Kdybych vstoupil do Kauflandu, byl bych v Brně

Kdybych vstoupil do Kauflandu, byl bych v Brně https://www.databazeknih.cz/img/books/12_/123587/kdybych-vstoupil-do-kauflandu-byl-bych-v-brne-123587.jpg 5 5 2

Brno v české poezii. 65x Brno z pera 65 básníků. Úvodní poznámka Ten bezmála punkerský nápad se zrodil v hlavě vedoucího brněnské redakce MF DNES, básníka a jinak žiletkově ostrého manažera Karla Škrabala. Když může na páteční stránce Umění a kritika, kterou rediguje Josef Chuchma, pravidelně vycházet aktuální báseň-glosa Tomáše Kafky, proč by nově vzniklá brněnská stránka Umění a kritika nemohla mít obdobnou, jen třebas moravsky krvavější, protože ještě marnější a marnivější, hardcorovou verzi? A hned, že to bude rubrika s poněkud tupeckým názvem Město ve verších, protože jiný, zašmodrchanější a důstojnější by v novinách neprošel. Nakonec, k čertu se symbolismem, dost na tom, že se tam časem objeví nesrozumitelné obrazy temných básní! Tak vznikl pravidelný páteční cyklus na stránkách nejčtenějšího, tudíž pro mnohé nejpodezřelejšího deníku MF DNES. Každý pátek se v něm na stránce Umění a kritika – Brněnská scéna od května 2006 do března roku 2007 objevovaly básnické texty o Brně. V dubnu pak převzala editaci stránky Jana Soukupová, která rubriku drobně změnila – dodnes v ní každý pátek vychází texty zapomenutých moravských, respektive brněnských básníků. Zpočátku jsem vybírala i texty knižně publikované, takže jedním z prvních otištěných byla báseň Karla Křepelky Periferie V. Jenže není nad to, otisknout báseň napsanou přímo pro stránku regionální přílohy nejčtenějšího deníku MF DNES. Pěkně začerstva. V tomto smyslu byl jednoznačným rekordmanem pražský básník Vít Kremlička, který mi během dvanácti minut od odeslání e-mailové prosby napsal údernou říkanku : Když se blížím k Brnu / zjihlý vášní trnu / Spatřuji tam srnu / kterak čichá k drnu //. Tuto rychlobáseň, která přesto nezapře soustředěnou melodičnost básníka, jsem často dávala za příklad těm, kteří se propadali do tvůrčích muk ze samotné představy napsat báseň na téma Brno. Z takových trýzní ale vznikaly kolikrát texty mně nejbližší. Například Dynkova o Kauflandu v Brně a Vrchotových Janovicích. Ale nepředbíhejme… Na přímý dotaz a prosbu se nakonec ozvalo tolik veršotepců a veršotepkyň, že to umožnilo vznik této antologie, ba dokonce se ani všechny texty do knižního vydání nedostaly. Ale tak už to bývá… Při výběru zde otištěných textů jsme se přísně řídili jediným pravidlem : básně musely vyjít v letech 2006 až 2007 na stránce MF DNES. Čas od času jsem do páteční přílohy Umění a kritika – Brněnská scéna zařadila i verše, které tematicky doplňovaly hlavní text strany. Proto se v antologii kupříkladu objeví báseň Františka Halase (jako doprovodný text k eseji o básníkově otci, anarchistovi Františku Halasovi), ukázka z básně brněnského demiurga Jana Nováka, případně stařičká, leč výrazná báseň knížete moravských básníků Jiřího Kuběny. A ano – taky třeba báseň Pavla Ambrože-Homéra Třída Vítězství, mapující umakartové Brno osmdesátých let: ta vyšla k 17. listopadu. Páteř antologie přesto tvoří texty původní, dosud nepublikované, napsané přímo pro potřebu a spotřebu brněnské přílohy jinak pragmaticky střízlivého deníku MF DNES. Dora Kaprálová (editorka) Karel Křepelka   Jan Antonín Pitínský   František Listopad   Diana Tuyet-Lan Nguyen   Norbert Holub   Michal Šanda   Vojtěch Kučera   Jana Soukupová   Milan Ohnisko   J. H. Krchovský   Robert Fajkus   Radek Malý   Jan Borna   Ivan Schneedorfer   Zdeněk Rotrekl   Quirin Jedlička   Petr Král   Petr Hrbáč   Patrik Linhart   Tomáš Kafka   Jan Novák   Pavel Řezníček   Luboš Vlach   Jindřich Zogata   Ivan Wernisch   Arnošt Goldflam   Vít Slíva   Pavel Švanda   Miroslav Fišmeister   Tomáš Přidal   Vít Kremlička   Lubor Kasal   Ivan Petlan   Marian Palla   Tomáš Lotocki   Leoš Slanina   Pavel Ambrož-Homér   Jáchym Topol   Martin Stöhr   Zdeněk Volf   Bohdan Bláhovec   Marek Toman   Ľubomír Feldek   Osamu Okamura   František Schildberger   Jana Horváthová   Martin Reiner   Josef Sládek   Viola Fischerová   Jan Dadák   Jakub Grombíř   František Halas   Marcela Pátková   Sylva Fischerová   Štěpán Kafka   Oldřich Mikulášek   Štěpán Rusín   Jiří Dynka   Jiří Kuběna   Radomil Uhlíř   Petr Placák   Oto Klempíř   Jakub Kostelník   Ludvík Kundera   Miroslav Holman... celý text

ZuzziŠ
03.06.2018 5 z 5

To, že Brnofil nejsem a tudíž mi chvála Brna ve verších zůstala utajena, nemůže být na škodu poetickému umění básníků.
A přeci - báseň Kdybych vstoupil do Kauflandu, byl bych v Brně nebo Probuzení jsou dokonalé a platné na věky.

HTO
14.05.2012

Na téhle povedené knize, mapující Dory Kaprálové záslužný projekt básní v novinách, věc u nás takřka nevídanou, se mi líbí jako vždy skvělá (v tomto případě přímo úžasná) grafická úprava Katky Wewiorové, ale dost mi vadí, že báseň, pod níž je vytištěno jméno Ivan Wernisch, napsal ve skutečnosti Zeno Kaprál. Pokud to měl být vtip, tak se nepovedl. Nevím, kdo za to může, ale dotyčné osobě říkám, že tohle se nedělá.