DraculasLady DraculasLady komentáře u knih

Ztracený svět Ztracený svět Arthur Conan Doyle

Nemohu jinak, ale musím udělit plný počet. Na dobrodružných románech jsem víceméně vyrůstala a dost mě mrzí, že se mi Ztracený svět dostal do rukou až tak pozdě. Nicméně i tak mě dokázal předchůdce Jurského parku od Spielberga nadchnout a vtáhnout do děje. Ano, jazyk, kterým je příběh napsaný, se může dnešnímu čtenáři jevit trochu složitější. Ale stačí se mu poddat a odměnou Vám bude dechberoucí vyprávění z tajemných koutů jižní Ameriky. Kdo jako dítě nesnil, že najde někde v lese živého dinosaura a odnese si ho domů?

30.08.2020 5 z 5

Věc Makropulos Věc Makropulos Karel Čapek

Dlouhověkost není nikdy výhra... Vidět umírat své nejbližší a prožívat jedny a tytéž příběhy stále dokola. Pozorovat z dálky své potomky a nemoci se k nim ani hlásit... Na životě je krásné právě to, jak je pomíjivý. Není potřeba tu zůstávat déle, než nám bylo souzeno.

07.04.2020 5 z 5

Noční motýl Noční motýl Ondřej S. Nečas (p)

Už mám své oblíbené autory tohoto žánru, a tak k další novým přistupuji vždy trochu s rezervou. Příběh Nočního motýla mě ale velice mile překvapil. Počátek je možná trochu utahaný, ale poté Vás knížka do sebe poměrně bezpečně vtáhne. Od poloviny už jsem četla jedním dechem, protože jsem toužila poznat příčinu toho všeho. Rozmotání celého klubka této zápletky je v závěru velice zběsilé, ale tak napínavé, že nejde knihu jen tak odložit.

07.04.2020 5 z 5

Mnoho případů, o kterých pan Mareš vypráví, známe již díky velké medializaci. Ale i přes to dokázal autor přidat něco navíc. Dokonce dvakrát jsem musela s husí kůží na krku zavřít a jít se na chvíli rozdýchat. Zákulisí vyšetřování ze všech pohledů zúčastněných osob dává člověku jasnější pohled na celou kriminalistiku.

31.12.2022 4 z 5

Dracul Dracul Dacre Stoker

Co na to říct... Když se kdokoliv zadívá na moje složení knihovny, tak rychle pochopí, jakým směrem je zaměřena. Tudíž ano - ani tenhle příběh o upírech v něm nemohl chybět. Postava Drákuly je takovou mojí platonickou láskou. Spíše se ale přikláním k reálnému předobrazu Vlada Tepeše, než k tomu, který známe díky panu Stokerovi (i když Gary Oldman v Drákulovi od F.F. Coppoly je taky fešák). Nicméně i tak byla kniha naprosto famózní a jen těžko jsem se od ní dokázala odtrhnout. A co teprve ten pocit, když jsem otočila poslední stránku...
Jako prequel k již profláknutému příběhu sedí naprosto dokonale, jen mám takový pocit, že Dracul je zde přeci jen trochu víc za zmetka, než v díle Brama Stokera (protože tam je mi ho aspoň trochu líto). Krutost a syrovost je protkána vlastně celou knihou a stupňuje se. Autorův popis mrtvol a zohavených těl je dokonalý (ano, nejsem normální, líbí se mi to). Realita naservírovaná přímo pod nos.
Do cca poloviny knihy je tempo pozvolné, poté začne zrychlovat a ke konci již příběh letí jako blázen. A pak se rázem zastaví, jako když utne. V tu chvíli to chce hluboký nádech a dost času na srovnání myšlenek...

18.01.2021 5 z 5

Znamenitá mrtvola Znamenitá mrtvola Agustina Bazterrica

Ano, příběh je syrový, nechutný a nepředstavitelný, ale to co se skrývá hluboko pod ním, je dechberoucí a mysl lámající. Psychologie postav je šílená a i když jsem finální zvrat očekávala velký, tak až tak velký tedy opravdu ne. Není to úplně můj obvyklý žánr četby, ale rozhodně ve mě příběh i jeho poselství zanechalo hluboký zářez. Kdyby vznikl druhý díl, šla bych do toho.

12.01.2024 3 z 5

Letní bouřka Letní bouřka Pelham Grenville Wodehouse

Vtipná a správně zamotaná zápletka kolem prasátka. Od začátku bylo jasné, že se do toho Wodehouse zase opře se vší parádou. Ale přeci jen mám trošku víc raději Jeevese. Trochu mi tam chyběl, jelikož tady se celý případ vyřešil tak nějak... sám. Díky nespoutanému chování některých postav. :)

30.07.2022 4 z 5

Po přečtení jsem přišla na to, že už všechno u p*dele mám. Ach jo :D

19.09.2021 2 z 5

Matka Matka Karel Čapek

Až mi běhal mráz po zádech... Vážnost situace a lehkomyslnost s jakou k ní duchové přistupují... Rozdílný pohled na svět, práva a povinnosti. Muži, kteří nechápou ženu - matku. Musím ale přiznat, že bych se nejspíš zachovala ke konci úplně stejně jen s tou výjimkou, že bych šla radši bojovat taky, když už mi nic v životě nezbylo.

Bílá nemoc Bílá nemoc Karel Čapek

Zákeřná nemoc původem z Číny! Nechuť lidí obětovat své vlastní pohodlí pro zdraví a život lidí a dalších národů... Jak aktuální v dnešní koronavirové době... A světový mír také nebude, nebo je tu někde nějaký další doktor Galén?

06.12.2020 5 z 5

Případ dětinského dědice Případ dětinského dědice Pavel Šoltész

Historické romány hltám jeden za druhým a tenhle ráda přiřadím k těm kvalitnějším a zábavnějším. Příjemně rychlý spád, dostatek smyslu pro humor, místo pro spekulace a vlastní úvahu nad celým případem. Peregrin je sympatickou postavou, na jehož stranu se postavíte od prvních řádků. Celou dobu mě zajímalo, jak moc brilantní mozek má a na co všechny díky drobnostem dokáže přijít. Prostě přesně něco pro mě. Pan Šoltész mě velice mile překvapil a určitě sáhnu po nějaké jeho další knize.

10.11.2020 5 z 5

Nejděsivější československé zločiny Nejděsivější československé zločiny Jaromír Slušný

Ten pocit, když se v jednom z příběhů několikrát objeví jméno vašeho rodného města, je děsivý stejně tak, jak zločin samotný. Když procházíte okolo domu, který hrál důležitou roli v životech a smrti několika osob, raději přidáte do kroku. A paradoxně - jméno města, ve kterém nyní bydlím bylo zmíněno rovněž. Temná a děsivá historie naší země a jejích obyvatel nás může dostihnout na každém kroku. Autor si dal na každém příběhu velice záležet a nebál se otevřeně promluvit o věcech, které jsou dnes ke zjištění spíše už jen v archivech nebo u pamětníků. Za mě velice povedená práce!

27.09.2020 5 z 5

Opatova protivenství Opatova protivenství Pavel Hrdlička

Asi jsem od příběhu čekala trochu něco jiného, ale i tak mě mile překvapil a potěšil. Bylo příjemné nahlédnout také do jiných končin a mezi prostý lid. Také si člověk mnohem lépe uvědomil, jak schopní a zruční mohli být i tehdejší duchovní - tedy, že to nebyli jen ochmelkové a žrouti. A také, že je důležité plnit své sliby, protože karma je fakt mrcha...

07.04.2020 4 z 5

Vrah je v každém z nás Vrah je v každém z nás Lucie Bechynková

Zločiny a smrt mě fascinují už dlouhou dobu. I proto je tahle knížka součástí mé knihovny. Nicméně trochu mě mrzelo, že o moc nového, než v podcastech o kriminálních případech, už publikace nenabídla. Četla se tak velmi rychle.

31.12.2022 4 z 5

Tlouštíci hoří rychleji & další fatální moudra z krematoria Tlouštíci hoří rychleji & další fatální moudra z krematoria Caitlin Doughty

Opravdu mě dokáže potěšit, když člověk uloví nějakou velice zajímavou knížku, která ho nezklame, ale posune myšlenkami někam o hodně dál. A to se přesně téhle povedlo. Čistý a prostý pohled na smrt, na takovou, jaká skutečně je. Na všechno to divadlo, co jsme my lidé kolem ní schopni vymyslet. V dřívějších dobách byla smrt pravidelnou součástí každodenního života všech lidí na zemi. Je tu ale s námi pořád i dnes, tak proč se k ní máme potřebu chovat úplně jinak? Proč ji bereme tak vážně? A proč že tlouštíci hoří rychleji? Byla jsem fascinována myšlenkami autorky a i jejím vyprávěním. A musím sama sobě přiznat, že bych si to ráda prožila napřímo také. Už jen pro ten pocit...

"Kolem smrti se nevznášelo vždycky tak skandální ovzduší. Když se ve 14. století prohnal Evropou dýmějový mor, ležely oběti na ulicích, kde je mohl každý vidět, a někdy trvalo i několik dní, než byly naloženy na káru a odvezeny na kraj města, kde se kopaly masové hroby. Italský kronikář popsal, jak byla těla ukládána do země - tělo, trochu zeminy, tělo, zase trochu zeminy: "Jako když děláte lasagne z vrstev těstovin a sýra."

12.07.2021 5 z 5

Křížové výpravy Křížové výpravy Antony Bridge

Kdyby se tímhle stylem psali všechny učebnice dějepisu, myslím, že by si k těmto příběhům našlo cestu mnoho dalších lidí. Kniha poměrně rychle vtáhne do děje. Informací je zde ale mnoho, a tak občasné odbočení od hlavní linky kvůli dovysvětlení dost mate. Některé části jsou trochu odbyté, jiné možná až nadbytečně konkrétní. Jako celek ale působí příběh kompaktně a ukazuje tím čtenáři dobu křížových výprav jako na dlani.

24.05.2020 4 z 5

Hamlet, princ dánský Hamlet, princ dánský William Shakespeare

Má nejoblíbenější hra od Shakespeara. Pokud by si ji člověk doplnil ironickým podtextem, dala by se dobře ztvárnit i jako černá komedie. A to je jeden z důvodů, proč se k tomuhle příběhu stále vracím i potom, co si ho už nemusím pamatovat kvůli maturitní zkoušce.

Brněnské nevěstky Brněnské nevěstky Naďa Horáková

Velmi cením přípravu autorky, která musela zabrat opravdu spoustu času. Příběhu to dodává na autentičnosti a rozhodně mě dokázal vtáhnout od první chvíle. Vlastně jsem do přečtení díla ani netušila, že nějaký dokument, zajišťující práva nevěstkám, vůbec kdy existoval. A ještě od koho vlastně vzešel! Dotvořený příběh na pozadí této události byl zajímavě propletený a plný nečekaných zvratů. Nemám co vytknout a těším se na další díly. :)

28.10.2023 5 z 5

Neviditelný Neviditelný C. D. Payne

Sympatická oddechovka se zajímavou zápletkou, nad kterou možná už leckdo z nás přemýšlel. C. D. Payne se nám snaží při čtení otevřít oči a ukázat kladné i záporné stránky neviditelnosti, která je sama o sobě už dost zvrhlá. Samotné ukončení trápení se sice od druhé části knihy nabízelo, ale že to vlastně vyjde až tak dobře a Axel uteče následkům svých činů tak bravurně, to jsem úplně nečekala. Ale tak kdo zná knih tohoto autora tak ví, že špatně to skončit nemůže. :)

20.01.2023 4 z 5

Červený trpaslík – Omnibus Červený trpaslík – Omnibus Rob Grant

Vzhledem k tomu, že jsem již dlouhá léta fanouškem seriálu, koupě knihy byla vteřinovým rozhodnutím. Jsou zde pasáže, které přesně odpovídají tomu, co se v seriálu objevilo, takže si člověk dokázal krásně představovat to, co četl. Nicméně na druhou stranu jsou zde i části, které se zfilmování díky bohu nedočkali... Také velice oceňuji, že seriálová verze není až natolik sprostá, jako kniha, a že je velká míra vtipů dotažena k naprosté dokonalosti. V knize se objevují pasáže, které jsou bohužel více trapné, než vtipné, což celkovému dojmu také trochu uškodilo. Každopádně za přečtení to určitě stálo, protože jestli tyto stránky byly podkladem pro tvorbu televizní, dali si tvůrci při tvorbě finálního scénáře nakonec opravdu záležet a to se musí ocenit.

31.08.2021 4 z 5