draka draka komentáře u knih

Ostrovy lidojedů Ostrovy lidojedů Miloslav Stingl

Miloslav Stingl, miluji jeho knihy. Ostrovy lidojedů jsem četl poprvé v roce 1970. Můžu je číst i nyní po 50 letech a stále mě mají čím oslovit jako ostatně jeho další knihy. Znovu s ním můžu sdílet dobrodružství a napětí z cest za poznáním.

08.08.2020 5 z 5

Domácí kuchařka Domácí kuchařka Magdalena Dobromila Rettigová

Knížka mně nemohla v knihovně chybět, pořídil jsem si ji do sbírky kuchařek, ale nepoužívám ji jako kuchařskou příručku, protože je moc krásně vyvedená, ale pročítám si ji jako poetickou prózu.
Přesto bych měl nějaký jednoduchý, časově nenáročný recept vyzkoušet. Je po dešti, jdu nabírat kopu šneků na postní stravu: „Šneci nadívaní“. Cesta křížená plzáky španělskými a šneků mně bylo líto, z cesty jsem je přenášel do trávy. Raději si dám půst.

06.08.2020 5 z 5

Vaříme zdravě, chutně a hospodárně Vaříme zdravě, chutně a hospodárně Juliana A. Fialová

Každý nějak začínal a devatenáct vydání hovoří samo o sobě, že je kuchařka oblíbená a jistě obstojí i vedle dnes vydávaných.
První jídlo, které jsem podle ní vařil byl rýžový nákyp se švestkami.

06.08.2020 5 z 5

Co jíst, když... Co jíst, když... Jarmila Mandžuková

Je to skvělá publikace, s jejímž obsahem by měl být obeznámen každý, kdo dbá na své zdraví a chce pro sebe a své blízké něco málo udělat.

04.08.2020 5 z 5

Moučníky Moučníky Mária Hajková

Máte rádi moučník ke kávě? Máte chuť na bábovku, dort, koláček, palačinku, slanou tyčinku, či jinou laskominku? Když to podle této knížky zvládnu i já, tak vy zcela jistě také. Dobrou chuť!

02.08.2020 5 z 5

Sloni a jejich příbuzní Sloni a jejich příbuzní Zdeněk Veselovský

Takřka po čtyřiceti letech jsem si opět otevřel tuto knížečku. A to by nebyl Zdeněk Veselovský, aby mě nezaujala. Umí krásně vypravovat, a to nejen o životě slonů. Příležitostně se pustím i do dalších knih z cyklu Zvířata z celého světa.

30.07.2020 5 z 5

Hoši, děkujeme! Hoši, děkujeme! Karel Felt

Jako bývalému fotbalovému hráči, by kniha asi neměla v knihovně chybět. A nechybí!
Kniha je přehledná, s množstvím fotografií, povedla se.
V té době dokázala reprezentace hrát výborný fotbal. Galerie vynikajících hráčů a trenér: „Muž, který vrátil mužstvu tvář“. Prostě, všechno si sedlo, jak mělo.
Ke knize se rád vracím i proto, že na utkání s Nizozemím jsem byl na tribuně, jako dvanáctý hráč. Jeli jsme na něj s kamarády, spolupracovníky. Měli jsme VIP vstupenky a musím předeslat, že někteří kolegové vůbec nevyšli z VIP zóny, kde se podávalo občerstvení a viděl jsem je až po zápase v autobuse. Měli ji jak z praku. Přiznám se, že my, co jsme na zápase byli, jsme je cestou domů zdatně doháněli. Nálada byla povznášející, veselá a zpěvná.
Ale fotbal, hra našich i soupeře, nálada v hledišti, skandování a následná děkovačka, naprosto fantastická.

23.07.2020 5 z 5

Pouští a prérií Pouští a prérií Karel May

První setkání s máyovkou film Poklad na Stříbrném jezeře. Naprosto úžasný film, který snad viděl každý a následovaly další. Samozřejmě, že s přibývajícími lety se pohled na ně změní, ale ruku na srdce, kdo se k jeho románům rád nevrací a na filmy natočené podle Karla Maye nepodívá s nostalgií i dnes. Proto jsem sáhl hluboko do knihovny a znovu přečetl méně známou knihu dobrodružných povídek.

08.08.2023 5 z 5

Lásky Žofie Bosniakové Lásky Žofie Bosniakové Jožo Nižnánsky

Poutavý příběh o lásce, která umí člověka, udělat šťastným, ale také, aby se pro ni trápil. Kniha se čte opravdu velmi dobře, je zajímavá, umí vtáhnout do děje a ukazuje, co všechno se může pro lásku obětovat, a že se zamilovaný může stát krutým, až někdy i směšným.

07.03.2022 5 z 5

Kamarádi zvířátka Kamarádi zvířátka Jiří Žáček

Krásná obrázková knížka s výstižnými říkadly, jedna z dalších, které si začínám připravovat pro nejmladšího vnoučka. Tahle byla koupená pro jeho tetu, ale více jich bude ještě z dob, kdy sama jeho maminka byla v jeho věku. Je úžasné pozorovat, jak pozorně děti naslouchají a s jakou nedočkavou zvědavostí si prohlíží obrázky. Neopakovatelné a šťastně strávené chvíle.

17.02.2022 5 z 5

Třikrát Maigret a neochotní svědkové Třikrát Maigret a neochotní svědkové Georges Simenon

Na začátek roku jsem si vytáhl z knihovny tuto letitou knížku a byla to dobrá volba. Pátrání a vyšetřování zločinu detektivem, kterého mám spojeného s jeho filmovým představitelem, hercem Jeanem Gabenem. V záplavě současných akčních filmových kriminálek je Maigret příjemným osvěžením a připomenutím staré školy, inteligentnímu a intenzivnímu vyšetřovacímu postupu, vnikajícímu hluboko do logiky a motivace postav těchto povídek.

28.01.2022 5 z 5

Boryslav Boryslav Ivan Franko (p)

Knihu jsem objevil v kontejneru, a protože se knihy nevyhazují, vytáhl jsem ji a se zvědavostí se pustil do čtení. Zaujal mě styl psaní popisující příběhy a osudy lidí i jejich boj za lepší život v té nepředstavitelně těžké době. Neuvěřitelně smutné je, že i v dnešním světě se odehrávají podobně srovnatelné těžké podmínky pro život.

29.11.2021 5 z 5

Sto povídek aneb Nesplněný plán Sto povídek aneb Nesplněný plán Jiří Suchý

Zábavné, vtipné i poučné čtení o lidské duši a chování člověka v různých životních situacích. Povídky, jež jsou psané krásnou češtinou, se mi velmi líbily

12.12.2020 5 z 5

Informatorium pro každého, aneb, Moderní vševěd. 3, Historie, filozofie, politika Informatorium pro každého, aneb, Moderní vševěd. 3, Historie, filozofie, politika Ivan Hlaváček

Třetí z sešitových vševědů jako prémiová publikace edice Máj, která mě potěšila, neboť takových publikací v tehdejší době nebylo.

21.09.2020 5 z 5

Naše zahrádka Naše zahrádka Josef Kutina

Zahrádkářská kniha, kterou si pořídili rodiče. V té době jsem považoval práci na zahradě za trest a chodil tam jenom z donucení. O několik let se můj přístup k zahradě úplně otočil a tato obsáhlá publikace se stala výborným pomocníkem a rádcem při pěstování ovoce, zeleniny a květin. Zahrada je místem, kde se v sezóně takřka denně setkává celá naše velká rodina a naši přátelé. Je to místo klidu a odpočinku.

16.09.2020 5 z 5

Mistrovství Evropy v kopané 1980 Mistrovství Evropy v kopané 1980 František Černoch

Naši fotbalisti hrají o třetí místo s Itálií na Evropě 1980 a já jsem na svatbě své sestry. Je mně jasné, že musím najít místní hospodu, kde mají televizi. To se mi podaří a za chvíli sedím mezi místními štamgasty a fandíme. Dodnes se mně vybavuje Jurkemikova nechytatelná dělovka do šibenice na 1:0 a poté nekonečný nervy drásající rozstřel na penalty. Zlatá to není, ale lepší bronzová než bramborová. Dali jsme si se spolusedícími u stolu po kalíšku a odebral jsem se zpět na oslavu.

14.09.2020 5 z 5

První doma První doma František Fajtl

Přejít bojovat na východní frontu pod ruské velení, a ještě létat na jejich strojích, vyžadovalo velkou dávku odvahy ode všech letců. Zvláště, když šlo o boje při Slovenském národním povstání. Fajtl je výborný vypravěč a jeho knihy mám rád.

12.09.2020 5 z 5

Psohlavci Psohlavci Alois Jirásek

Mám rád díla A. Jiráska pro jeho styl psaní o české historii a lidech. A na boj o chodské výsady včele s Janem Kozinou můžeme být jenom hrdí.

12.09.2020 5 z 5

V žáru noci V žáru noci John Dudley Ball

Od té doby, když jsem četl tuhle knížku poprvé, uběhlo hodně vody a dost se změnilo. Ale příběh je natolik silný, že i filmové zpracování ve mně vyvolávalo přečíst si tohle sugestivní dílo opakovaně a porovnat s aktuálními události.

08.09.2020 5 z 5

Sebemilenec Sebemilenec Simona Monyová (p)

Na doporučení své sestry ať si přečtu něco od S. Monyové, jsem si koupil právě tuto knížku. Po přečtení jsem sestře říkal: „Simona nás nenávidí, nemůže mít chlapy ráda, asi proto, že jí něco špatného provedli“. Shodou okolností jsem ji dočetl tak týden před její tragickou smrtí. A zrovna na nešťastný čtvrtek 3. srpna 2011 nikdy nezapomenu, protože jsem zrovna ten i několik dalších dní pobýval v Brně, spolupodílel se na rekonstrukci jednoho bytového domu na Gorkého ulici. O ničem jiném se pochopitelně v tu dobu v Brně nemluvilo, než o této smutné a tragické události. Už jsem od té doby její žádnou další knížku nečetl.

04.09.2020 5 z 5