Eeve Eeve komentáře u knih

Moja najkrajšia vianočná knižka-rozprávky, koledy, ozdoby Moja najkrajšia vianočná knižka-rozprávky, koledy, ozdoby Eva Maria Von Nerling

Nádherná vianočná, i predvianočná knižka, plná krásnych ilustrácií (všetci sú tam zobrazení s vyštípanými červenučkými líčkami:), ktorá poteší menšieho, aj väčšieho detského čitateľa. Každá kapitola obsahuje vianočný príbeh/rozprávku, vianočnú pieseň/koledu, báseň, návod na výrobu vianočnej dekorácie a popis slávenia sviatkov v rozličných krajinách. Čo viac si môže dieťa priať :) Prednedávnom som si ju znova prečítala, po mnohých rokoch, na osvieženie pamäte, a nebanujem.

12.02.2021 4 z 5

Čarodejný Pištec: Anglické rozprávky Čarodejný Pištec: Anglické rozprávky Joseph Jacobs

Krásne pôvodom anglické rozprávky, niektoré podobné našim, o iných som ešte nepočula. Ilustrácií tu nie je veľa, ale ani to na nich nie je založené. Zaujímavé čítanie pre deti (aj pre dospelých).

28.01.2021 4 z 5

Ako zvieratká spoznávajú svet Ako zvieratká spoznávajú svet neznámý - neuveden

Krásne ilustrácie, zvieratká vyzerajú úplne ako reálne, a milé príbehy o poznávaní malého sveta maličkých zvieratiek. Čo viac si pre deti priať.

19.01.2021 4 z 5

Rozprávky Boženy Němcovej Rozprávky Boženy Němcovej Božena Němcová

Krásna knižka, nielen väzbou a ilustráciami, ale najmä rozprávkami samozrejme. Niektoré vzdialene spoznáte v iných, modernejších verziách, mnoho som ale nepoznala vôbec. Knižka sa mi páčila veľmi keď som bola dieťa, a takisto aj teraz :) Jedna z mojich obľúbených.

28.12.2020 4 z 5

Za horami, za dolami Za horami, za dolami neznámý - neuveden

Klasické rozprávky s peknými celostranovými ilustráciami (i keď krásne princezné a deti tam poväčšine pripomínajú dospelé vyžité ženy:), musím však povedať, že trochu netradične poňaté - vyskytujú sa tu príbehové kľučky a detaily, o ktorých bežne nemáme poňatia, tak ťažko povedať, či si to autori vymysleli...proste je to trochu iné, než sme zvyknutí. Stále je to ale pekná kniha.

21.12.2020 3 z 5

Bílá velryba (zkrácená verze) Bílá velryba (zkrácená verze) Herman Melville

Klasika klasík, štylizovaná pre mladšie ročníky. Text rozdelený na mnoho kapitoliek, pekné ilustrácie, dej však prebehnutý len z rýchlika, čo ale deťom nemusí vadiť. Môže poslúžiť ako celkom príjemný "prechodovník" od detskej literatúry ku klasickej beletrii.

17.12.2020 3 z 5

Rozprávky z Kráľovstva rýchlych koní Rozprávky z Kráľovstva rýchlych koní Renáta Turanová

Nádherný zošit...tieto rozprávky, alebo skôr bájky, som nepoznala, sú to originálne príbehy, nie však pre najmenšie deti. Sú ale naozaj takpovediac čarovné, magické príbehy.

15.12.2020 4 z 5

Najkrajšie rozprávky bratov Grimmovcov (prerozprávanie) Najkrajšie rozprávky bratov Grimmovcov (prerozprávanie) Gisela Fischer

Úplne tie najklasickejšie z klasických rozprávok (napr. Popoluška, Šípková Ruženka, Snehulienka, atď.), nádherne napísané, krásne ilustrácie. Čo mňa trochu prekvapilo, aj keď som bola ešte dieťa, bolo naozaj, ale naozaj veľké písmo :) Vhodné teda aj pre najmenšie deti, alebo starších ľudí :) Ale vlastne pre všetkých...

14.12.2020 4 z 5

366  príbehov z prírody a ešte niečo navyše 366 príbehov z prírody a ešte niečo navyše Anne-Marie Dalmais

Knižka je naozaj nádherné "prírodná", náučná a vidno, že ju autorka naozaj vypiplala. No keďže obsahuje naozaj kvantum minipríbehov (366, že), je asi najlepšie čítať dieťaťu každý deň jeden, podľa dní, lebo inak to množstvo strán a textu môže menšie dieťa rýchlo omrzieť. Na druhú stranu, príbehy na seba často naväzujú a tie isté postavy sa objavujú vo viacerých príbehoch, tým pádom si dieťa asi ťažko zapamätá na jeseň, o čom sa čítalo na jar...každopádne je to naozaj neobyčajná a prekrásne ilustrovaná kniha, ktorá stojí za vyskúšanie.

10.12.2020 3 z 5

Večery v pohádkovém domečku Večery v pohádkovém domečku neznámý - neuveden

Roztomilá knižka s krásnymi kresbami, obsahujúca viaceré klasické bájky a rozprávky. K ilustráciám - tie sú poňaté zaujímavým spôsobom, kde i dospelé postavy prakticky stvárňujú s detskými tváričkami. Tak trochu mínusom je ale naozaj veľmi krátke rozprávočky - dej je popísaný naozaj z rýchlika, čo je škoda. Možno stačilo menej rozprávok s dlhším dejom. Pre detičky ale predpokladám postačí i to.

06.12.2020 3 z 5

Telo Telo Carol Ellis

V prvom rade by som rada opravila čitateľku Azizi - niekto predsa len komentárik prečítal, a niekto prečítal aj túto knižku :)
Jedná sa o tzv. "young adult" beletriu 90. rokov, se vším všudy - miestami prihlúpla a naivná, cez to všetko odvážna a pekná hlavná hrdinka, sexi a tajomný nápadník, priehľadná záhada, a (trochuSPOILER) šťastný koniec.
Z tejto edície som obdržala a prečítala len túto jednu knižočku, a chvalabohu za to :) Nebolo to vyslovene strašné, keď na to idete so zodpovedajúcimi očakávaniami, tak to môžete brať ako oddychovku s vypnutým mozgom, hoc ja takto nerada čítam :) Pre začínajúceho násťročného čitateľa, neskazeného dnešnou dobou, to ale môže byť zaujímavý prvý krok k beletrii.

16.04.2020 3 z 5

Let do nebezpečí Let do nebezpečí Arthur Hailey

Arthur Hailey je vždy zárukou kvalitnej profesionálne napísanej literatúry, a inak tomu nebolo ani v tomto prípade. Hoc knižka nevyniká dlhou "stopážou", aj na tých 134 stránkach si užijete parádne napätie, prepracované opisy fungovania letových stredísk, lietadla samotného a hlavne jeho riadenia, vtiahne vás to do deja a nepustí až do poslednej stránky.
Keď sme pri tom konci, priznávam sa, že ten mi až tak nevoňal, hoc je viac než pochopiteľné, prečo si ho autor vybral - ja sama by som ešte prijala o pár stránok viac, nech sa dozvieme aj, čo bolo "po" :) Staršie vydanie a zožltnuté stránky tohto klenotu z antikvariátu len pridávalo na atmosfére pri čítaní.
Knižočku som si prečítala už druhý krát, na osvieženie pamäte, a veru nebanujem. Odporúčam pre každého, kto by chcel z Haileym začať, zabŕdne tak do jeho sveta a uvidí aspoň približne, čo čitateľa čaká :)

05.04.2020 4 z 5

Joyland Joyland Stephen King

Kto očakával typický Kingovský vypiplaný zaujímavý prepracovaný nezabudnuteľný horor, bude zrejme trochu sklamaný. Ono to síce vypiplaný-zaujímavý-prepracovaný-nezabudnuteľný príbeh je, ale horor nie :) Čo však knihe neuberá na kvalite, Kingov štýl je tu nezameniteľný, ponoríme sa do života a jazyka kolotočiarov, a nechce sa nám z neho napokon odísť. Príbeh odsýpa, no varujem, napínavý je jedine koniec - tu o napínavosť ani tak nejde. Ide o krásne vystavaný, uveriteľný, a takmer úplne realisticky vytvorený svet, v ktorom hlavná postava, Devin Jones, prežíva niekoľko mesiacov svojej mladosti a naberá životné skúsenosti nielen v pracovnom, študentskom, ale aj milostnom živote, popretkávanom miernou fantasy zápletkou, ale je to len tak naozaj mierne pokorenené :) Tak akurát, viac by mi tu zrejme až vadilo, nezapadalo by to do konceptu.
Ani ducharinky si tu neužijete veľa - sú to skôr len minimálne vedľajšie postavy, takmer ani to nie - ale ani o nich tu nejde. Kniha dokonca nemá ani klasické kapitoly - príbeh pokračuje ďalej a ďalej, a je rozdelený len odsekmi. Takže sa vám vlastne od príbehu nechce odtrhnúť o to viac :) Čo jemne zamrzelo, je len takmer od začiatku očividný hlavný "padouch". No neviem ako ostatní, no ja som mala podozrenie hneď, a vyjavilo sa ako správne.
Každopádne určite knihu radím nezavrhovať, len k nej nepristupovať s tým, že ááá opäť poriadny horor od Kinga, ale s otvorenou mysľou, a užívať si každú jednu atrakciu Joylandu, a každý jeden myšlienkový pochod Devina :) Užijete si to potom minimálne tak, ako ja.

30.03.2020 4 z 5

Půlnoční povídky Půlnoční povídky Alexandr Placar

Musím netradične hneď na začiatku skonštatovať, že to bolo veľké sklamanie. Namotala som sa na zaujímavú obálku, na to, že mám rada zbierky poviedok, a ešte radšej hororové zbierky poviedok. No tu sa ťažko vôbec dá tento žáner priradiť.
Už keď som otvorila knihu a zbadala počet poviedok vs počet strán, vedela som, koľká bije. Pri takom množstve poviedok ich dĺžka vychádzala na 2, max 10 strán! Na takom malom priestore takmer nikto veľa vody nenamúti, to dokážu len naozaj nadpriemerne talentovaní autori, kde sa pán Placar bohužiaľ zďaleka nezaraďuje. Zopár z nich (ale naozaj len zopár) malo celkom originálny a zaujímavý námet, zvyšok bohužiaľ otrepané a opakované témy. Všetko sa tam deje o polnoci, za búrky, vetru, alebo hmly. Obsahuje to naozaj veľké množstvo klišé, ako napríklad vety "A potom sa to stalo!". To človek sa naozaj skôr pousmeje, než by mal byť napätý. Najdôležitejšie časti v príbehoch sú pritom odbité niekoľkými slovami, alebo preskočené. Tým pádom nebadať napätie, podčiarknuté je to častou úplnou nelogickosťou konania postáv, až si ťukáte na hlavu.
Bohužiaľ, autor stavil na kvantitu, namiesto na kvalitu. Prijala by som oveľa menšie množstvo poviedok (ktoré ani nejdem samostatne hodnotiť), a namiesto toho pridať obsah, postavy, proste dej! Veľká škoda.

29.02.2020 2 z 5

Beštia Beštia Peter Benchley

Tak toto je absolútna nostalgia :) Knihu som prvý krát našla ešte v detskej knižnici (predstavte si) v maličkom oddelení s beletriou, a absolútne som sa do nej v cca 14tich rokoch zamilovala. S odstupom času, keď sa už (na moju veľkú radosť) nachádza v mojej knižnici, to už hodnotím s trochu triezvou kritikou, stále mám ale pre ňu slabosť.
Hneď od začiatku cítiť (hlavne v prvej polovici) autorov záujem o prírodu, o jej ochranu, a o environmentálne problémy, ktoré už v čase písania knihy začínali ničiť krásne prostredia. Autor podmorský a prímorský život pozná a cítite sa, akoby ste tam na loďke boli s nimi, Benchley proste písať vie. Sprvoti som sa nevedela s hlavnými postavami stotožniť, ale cca po prvej tretine knihy to prešlo. Takisto zo začiatku je to zdĺhavé, autor naozaj využíva priestor hlavne na opis prírody a jej pľundrovanie, potom sa to ale rozbehne. Všetky pasáže z pohľadu "tvora" ma ale veľmi zaujímali, takisto všetky jeho "akcie" boli napínavé. Grandiózne finále, hoc možno trochu krátke, to pekne ukončilo. Mimochodom, i keď kniha má len 201 strán, keďže písmo je dosť malé a všetky okraje takisto dosť úzke, prakticky toho prečítate oveľa viac.
PS: kvitujem nápaditú, temer 3D obálku :)

29.02.2020 4 z 5

Dívka z nočních můr Dívka z nočních můr Kendare Blake

Keby sa dalo, dám tak tri a pol hviezdičky. Pokračovanie celkom úctihodné, no už nie tak zaujímavé - ducharinské vecičky sa tu objavujú už minimálne, menej krvi, menej napätia, všetko sa točí prakticky okolo hlavného dua Cas a Anna, a ich útrap, hoc všetko to bolo zaujímavo podané a vykreslené. Pekné dokreslenie postáv a ich pohnútok, minulosti i prítomnosti. Jediná postava, ktorá ma za celý čas vytáčala, bola Jestine, tej by som zopárkrát veľmi rada jednu plesla, aby sa spamätala. Dej je väčšinou priamočiary, speje k nezvratnému konci, no keďže sa to točilo prakticky len o jednom jedinom (vyslobodení Anny), už to tak nezaujalo, ako prvá časť. Koniec som trochu očakávala, myslím, že happyend pre každého, ale sympaticky podaný.
Suma sumarum zaujímavá miniséria, ktorá stojí za prečítanie, pričom prvá časť o kúsok predčila druhú, no keďže chcete vedieť koniec, bez nej sa nezaobídete :)

29.02.2020 4 z 5

Anna krví oděná Anna krví oděná Kendare Blake

Túto minisériu som si kúpila naraz, keďže ma zaujala obálka aj anotácia. Aby som pravdu povedala, čo ma trochu sklamalo hneď na začiatku, bol štýl písania - nemám osobne v obľube písanie v prvej osobe, a takisto v prítomnom čase, mätie ma to a ťažko sa začítavam - no a tu som narazila na kombináciu oboch. Ale povedala som si - hrom do toho, ja to dám. Takže som sa tým prekusala, a nakoniec môžem zhodnotiť, že sa jedná o vcelku zaujímavé dielo.
Niekoho môže zo začiatku odradiť mierne zameranie na "young adult" (predsa len, násťroční hrdinovia k tomu jasne nabádajú), no v tomto prípade mi to nevadilo - autorka sa vyhla typickým klišé, ktoré sa zvyknú v takomto žánri objavovať, a vyvážila to dostatočným množstvom krvi a strašidelnosti.
V tejto prvej časti sa dočkáme aj väčšieho množstva ducharín, než v tej druhej (o tom potom), čo mňa zaujalo najviac :) Postáv nie je veľa, no ku každej si vytvoríte nejaký vzťah, sú dobre vykreslené, nie čiernobiele, ale naopak so všetkými ľudskými chybami a rysmi. Knižka mi aj napriek sťaženosti štýlom písania ubehla vcelku rýchlo, pre mňa kvalitnejšie počteníčko, než druhý diel. Autorka určite vie písať, bude zaujímavé prečítať si od nej možno iné dielo, iného žánru.

26.02.2020 4 z 5

V moci démonů V moci démonů Michaela Burdová

Sympatické pokračovanie tejto príjemnej fantasy minisérie. Všetko, čo som pridala do komentu k prvej časti, platí aj tu - pekný fantasy svet, sympatické postavy, zaujímavé udalosti, žiadne nudné pasáže, dej odtéká ako voda. Krvi zas pre mňa tak akurát - neviem si predstaviť kvalitnú fantasy o vlkolakoch bez poriadnej dávky krvi, to by bolo skôr pre srandu :) Za koniec som vďačná, ak by to bolo inak, ani by sa mi to nepáčilo. Spokojnosť, oddychová fantasy ako trám.
PS.: Čo nesmiem opomenúť - je pre mňa česť čítať knihu v takomto kvalitnom vydaní - a to nevravím len o sympatických fantasy obálkach pri oboch častiach, ale hlavne viazanie a celková sadzba, papier...viem, že to veľmi nemá s autorkou a dejom čo robiť, ale zachovalo to vo mne vysoko príjemný pocit a nutkanie podeliť sa s ním :) Takto by mohla vyzerať každá kniha, každá si to zaslúži.

11.01.2020 4 z 5

Vlčí krev Vlčí krev Michaela Burdová

K tejto knihe, resp. k tejto minisérii o dvoch knihách, som sa dostala viac menej náhodou - zrejme do toho mala čo povedať moja láska k vlkolakom :) Zaujala ma pekná fantasy obálka, tak som si povedala, prečo nie. A nesklamala ma. Míša Burdová ma skôr prekvapila, pretože je to evidentne mladý talent a vytváranie fantasy svetov jej ide.
Som okrem iného veľký fanda fantasy, a tu som si užila to pravé orechové - pekne vytvorený fantasy svet, s elfami, trpaslíkmi a všetkým tým klasickým, ale takisto aj s veľkou dávkou originality. Hneď od prvých stránok si obľúbite Nerana, a putujete s nimi všakovakými krajinami. Bavilo ma najmä to iskrenie medzi dvoma hlavnými postavami, dialógy, vývoj osobností a vzťahov, a v neposlednom rade aj Velwetia. Kvitujem aj mierne zacielenie na dospelejších divákov, nie deti - kvôli množstvu krvi, ale zas nie príliš - v takom prípade je každá fantasy tak akurát, a takisto vyvážený dej - ani jedna pasáž sa mi nezdala príliš zakecaná alebo prekombinovaná. Pre mňa skvelé počteníčko na zimné večery pri piecke.

11.01.2020 4 z 5

13x sci-fi 13x sci-fi * antologie

Milujem knihy starších ročníkov, či už detektívky, alebo aj scifi, mám ich doma viacero, a preto som v antikvariáte s nadšením siahla aj po tejto zbierke. Bohužiaľ bola som mierne sklamaná. Nevadila mi ani tak neustála prítomnosť socializmu a v tomto zmysle často vedený text, ani trochu podľa môjho gusta obmedzené scifi vnímanie (čo je s ohľadom na rok výroby aj pochopiteľné), ako celkový spôsob tvorby daných poviedok. Musím priznať, že prvýkrát sa mi v poviedkovej knihe stalo, že valnej väčšine som prosto neporozumela. Ale že vôbec. A to najmä záverom, keď sa to závermi ovšem dá nazvať, keďže väčšina poviedok ani záver poriadne nemala, dokonca by som sa to neodvažovala nazvať ani otvoreným záverom, proste nijaký. Ide dej ide, potom niečo postava povie, a koniec. Ako keby uťalo. Ani celkové poňatie poviedok ma nijak neuchvátilo. Poniektoré boli aspoň trochu zaujímavé (bližšie hodnotenie už pri poviedkach), bohužiaľ ich ale bolo pomenej. Veľká škoda, i keď samozrejme v mojej knižnici zostane, ako menšia kuriozitka :) Aj to treba. V budúcnosti tomu určite dám ešte jednu šancu, a prečítam zas, snáď sa moje pochopenie rozšíri na viaceré poviedky.

23.12.2019 2 z 5