DodyF DodyF komentáře u knih

Moje milá smrti Moje milá smrti Veronika Hájek Hurdová

Jako většina ostatních čtenářů i já vyzdvihuji otevření tématu smrti, které je z naší současné společenské diskuze stále ještě spíše vytěsňováno vlivem dřívějších "moderních" přístupů. Koncepce knihy mi vyhovovala a ani zmiňované opakování myšlenek mi nevadilo, připadalo mi, že byly vždy vysloveny v jiném kontextu, a proto mi i jejich opakování dávalo smysl. Autorčin styl psaní je velmi lehký a vtahující, čtenář má pocit přímého rozhovoru s autorkou, jako kdyby komunikoval přímo s ní.

13.07.2022 4 z 5

Skoncovat s Eddym B. Skoncovat s Eddym B. Édouard Louis (p)

Autor popisuje svoje dospívání v prostředí chudého francouzského venkova, z jehož sociální a intelektuální omezenosti se vymanil. Ve mně kniha vyvolala spíše protireakci, tedy že mi přístup autora začal vadit a nacházela jsem sympatie mnohdy spíše pro jeho rodinu. Nemohla jsem se zbavit dojmu, že autor přistupuje k líčení svého domovského prostředí z pozice svojí údajné intelektuální nadřazenosti - napsal jsem knížku, která ho má opravňovat k vyslovování někdy až směšných soudů nad jeho okolím ("Otec jedl přímo z krabičky, jako zvíře"). Celý přístup byl, ačkoliv chápu, že to měl autor těžké, ufňukaný, autor se vyžívá v líčení nechutností (např. scéna s hleny) a odmítá ocenit pozitivní stránky nebo si uvědomit, že není jediný, kdo to nemá jednoduché. Autor považuje život nižších sociálních vrstev za bezvýchodný až zbytečný, aniž by jakkoliv reflektoval, že takový může být i život mnohých lidí z intelektuálního prostředí. Ti mohou volit podobnou strategii jako autorův otec s tím rozdílem, že sociální dávky nahradí granty nebo penězi od rodičů. Ohledně schopnosti začlenění homosexuálů a jiných menšin do společnosti je otázka, které vrstvy toto obecně zvládají lépe a které jsou zkrátka jen více korektní ve vyjadřování. Přesto se domnívám, že kniha stojí za přečtení, neboť nabízí vhled do méně známého prostředí, ale i postojů autora.

23.12.2021 2 z 5

Tři metry vášně Tři metry vášně Halina Pawlowská

Klasická Halina, oddechová literatura, která není hloupá a sem tam se mihne nějaký hlubší postřeh.

31.01.2024 4 z 5

Co ti svírá hrdlo Co ti svírá hrdlo Chimamanda Ngozi Adichie

Kniha povídek, z nichž každá je něčím výjimečná. Dozvíme se hodně o poměrně vzdálené realitě hrdinů, kteří jsou v povídkách popsáni věrohodným a živoucím způsobem. Styl autorky je svižný a vtahující.

16.01.2024 5 z 5

Kopyto a Mňouk v jihlavských katakombách Kopyto a Mňouk v jihlavských katakombách Miloslav Švandrlík

Přečteno v rámci výzvy, vrátila jsem se do dětství. Kniha už mě tak nebavila, jako dřív, ale stále je to veselé čtení.

11.01.2024 4 z 5

Dědeček Oge: Umění sibiřského šamana Dědeček Oge: Umění sibiřského šamana Pavlína Brzáková

Téma je nosné a osobní zkušenost autorky s prostředím slibovala hlubší vhled do myšlení a chování místních. Nakonec na mě kniha působila spíše popisně, jako jedna z mnoha, kdy ani po literární stránce nebylo dílo až tak působivé. Poselství knihy vyznívá nepřesvědčivě, zjednodušeně, jako klišé.

10.01.2024 3 z 5

Sex v době temna. Sexuální život na českém jihu v prvním století Schwarzenberků (1660-1770) Sex v době temna. Sexuální život na českém jihu v prvním století Schwarzenberků (1660-1770) Jaroslav Čechura

Zdroje knihy vychází z toho, co se dostalo k řešení autoritám. Většina případů se týká nechtěného těhotenství ženy nebo patologických jevů, jako znásilnění. Realita určitě byla daleko širší, ale zřejmě není z čeho vycházet při zkoumání “běžného styku. I tak se ale z knihy dozvíme mnoho o životě a myšlení tehdejšího venkovana. Pro právní historii je obzvlášť zajímavý pohled na skutečné praktické uplatňování tehdejšího zákoníku.

02.01.2024 4 z 5

Tělo sčítá rány Tělo sčítá rány Bessel van der Kolk

Kniha přináší nový pohled a hlavně možná řešení pro traumatizované osoby. Nejvíce mě zaujaly právě pasáže s praktickými doporučeními pro vyrovnání se stavy způsobenými traumatickými událostmi. Kniha obsahuje množství příkladů a ne vždy jde o jednoduché čtení, rozhodně doporučuji dávkovat. Kniha upozorňuje i na společenské příčiny umožňující vznik traumatu. Respekt autorovi za jeho práci.

19.11.2023 4 z 5

Dumasův klub Dumasův klub Arturo Pérez-Reverte

Fajn kniha s několika rovinami s detektivní zápletkou. Dozvěděla se nové informace o mých oblíbených Třech mušketýrech. Rozmáchlý styl vyprávění oblíbený ve španělskojazyčné literatuře je skvělý.

19.11.2023 5 z 5

Manikúra pro nebožtíka Manikúra pro nebožtíka Darja Doncova (p)

Kniha psaná s velkou nadsázkou. Příběh je vtipný a dobře vystavěný. Čte se lehce. Trochu mě rozčilovaly zdrobněliny v textu.

19.11.2023 3 z 5

Doba temna Doba temna Adéla Elbel

Knihu hodnotím kladně, je otevřená a upřímná, nebo alespoň psaná se snahou o upřímnost. Na druhou stranu jde samozřejmě o jednostranný pohled a ze strany autorky zřejmě i o jistý druh terapie.

08.10.2022 3 z 5

Bez bahna lotos nevykvete Bez bahna lotos nevykvete Thich Nhat Hanh

Perfektní kniha, pomohla mi v těžkém období, ne všechny rady jsem využila, na meditaci nemám zrovna moc trpělivosti. :) Plánuji si přečíst ještě jednou a pokusit se vyzkoušet návody v závěru. V mnoha věcech se autor shoduje s psychology.

11.07.2022 5 z 5

Kdybych vstoupil do Kauflandu, byl bych v Brně Kdybych vstoupil do Kauflandu, byl bych v Brně * antologie

Sbírka se zvláštním kouzlem, ovšem někdy na můj vkus příliš melancholická a temná.

29.06.2024 4 z 5

Vítěz je sám Vítěz je sám Paulo Coelho

Nic moc. Číst se to dalo, ale bylo to černobílé a předvídatelné. Rádoby umělecké dílo, ale ve skutečnosti psané spíš na efekt bez hlubšího významu.

11.05.2024 2 z 5

Proč mají ženy za socialismu lepší sex Proč mají ženy za socialismu lepší sex Kristen R. Ghodsee

Oceňuji odvahu otevřít toto téma a rovněž způsob podání. Název knihy upoutává, ale může být trochu zavádějící. Autorka se zabývá kromě sexuální svobody i mnoha jinými tématy od volebního práva k důsledkům mateřství. Osobně však s autorkou v mnoha věcech nesouhlasím a myslím si, že mohou být i nebezpečné. Nelíbilo se mi např. vyzdvihovaní jeslí třeba na celý den. Je prokázáno, že pro děti není izolace od rodičů v takto rané fázi vhodná. Může to být výhodné pro matku, která díky tomu chodí do práce, ale opomíjí to potřeby dítěte. Potřeby dítěte autorka snad kromě jednoho odstavce vůbec neřeší a proto se nabízí otázka, proč by si je tedy měli lidé, kteří je chtějí prakticky okamžitě odložit, vůbec pořizovat. Rovněž se domnívám, že péče matky a otce není v rané fázi zaměnitelná. Je třeba si uvědomit, že upozadění rodiny a spoléhání na stát vede zase k jiné formě sobectví, izolace a nezodpovědnosti, viz odložíme dítě do jeslí a starého člověka do domova. Vůči mužům je kniha místy příliš nespravedlivá, jde dle mého o extrém, který předpokládá absenci morálky v případě výhody - navíc dočasné - na jedné straně. Působí to, jako by vůbec neexistovala možnost citu mezi pohlavími i bez ohledu na aktuální společenské zřízení. Za sebe jsem pro sociální práva a přizpůsobení pracovních podmínek, ale domnívám se, že rodina je vždy primární a pokud nefunguje, má nastoupit komunita nebo stát. Představa, ze stát bude rodinu prakticky úplně nahrazovat je dle mého skutečně sociální inženýrství, které není prospěšné.

30.01.2024 3 z 5

Narození a smrt v české lidové kultuře Narození a smrt v české lidové kultuře Alexandra Navrátilová

Shrnutí zvyků doprovázejících narození a smrt a širší pohled na jejich možný význam a odraz v dnešní době.

16.01.2024 4 z 5

Božidara Božidara Veronika Hájek Hurdová

Oceňuji snahu o dobrodružství, pozitivní přístup a budování dobrých vztahů, určitě je to myšleno dobře. Forma je ale hodně učebnicová a po čase už se to opakuje. Autorka projektuje do hlavní postavy sebe sama, Božidara má být ta správná "cool" babička. Knihou si tak autorka plní svoje sny, jak by to mělo být.

10.01.2024 2 z 5

Propast: Skutečný příběh rozdělení světa na bohatý sever a chudý jih Propast: Skutečný příběh rozdělení světa na bohatý sever a chudý jih Jason Hickel

Autor shrnuje více i méně známé skutečnosti z historie vedoucí k rozdělení světa na bohatý Sever a chudý Jih. Pozice autora je z knihy zcela zřejmá, jako jednoznačného viníka chudoby globálního Jihu vidí politiku států Severu. V závěru knihy je i krátké zamyšlení nad možnými východisky ze situace.

10.01.2024 4 z 5

Když se zlé věci stávají dobrým lidem Když se zlé věci stávají dobrým lidem Harold S. Kushner

Mě kniha oslovila. Snaží se hledat odpovědi na otázky, které si klademe asi každý. Jako poselství osobně vnímám potřebu nepřestat věřit v lidi a v lásku. Každý si podle mě vezme z publikace něco svého.

08.06.2022 4 z 5

Šest miliard Amerik Šest miliard Amerik Iva Pekárková

Velmi zábavně a čtivě popsané osobní zážitky autorky. Kniha je z roku 2005, z dnešního pohledu jsou tedy již některé kapitoly méně překvapivé, než byly v době vydání. Určité zvyklosti se přenesly z USA i k nám, a to například z kapitoly o soudnictví, dříve u nás těžko představitelná dohoda o vině a trestu. Kniha na mě působila, že se autorka pohybovala částečně vlastní volbou a částečně z nutnosti spíše v prostředí lidí z nižších sociálních vrstev nebo s alternativním životním stylem. Život lidí ze střední nebo vyšší třídy je v knize popsán spíše okrajově pro doplnění celkového obrazu.

21.12.2021 5 z 5