V žáru noci

Hrdinou detektivního příběhu amerického spisovatele Johna Balla je černošský policejní inspektor Virgil Tibbs, který řeší v jihoamerickém městečku vraždu známého dirigenta a přitom s promyšlenou psychologií, osobní statečností a velkorysostí čelí rasovým předsudkům, ponižování a pohrdání ze strany bílých kolegů a získává je na svou stranu. Stejnojmenný film (kde Tibbse hraje Sidney Poitier) odměnila Akademie filmového umění roku 1967 pěti Oscary....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/25_/25047/v-zaru-noci-25047.jpg 4.530
Literatura světová, Detektivky, krimi
Vydáno, Lidové nakladatelství

In the Heat of the Night, 1965

Kniha V žáru noci

draka

Od té doby, když jsem četl tuhle knížku poprvé, uběhlo hodně vody a dost se změnilo. Ale příběh je natolik silný, že i filmové zpracování ve mně vyvolávalo přečíst si tohle sugestivní dílo opakovaně a porovnat s aktuálními události.

viweb

Vynikající, čtivá doporučuji

Palivo
08.12.2018

V žáru noci jsem si pořídil, protože často žeru v noci. A tak jsem si řekl, že spojím příjemné s užitečným (tedy něco jako když vysáváte nahej a náhle se dlouze zadíváte na násadu vysavače).

Kniha začíná vraždou a pak už se to valí z kopce. Doporučuji tedy knihu raději přivázat k ruce, aby se nevodkutálela. Místní policajti zatknou černocha, ale zjistí, že to není vražditel, ale úplně naopak: the policajt. A ne jen tak ledajakej, protože Viržil je něco jako černej Colombo. Blackombo! Jelikož tehdy ještě nefrčel basketball, všichni ho v městečku nenávidí, protože se na rozdíl od nich nemusí opalovat. To Viržilovi ale moc nevadí, protože je nad věcí a má inteligenční kvocient asi 14 000.

Jelikož jsem moc detektivek v životě nečetl, nevím jestli to bylo hodně funky nebo málo funky, ale celkově mi to připomínalo nějakou epizodu Colomba nebo Herkulesa Poirot. Prostě blbí bílí policajti choděj po stanici, zatímco Blackombo vždycky dorazí a na závěr řekne něco ve smyslu: "No dobře hoši, ale všimli jste si, že ten člověk je levák?" BOOM.

Rasová segregace je v knize popsána dost výrazně, ale někdy až tak moc výrazně, že mě to vyloženě otravovalo. Že se nemůže jít vykadit nebo si jít koupit housku, to mě teda moc nešokuje, když vím, jak to fungovalo.

Závěr byl dost staromódní a to já rád, protože já pořád nosím starou módu, třeba kalhoty jsem si koupil naposled předloni. Každopádně, mohlo tam být víc bouchaček nebo kulomety a tanky. Proč ne? Ano osazenstvo, to je otázka, kterou si musíme položit.

7,5/10

Koka
19.11.2018

Četné zdejší komentáře ke knize K. Stockettové Černobílý svět dokládají, že značná část současných čtenářů nemá informace ani představu, jak vypadala rasová segregace v USA, zejména v jeho jižních státech, ještě v 60. letech minulého století. Těm všem, které příběh Černobílého světa oslovil, doporučuji pro jeho dokreslení a vysvětlení mnoha situací knihu V žáru noci. Jako detektivka to je dobrý standard. Ale vynikající, výmluvné a trvale platné je zejména její poselství jako svého druhu sociálně-kritické studie ilustrující období, kdy v některých státech USA už nejen papírově, ale téměř i fakticky rasová segregace neexistovala, zatímco jiné - zejména státy někdejšího otrokářského Jihu - se jí nedovedly vzdát.
Neuvěřitelně silné a šokující scény, v nichž se černý vzdělaný a kultivovaný kriminalista ocitá mezi bílou "nadřazenou rasou", jsou čtenářsky i lidsky nezapomenutelné.
Nevím, zda autor V žáru noci již toho více nenapsal, nebo to nestálo za překlad, ale pokud by i napsal pouze tuto knihu - nebyl tady marně.

ber-tram
27.08.2018

Detektivka jako brus! Úsporná, nezašmodrchaná, obšancovaná hradbou rasové segregace. Jako by Poitier se Steigerem přeskočili z filmového plátna na papír! 23/18

trudoš
15.08.2017

Fyzický důkaz toho, že kvalitní literatura může fungovat i napříč staletími. V tomhle případě je to sice „pouhá“ padesátka, ale pořád je to počtení, které bude fungovat i za pětinásobek tohoto jubilea. Některé věci prostě nestárnou.
Hlavním tahounem příběhu jsou kulisy maloměsta na americkém Jihu se svými rasistickými výstřelky. Což vzhledem k tomu že v jeho ulicích dojde k vraždě, která připadne na starost přespolnímu černošskému detektivovi Virgilu Tibbsovi, zaručuje spousta neotřelé zábavy. Jasně, v roce 1965 už měli svobodu zaručenou ve Státech všichni, ale praxe s teorií měla jen máloco společného, a tak se musí Tibbs ohánět, aby přežil a zároveň vyřešil případ.
Ovšem morální podtext není to jediné, co Johnu Ballovi funguje, ani na detektivní zápletku nezapomíná. Ta je vygradovaná právě tak akorát, aby nenudila a zároveň v mezích zákona pomotala hlavu. Nebýt sladkého konce, ve kterém rasističtí mazáci začnou oslavovat hrdinovy schopnosti, vůbec bych se nebál dvojnásobného hodnocení.

Knišíl
09.09.2014

Nejedná se o klasickou detektivku ve stylu A. Christie. Knihou zmítá mysteriózní atmosféra, jelikož až do poslední chvíle nevíme všechny detaily a pochody ve vyšetřování Virgila Tibbse. Autor zde poukázal i na rasové předsudky soudobé společnosti v USA (hlavně tedy v jižní části). Pan Ball dokázal na 160 stranách knihy poutavě popsat vyšetřování, charaktery postav i atmosféru. A i na tak omezeném počtu stran nám přinesl jeden ze skvostů detektivní literatury.

Konec léta
Konec léta