dusty dusty komentáře u knih

Svět J. R. R. Tolkiena – Středozem očima malířů Svět J. R. R. Tolkiena – Středozem očima malířů J. R. R. Tolkien

Kniha je určená pro každého Tolkienofila, který si chce posovnat svou fantazii s pohledem ilustrátorů Tolkienova díla.

02.09.2012 5 z 5

Buddenbrookovi Buddenbrookovi Thomas Mann

Jedna z knih, která mě od začátku strašně nudila a četl jsem ji do "sté" strany s donucením. Ale pak si mě Mann obtočil jemným předivem ještě jemnější ironie a byl jsem v tom až po uši.

03.08.2012 5 z 5

Karel IV. Karel IV. Jiří Spěváček

Jedna z nejlepších monografií jakou jsem kdy četl. Obraz státníka, který úplně nezapadá do obrazu otce vlasti. Karel IV. byl prostě pragmatik až na půdu. Opravdu to stojí za přečtění.

29.07.2012 5 z 5

Stručný filosofický slovník Stručný filosofický slovník M. M. Rozentaľ

"Úchvatná" kniha, lepší než Jirotkův Saturnin. Vždycky, když je mi smutno, začtu se do téhle snůšky demagogie a ideologie. Kupodivu mě to vždycky pobaví.

26.07.2012

Francouzská revoluce Francouzská revoluce Christopher Hibbert

Výborně napsaná kniha o Francouzské revoluci, která vyvrací mnohé mýty o revoluci.

21.07.2012 5 z 5

Zrušené divadlo Zrušené divadlo Bulat Šalvovič Okudžava

Úžasná kniha o stalinismu napsaná očima malého chlapce.

20.07.2012 5 z 5

Hlava XXII Hlava XXII Joseph Heller

Mám s touhle knihou problém, spousta lidí se při jejím čtení směje nahlas, ale já se můžu uzívat. Mockrát jsem ji odložil a přečíst ji celou jsem se musel donutit. Když to srovnám s Bůh ví od stejného autora, tak mám podezření, že při psaní Hlavy XXII musel být Heller namol.

15.07.2012 1 z 5

Vyhlídka na věčnost Vyhlídka na věčnost Jiří Kulhánek

Jj, Kulhánek je blázen, proto se to dobře čte. Sice už delší dobu vykrádá sám sebe a tentokrát i Danta, ale stejně jsem to přečetl jedním dechem.

14.07.2012 5 z 5

Sabbathovo divadlo Sabbathovo divadlo Philip Roth

Zvládnul jsem asi 100 stran a pak jsem to zavřel. Podle mě je to slátanina, která se nedá číst, ale třeba si své čtenáře najde.

14.07.2012 odpad!

Obraz Doriana Graye Obraz Doriana Graye Oscar Wilde

Není to úplně pro každého. Doporučuji lidem, kteří se rádi brodí v intelektuálských rozhovorech a nejchtějí jen přímou linku příběhu, protože ten v této knize hraje až 2. roli.

14.07.2012 4 z 5

Tankový prapor Tankový prapor Josef Škvorecký

Mám Škvoreckého rád, třeba jeho Lvíče je naprosto dokonalé, ale tohle se nedá číst.

12.07.2012 odpad!

Vřelé díky, Jeevesi Vřelé díky, Jeevesi Pelham Grenville Wodehouse

Standardní Wodehouse, což je kompliment. Úžasná legrace. Pro všechny kdo se chtějí nahlas smát. Pokud máte rádi Saturnina je Jeeves velmi dobrá volba.

10.07.2012 5 z 5

Dobrák Dobrák Jiří Kulhánek

Úžasná úchylárna jako obvykle! 100 % :)

08.07.2012 5 z 5

Volný let voliérou Volný let voliérou Jaroslav Putík

Neznám v české literatuře mnoho tak skvělých pozorovatelů života, hloubka Putíkových postřehů, jemný humor... Muže s břitvou ta kniha asi nepřekoná, ale je skvělá, rozhodně stojí za přečtení.

06.08.2018 5 z 5

Tetička Julie a zneuznaný génius Tetička Julie a zneuznaný génius Mario Vargas Llosa

Objevil jsem pro sebe dalšího jihoameričana. Tahle knížka je svěží, vtipná a plná fantazie.

27.07.2018 5 z 5

Jan Lucemburský a jeho doba 1296–1346 Jan Lucemburský a jeho doba 1296–1346 Jiří Spěváček

Tahle kniha mi pomohla změnit názor na Jana Lucemburského, ač měl své mouchy, byl to opravdu významný státník. Doporučuji každému, komu nevadí náročný odborně psaný text.

27.07.2018 5 z 5

Odchod ze Zámku Odchod ze Zámku Jaroslav Putík

Dočetl, dohltal, nadčený a smutný zároveň. Konečně se mi dostala do rukou kniha, která mi pomohla utřídit si v hlavě dějiny let mezi 68 a 89 rokem. Pan Putík mi je předložil ve formě deníkových zápisků, ne jako soubor historických fakt, ale jako soubor postřehů spisovate, postřehů trefných, postřehů tvořících směs ironie, lehkého cynysmu, smutku i naděje. V mé knihovně se tahle knížka hrdě vyjímá hned vedle Muže s břitvou.

09.11.2016 5 z 5

Sněžím Sněžím Pavel Kohout

Zajímavé čtení, další povedená autorova syntéza moderních dějin a osobního života. Konec mě maličko zklamal, ale proč by autor měl končit román podle mých představ. Jednu drobnou výtku mám, nevěřím příliš mužským autorům, když se vžívají do ženské role. Ale i tak je do další povedená kniha mého oblíbeného autora.

03.08.2016 4 z 5

Cizinec a krásná paní Cizinec a krásná paní Pavel Kohout

Příjemné čtení, na příběhu dvou světů jsem si proběhl moderní české dějiny. Jen jsem od autora očekával lepší konec než typu "deus ex machina".

26.07.2016 4 z 5

Generace X Generace X Douglas Coupland

Je to celkem čtivá kniha, ale tak nějak je to plytké, znovu se k tomu určitě nevrátím. Zase jsem si ověřil, že literatura bez dějin úplně nefunguje. Prostě si budu muset na dobrou severoamerickou knihu sto nebo dvěstě let počkat.

27.06.2016 3 z 5