Eeve Eeve komentáře u knih

Jurský park Jurský park Gail Herman

Musím sa priznať, že takto vysoké hodnotenie dávam hlavne z nostalgie :) Táto verzia Jurského parku mi totižto navždy utkvie v pamäti, ako jedna z mojich beletristických prvotín - našla som ju na poličke v mojej detskej knižnici, kde mali aj malé oddelenie s beletriou. V dvanástich som teda postupne prechádzala z detskej a, dnes by sa to nazvalo "young adult" literatúry na klasickú beletriu, no a toto bola jedna z mojich "prechodoviek" :) Ani nemusím písať, ako veľmi ma vtedy nadchla (na film som bola aj v kine, čím sa zážitok ešte zmocnil), ako som ju túžila mať doma, hoc som ju nikde inde nemohla zohnať, a ako som ju po toľkých rokoch našla celá nadšená v anikvariáte, a ani na chvíľu som neváhala s kúpou. Je síce útla a vcelku krátka, a tak ako je tu už viackrát popísané, je to skôr prepis samotného filmu, než Crichtonov román, nič to však neuberá na kvalite diela :) Ktorá sa ukáže samozrejme hlavne nadšencom Jurského parku, ktorým nepochybne po všetkých stránkach som.
Súčasťou knižky je aj niekoľko stránok s fotkami ukážok priamo z filmu, čo len umocňuje výsledný efekt zberateľského kúsku :) Pokiaľ teda hľadáte klasickú beletriu, možno budete trochu sklamaný, dušička každého Jurskoparkového nadšenca však zapiští.

23.12.2019

Archa zrůd Archa zrůd Pavel Fritz

Kvalitou tejto zbierky som bola mierne povedané, šokovaná, a to v pozitívnom slova zmysle, o to viac, že som ju obdržala len ako prílohu k časopisu. Dlhšie mi stála v knihovníčke, kým som ju po dlhšom preskakovaní zaradila do môjho čitateľského "playlistu". A veru som neobanovala. Závidím bratom Čechom tohto hororového a scifi spisovateľa, a zároveň je veľká škoda, že nemá viac diel na prečítanie, resp. niektoré z týchto poviedok nepretavil aspoň do novelky, keď nie do románu - väčšina z nich si to priam pýta (úvodná Bestie, Zahrada slepců, ...).
Niektoré poviedky mi prišli výborné, iné minimálne nadpriemerné, bližšie hodnotenie pri každej poviedke. Jediné, čo mňa osobne trochu zamrzelo, je takmer vždy otvorený koniec (nemám ich proste rada:)), poväčšine, ako sa hovorí, "v tom najlepšom". Človeku sa až sem tam chce zakričať na stránky: "Ale ja chcem vedieť, čo bolo ďalej!!" Pri niektorých to ani nevadí, lebo gro príbehu je rozpovedané už v poviedke, alebo to tam proste nejak patrí (Smrt tančila mezi hvězdami, Hotel nekonečno), iné si pokračovanie priam pýtajú. Každá je však výborne napísaná, nedovolí vám opustiť stránky, kým ju nedočítate, a hneď chcete pokračovať ďalšou...dokonca aj tá najkratšia poviedka, kde som si myslela, že na šiestich stránkach sa veľa vody nenamúti, človeka usadila svojím spôsobom do kresla.
Krásne dielo, hodné aj vyššieho peniazu.

17.11.2019 5 z 5

Klub nesmrteľných Klub nesmrteľných Sven Grosman (p)

Trochu rozporuplná kniha, aspoň tak sa javí zo začiatku. Prvá neoficiálna časť je skôr detektívneho rázu, hlavnú postavu detektíva Northcliffa si obľúbite, o to horšie som nakoniec znášala jeho osobné rozuzlenie príbehu, ktoré by sa rozuzlením ani vlastne nedalo nazvať. Jeho snaha vyšla prakticky navnivoč, čo mi nebolo veľmi pochuti.
Postupne sa dej prelína viac a viac s prvkami fantastična, posledné kapitoly sú asi najzaujímavejšie a najnapínavejšie, hoc niekedy ťažko predstaviteľné. Vo všeobecnosti je kniha písaná svižne, bez hluchých miest, dej graduje a nepustí, no príliš veľa otvorených koncov a nedoriešených záležitostí mi trochu uberalo na zážitku z knihy. Celkovo sa wau efekt nedostavil, ale jedná sa o príjemnú jednohubku, kde by sa dokonca hodilo aj pokračovanie a dorozprávanie neuzatvorených dejových línií.

17.11.2019 3 z 5

Osudný rez Osudný rez Priscilla Masters

Hneď od prvých stránok som mala dojem, že toto je autorkina prvotina, a zdá sa, že je to naozaj tak :) Zo začiatku naozaj cítiť, že autorka je ešte nevypísaná, dej sa začína trochu ťažkopádne, ťažko sa stotožňujeme s postavami, ale ako sa dej prehlbuje a napätie rastie, ide jej to čím ďalej tým lepšie :) Od posledných stránok sa už ťažko odtrháva.
Napínavý detektívko-thriller z lekárskeho prostredia (tie ja mám rada:)), so sympatickými postavami, aj by som sa rada dozvedela, čo čaká Davida a Karys ďalej, škoda, že sa to nerozvinulo v sériu. No nie celkom uzatvorený koniec, s otáznym koncom niektorých kľúčových postáv trochu zamrzel, ale dalo sa to prekusnúť. Inak skvelá jednorázovka na jeden víkendík :)

30.10.2019 4 z 5

Tigrie oko Tigrie oko Claude Aveline (p)

Klasická detektívka zo 70. rokov, kde inšpektor Belot vyrieši svoju ďalšiu vraždu. Čaká vás vražda v Paríži, len zopár postáv, hoc zaujímavo a pútavo vykreslených, krkolomné francúzske mená :), a nakoniec koniec, ktorý viac menej nečakáte. Jemne starší typ rozprávania je pre mňa v týchto detektívkach s úžasnou atmosférou minulých rokov len príjemným korením. Rovnako ako vyšetrovacie metódy minulých časov, kde to nemali také ľahké, ako v dnešných časoch:)

19.10.2019 3 z 5

Smrť hovorí v mojom mene Smrť hovorí v mojom mene Joe Alex (p)

Taká klasická detektívka zo starej školy povedala by som. Obsahuje dva príbehy, v ktorých ústrednou postavou je autor detektívnych príbehov Joe Alex, ktorý neomylne vyrieši vraždy v krátkom čase.
Starú školu tu symbolizuje najmä to prostredie, a celkový príbeh - vraždy v uzavretom priestore (lietadlo, budova divadla), v uzavretom kruhu podozrivých, vyrieši Joe s takými logickými úvahami a kombináciami, až sa mi oči krížili :) A samozrejme vraha som neuhádla ani raz, nič totižto nie je také, aké sa na prvý pohľad zdá. Trochu starší spôsob písania a rozprávania len okorení túto kvalitnú jednohubku.

19.10.2019 4 z 5