Eeve Eeve komentáře u knih

Dobrou noc Dobrou noc Walt Disney

Jedna z mojich najobľúbenejších. Neskutočne roztomilé malé dieťatká Mickey, Minnie, Donald, Daisy, Goofy, Pluto, Peter, Gyro, Horác a Klarabela - nič roztomilejšie som ešte nevidela. Príbehy sú popretkávané veselými básničkami, krásnymi ilustráciami, a je toho naozaj požehnane.

30.03.2021 5 z 5

Honba za pokladmi Honba za pokladmi Walt Disney

Starý Držgroš, synovci a Tryskáč je klasika :) S týmito príbehmi nemôže nikto nikdy sklamať. Krásna edícia Deluxe necháva vyniknúť týmto rozprávkam. Keby také boli všetky knižky pre deti...

Dumbo Dumbo Walt Disney

Veľmi milá a krásna rozprávka, vhodná aj pre najmladšie ročníky. Krásna edícia Deluxe necháva vyniknúť týmto rozprávkam. Keby také boli všetky knižky pre deti...

Robin Hood Robin Hood Walt Disney

Klasická rozprávka o Robinovi Hoodovi podaná detským a "zvieracím" spôsobom :) Krásna edícia Deluxe necháva vyniknúť týmto rozprávkam. Keby také boli všetky knižky pre deti...

Zvonár u Matky Božej Zvonár u Matky Božej Walt Disney

Je to jedna z rozprávok, ktorú som mala a mám veľmi rada. Tuším som na ňu bola aj v kine, no, minimálne som ju videla :) Krásna edícia Deluxe necháva vyniknúť týmto rozprávkam. Keby také boli všetky knižky pre deti...

Aladin – Tajemství Orientu Aladin – Tajemství Orientu Walt Disney

Nie je to ten klasický Aladinov príbeh, ale naopak, tri samostatné príbehy o jeho dobrodružstvách. Ako plus, krásna edícia Deluxe necháva vyniknúť týmto rozprávkam. Keby také boli všetky knižky pre deti...

Herkules Herkules Walt Disney

Leví kráľ Leví kráľ Walt Disney

Milujem túto rozprávku, je to moja srdcovka, boli sme na ňu s rodinkou ešte v starom dobrom kine. Krásne, hladučké lesklé stránky, čo strana to spomienka :) Edícia Deluxe ešte viac dáva vyniknúť tomuto krásnemu príbehu.

30.03.2021 5 z 5

Zvoník u Matky Boží Zvoník u Matky Boží Walt Disney

Originálnu rozprávku od Disneyho som samozrejme videla, tuším aj v kine. Tu je to pekne prerozprávané, namiesto ilustrácií obrazy z filmu. Mám veľmi rada túto knižku.

Bernard a Bianka – Myší policie Bernard a Bianka – Myší policie Walt Disney

Jedna z podľa mňa menej známych Disneyho rozprávok, nemenej krásna. Milý napínavý príbeh, tej starej ryšavej strigy som sa ako malá bála, tak strašne ju nakreslili :) Rada si vždy znova prečítam.

Lišiak a pes Lišiak a pes Walt Disney

Jedna z mojich najobľúbenejších rozprávok od Disneyho. Krásne prerozprávané, nenudí ani v dospelosti.

Princ a bedár Princ a bedár Walt Disney

Krásna knižka, rada som zas videla Mickeyho a Mickeyho :) a Pluta a Goofyho....aj Petra Dreváka :)

Boj hračiek Boj hračiek Walt Disney

Toy Story - jedna z tých prvých "moderných" rozprávok, na ktoré sme ako malé deti zízali s otvorenými ústami, lebo sme pred tým také nevideli :) V tejto edícii sa prerozpráva niektorá rozprávka - animovaný film, spolu so zábermi z daného filmu, namiesto ilustrácií, čo nám pripomína krásne spomienky. Pekná knižka.

Chrobáčikovia Chrobáčikovia Jan Karafiát

(SPOILER) V prvom rade varujem, že tento koment bude obsahovať množstvo spoilerov. I keď ich sama nemám rada, tu inak nemôžem, pretože považujem za potrebné, aby rodičia vedeli, čo dávajú svojim malým deťom čítať.
Knižka zaujme peknou obálkou, zlatými ilustráciami, takým tým jednoduchým štýlom písania pre deti. Ale pozor! To len klame telom. Pán Karafiát je totižto evidentne jeden z tých urputných ortodoxných kresťanov, ktorí na svoje ponížené ovečky hřímají oheň a síru, strašia a desia ich peklom a božskou odplatou za ich hriechy a boli by prví, ktorí by s úsmevom škrtli zápalkou na hranici, kde by upaľovali "bezbožníkov". A hneď vás vyvediem z omylu, ja som veriaca. Čo je však veľa, to je dosť.
To, čo sa deje v detskej, podškrtnuté zvýraznené v "detskej" knihe, nad tým ostáva rozum stáť. Zopár príkladov, ktoré hovoria za všetko - hneď na začiatku chudák dieťa Svätojánik musí s plačom prosiť vlastnú mamu, aby nežalovala oteckovi, že bol neposlušný, ona sa mu i tak vyhráža, že i tak bude, lebo si to zaslúži (spravil drobnú detskú neplechu). A ak je ďalej v knižke neposlušný, a niečo sa mu stane, povie mu mama - dobre ti tak. Lebo poslušné svätojánske mušky má Pán Boh na starosti, a nič sa im nemôže stať, a ak sa im predsa stane, tak je to tak dobre (cítite ten fatalizmus?). Poslušné dievčatá-Májušky, okrem toho, že im je súdené len pratať a variť, musia čakať, kým si po nich príde nejaký poslušný svätojánik, a ak nepríde, tak majú ostať do smrti slobodné, lebo Pán Boh to tak chce. Malému svätojánikovi mamka rozpráva rozprávočku, kde uhoria malé mačiatka, lebo boli neposlušné, tj. sa klbčili (!!!). Korunu na tom všetkom dáva opakujúca sa modlitba, kde sa hovorí, že "prosíme Pána Boha, aby sme sa ho báli. A pekne ťa prosíme, daj, nech sa ťa bojíme". Prepánajána. To snáď nemyslia vážne.
No a koniec? Celá rodinka "šťastne" zomrie, umrzne v zime, s komentárom "Vydržia svätojánske mušky zimu? Ale nech! Veď ak zamrznú, poslušne zamrznú." No to odrovná myslím si každého.
Ja sa musím priznať, že som človek kompromisov, na všetkom sa snažím vidieť najmä to dobré, a všetkému dávam šancu, no toto by som nedala čítať ani dospelákovi, nieto malému dieťaťu! Chvalabohu som to z nejakého dôvodu ako malá nečítala, keď som to dostala (asi zasiahla vyššia moc), dostala som sa k tomu až v dospelosti. Milí rodičia, najmä tí veriaci, ak nechcete, aby sa vaše dieťa muselo báť Boha, stretalo sa s nevyhnutnosťou smrti tak skoro, a cítilo nerovnoprávnosť a utlačovanie už od malička, nedávajte im určite túto knihu. Škoda preškoda.

15.03.2021 2 z 5

Obed s drakom Obed s drakom Anna Kiliánová

V prvom rade, netuším, prečo sa volá knižka Obed s drakom, keď sa tam o obed ani vôbec nejedná :) Dej sa odohráva počas niekoľkých dní, kedy má kráľ na dovolenke kráľovnú i s deťmi, a tak sa nudí prenudí, až chytrý komorník vymyslí naňho kulehu - dovedie mu na zábavu draka :) No a nasleduje zopár dobrodružstiev, viac či menej zábavných. Je to úsmevné, ale často sa mi ten humor zdal dosť silený, až neprirodzený. Ilustrácie boli trochu podivné, také moderné :) Ale až tak nevadili. Celkovo to bola pomerne zábavná knižka na jedno krátke posedenie.

15.03.2021 3 z 5

Čert a anjel Čert a anjel Viktor Kubal

Tak toto je jedna veľká sranda :) Pamätám sa, ako som sa ako malá rehlila v obchode s knihami, keď som si ju námatkovo vytiahla a prečítala zopár stránok. Hneď som ju musela mať. Je to prakticky jeden veľký príbeh o čertovi, ktorý sa dostal na zem, a robí samé neplechy, a anjelovi, ktorý je mu v pätách a napráva, čo sa dá. Je to ale napísané tak ľudsky a prirodzene, že sa smiechu jednoducho neubránite. Mňa to stále baví, nech to čítam aj desiaty raz.

15.03.2021 5 z 5

Zlatá husa Zlatá husa Mária Štefánková

Nádherná knižočka, krásne ilustrácie, hladučké lesklé stránky, pekné príbehy...čo viac si priať :) Mne to ako dieťaťu bohato stačilo, a stačí mi to aj dnes.

15.03.2021 4 z 5

Aladin: Džinov príbeh Aladin: Džinov príbeh Walt Disney

Taký tenký zošitok, o klasickej rozprávke Aladin, ktorá kedysi chodila v kinách :) Rozprávaná z pohľadu džina. Vždy sa mi páčilo, ako je knižočka tvarovaná, i keď príbeh je dosť krátky, o pár stránok viac by neublížilo.

15.03.2021 4 z 5

Popoludní, keď sa hrám Popoludní, keď sa hrám neznámý - neuveden

Taká maličká, kratučká knižka so stránkami podobnými leporelu, len klasicky viazanými. Pár veršíkov na každej stránke, ilustrácie sú milé, dá sa s deťmi o nich veľa rozprávať.

13.03.2021 3 z 5

Krásnoľudkovia, liliľudkovia Krásnoľudkovia, liliľudkovia Štefan Balák

Zaujímavé leporelo, také...iné. O trpaslíkoch, ktorí s nami bývajú. Ako malá som ale takmer vôbec nepochopila tie verše - zdali sa mi bez zmyslu. Ako dospelá...ich nechápem poväčšinou tiež :) Pre malé deti, pre ktoré je knižočka určená, je to asi až príliš mätúce.

13.03.2021 3 z 5