edysy edysy komentáře u knih

Tibetský Buddhismus v otázkách a odpovědích Tibetský Buddhismus v otázkách a odpovědích Gohögyam Trungpa Rimpoče

Podle autora knihy lze meditací zjemnit, "zprostupnit" pevné zdi a hranice lidského ega. Dostat se až k srdci a osvobodit se k spontánnímu soucitu. Pěkně popsané myšlenky buddhismu, jen nevím , jestli je to kniha pro mne, pro děti, nebo pro ty ostatní....?

31.12.2014 4 z 5

Mými vlastními slovy Mými vlastními slovy Jeho Svatost Dalajlama XIV. (p)

Podtrženo shrnuto: jedinou cestou ke štěstí je rozvíjení lásky a soucítění. K tomu je nutné se držet zpátky od sebeklamů jako jsou hněv, pýcha, nenávist. Jedinou cestou k nastolení míru je tak cesta ovládnutí mysli a etika.To je dharma....

"Jestliže porovnáte stav své mysli nyní se stavem mysli po přečtení této knihy, můžete si všimnout některých zlepšení."

Osobně na sobě nic nepozoruji, asi mi to zůstane do smrti.

25.12.2014 3 z 5

Umění milovat Umění milovat Erich Fromm

Láska je jediná a uspokojivá odpověď na otázku lidského bytí. Tento citát od Ericha Fromma považuji za rozluštěnou hádanku lidského života.

01.12.2014 5 z 5

Proč život ubíhá rychleji, když stárneme Proč život ubíhá rychleji, když stárneme Douwe Draaisma

Relaxační oddechová literatura. Nihil novi sub solem.

30.11.2014 3 z 5

Proměny Proměny Publius Ovidius Naso

Tuto knihu jsem četla již dávno, ale nejvíce mne zaujal příběh Narkisos a Echo, na který mne teď napadá krátký příměr: Zrcadlo, zrcadlo, kdo je na světě nejkrásnější? Prach jsi a v prach se obrátíš!

29.11.2014 5 z 5

Sto dopisů Sto dopisů Carl Gustav Jung

Je opravdu s podivem, jak léta neubrala Jungovým dopisům na svěžesti. Na Jungovi mě baví, že je to vědec, ale mluví např. o ďáblu, dracích aj. a to zcela novým neotřelým způsobem a učí nás pomocí představivosti tyto “termíny“ vědecky, racionálně uchopit. Aspoň tak přistupuji k jeho dílu, včetně dopisů.

Zde namátkou citát:
Obsah nevědomí je možné sám o sobě zcela odmítnout, ale nám jde o pochopení jeho symbolického významu, a ten je třeba přijmout.

26.11.2014 5 z 5

Ukradený měsíc Ukradený měsíc Ludvík Aškenazy

Psáno v 50. letech, takže musím ocenit nejlepší krmičku vepřů v novokačickém okrese Andělu.

23.11.2014 5 z 5

Diktátoři na odpočinku Diktátoři na odpočinku Siegfried Kogelfranz

Knížka je psaná tak zmateně, že se to dohromady nedalo číst, čekala jsem, že bude věnována každému z bývalých mocipánů zvláštní kapitola, a že je autor, novinář, osobně vyzpovídá, ale je to psáno spíš co odstavec to informace o jednotlivých osobách, takže páté přes deváté. Navíc informace jsou přežvýkané, žádný dialog. Každopádně se dozvíte, že valná většina bývalých diktátorů se po sametové revoluci neměla špatně a že si žili jako bohatí důchodci, uzavřeni ve vzpomínkách na staré časy, a možná žijí někteří dodnes. Knížka jako taková mne nezaujala, čekala jsem od toho víc.

17.06.2014 3 z 5

Od srdce k srdci Od srdce k srdci Nyanaponika Thera

Spousta podnětů pro duši na několika málo stránkách. Doporučuji.

08.06.2014 5 z 5

Jih proti Severu 1 Jih proti Severu 1 Margaret Mitchell

Knížku jsem četla ještě na základní škole a příběh se mi tehdy velmi líbil, film taky super, takže z nostalgie hodnotím pěti body a uvažuji o tom, že si ještě někdy osvěžím paměť.

30.05.2014 5 z 5

Jít s Ježíšem Jít s Ježíšem Henri J. M. Nouwen

Nouwen nachází styčné body mezi utrpením světa a Ježíšovým utrpením. Hlavní myšlenkou ale myslím je, že utrpení nás může dovést k opakování hořkosti, zloby, zatrpklosti a touhy po odplatě. Ale pokud zapomeneme na vlastní důležitost, najdeme v utrpení cestu k solidaritě a k lidství. Tak chápu vzkaz pana Nouwena.

29.05.2014 5 z 5

Přednášky k úvodu do psychoanalýzy Přednášky k úvodu do psychoanalýzy Sigmund Freud

Přednášky pro "nevěřící Tomáše", chci říct pro lidi, kteří považovali ve své době za psychické pouze to vědomé.
Freud objevil geniální metodu sebepoznávání pomocí volných asociací a nápadů.Takže koho problematika trochu zajímá, tak toto je, myslím, dobrý, pokud ne nejlepší, úvod.

19.05.2014 5 z 5

Bdělost Bdělost Anthony De Mello

Tuto knihu jsem před lety náhodou objevila v antikvariátu a rozhodla jsem se ji za pár korun koupit. Doma jsem se začetla, ale měla jsem pocit, že mne to neoslovuje. A tak jsem knížku kamsi založila a několik let jsem ji nemohla najít. Znáte to, něco máte před očima a nevidíte to. Až teď jsem ji našla, byla stále v knihovně, ale objevila se ve svůj pravý čas. Nyní se mi Mellův osobitý styl promlouvání k lidem líbí. Doporučuji k přemýšlení i k meditaci.

03.05.2014

Etika Etika Baruch de Spinoza

Pokud je kniha přítelem člověka, tak tato kniha je jedním z mých nejlepších přátel. Přečteno podruhé a mám z toho velkou radost. Je to kniha na první přečtení obtížná, na to druhé je velice objevná. Vždyť Spinozovi v ní nejde o nic jiného, než ukázat cestu ke štěstí. Mám Spinozu ráda.

01.05.2014

Čtyři vznešené pravdy Čtyři vznešené pravdy Jeho Svatost Dalajlama XIV. (p)

Pokus na sto padesáti stránkách vysvětlit podstatu buddhismu. Nečekejte ale učebnicové výklady. Spíš je to úvod do myšlení tohoto náboženství. Zde poznámky k textu:
Nic neexistuje absolutně, bez příčiny a tedy zcela reálně. Buddhisté tomu říkají prázdnota a uvědomění si prázdnoty jim pomáhá osvobodit se od negativních myšlenek a pocitů. Příčiny negativních emocí a myšlenek jsou totiž prázdné, bez vlastní reality a toto vědomí samotné negativní emoce a myšlenky oslabuje. Dále, negativní myšlenky a emoce jsou rozdílné od vnitřní podstaty našeho vědomí: „podstatou naší mysli je čirá zářnost, tedy potenciál vědění.“ Cílem je odstranit nečistoty z vědomí a dosáhnout osvobození. To je mír, duševní klid, spokojenost a definitivní opuštění neosvícené existence.

24.04.2014 4 z 5

Čekání na kocoura Čekání na kocoura Michaela Klevisová

Zatím nejhezčí knížka, kterou jsem o kočkách četla. Povídky, které jakoby psal sám život, zaručeně potěší každého milovníka těchto úžasných zvířat. Líbilo se mi, že autorka píše hlavně o kočkách z ulice, které vám změní život, když potkáte tu pravou. Sama mám jednu takovou doma, kočku s příběhem, který si můžu jen domýšlet.

08.03.2014 5 z 5

Psychopatologie pro pomáhající profese Psychopatologie pro pomáhající profese Marie Vágnerová

Suma sumárum - nic nového pod sluncem, myslím, že téma psychopatologie Marii Vágnerové tak nesedne jako vývojová psychologie. To jo, tam dávám plný počet bodů.

05.03.2014 5 z 5

Hovory s kočkou Hovory s kočkou Kate Solisti-Mattelon

Nejmoudřejší z filozofů prý kdysi řekl: Vím, že nic nevím. V této knížce jsem se dočetla, že kočky vědí, že vědí, což mne upřímně pobavilo. Jinak nevím, jak bych knížku hodnotila, přišla mi trochu zvláštní, ale za přečtení to stálo.

09.02.2014 2 z 5

Malá vánoční povídka Malá vánoční povídka Ludvík Aškenazy

Malá štědrovečerní pohádka plná dětské fantazie. A jak už to v pohádkách bývá, i zde nalezneme trocha poučení:

Starý poštovní vůz se kolébavě rozjel. Dlažební kostky se rozvlnily a svět se zvolna sunul dozadu. Svět začne pokaždé hned ubíhat dozadu, jakmile se něco pohne vpřed.

21.12.2013 5 z 5

O Vánocích se dívám do nebe O Vánocích se dívám do nebe * antologie

Povídky ze života období Vánoc v dnešních Čechách. Nejde o nějaké sváteční rozjímání. Příští rok si přečtu asi něco jiného, tohle byla totiž spíš taková vánoční depka.

20.12.2013 5 z 5