Prírodné krásy Slovenska - Stromy

Prírodné krásy Slovenska - Stromy https://www.databazeknih.cz/img/books/25_/25497/prirodne-krasy-slovenska-stromy-25497.jpg 5 1 1

Súčasťou edície Prírodné Krásy Slovenska je nová kniha Stromy. Slovensko je nadpriemerne lesnatou krajinou v európskom kontexte a krajinou bohatou na množstvo stromov. Sú typickým znakom slovenskej krajiny a jednou z jej najvýznamnejších prírodných hodnôt. Ich početnosť a častý výskyt dodáva Slovensku prirodzené čaro a pôvab. Viaceré stromy sú symbolom jednotlivých lokalít Slovenska a patria k výletným cieľom. Z tohto dôvodu sa zostavovatelia podujali vybrať tie, ktoré zaujmú predovšetkým z vizuálno-estetického hľadiska a majú zaujímavé parametre. Nevybrali však len chránené stromy, ale aj stromy, ktoré v posledných rokoch zaujali ľudí na Slovensku až tak, že sa stali finalistami súťaže Strom roka. Strom však nemusí mať štatút chráneného, aby zaujal človeka alebo aby mu poskytol to, čo v prírode hľadá. Publikácia Stromy je knihou o pokladoch prírodného fondu, ktorý máme ukrytý v slovenských stromoch, a je určená nielen pre ochrancov a milovníkov prírody, ale aj pre širokú verejnosť. ... celý text

Eeve
06.01.2023 5 z 5

Milé prekvapenie. Náhodný výber v knižnici, ale nebanujem. V publikácii nám autori predostrú niekoľko naozaj nádherných chránených stromov, či "len" nominovaných na anketu Strom roka. Krásne fotografie dychberúcich velikánov, ktoré nás prežili a zrejme (dúfajme) aj prežijú a budú nemými svedkami našej histórie.
Vidno, že autori stromy milujú, text bol veľmi chytľavý, ak sa to dá tak povedať, príjemne zostavený, miestami až veselý :) Okrem informácií o samotných stromoch sa tu miestami vyskytujú aj všeobecné infošky o danom druhu stromu, jeho histórii, botanických vlastnostiach, či rôznych mýtoch a legendách. Pod obálkou z oboch strán dokonca nájdeme aj mapu Slovenska s označením výskytov týchto stromov. Keď sme pri výskyte, zaujal ma naozaj podrobný opis umiestnenia týchto nádherných stromov - buď presná adresa, alebo presný popis ako sa k nemu dostanete, hoc i skrz les. Veľmi užitočné a nápomocné, ak by ste sa chceli vydať na takýto typ turistiky :) Pri popise stromčeka nechýbajú údaje o jeho výške, obvode kmeňa či odhadovanom veku.
Veľmi pekne spracovaná knižka, so zaujímavými informáciami o chránených či inak hodnotných stromoch, ktorej vlastníctvo neoľutuje žiaden milovník prírody.

příroda stromy

Autoři knihy