísané ako samostatné kapitolky, a ktoré mu podľa jej slov i tak nedá nikdy prečítať, ale že by si to s ním ako rozumná dospelá žena normálne vydiskutovala, to nie, radšej bude celý čas len držať hubu a krok a sem tam nejaký ten hysterický plačlivý výčitkový záchvatík, ááno, to majú muži veľmi radi), ktorý je mimochodom neempatický ignorantský sebestredný hajzlík, ktorého by som párkrát najradšej prefackala a fakt netuším, čo viedlo autorku, aby mu to všetko trpela a trápila sa s ním. No a táto autorka ochorie. Resp., tá je chorá už pár rokov, ale vehementne to všetko odignorovala, až kým k tomu doktorovi fakt nemusela ísť.
Crohn je sviňa, to ja veľmi dobre viem, sama som mala naň podozrenie, ktoré sa chvalabohu nepotvrdilo, a to je jeden z mála plusov tejto knižky, že o tom ochorení a komplikáciách s ním spojenými rozširuje povedomie, a práve pre pacientov s touto chorobou to môže byť povzbudzujúce. Ale to je asi tak všetko dobré, čo o tejto knihe môžem povedať. A ešte aj to, že sa predsa len autorke nakoniec (škoda ale že až vtedy, keď jej išlo o život) podarilo "prozřít" a užívať si maličkosti života, uvedomiť si všetko o svojom živote, čo už si dávno uvedomiť mohla, a proste len žiť...aspoň že tak.

20.07.2021 2 z 5

Hraj sa a uč sa s Mackom Miškom - moja prvá kniha do vane Hraj sa a uč sa s Mackom Miškom - moja prvá kniha do vane neznámý - neuveden

No čo k tomu dodať :) Túto knihu som si vláčila so sebou do vane toľkokrát, že sa to ani nedá spočítať. To bol teda výmysel hodný Nobelovej ceny. A vôbec na to nemalo vplyv to, že je to zrejme určené pre deti vo veku do cca 6 rokov možno, ja som si to užívala aj v staršom veku :) Pár "nafúknutých" stránok ako telefónik na suchý zips, otáčací volant, či zaväzovanie topánočky, veď to je predsa úžas! :) Ako čerešnička na torte, odlepovací macík so zipsom, takže ďalšia hračka. Proste pre deti úplne parádička.

19.07.2021 5 z 5

Zbohom monarchia, vitaj republika Zbohom monarchia, vitaj republika Róbert Beutelhauser

Pre mňa trochu sklamanie, musím priznať. Poznám tieto hrôzyplné, hrôzostrašné a podobne príšerné dejiny kadečoho, ale táto knižka bola poňatá o triedu nudnejšie. Zvýšilo sa kvantum informácií, poniektoré aj naozaj zaujímavé, znížil sa počet komiksových príbehov a ilustrácií. Pre mňa teda omnoho menej zaujímavá knižka, ako jej podobné sestričky a bračekovia, ale zaujme najmä informáciami napr. o každodennom živote našich babičiek a prababičiek, to ma zaujalo. Roky, politické dohody, a kvantum mien, to už pomenej :)

19.07.2021 3 z 5

Perfektní Gréci Perfektní Gréci Terry Deary

Pre mňa to bola zaujímavá sranda :) A to doslova...knižka nás sprevádza množstvom informácií o Grékoch (ale napríklad aj o Rimanoch či Peržanoch), zabalených do minikomiksov, vtipných textov, rozprávaných jazykom blízkym teenagerom, takže pre mňa, keď som to čítala cca pred 20timi rokmi, presne akurát :) Dosť som sa na tom vtedy nasmiala, a je jedno, koľký krát som to čítala. Počet strán tak akurát na jedno jednohubkové čítanie.

19.07.2021 4 z 5

Kapesní lexikon léčivých kamenů Kapesní lexikon léčivých kamenů Werner Kühni

Plne súhlasím s komentárom MiaErrian. Tento lexikón je skvelým doplnkom pri práci s drahými kameňmi. Knižka má veľkosť tak akurát do ruky, obsahuje stručný, ale užitočný úvod o kryštálových sústavách, ako kamienky používať, starať sa o nich. A následne už nasleduje len naozaj veľký a obsiahly zoznam rôznych kamienkov. Chvalabohu zoradených od A po Z :) Dozvieme sa o nich, podľa priložených piktogramov, napr. či sa dá nosiť v kapse, či je vhodný k masírovaniu, ako ho nabíjať či čistiť, a podobne. A v rámci textu nájdeme telesné účinky, duševné účinky, a jeho dostupnosť.
Na konci sa nachádza veľmi užitočný zoznam kamienkov zoradený podľa telesných a duševných symptómov, takže hneď viete, na aký kamienok sa máte obrátiť v prípade potreby :) V skratke, lexikón neslúži prioritne na identifikáciu kamienkov, ale keď už ho máte, aby ste vedeli, na čo slúži, poprípade aký kamienok si v prípade potiaží zaobstarať.

17.07.2021 4 z 5

Svět drahých kamenů Svět drahých kamenů Rudolf Ďuďa

Naozaj skvelá kniha pre milovníkov "kamienkov". Nádherné fotografie, v úvode rôzne užitočné informácie (napr. vlastnosti, história, výskyt, spracovanie, oceňovanie, dokonca aj čo-to z astrológie). Väčšina knižky je však len a len o rôznych druhoch drahých kameňov. Každý druh je popísaný naozaj podrobne, okrem krásnych fotografií sa dozviete, od čoho je odvodený jeho názov, o jeho histórii, výskyte (naozaj podrobne a obšírne informácie kde sa čo ťaží, alebo vystavuje), spracovaní, zvláštne znaky, zušľachťovanie, identifikácia, či sa vyskytujú imitácie daného kamienka, alebo podobné minerály, starostlivosť o kameň, oceňovanie, astrológia, účinok na telo, či energická očista. Podľa tohto je vidieť, že si v ňom užitočné a zaujímavé informácie nájde naozaj ktokoľvek. Jediné, čo ma mrzí je, že prakticky doteraz som neprišla na to, podľa čoho sú kamienky v knihe zoradené - nikde sa to nepíše, a nejaký logický sled som nezaevidovala (jedine, že sú pokope kamene podobného zloženia). Či sú teda zoradené fakt len náhodne, netuším. Určite by bodli nejaké vysvetlivky k tomu, alebo proste jednoducho zoradenie abecedne, hneď by sa v knihe lepšie orientovalo. Ale inak je to skvelá kniha.

17.07.2021 4 z 5

Kamene, minerály a skameneliny Kamene, minerály a skameneliny Barbara Taylor

Malá knižka, ale to je v tomto prípade plus. Vmestili sa do nej totižto všetky základné informácie pre nadšencov - geológov v počiatočnom štádiu, akým som bola ako malá :) Od základných rozdelení hornín, cez popis Zeme, jej pohybov a vzniku, stavbu pôdy, vznik hornín a minerálov, až po ich samotné roztriedenie, podľa vzniku. Nachádzajú sa tú základné druhy minerálov a hornín, a k nim podrobné informácie (horniny - pôvod, farba, veľkosť a tvar zrna, klasifikácia, a stručný popis + fotka, minerály - chem. zloženie, kryšt. sústava, tvrdosť, špec. hmotnosť, farba vrypu, stručný popis + fotka). Na takú malú knižku sa tam vmestilo viac než dosť. Jedna z mojich obľúbených.

16.06.2021 4 z 5

Na prahu 21. století Na prahu 21. století Emmanuel Chadeau

Knižka doslova plná informácií o mnohých oblastiach ľudského života, od histórie rôznych druhov dopravy, až po dobíjanie vesmíru, či predikcia ďalšej ľudskej existencie (bolo zaujímavé čítať rôzne predpovede autorov, čo si mysleli, že bude v roku 2020, a pod, a porovnávať to s realitou). Kvitujem to samotné kvantum informácií, ich rôznorodosť, čo mňa ale trochu zlostilo, bola doslova dezorientácia písaných informácií a obrázkov - veľmi veľa krát som netušila, ku ktorému obrázku patrí ten ktorý text, keďže sa máte orientovať len podľa slovíčok hore, dole, vpravo, vľavo, úplne hore, atď, a čo musím ešte dodať, evidentne aj samotní autori trpeli trocha dezorientáciou, keďže im to veľakrát ani nesedelo. To je taká menšia škvrnka na kvalite tejto inak veľmi vydarenej knižky.

10.06.2021 4 z 5

Od Velkého třesku k člověku Od Velkého třesku k člověku Eric Buffetaut

Túto knižku som ako malá strašne milovala, keďže som bola zbláznená za prvé do dinosaurov, za druhé do encyklopédií a rôznorodých informácií, a tu sa mi dostala toho všetkého plná priehršť. Sledujeme vznik vesmíru, Zeme, života od jeho prvého krôčika, až po moment, kedy sa zrodil novodobý človek. Naozaj množstvo rôznorodých informácií a krásne ilustrácie.

09.06.2021 5 z 5

Recepty starej mamy Recepty starej mamy Fedor Martiš

Stará dobrá klasika. Obsahuje množstvo klasických i menej klasických receptov na všetko možné, ale aj rôzne rady a postupy, či všakovaké tipy a triky. Každý si v nej niečo nájde.

Praktická kuchařka Praktická kuchařka Libuše Vlachová

Stará dobrá klasika. Obsahuje nepreberné množstvo klasických i menej klasických receptov na všetko možné, ale aj rôzne rady a postupy, či všakovaké tipy a triky. Každý si v nej niečo nájde.

Slovenská kuchárka Slovenská kuchárka Vojtech Španko

09.06.2021 4 z 5

Naša kuchárka pre zdravých a chorých Naša kuchárka pre zdravých a chorých Andrej Dvorský

Tak toto je stará škola :) Knihu dostala ešte moja stará mama tuším od kolegýň, pomaly sa mi už rozpadáva, no stále u nás funguje :) Každý rok podľa nej pečieme Vianočné pečivo, Okrem toho ale obsahuje množstvo klasický receptov fakt na všetko možné i nemožné. Stará dobrá klasika.

09.06.2021 4 z 5

Veľký obrazový snár Veľký obrazový snár kolektiv autorů

To je skôr taký srandovný snár :) Čo samozrejme evokuje už úvodný obrázok. Je to fakt veľká kniha, často s celostranovými obrázkami, ktoré sú špecifické a dotvárajú celkový veselý obraz snára. Ono samotné "predpovede" treba samozrejme brať s rezervou, ale často sme sa ako deti doň napriek tomu pozerali, a hútali sme, čo to môže znamenať...
Na začiatku snára sú aj rôzne informácie o jednotlivých znameniach zverokruhu, a tiež kvitujem snahu o vysvetlenie nejakých tých základných spôsobov z veštenia z karát, píšem snahu, lebo skúšala som to keď som bola mladá veľakrát, ale nikdy som z toho nič nevykoumala :D Proste je to také, nekompletné. Ale ako sranda je tá knižka dobrá.

09.06.2021 3 z 5

Putovanie prírodou: stromy - kvety - vtáky Putovanie prírodou: stromy - kvety - vtáky Susanna Davidson

Krásna knižka v krásnom vydaní, to musím spomenúť. Je rozdelená na tri časti, Stromy, rastliny a vtáky. Je tu množstvo informácií o životnom prostredí týchto troch "hlavných hrdinov", o ich rozmnožovaní, identifikácii, ako im pomôcť, rôzne rady, tipy, triky, musím však podotknúť, že text je vedený skôr pre mladších čitateľov - povedala by som tak do 15 rokov, možno aj trocha menej. Všetko to je doprevádzané peknými ilustráciami, a na konci každej kapitoly sa nachádza kľúč pre určovanie stromov, rastlín a vtákov, musím podotknúť, že obsahuje len základné a stručné informácie o niektorých základných druhoch. To ale nič nemení na tom, že je to naozaj veľmi podarená knižka plná rôznych informácií.

03.06.2021 4 z 5

Kaktusy Kaktusy Ewald Kleiner

Na tejto knižke je na obálke napísané - Rady profesionálov...a ja by som doplnila, pre profesionálov :) Na každej stránke totižto cítiť, že to píše človek, ktorý má naozaj desaťročia skúseností, a pozná a vie o kaktusoch či sukulentoch naozaj všetko. Obsahuje rôzne zaujímavosti, históriu, rozdelenie, rôzne informácie, pestovanie, množstvo podrobností z praxe, ako je správna zemina, hnojenie, dokonca materiály vhodné na skleník či vitrínu, rozmnožovanie, no proste veľké množstvo podrobností. Pre začiatočníkov to ale určite nie je, pretože som z toho bola dosť paf :) Človek by mal už čo to o pestovaní a kaktusoch vedieť, aby tomu rozumel a mal odvahu sa do niečoho väčšieho pustiť. Zvyšok knižky dopĺňa podrobný popis 57 rôznych druhov kaktusov, ich vzhľad, zaujímavosti, popis kvetov a plodov, ich domovina, a pestovateľská trieda. Knižku doplňujú naozaj krásne fotky, najmä nádherných kvetov kaktusov. Neľutujem kúpu, ale zrejme u mňa nedôjde k praktickému využitiu týchto vedomostí :)

18.05.2021 3 z 5