Dragell Dragell komentáře u knih

Vládce džinů Vládce džinů P. Djèlí Clark (p)

Je libo steampunkovou detektivku v exotickém Egyptě? Tak přesně to je Vládce džinů, který vás zavede do Káhiry, kde kromě běžných obyvatel se to hemží v ulicích džiny a svět je protkán magií.

Příběh má tři silné ženské postavy a autor si dobře vyhrál i s jejich oblečením. Ale nejsou to žádné slečinky a pro ránu nejdou daleko. Jako mínus beru v příběhu zmiňované případy, které se v knize ale neodehrávají. Samotný Vládce džinů je u nás jedinou přeloženou knihou autora, je to první díl série, ale i přesto v angličtině existují další novely knize předcházející.

06.08.2023 4 z 5

Prázdnota Prázdnota Michaela Merglová

Překvapivě po autorčiných fantasy příbězích nás tentokrát čeká mrazivý sci-fi thriller z daleké budoucnosti okořeněný nadpřirozenými schopnostmi výjimečných jedinců. Nechybí ani vypjaté akční scény a samozřejmě pátrání po zmizelé osobě, které sledujeme nejen z pohledu profíka, ale také z pohledu jedné kancelářské myšky. Překvapivě nejzajímavějíš postavou je vedlejší hrdinka Cilka, ale vykreslení hlavní postav probíhá v průběhu celé knihy a tohle dávkování má v konečném důsledku své opodstatnění. Svižné, čtivé, překvapivé, ale se závažnějšími tématy jako je korupce či obchod s bílým masem.

09.07.2023 4 z 5

Supro: Hrdinové na dluh Supro: Hrdinové na dluh Štěpánka Jislová

Čeští superhrdinové jsou tady. Může se jimi stát kdokoliv, vždyť máme v těle gen, které jen stačí aktivovat. Samozřejmě za pořádný balík. Ačkoliv komiks sleduje osudy dvou hrdinek, které řeší komplikovaný vztah ovlivněný právě superhrdinstvím, ale také influencerstvím, především tento příběh v pozadí vypráví o zadlužení mládeže kvůli plnění snů, která není tak daleko od naší reality. Nemluvě o tom, jak sociální sítě mezi nás mohou vrážet klín a vytváří obraz něčeho, co vlastně ve skutečnosti není.

Petrobarevný komiks zaujme napříč generacemi a osloví nejen vztahovkou, ale také akčními scénami, kdy půjde doslova o život. A v žádném superhrdinském komiksu samozřejmě nesmí chybět ani záporák!

09.07.2023 5 z 5

Atlasova šestka Atlasova šestka Olivie Blake (p)

Atlasova šestka vás uvrhne do světa, kde jsou vyvolení obdařeni rozmanitými schopnostmi. Kde ti nejlepší z nich jsou pozváni do Alexandrijské knihovny, utajovaného místa, které ukrývá veškeré vědění lidstva. Tito nejlepší nejenže jsou dále školení ve svých schopnostech, ale nakonec obsadí důležitá místa ve světě, získají moc a peníze. Problémem je, že z šesti pozvaných toho může dosáhnout pouze pět z nich, více místa prostě není.

Příběh je vyprávěn z pohledu nejen těchto šesti kandidátů. Poznáváme jejich osobnosti, sledujeme rozvíjející se vztahy a to je dominantou celého příběhu.
Samotný děj se vleče, je to takové pomalejší a člověk má dojem, že to nejdůležitější a podstatné se odehraje v poslední kapitole, kde nás autorka utne v nejlepším a nutí přečíst navazující knihu. Nic se nevyřeší a od knihy jsem odcházela ne zrovna uspokojena.
Za pozornost rozhodně stojí ony schopnosti, které zde studenti zkoumají, ohýbají různými směry a snaží se s nimi pracovat, kombinovat. Dá se říct, že nad nimi vědecky bádají, čemuž je zajímavé přihlížet.

27.06.2023 2 z 5

Ghibliotéka Ghibliotéka Jake Cunningham

Těžko říct, na koho je kniha cílená. Pokud by měla čtenáře seznámit s produkcí studia Ghibli, bohužel v recenzích často spoileruje (já bych je spíše nazvala jako rozbory díla). Pro fanoušky nabízí málo bonusového materiálu, například plakáty k filmu a trochu té rozmluvy kolem každého filmu, jak vznikal, kdo za ním stojí, jaké byly trable. Mnohdy jsou zde úryvky z rozhovorů, kdy rozhodně bych ocenila klidně celé rozhovory.

06.06.2023 2 z 5

Děti noci Děti noci Dan Simmons

Temný upírský příběh o zvláštním dítěti, které zůstalo opuštěno v jednom z přeplněných sirotčinců. Právě tady ho nalézá doktorka Kate, která se rozhodne jej adoptovat a pomoci mu. Vypadá to totiž, že chlapci můžou pomoci pouze infuze krve. To ještě netuší, na jaký problém si zadělala.

Příběh nejprve působí jako horor, má velmi hutnou atmosféru s výjevy, které mnohdy můj žaludek nezvládal. To vše se postupně přelévá do akčního thrilleru a závěr je jako z pravého amerického filmu. A nesmím zapomenout také zmínit erotickou scénu důkladně popsanou na pár stran. Nekonzistence žánru knize spíše škodí.

Postavy ne vždy jednají logicky, kolikrát bezhlavě, místy mohou mít i nadlidské schopnosti, ačkoliv to lidé prokazatelně jsou.

Knihou se prolínají zajímavé minikapitoly o krvi a železe, kde jsou zachyceny vzpomínky hraběte Draculy na doby jeho panování.

25.11.2022 1 z 5

Truhla času Truhla času Andri Snær Magnason

Pohádka pro dospívající, která dokáže promlouvat i k jejich rodičům. Vypráví o princezně, které chtěl její otec přinést celý svět a přitom ztrácel to nejdůležitější - čas se svojí dcerou.
Překvapivě příběh nabízí dvě dějové linky, jednu spíše pohádkovou o princezně a kouzelném světě, kde existují třeba i takoví trpaslíci. Druhá je pro změnu z pokřivené budoucnosti, kde svět usnul v čekání na lepší časy, naštěstí děti se postupně probouzí. Tato dystopická linie je ovšem spíše doplňují, ale má svůj smysl.
Kniha přináší hned několik důležitých poselství a hlavně promlouvá k dospívajícím, aby jim sdělila velmi podstatnou věc - jejich budoucnost je totiž pouze v jejich rukou. Pokud nezaskočí stylizace vyprávění, rozhodně mohu doporučit. Bylo načteno také Terezou Hofovou jako audiokniha.

11.08.2022 5 z 5

Tři jezdci apokalypsy Tři jezdci apokalypsy Theodora Stonewall

Pokračování humorného fantasy dobrodružství je tady. Tentokrát se nesourodá trojice trpaslíka, hraničáře a zlodějky vydává do města vybrat odměnu za zachráněnou dceru purkrabího. Že tohle nemůže být motiv hodný celé jedné knihy? To byste se ovšem divili, co všechno je kvůli takové obyčejné věci čeká.

Opět pobaví samozvaný elf s vizáží a nezaměnitelným charakterem trpaslíka, který dokáže druhé dostat mrknutí oka do potíží a tentokrát nebude jediný. Možná že je počátek trochu rozjímavý, to ale knize velmi brzy odpustíte, jakmile se rozjede a nasadí své tempo. Vždyť tři hrdinové, které drží pohromadě jen nutnost vybrat a rozdělit si odměnu, si nebudou zrovna dvakrát zachraňovat vlastní krky a kdo by se chtěl dělit? Potěšil brněnský hantec jakožto zlodějská hantýrka.

22.06.2022 4 z 5

Skandar a zloděj jednorožců Skandar a zloděj jednorožců Annabel Steadman

Představte si, že někde na světě existuje Ostrov, kde žijí jednorožci. No nezní to fantasticky? Zdejší obyvatelé by vám řekli, že rozhodně ne, protože ti divocí jsou pěkná zombie monstra, která neváhají napadat vesnice. Jo, přesně tak, tohle počtení o jednorožcích není úplně pro křehké dívenky a vsadím se, že školáci (rozuměj kluci) jej rádi přivítají.

Jenže Skandar, který v tomto světě žije, vidí spíše tu kladnou stránku věci a to jsou jednorožčí závody. Každoročně třináctileté děti skládají zkoušku a pokud uspějí, mohou získat svého vlastního jednorožce, ovládnout živelnou magii a se vší parádou společně závodit o první místo. A tenhle rok patří Skandarovi. Kdyby se mu ovšem všechno nestavělo do cesty.

Tohle fantasy dobrodružství s cílením na mladší čtenáře mi připomnělo tak trochu Harryho Pottera. Procházíte tady výcvikem jednorožců a živlů, utužujete přátelství a pátráte po plíživém zlu hezky kousek po kousku a bezpečné to rozhodně není.

Jedná se o takový ten typický příběh o vyvoleném hrdinovi, který má všechny zachránit, ale i přes stokrát opsané téma jsem si Skandara opravdu užila. Velmi mne také zaujaly rozmanité charaktery nejen dětí, ale také jednorožců. Nechyběla také otázka neúplné rodiny, psychických problémů či šikany.

14.05.2022 4 z 5

Krtkova dobrodružství Krtkova dobrodružství Eduard Petiška

Tři krtkovské pohádky, o něco větší písmo a krásné obrázky na každé dvoustránce. Příběhy nenápadně poučují malé čtenáře o tom, jak některé věci fungují nebo jak nehezky se člověk dokáže chovat k přírodě a věcem a nastavují tedy jeho smýšlení správným směrem.

07.04.2022 5 z 5

Rok čarodějnic Rok čarodějnic Alexis Henderson

Rok čarodějnic ukrývá příběh uzavřené komunity, ve které žije Immanuelle, dívka jiné barvy kůže, která je spíše vyvrhelem a to ještě netuší, že to může být jejím nejmenším problémem. Když se jí jednoho dne do zakázaného lesa zaběhne zvíře odváděné domů z trhu, spustí tím proud událostí, kterým není úniku. Rok čarodějnic započal.

Temná fantasy šmrncnutá prvky hororu točící se kolem čarodějnictví a zdejší církve. Vybudovává zajímavý svět, především s důrazem na náboženství, jeho historii a pověry, kde žena je symbolem zla. Hlavní hrdinka je mladá, má svoji hlavu a její jednání i schopnosti nejsou v poslední fázi knihy tím nejpromyšlenějším.

Kniha hraje na notu strachu, vykresluje hrůzné scenérie a situace, ale přesto mi zde chyběl nějaký ten pocit bezmoci, protože hrdinka vždy má jak situaci vyřešit, ač ne zcela ke vlastnímu potěšení.

01.04.2022 3 z 5

Karbonové město: Sanguis Carbo Karbonové město: Sanguis Carbo * antologie

Kniha obsahující celkem 5 povídek od ostravských spisovatelů vinoucích se napříč několika žánry v kouzelných ostravských kulisách. Zažijete tak Ostravu nebo-li Karbonové město za dob rozkvětu, kdy zde pobíhali třeba tací trpaslíci nebo steampunkovou s hrozivou vraždou.

Povídky jsou spíše detektivního ražení, některé se nebojí sáhnout i po morbidnějších výjevech, takže tohle rozhodně není počtení pro mladé čtenáře a citlivé povahy. Každopádně parádní atmosféra vás pohltí a závěr svým poselstvím překvapí.

03.11.2021 4 z 5

1984 (komiks) 1984 (komiks) Xavier Coste

Už uteklo 70 let od úmrtí George Orwella, který je autorem několika ikonických děl. Jedním z nich je také antiutopické 1984 zobrazující společnost fungující pod taktovkou Velkého bratra, protože Velký bratr tě vidí!

Při té příležitosti jsem si pořídila komiksové zpracování tohoto románu provede ilustrátorem Xavierem Costem. Ten si opravdu velmi vyhrál s celkovou kompozicí. Obraz jako takový je nedetailní, nejvýše dvoubarevný, o to více působí na lidské emoce a zobrazuje potlačení člověka jako takového. Scén vyvolávajících silnou atmosféru, napětí a strach je zde nemálo. Vše na vás vystupuje skrze drobná okýnka, ale i celé dvoustrany věnované jedinému obrazu. Neútěšná situace hlavního hrdiny se vám dostane pod kůži. Za mě rozhodně vydařené zpracování.

05.10.2021 5 z 5

Nevyzpytatelné jsou cesty osudu Nevyzpytatelné jsou cesty osudu Theodora Stonewall

Když bohové hráli šachy s lidskými osudy, museli se na Pipinovi notně vyřádit. Ačkoliv se narodil uprostřed elfského lesa, elfským rodičům, vychováván jako elf, jeho vzezření, chování i nadání odkazuje na úplně jinou rasu. Předně je tak odlišný svou tělesnou konstitucí a nemluvě ani o vousu, který mu každé ráno raší na bradě, ačkoliv jeho vrstevníci takové věci neznají. Naštěstí bere život takový, jaký je, snaží se dosáhnout toho nejlepšího a hlavně má velké srdce.

No prostě jednoduše a stručně jde tenhle spíše trpaslík než elf do světa učit ostatní magii, kterou ani sám moc dobře neovládá. Tento naivní hrdina dokáže způsobit nevědomky spoustu trablí všem lidem kolem sebe a přesto po jeho boku stanou dva další dobrodruhové, ačkoliv z lásky k bližnímu to rozhodně nebude. Komedii střídá akce a kromě ostrých vtípků zde lítá i rudá krev. Netradiční kombinace, kterou si doslova zamilujete a knihu slupnete na jedno posezení.

Co vám tohle čtení trochu naruší, je zákeřný šotek, který si pohrál s překlepy, hrubkami, čárkami, takže vás občas od čteného slova vytrhne. Ráda bych se vyjádřila i k závěru, který se mi zdá nějak neukončený, je zde nutnost pokračovat na další díl a dynamika se vytrácí popisováním jedné scény z různých pohledů, ačkoliv závěrečný zamýšlený zmatek pobaví.

06.02.2021 3 z 5

Kirké Kirké Madeline Miller

Kirké má před sebou neobyčejný osud, vždyť je dítětem boha a nymfy. Někdo by ji viděl užívat si a navěky hodovat po boku bohů, jenže ne vše může být tak růžové a vysněné, jak chceme. Retelling Madeline Millerové vás vezme na pouť skrze staré řecké báje a pověsti, jejichž ústřední hrdinkou se stane čarodějka Kirké.

Ač nám bohové vždy přišli jako ti, kteří mají lidi rádi a chtějí pro ně to nejlepší, opak je pravdou. Kniha pro nás vykresluje tyhle nesmrtelné bytosti jako krutá znuděná stvoření. Vždyť jsou to právě oni, kdo nechá Prométhea každý den mučit a trhat mu játra orlem. Vždyť díky nim spatřil světlo světa minotaurus. Tomu všemu bude svědky polobohyně Kirké a propluje tak s námi více pověstmi z trochu jiného úhlu, než jak je známe doposud.

Z celého jejího vyprávění můžeme cítit, jak je nešťastná, ačkoliv místy se ozve její božství a také si dokáže krutě zahrávat s ostatními. Vidíme růst malého děvčátka soupeřícího se sourozenci, větší dívku, která touží po lásce, ale i ženu a matku, která umí pečovat a starat. Díky této rozsáhlé pouti jejím životem se může stát příběh místy natahovaný, pomalý a únavný. Přesně to samé jsem cítila i ze samotné Kirké, kterou jako by štěstí míjelo. Celou tuhle atmosféru výborně podtrhuje interpretka Petra Špalková v audioknižním provedení. Navíc vás tam mezi jednotlivým pasážemi čeká příjemná hudba formou sborového zpěvu či strunných nástrojů, která vás doslova zanese na řecké ostrovy.

29.04.2020 3 z 5

Autonomie Autonomie Annalee Newitz

Vítejte v budoucnosti, kde vše není růžové, jak by se mohlo zdát. Léky nejsou dostupné všem, jen těm, co na to mají dostatek peněz a přesně to chce změnit Jack, pirátka léčiv. Ale jak se dá předpokládat, tohle se velkým korporacím nelíbí a po jejích stopách se vydává lovec.

Zpočátku příjemná sci-fi s tempem nakopávaným akčními scénami a napětím. Autorka se nebojí ani většího násilí, mučení či sexu. Díky této směsici vám tak nebude vadit poměrně jednoduchá zápletka, která šlape. Tedy až do určité chvíle...

Velmi mne zamrzelo, že se v druhé polovině knihy do popředí téhle honičky dostalo téma identifikace pohlaví u robota, který nás o chvíli dříve upozorňoval, že roboti pohlaví prostě nemají. A to vše jen z toho důvodu, aby mohl lépe identifikovat svůj vztah s parťákem - naprogramovaný nebo opravdu může něco cítit? Úplná ztráta tempa, hlavní dějová linka je upozaděna a my se tak musíme věnovat mysli nerozhodného robota. Škoda.

Poslední ránu z milosti čtenáři věnuje závěr, který mi přijde nedomyšlený, autorka působí nerozhodně, a tak z toho prostě nějak vybruslí.

16.03.2020 2 z 5

Selekce Selekce Kiera Cass

Hledáte nějaké to lehké počtení pro dívky, které kromě románku a dívek soupeřících o princovo srdce nabízí také akci a napětí, když rebelové útočí na palác? Tak právě Selekce je kniha, která by mohla být pro vás tou pravou.
Na jednu stranu byla hlavní hrdinka lehce nerozhodná o tom, co sama chce a možná mi chybělo nějaké zákeřnější soutěžení a lstivost dívek, na druhou stranu to může být příjemná odpočinková četba.
Pro audioknihu jsem si představovala trochu jiný, něžnější hlas než interpretku Lucii Pernetovou, ale nakonec jsem si Selekci v jejím podáním užila. Příběh navíc rozněžnily houslové sekvence oddělující jednotlivé kapitoly.

24.09.2019 3 z 5

Umění války (komiksová adaptace) Umění války (komiksová adaptace) Pete Katz

Komiksové vydání starého díla Umění války může na první pohled působit dojmem, že se jedná o jeho zjednodušené podání dostupné pro všechny. Opak je ale pravdou, nejedná se o oddechovou četbu, některé pasáže je potřeba přečíst vícekrát a dávat při čtení řádný důraz na porozumění textu. Pokud se chcete s tímto dílem seznámit, raději sáhněte po psané knize s rozborem. Kresby jsou ovšem nádherné a kniha se tak může stát pěkným dárkem a vlastně to může být i takové první netradiční seznámení s tímto starým dílem.

06.09.2019 3 z 5

Kouzelníci z pradávna Kouzelníci z pradávna Cressida Cowell

Dobrodružný a zábavný příběh dvou zlobivých dětí, které si zamilují jak malí, tak velcí. Kouzelný svět a dávná hrozba, která se právě probudila, to zamíchá se životy kouzelníků i válečníků. Audiokniha vás doslova vtáhne do děje díky výborné práci Jana Maxiána, který si hlasově opravdu vyhrál u každé postavy. Pokud hledáte knihu pro děti školou povinné, je tohle výborná volba.

19.05.2019 5 z 5

Americká válka Americká válka Omar El Akkad

Příběh malé holčičky, která je uvržena do víru občanské války, po které nikdy netoužila. Sledujeme její osud dvě desítky let, během kterých je ovlivněna spoustou situací, protože válka neodpouští nic nikomu. Rodiny jsou ničeny, ale i přesto zde dokáží kvést nová a nečekaná přátelství či lásky. V knize je opravdu vidět, že každé rozhodnutí může rozhodovat doslova o životě a smrti. Příběh o tom, jak dokáže válečný konflikt změnit nevinného člověka.

06.05.2019 4 z 5