Eeve Eeve komentáře u knih

Avengers: Rukavica nekonečna Avengers: Rukavica nekonečna Brian Clavinger

Naozaj možno len pre najmenších čitateľov, ktorí sú ešte "nepoškvrnení" lepšími komiksami, inak je to spracovanie prinajmenšom naivné a jednoduché, kroky postáv nelogické, pri niektorých si možno aj to dieťa bude ťukať na hlavu. Avšak, čakala som že najviac hláškujúci bude určite Spíďo, zdatne mu tu však sekundoval Dr. Doom, no predstavte si! :)

Jedovatý votrelec Jedovatý votrelec Delilah S. Dawson

Jeden zo spidermanovských komiksov pre deti (tak okolo 10 rokov), kde okrem ústredného tria Spíďov spoznáme Venoma (netešte sa, chová sa temer ako veľký dobrácky macko) a Doca Oca (s trochu veľkým brušiskom). Na potencionálnych gagoch je ale veľmi vidieť príliš detské zameranie, nečakajte teda nič svetoborné, aj keď zopár narážok je ok (NTB s nahryznutou hruškou:). Ale na úvod do sveta komiksov pre najmenších čitateľov celkom fajn.

Mačacia pomsta Mačacia pomsta Delilah S. Dawson

Jeden zo spidermanovských komiksov pre deti (tak okolo 10 rokov), kde okrem ústredného tria Spíďov spoznáme aj "mačku vlamačku", ktorá je napodiv celkom dobre nakreslená. Na potencionálnych gagoch je ale veľmi vidieť príliš detské zameranie, nečakajte teda nič svetoborné. Ale na úvod do sveta komiksov pre najmenších čitateľov celkom fajn.

Migrény a iné bolesti hlavy Migrény a iné bolesti hlavy Ramon C. Gelabert

Táto knižka bola miernym sklamaním. Ako dlhoročná migrenotička si rada prečítavam knihy a publikácie s tým spojené a rozširujem si vedomosti, čiže mám o tejto problematike toho načítaného už spústu. Každopádne v tejto knihe sa nedočítame nič, čo by už nebolo stokrát premieľané v iných knihách, a ešte k tomu dosť stručne a zoširoka.
Prakticky len vysvetlenie základných pojmov, čo sa týka odporúčaní, tak klasika - stravovanie, pohyb, relaxácia, pitný režim a podobne - nič nové, a ani to "staré" nie je poriadne rozpísané. Zopár cvičení (naozaj len zopár), potešilo aspoň pár receptov na uvoľňovacie sypané čaje. Hrubé listy, veľké písmo a mnoho všeobecných fotografií zabezpečujú aspoň aký-taký objem knihy, lebo keby to bolo inak, bola by to veľmi tenká kniha :) Čiže pre začiatočníka v tomto smere možno aspoň trochu prínos, inak mi to nič nedalo.

06.01.2023 3 z 5

Prírodné krásy Slovenska - Stromy Prírodné krásy Slovenska - Stromy Kliment Ondrejka

Milé prekvapenie. Náhodný výber v knižnici, ale nebanujem. V publikácii nám autori predostrú niekoľko naozaj nádherných chránených stromov, či "len" nominovaných na anketu Strom roka. Krásne fotografie dychberúcich velikánov, ktoré nás prežili a zrejme (dúfajme) aj prežijú a budú nemými svedkami našej histórie.
Vidno, že autori stromy milujú, text bol veľmi chytľavý, ak sa to dá tak povedať, príjemne zostavený, miestami až veselý :) Okrem informácií o samotných stromoch sa tu miestami vyskytujú aj všeobecné infošky o danom druhu stromu, jeho histórii, botanických vlastnostiach, či rôznych mýtoch a legendách. Pod obálkou z oboch strán dokonca nájdeme aj mapu Slovenska s označením výskytov týchto stromov. Keď sme pri výskyte, zaujal ma naozaj podrobný opis umiestnenia týchto nádherných stromov - buď presná adresa, alebo presný popis ako sa k nemu dostanete, hoc i skrz les. Veľmi užitočné a nápomocné, ak by ste sa chceli vydať na takýto typ turistiky :) Pri popise stromčeka nechýbajú údaje o jeho výške, obvode kmeňa či odhadovanom veku.
Veľmi pekne spracovaná knižka, so zaujímavými informáciami o chránených či inak hodnotných stromoch, ktorej vlastníctvo neoľutuje žiaden milovník prírody.

06.01.2023 5 z 5

Vedeli ste? Anatómia človeka - otázky a odpovede, ktoré Vás zaskočia Vedeli ste? Anatómia človeka - otázky a odpovede, ktoré Vás zaskočia Sophie Collins

Táto kniha ma zaujala v knižnici, keď som sa len tak prehrabávala poličkami. Rada sa dozvedám nové infošky nie len o ľudskom tele, takže som neváhala.
Obsahuje množstvo otázok či mýtov, o ktorých sme často počúvali, a ich vysvetlenie. Kvitujem taký ten priateľský, miestami až vtipný štýl písania, jednoducho a zároveň profesionálne podané vysvetlenia, ktoré človek bez problémov pochopí. Na druhej strane však valná väčšina týchto "otázok", resp. skôr odpovedí, mi bola už dávnejšie dobre známa, a teda som sa z knihy nedozvedela toľko, koľko som čakala :)
Po každej sérii otázok nám autori ešte predstavujú menší testík, aby si overili vedomosti nami získané, avšak uspeli by ste v nich jedine, ak ste sa tieto infošky rozhodli namemorovať, nakoľko sa pýtajú dosť po podrobnostiach či konkrétnych číslach, takže tieto testy sú viac-menej zbytočné.
Každopádne sa jedná o zaujímavú četbu, našla som si niekoľko informácií, ktoré ma naozaj zaujali a rozšírili moje vedomosti, čiže prečo nie :)

05.01.2023 4 z 5

Živý svet - Rastliny Živý svet - Rastliny Róbert Čeman

Naozaj obsiahla knižka, čo sa týka rôznych botanických informácií. Dosť obsiahly úvod poskytne informácie od rozdelenia prírodných krajín, cez popis vývoja rastlinstva prakticky od vzniku Zeme, až po triedenie rastlín. Nasledujú samotné rekordy, i keď mám taký pocit, že autor by vedel priradiť nejaký ten rekord ku každej jednej rastlinke, len aby nám o nej mohol predostrieť článok :) Čo ale samozrejme nedehonestuje hodnotu daných informácií, ktorých je naozaj plná priehršť a sú veľmi zaujímavé. Neľutujem požičanie z knižnice, opäť som sa toho o niečo viac dozvedela.

05.01.2023 4 z 5

Denné a nočné motýle Denné a nočné motýle Helga Hofmann

Veľmi pekne spravená a poučná knižka o motýlkoch. Je vždy dobre vedieť, čo nám to lieta na záhrade či pred oknami :) Okrem samotného katalógu druhov motýlkov tú nájdeme aj ich popis, stavby ich tela, vajíčok, či húseníc a kukiel, ale aj popis priebehu ich života, zvyklostí, zaujímavosti.
Katalóg je rozdelený podľa prevládajúcej farby na krídlach motýľov (žltá, červená, zelená, modrá, hnedá, sivá), a príbuzné druhy sú zoradené za sebou, takže si ich viete rýchlo porovnať. Pri popise každého motýlka nájdete napr. jeho charakteristiku, rozšírenie, spôsob života, popis jeho húsenice a kukly, ale aj príbuzné druhy, či rôzne zaujímavosti - dozviete sa tak napríklad, ktorá húsenica pripomína vtáčí trus či ktoré húsenice sa nechávajú odnášať mravcami do mraveniska :)
Myslela som si, že túto knižku len tak prebehnem, ale nakoniec som sa do nej poctivo začítala a nebanujem, ak na ňu niekde narazím, rada si ju aj kúpim.

07.12.2022 5 z 5

Tajemství Bachových květových esencí Tajemství Bachových květových esencí Jeremy Harwood

Toto je veľmi zaujímavá knižka. Malá rozmermi, ale veľká obsahom. Bachove esencie ma zaujímajú už nejakú tú dobu, a k tejto knižke som v knižnici prišla doslova ako slepá kura ku zrnu - bola položená len tak ledabylo na ostatných knihách v polici - a bolo to pre mňa menšie prekvapenie.
Veľmi prirodzene vysvetlená podstata týchto esencií, možnosť samovýroby, a čo je najdôležitejšie, popis každej jednej z nich, a to do hĺbky - teda účinky na psychiku, lebo povedzme si pravdu, čo v našom tele psychika neovplyvňuje. Veľmi ľahko si v nej viete nájsť "samých seba", teda čo vás najviac vystihuje, spraviť si rebríček "topiek", a podľa toho sa odraziť ďalej. Určite hodlám vyskúšať, bola to pre mňa naozaj studnica informácií.

10.11.2022 5 z 5

Když do života vstoupí demence aneb Praktický průvodce péčí o osoby s demencí nejen v domácím prostředí Když do života vstoupí demence aneb Praktický průvodce péčí o osoby s demencí nejen v domácím prostředí Marcela Hauke

Naozaj vysoko profesionálne zostavená kniha, vidieť, že všetci autori sú vo svojich oboroch naozajstné kapacity.
Nájde sa tu množstvo informácií, od príznakov rôznych typov demencií, čiže zdravotnícke hľadisko, až po konkrétne situácie s prácou s pacientmi, či v domácnosti. Takisto obsahuje rôzne zákony, zákonné postupy, rady pre spoluprácu s oficiálnymi orgánmi, testy pre ľudí s demenciou, dotazníky, proste kvantum informácií, musím povedať že hlavne pre pracovníčky v oblasti geriatrie a profesionálne opatrovníčky, ale aj pre ľudí z domácností starajúcich sa o svojich blízkych. Keď si to prečítate, zistíte, že nie ste sami, kto sa borí s podobnými problémami, pochopíte niektoré súvislosti, vyjasnia sa vám informácie. Pre mňa to bol veľký prínos.
Bola by som rada ak by sa podobná kniha podarila aj na Slovensku, keďže čo sa týka zákonov a určitých postupov, logicky sa tým my na SVK nevieme riadiť, ale aj bez toho to bolo veľmi prínosné. Odporúčam každému, kto sa stará o pacienta či rodinného príslušníka s demenciou.

04.11.2022 5 z 5

Cviky a protahování při sedavém zaměstnání - První pomoc při bolesti zad Cviky a protahování při sedavém zaměstnání - První pomoc při bolesti zad Frank Thömmes

Najprv zhrniem plusy - popis cvikov je naozaj lopatisticky a "user-friendly" popísaný, pri každom sú názorné fotky (mimochodom okrem jednej slečny predcvičuje samotný autor), popis toho, aké svalstvo precvičujete, ktoré cviky sú tomu podobné, čo robiť, ak vám to ide sťažka alebo vôbec, a nejaký ten tip. Naozaj je to dobre popísané a dá sa podľa toho cvičiť. Cviky sú rôzne, precvičuje sa prakticky postupne celé telo.
Teraz k mínusom. Cca dve tretiny cvikov sa musia precvičovať s pomôckami - loptičkou, gumami, valcom. Kto ich nemá, má si ich kúpiť, v skratke řečeno :) Čiže pre bezpomôckárov tam toho až tak nie je. A pre mňa je mínusom aj naozaj obsiahly úvod - tvorí asi tretinu knihy, autor tam pojednáva o kadečom spojenom s epidémiou sedenia, ale mnohokrát sa opakuje, a úsmevné sú aj jeho návody typu - keď máte zamestnávateľom nastavené prestávky v určitom čase - nehanbite sa si ich zmeniť podľa svojich potrieb :D Poprípade cez prestávku nečumte do telefónu (čo samozrejme beriem), ale otvorte okno a započúvajte sa do zvukov prírody....v centra mesta sa tak maximálne započúvam do zvukov rachotiacich áut a kričiacich ľudí :) A určite nie som sama...tak to tak mierne pobavilo, radi by sme žili v dokonalom prostredí, ale...
Každopádne cviky určite stoja za to vyskúšať, ako som spomínala, sú skvelo popísané, takže knižka určite splnila účel.

17.10.2022 4 z 5

Cvičíme v kanceláři: Jednoduché cviky proti bolesti zad Cvičíme v kanceláři: Jednoduché cviky proti bolesti zad Simona Sedláková

Krátka a malá, avšak dosť poučná knižka. Autorka sa na začiatku venuje vysvetleniu, čo sa deje s našim telom, keď nesprávne sedíme, spolu s odbornými názvami rôznych svalov, kde by som prijala aj nejaký nákres, kde sa ktorý nachádza, takto si to len približne vieme predstaviť. Nasleduje popis správnych sedov, alebo aj vstávania zo stoličky. Zvyšok knižky sú už len rôzne cviky na preťahovanie rôznych partií - od oblasti krčnej chrbtice, cez driekovú či krížovú časť, až po precvičenie rúk či nôh. Všetko zobrazené na fotografiách, celkom zrozumiteľne popísané, takže sa dá podľa toho cvičiť.

08.10.2022 4 z 5

100 najväčších medicínskych objavov 100 najväčších medicínskych objavov Angela Royston

Poznám tento rad kníh, jednu z nich som kedysi dávno aj vlastnila, preto som vedela, do čoho idem - na každej stránke nám ponúknu jeden "článok" o zaujímavom a dôležitom medicínskom objave, spolu s rokom, "objaviteľom", a inými podružnými informáciami. I keď je knižka už staršieho dáta, nájde sa tu naozaj mnoho zaujímavého, prakticky už od stredoveku. Zrozumiteľne podané, zaujímavo povyberané objavy.

Sprievodca počasím Sprievodca počasím Michael Allaby

Veľmi pekne spracovaná kniha o všetkých možných vrtochoch počasia. Pekné fotografie, zaujímavé informácie, od vzdušných prúdov, skrz druhy oblakov až po rôzne katastrofické scenáre nášho všemocného počasia - všetko zrozumiteľne vysvetlené a popísané.

08.10.2022 4 z 5

Tornáda a iné extrémne prejavy počasia Tornáda a iné extrémne prejavy počasia Michael Allaby

Ja by som tejto knižočke trochu pozmenila názov - vyňala by som to Tornáda a nechala Extrémne prejavy počasia, nakoľko je tam toho o nich oveľa viac než o samotných tornádach :) Každopádne obsahuje množstvo zaujímavých informácií podaných zrozumiteľným a "user-friendly" spôsobom, dokonca sa im párkrát podarilo pekne vtipné prirovnanie :) Tornáda, hurikány, sucho, záplavy či vysvetlenie základných pojmov v počasí či tvorbe frontov a oblakov, to všetko obsahuje táto celkom útla knižočka a stojí za prečítanie.

18.09.2022 4 z 5

Akupresúra Akupresúra Wolf C. Ebner

Knižka trochu staršieho dáta, každopádne zaujímavá. Prakticky obsahuje len zoznam rôznych potiaží, a pri každom jednom "probléme" je jeho popis, plus rôzne akupresúrne hmaty chvaty :) Keďže som si však niektoré dosť ťažko vedela predstaviť, aj napriek autorovmu naozaj úprimnému snaženiu, prijala by som trochu viac ilustrácií, názorných ukážok, nakoľko sa to všetko zdá zaujímavé a hodné vyskúšania. Avšak, ešte som nevyskúšala :) Keď vyskúšam, dám vedieť :)

16.09.2022 4 z 5

Drahé kamene Drahé kamene R. R. Harding

Táto knižka ma trochu aj prekvapila, nakoľko sa nachádzala v knižnici v mládežníckej literatúre, tak som čakala niečo pre deti, avšak dostalo sa mi celkom dosť odbornej literatúry :) Ilustrácií a fotiek je mnoho a sú naozaj pekne povyberané, text je dosť odborný, takže by som odporučila tak 13+, niektoré pojmy pekne vysvetlené, načrtnuté. Celkovo je to zaujímavá knižka, ktorá stála za to, aby som do nej nazrela :)

16.09.2022 4 z 5

Kamene Kamene Steve Parker

Malá ale zaujímavá knižka, povedala by som od 10 do 15 rokov. Taký začiatok k mineralógii, okrem pekných ilustrácií a celkom zaujímavo poňatom texte obsahuje aj množstvo pokusov pre deti. Rada som si ju prešla aj v dospelom veku :)

15.09.2022 4 z 5

Migréna a bolesti hlavy Migréna a bolesti hlavy Hartmut Göbel

K tejto knižke som sa dostala len náhodou - rajzovaním po knižnici a hľadaním inšpirácií. No a keďže som celoživotná migrenotička, hneď ma zaujal jej názov. Nie je veľká obsahom, no každou ďalšou prečítanou stránkou ma zaujímala čoraz viac. Autor tu naozaj ľudskou a zrozumiteľnou rečou vysvetľuje rôzne aspekty tejto choroby - príčiny, dôsledky, priebeh, liečivá, takisto som sa dozvedela mnoho informácií, ktoré mi doteraz ohľadom toho neboli jasné - pri ktorých som si kládla otázku, prečo to tak je...
Takisto si môžete okopírovať a následne vypĺňať denníky bolestí, dotazníky na určenie typu bolesti hlavy, či na určenie triptánového prahu. Knižka mi teda veľmi pomohla s vysvetlením určitých pojmov, s pochopením jednej z mojich diagnóz a odporúčam ju každej "súputníčke", či "súputnikovi :)

09.09.2022 5 z 5

Tajomné svetlo kryštálov Tajomné svetlo kryštálov Katrina Raphaell

Tak toto ma bohužiaľ trochu minulo. Zbieram minerály, a takisto verím, že majú aj svoju ezoterickú stránku a vedia ľuďom pomôcť, avšak táto knižka je na mňa až príliš ortodoxná :) Skôr mi prišla ako návod, resp. pomôcka priamo pre liečiteľov s kryštálmi (dokonca je tam mnohokrát spomenutá práca s klientom), než pre obyčajných ľudí, človek sa v tom raz-dva stratí. Napriek tomu to nepovažujem za stratu času, opäť som si trochu rozšírila obzory.

06.09.2022 3 z 5