Eeve Eeve komentáře u knih

Svet rozprávok Svet rozprávok kolektiv autorů

Malá knižočka s tromi rozprávkami. Zaujal ma ten "starorozprávkový" štýl rozprávania a písania, je to také čarovné. V detstve ma to ale nie veľmi zaujalo, to až teraz, v dospelosti :) Možno by takisto potešilo aj viac ilustrácií.

13.03.2021 3 z 5

O Guľkovi Bombuľkovi O Guľkovi Bombuľkovi Mária Ďuríčková (p)

Guľko Bombuľko, to je jedna z najnádhernejších rozprávkových postavičiek môjho, a verím, že nie len môjho detstva. Krásne, milé príbehy Bombuľka a jeho zvieracích kamarátov. Mala som aj väčšie, oveľa staršie vydanie, ale to sa častým "používaním" natoľko znehodnotilo a potrhalo, že už mu bohužiaľ nebolo záchrany. Túto malú knižočku si preto cením o to viac. To najkrajšie čítanie pre deti malé i väčšie.

12.03.2021 5 z 5

Odvez ma tiež! Odvez ma tiež! Anna Kabelová

Tak to je taká zlatá malá srandička :) Niečo ako leporelo, aj "stránky" to má také hrubé, len je to väzba ako knižka. Krátky príbeh o ochotnom žabiakovi, ktorého výlet dopadne ako nedobrovoľná brigáda :) s nevalným, ale nie nešťastným koncom. Pre najmenšie detičky.

10.03.2021 4 z 5

Minirozprávky 20 Minirozprávky 20 A. Fagnart

Sú to fakt minirozprávky :) Niektoré klasické, iné som nepoznala. Dej je prebehnutý z rýchlika a jednoducho vyrozprávaný, takže je to vhodné najmä pre najmenšie detičky. Čomu nasvedčujú aj ilustrácie, ktoré sú síce pekné, ale, ako som už pri knihe s podobnými ilustráciami napísala, už ako malej mi prišlo divné, že všetky, i dospelé postavy, sú vyobrazené ako detičky, ešte k tomu s takým divným výrazom vo tváričke :) No keď mi to bolo divné ako malej, keď som vyrástla, je mi to divné ešte viac. Ale možno to väčšine ľudí ani neprekáža, pre malé deti je to ale veľmi vhodná, hoc dosť kratučká knižočka.

10.03.2021 3 z 5

Tučňiačik Pingu a jeho rodina Tučňiačik Pingu a jeho rodina Sibylle von Flüe

No ja nemôžem inak, než dať plný počet hviezdičiek. To bola taká krásna rozprávka, proste stará klasická plastelína :) Dnes sa už niečo také nevyrába. A knižka detto, pekné veľké obrázky, jednoduché, ale zaujímavé príbehy. Pingu natrvalo ostal v mojom srdiečku.

26.02.2021 5 z 5

Zuzanka a sťahovanie Zuzanka a sťahovanie Joëlle Barnabé-Dauvister

Naozaj kratučká knižka, hoc Zuzanka je samozrejme jeden z fenoménov môjho detstva :) Autori možno mohli pouvažovať nad podobným systémov, aký bol v knižke Zuzanka - teda viacero príbehov v jednej knižke. Táto má len zopár stránok, bolo by to určite efektívnejšie :) Sotva sa dieťa začíta, už je koniec...ale samozrejme neľutujem, že ju mám, pekné ilustrácie sprevádza zaujímavý, hoc jednoduchý príbeh.

24.02.2021 4 z 5

Zuzanka Zuzanka Catherine Metzmeyer

Zuzanka, ďalší z fenoménov môjho detstva :) Jej príbehy mám prečítané mnoho krát, zábavné, miestami poučné, proste detské. Krásne ilustrácie, hoc samotná Zuzanka mi už v detstve pripadala na obrázkoch staršia, než 6 rokov (tipovala by som tak 10 minimálne:), a nielen na obrázkoch, ale aj v chovaní (6-ročná sama ide vlakom na stretnutie s neznámym chlapcom, no proste v minulosti to bolo asi menej nebezpečné ako dnes predpokladám:). Čítať knihy o Zuzanke je ale stále zážitok.

23.02.2021 4 z 5

Moji kamarádi zvířátka Moji kamarádi zvířátka Pascale Védére D´Auria

Krásna knižka o zvieratkách, ktoré žijú vôkol nás. Každé je popísané pre deti zaujímavým, ale i poučným spôsobom, dozvedia sa, ako si zvieratká žijú, aký z nich majú ľudia prospech, a iné rôzne zaujímavosti. Krásne ilustrácie.

23.02.2021 4 z 5

Rozprávky o zvieratkách (12 rozprávok) Rozprávky o zvieratkách (12 rozprávok) Vladimír Sutějev

Milujem tieto krásne rozprávky, príbehy, s ponaučením, tak umne popísaným, rozpovedaným, že až :) Ilustrácie sú svojské a originálne, až tak, že sa mi natrvalo usídlili v pamäti už od môjho detstva, a určite sa nikam nestratia. Táto knižočka by mala kolovať generáciami, ako povinné čítanie, pre menších i väčších.

O zvedavom kuriatku O zvedavom kuriatku Maggiorina Castoldi

Je to roztomilá knižka, aj pre menšie deti, kde hlavnú rolu takmer vždy hrá malé žlté kuriatko Pipo a jeho dobrodružstvá. Plus ešte príbeh aj o inom zvieratku. Textu nie je veľa a je nenáročný, ilustrácie sú krásne, proste také...rozprávkové :)

Lesným chodníčkom Lesným chodníčkom Karin Weber

Knižke dominujú nádherné ilustrácie, zvieratká sú v nej ako živé, až máte chuť načiahnuť sa a pohladiť ich na kožúšku :) Všetok ten hmyz navôkol, rastlinky, kvietky, no nádhera...takisto príbehy sú krásne napísané, ale skôr pre staršie detičky, lebo sú tak...ako by som to...skôr románovo napísané :) Proste trochu vyspelejší jazyk. Ale se vším všudy je to krásna knižka.

Zapomnětlivý Punťa Zapomnětlivý Punťa Elke Meinardus

Roztomilá knižka. Pamätám sa, že sa mi ako malej preveľmi páčila, napriek tomu, že pointa príbehov sa tam neustále opakuje - 10 mýšat/pretekárov/zajačikov ide ide, a po jednom zaostávajú za ostatnými, až kým neostane už len jeden....alebo sa nejaké zvieratko skrýva pred ostatnými. Mne to ale nevadilo, práve naopak, veľmi sa mi páčili najmä tie "desiatkové" rozprávky, neviem prečo :)

Cesta za štěstím Cesta za štěstím Daniel Joris

Veľmi pekné celostranové ilustrácie, všade samé zvieratká, kvetinky :) Také veci by mali čítať naše malé deti...možno však mohli pridať textu, je ho naozaj minimum. Každopádne cesta Valentína za jeho milou Celestínkou a boj proti zlému čarodejníkovi a jeho kumpánom je naozaj čarovná.

18.02.2021 3 z 5

Čarovná píšťalka Čarovná píšťalka neznámý - neuveden

Čarovná knižka, kratšie príbehy, až by som povedala že skôr bájky, na konci s ponaučením, vhodné pre menšie detičky. Všetci sú tam zobrazení ako malé deti, vrátane zvierat a dospelých ľudí :) Už ako malej mi to prišlo divné, ale celková atmosféra to vyvažuje.

17.02.2021 3 z 5

Dobrodružstvá vranky Danky Dobrodružstvá vranky Danky Jozef Urban

Tak toto bol jeden z fenoménov môjho detstva (namiesto dnešných fenoménov, kedy sú nimi nejaké zabijácke roboty a podobne). Plyšovú Vranku Danku ešte stále mám :) Vždy som ju mala rada a jej príbehy boli vždy zábavné a originálne, no túto knižku som aj v detstve vnímala trocha rozporuplne. Jednak tie ilustrácie, ktoré sú síce originálne, no mňa v detstve kus desili :) Danka bola vždy nakreslená krásne, ale tí ľudia...vlnkovaté ústa, veľké oči, podivné tváre...no veľmi ma neoslovili. Takisto ten štýl písania typu vysvetľovačky v každej druhej vete (človek čo má holú hlavu je taký a taký, keď človeku odíde hlas, znamená to to a to...), chápem, že to malo prispieť k humoru, no bolo toho trochu veľa, a keď vezmeme fakt, že to predsa len nie je písané a mienené pre malinkaté deti, tak to vyzeralo, ako keby to písali pre úplných blbcov :) No ale, proti gustu žiaden dišputát, nechcem až tak veľmi haniť, lebo predsa len, je to nostalgia :) A napriek všetkému je to pekná knižka.

17.02.2021 4 z 5

Pět přání Pět přání Hana Doskočilová

Pamätám sa, že ako dieťa ma táto knižka preveľmi zaujala, i keď teraz sa vlastne presne nepamätám, prečo :) Každopádne je plná množstva ilustrácií, detailov, o ktorých je možné s deťmi hovoriť donekonečna. Na tom je to vlastne aj postavené, keďže obsahuje len minimum textu. Pre menšie deti určite veľmi zaujímavé.

15.02.2021 3 z 5

Jezuliatko Jezuliatko Ondrej Sliacky

Celkom pekné prerozprávanie príbehu zrodenia Ježiška a okolností, ktorého ho sprevádzali. Pre deti povedala by som že zrozumiteľné, tvrdá a dosť veľká väzba pridáva na zaujímavosti, a tajuplnosti. Vhodné na čítanie v predvečer Vianoc :)

15.02.2021 3 z 5

Rozprávky spod vŕby Rozprávky spod vŕby Kenneth Grahame

Naozaj krásna knižka, príbehy odvážnych zvieratiek, rozumného Ondatríka, bojazlivého a trochu naivného Krtka, veľkého pána Jazveca, a namysleného hlúpeho Žabiaka - tomu by som niekedy pár krát aj jednu flisla, ale bol dostatočne smiešny na to, aby ma to prešlo :) Čarovný les naozaj, krásna staroanglická atmosféra i príroda, užila som si ju opäť po mnohých rokoch od začiatku až do konca.

15.02.2021 4 z 5

Babička rozpráva Babička rozpráva Mailé

Pre mňa je táto knižka absolútnou detskou nostalgiou, tak nemôžem inak, než dať plný počet hviezdičiek. Dostala som ju do svojej starej mami, o to milšia je mi, keďže pani na obálke, teta Milka, sa dokonca na ňu i trochu podobá :) Krásne príbehy, poväčšine zo života detí a nádherné realistické ilustrácie (kde ľudia vyzerajú ako ľudia, nie bábiky s veľkou hlavou, štúplym telom a veľkými očami).

15.02.2021 5 z 5

Zajac a korytnačka a iné rozprávky Zajac a korytnačka a iné rozprávky kolektiv autorů

Krásna zbierka bájok, väčšinou tak na dve strany, obklopená nádhernými ilustráciami. Príbehy potešia, niekedy pobavia, ale určite poučia. Často som si ju ako malá čítavala, a aj ako dospelá v nej nachádzam zaľúbenie.

15.02.2021 4 z 5