drakamena drakamena komentáře u knih

Zabij mrtvé Zabij mrtvé Richard Kadrey

Druhý díl se mi líbil víc než první. Nevím, jestli autor trochu zmírnil své pichlavé ironické metafory, nebo jsem si prostě zvykla. Příběh to byl zajímavý a líbilo se mi, jak se Stark v průběhu knihy vyvíjel. Trochu mě však zklamal konec. Ne že by byl přímo špatný, to vůbec ne, ale zklamal mě Lucifer. Byl spíše taková... unavená vykopávka než, no, Lucifer.

27.03.2023 4 z 5

Krásný sen Krásný sen Barbara Cartland

Vzhledem k tomu, jak krátká kniha je, jsem nečekala žádný propracovaný příběh. Přesto byl docela zajímavý až do chvíle, kdy na scénu vstoupil markýz. Během několika stránek byli hlavní hrdinové až po uši zamilovaní, přestože na stránkách knihy spolu vedli asi tři konverzace, všechno se odehrávalo mimo obraz. Klasický případ "řekni" místo "ukaž". Vedlo to k tomu, že jsem jejich zamilovanosti jednoduše nevěřila, čímž se zhroutila samotná podstata příběhu.

27.03.2023 2 z 5

Tajemství sokolího hradu Tajemství sokolího hradu Jayel Wylie

Celkem zajímavá historická magická romance. Bohužel mi trochu vadilo chování obou hlavních hrdinů. Chápu potřebu zachovat si hrdost, ale trucovité reakce obou, kdy si dělali naschvály a úmyslně říkali věci, které měly za cíl toho druhého ranit prostě proto, mě velice dráždily. A fakt, že hlavnímu zrádci ze svého středu nakonec jednoduše odpustili, jako by ona osoba nezavinila smrt nevinných, tak to byla poslední kapka.

03.03.2023 2 z 5

Ostrov duchů Ostrov duchů Klára Wang Tyl

Skvělá kniha s jedinečnou atmosférou. Sbírka povídek, které jsou navzájem propojené, a každá další odhaluje víc a víc z pozadí událostí. Kniha nehýří explicitními popisy ani násilím, a přesto se jí nějak daří být velice, velice děsivou. Víra v duchy, obří pavouci, kteří na ostrově žijí... Mrazí z toho.

03.03.2023 4 z 5

Sandman Slim Sandman Slim Richard Kadrey

Dobrý příběh. Byl by ale lepší, kdyby se autor tak usilovně nesnažil o "cool" styl. Popisy se ztrácejí v přemíře uhozených metafor, hlášky hlavního hrdiny překračují hranici absurdity a rozhovory mezi dospělými muži připomínají porovnávání pindíků zamindrákovaných středoškolských paniců. Škoda.

14.02.2023 3 z 5

Deník haiku 2 Deník haiku 2 Miloň Čepelka

Až na několik čestných výjimek, kupříkladu...

Neohlížej se.
Co umřelo, nevzkřísíš.
Pukne ti srdce.

... dost velké zklamání. Spíše takové dětské veršovánky. Bez ohledu na dokonalé dodržení formy 5-7-5 postrádají tyto básničky "atmosféru" haiku.

14.02.2023 2 z 5

Prorok Prorok Amanda Stevens

Na začátku knihy se Amelie chovala jako úplný blázen, přímo ukázkový příklad stalkera. Nesmírně mi to vadilo a měla jsem chuť s knihou praštit. Časem se to zlepšilo, šmírování lidí z křoví se ale úplně nezbavila. Jsem ráda, že se dořešila aspoň záležitost s Shani a Robertem Fremanem, protože další díl už si asi nepořídím. Není to špatná série, ale jsou i mnohem zábavnější.

Filosofská historie Filosofská historie Alois Jirásek

Poslouchala jsem jako audioknihu, načtenou Jiřím Štědroňem, a jsem za to vděčná. V audio verzi naše krásná stará čeština opravdu vyzněla. Kdybych si knihu pouze četla, myslím, že bych z ní takový požitek ani zdaleka neměla.

Z celé knihy mě nejvíce zasáhl příběh Špíny. Skutečně měl životní smůlu naprosto ve všem. Bylo mi ho neuvěřitelně, hrozně moc líto, a upřímně přiznávám, že jsem si nad ním pobrečela. Byla to tak strašně moc smutná postava.

Kašli na to Kašli na to Sam Dixon

Několik zajímavých citátů, ale jinak prostě vulgarity, což také odráží anglický název sbírky. Velké zklamání. Myslela jsem si, že půjde o něco chytrého a zajímavého, na čem autor trochu zapracoval. Tohle dáte dohromady během půl hodiny s pomocí Googlu a trochu inteligenčně jednodušších známých u piva.

02.02.2023 2 z 5

Manga Jókai: Děsivé pověsti z Japonska Manga Jókai: Děsivé pověsti z Japonska Sean Michael Wilson

Kresba hezká, ale samotné příběhy dost plytké. Nejvíce se mi líbil ten o knězi a skřetech. Jinak nic moc.

02.02.2023 2 z 5

Inspektor Šin'ja Kógami 2 Inspektor Šin'ja Kógami 2 Midori Gotó

Není to špatné, ale myslím si, že tomuhle příběhu by víc vyhovovalo románové zpracování, které by detailněji popsalo totalitní svět, ve kterém se děj odehrává. Ačkoli na konci dílu nebylo prakticky nic vyřešeno, nejsem si jistá, jestli budu v sérii pokračovat, kromě nejstaršího vymahače mě totiž žádná z postav nezaujala natolik, že bych chtěla nezbytně nutně vědět, jak příběh dopadne.

02.02.2023 3 z 5

Maigret a sobotní návštěvník / Maigret a případ slušných lidí Maigret a sobotní návštěvník / Maigret a případ slušných lidí Georges Simenon

Maigret a sobotní návštěvník: Tak trochu jiná detektivka. Nejsem si jistá, jestli jsem někdy četla nějakou s podobným námětem. Zajímavá, ale taky dost smutná. Maigret asi vskutku udělal všechno, co mohl.

Maigret a případ dobrých lidí: Kniha se mi líbila a uvažovala jsem, že bych jí dala i víc hvězdiček. Ovšem jen do chvíle, než Maigret začal přešlapovat a otálet s pořádným výslechem rodiny oběti jenom proto, že to byli "slušní lidé". Proč? Lhali mu a on to věděl. Kdyby to nebyli "slušní lidé", měl by stejné ohledy? Přiznávám, že tohle mě opravdu podráždilo. Lidé, kteří lžou při vyšetřování, i když byla zabita jejich milovaná osoba, si žádné ohledy nezaslouží, a to bez ohledu na jejich "slušnost".

23.01.2023 3 z 5

Kouzlo maličkostí Kouzlo maličkostí Anselm Grün

Na můj vkus trochu moc Ježíše. Kapitoly, které byly o spokojenosti jako takové nebo o náboženství a Bohu všeobecně, byly zajímavé, ale jak říkám, někdy až trochu moc Ježíše. Chápu, že Bůh a Ježíš jsou neoddělitelně spjati, ale tohle bylo až trochu moc... moc.

23.01.2023 3 z 5

Vánoční rozjímání Vánoční rozjímání Anselm Grün

Povídání o Bohu a o Vánocích a o jejich vzájemném vztahu. Pěkné úvahy, ale nic, co by ve mně skutečně zapustilo kořeny. Bylo to takové, jedním uchem dovnitř, druhým uchem ven.

30.12.2022 3 z 5

Sherlock Holmes a  Krvavá zrada Sherlock Holmes a Krvavá zrada Mark A Latham

Tato kniha vyžadovala vskutku zevrubné znalosti Drákuly. A tím nemyslím jenom hlavní obrysy příběhu, nýbrž povědomí i o těch nejpodružnějších postavách a jejich osudu ve Stokerově knize. A jelikož já takovými znalostmi neoplývala, měla jsem pocit, jako by mě někdo hodil rovnou doprostřed rozjetého příběhu, ve kterém všichni vědí, o co jde, jenom já tápu. Důsledkem bylo, že ačkoli nebyla kniha vůbec špatně napsaná, připadala mi spíše jako rozbor Drákuly, než jako samostatný příběh.

30.12.2022 3 z 5

Otrávený pohár, Smrt mučednice Otrávený pohár, Smrt mučednice Vlastimil Vondruška

První povídka, Otrávený pohár, se mi líbila víc než ta druhá, Smrt mučednice. Asi proto, že v té první nevystupovali Petr a Rozárka, trochu mě totiž nudí jejich neustále dohadování. Podobná pošťuchování ráda, musí ale být duchaplná, kdežto tady Rozárka působí tak trochu jako ufňukaná harpyje. Otrávený pohár, kde Jiří Adam z Dobronína vyšetřuje se svým starým přítelem ze studií, mi tudíž připadal zábavnější.

04.12.2022 4 z 5

Řeka života a smrti Řeka života a smrti Cchaj Ťün

Na počátku jsem byla připravená dát plný počet hvězdiček, protože se mi nápad moc líbil, stejně jako způsob, jakým byl začátek napsaný. Jenže postupem času se postavy, a především pak hlavní hrdina, začaly chovat naprosto nelogicky. I když se jednalo o příběh s prvky nadpřirozena, postavy by měly mít alespoň nějakou vnitřní logiku. Tady jsem ji postrádala. Navíc se do příběhu vmísila dějová linka romance, která zabírala čím dál větší prostor, a to neustálé sem a tam mezi kantorem a studentkou/kantorkou a studentem mi začalo jít rychle na nervy. Škoda.

04.12.2022 3 z 5

Apage Satanas! Apage Satanas! Vlastimil Vondruška

Zpočátku jsem si nebyla jistá, jestli se mi tato kniha bude líbit nebo ne, protože první půlka je psána z pohledu Oldřichovy ženy Ludmily a tu já moc nemusím - na šlechtičnu tehdejší doby je asi velmi milá a laskavá, přesto mi přijde dost namyšlená a na svoji vzdělanost reaguje často dost zbrkle a hloupě ve své snaze dokázat Oldřichovi, jaká je skvělá vyšetřovatelka. Jakmile se ale příběh přehoupl do druhé poloviny a nastoupil Oldřich se svojí skvadrou, dostala kniha šťávu. Přesto nebyla až tak dobrá jako ty předchozí, takže spíše 3.5 hvězdičky než rovné 4.

18.11.2022 4 z 5

Iva Janžurová - Včera, dnes a zítra Iva Janžurová - Včera, dnes a zítra Petr Macek

Knížka to byla hezká a zajímavá. Bohužel jsem si z ní odnesla dvě asi celkem nehezké věci: Iva Janžurová rozhodně nebude nejostřejší tužka v penále, to zaprvé. A zadruhé... no, řekněme, že je tak trochu alibistka. Chtěla jsem pozdravit Havla, ale přes lidi jsem se k němu nedostala. Na Antichartě můj podpis padělal Slávek, já o ničem nic nevěděla. V Majoru Zemanovi jsem hrát musela, záškodničila jsem ale tím, že jsem svoji roli nechápala - viz má poznámka o nejostřejší tužce v penále. No. Herečka je skvělá a vždy se na její filmy ráda podívám, ale... je asi lepší dál nebádat.

18.11.2022 3 z 5

Paní Grimmová a případ továrníka na penzi aneb Jarní případ Paní Grimmová a případ továrníka na penzi aneb Jarní případ Josef Bernard Prokop

Povrchní a zdánlivě nedodělané. Kratičké scény, které jakoby měly sloužit jako "placeholder" pro další rozvinutí, nakonec ale rozvinuty nebyly. Navíc spousta chyb. Celou tuto sérii jsem si koupila najednou, všechny tři knihy. A když už jsem je měla doma, tak jsem se rozhodla si je taky přečíst. Kdybych je ale kupovala postupně, hned po té první bych toho nechala. Bohužel zklamání.

18.11.2022 2 z 5