dianaxn dianaxn komentáře u knih

Nikdynoc Nikdynoc Jay Kristoff

Tahle kniha nebyla vyloženě špatná, ale ani se nedá říct, že by mě nějak nadchla. Jsou tu 2 hlavní věci, které bych vytkla: poznámky pod čarou (představte si to jako doplňující informace k nějakým bodům) – četlo se to špatně, ty informace se mi zdály nepodstatné a zbytečné, a někdy těch poznámek bylo víc než oficiálního textu. Ke konci už jsem je přeskakovala, jinak bych se na konec nejspíš nikdy nedostala.

A druhá věc je styl psaní, který mi taky nesedl a na který jsem si musela dlouho zvykat, protože je úplně jiný než normálně čtu. Začátek byl messy, ale pak už se děj celkem rozjel, a zdál se mi zajímavý, když pominu to, že se mi to četlo celkem pomalu.

Co naopak musím vyzdvihnout je konec, který mě motivoval dostatečně na to, abych dala šanci sequelu a postavy. Mia jako hlavní hrdinka mi sedla, líbil se mi její charakter a i ostatní postavy byly vykreslené reálně.

30.01.2022 2 z 5

Instant karma Instant karma Marissa Meyer

Začnu s tím, že MM patří mezi moje top autory, takže jsem neměla nízká očekávání, ale na druhou stranu contemporary moc nečtu, a proto jsem si nebyla jistá, co od toho čekat. Nakonec se Instant Karma stala mou fav feel good romancí.

Hlavní hrdinka Prudence, která se většině lidí zdála nesnesitelná, mi neskutečně sedla. Někdy mluvila nebo přemýšlela úplně stejně jako já, ale většinou byla můj naprostý opak – musí mít vždy nejlepší známky ve třídě, nesnáší líné lidi a slovo prokrastinace pro ni neexistuje.

O co teda jde – Prudence získá schopnost přivolat na kohokoli karmickou odplatu, což ale nefunguje na jejího spolužáka Quinta, kvůli kterému dostala špatnou známku z projektu. Ten však souhlasí, že jí pomůže známku vylepšit, když bude nějakou dobu vypomáhat v záchranném centru pro mořské živočichy.

Co se mi zdálo nejzajímavější, bylo právě prostředí záchranného centra, spojení s tématem ekologie a taky nové informace o mořských živočiších.

Děj celkově byl taky skvělý. Koncept, zvraty, karmická spravedlnost i hate to love linka, která byla cute. Což me přivádí k hlavnímu mužskému protagonistovi, který mě ze začátku iritoval, ale postupem času jsem si ho oblíbila stejně jako Prudence.

Jediná věc, kterou bych vytkla, je detektivní linka, která vlastně není ani detektivní, protože ji odhalíte ještě dřív, než vůbec začne.

Takže závěr zní, že Instant karma je ideální pro všechny fans contemporary s hate to love, trochou fantasy a výrazným vývojem postav, kde se navíc dozvíte něco nového i o ekologii (a ne tím nudným způsobem jako ve škole).

09.10.2021 4 z 5

Bez srdce Bez srdce Marissa Meyer

Po Měsíčních kronikách, které se mi líbily a Renegátech, což je jedna z mých all time favorite sérií, jsem se na tohle těšila, ale výsledek zní, že je tahle kniha divná. Nejen že mají všichni a všechno divná jména, navíc byl i děj dost zvláštní, vzhledem k tomu, že to má být prequel na Alenku v říši divů.

Rozjezd byl extra slow, protože se první polovinu téměř nic neděje, jen se točí v kruhu ty samé události – Catherine peče koláče a král, který je hloupý a dětinský, Catherine pronásleduje na každém kroku, jen aby jí vyznal lásku (přestože ji nezná, jen o ní ví, že peče dobré koláče), což bylo nezdravě zoufalé.

Postavy jsem moc nemusela, hlavní mužský protagonista byl meh, král s jeho pronásledováním mě vytáčel a ostatní postavy působily jako výplň. Jediná sympatická mi byla sama hlavní hrdinka Catherine.

Druhá polovina byla o dost lepší, konečně se objevily nějaké větší zvraty a děj nabral spád. Konec byl dokonce natolik dobrý, že mě přinutil zlepšit hodnocení, spolu s faktem, že to má čtivý styl psaní. Není to sice něco, co bych četla znovu, ale nebylo to ani špatný (přestože mě Renegáti i Měsíční kroniky zaujaly víc).

29.09.2021 3 z 5

Po posledním díle jsem 4 měsíce čekala na překlad, a když konečně vyšel, stejně jsem si to nakonec přečetla v originále, hlavně kvůli tomu, že to bylo krátké a angličtina jednoduchá.

Musím ocenit hlavně ilustrace, které jsou fakt povedené. Děj se mi zdál taky dobrý, ale nedá se říct, že by mi odhalil něco nového, co bych už nevěděla z trilogie (což jsem ani nečekala, takže to je okay). Jednotlivé příběhy z Cardanovy minulosti se mi líbily, a klidně bych jich brala víc, hlavně momenty s Jude.

Doporučuju přečíst hlavně pokud jste fans původní trilogie, v opačném případě by to bylo celkem zbytečné.

17.09.2021 3 z 5

Mladí vyvolení Mladí vyvolení Marie Lu

(SPOILER) Vzhledem k ne zrovna vysokému průměru téhle knihy jsem upřímně nečekala, že se mi to nakonec bude tak moc líbit. Proto taky musím říct, že se mi to zdá dost underrated.

Young Elites je skupina lidí, kteří přežili krvavou horečku, ale vyvázli s trvalými cejchy a někteří z nich získali superschopnosti (například hlavní hrdinka přišla o oko a dokáže vytvářet iluze).

Děj je jednoduchý, celkem předvídatelný a nemá moc překvapujících zvratů kromě konce, kde se odehraje jeden hodně nečekaný (který jsem si stejně vyspoilerovala z fanartu). Čím je to ale originální, jsou postavy.

Tady je jeden fact o mně: morally grey postavy jsou moje fav trope ever. Problém je v tom, že jen málo knih s nimi je napsáno dobře a jak vám už nejspíš došlo, The Young Elites patří mezi ně.

Postavy tady nechtějí zachránit svět ani nic podobného, ​​a jediné, na čem jim záleží jsou oni samotní. Hlavní hrdinka (nebo spíš antagonistka) Adelina je ze začátku celkem milá, ale její vývoj osobnosti se po celou dobu knihy stáčí k horšímu (z čehož jsem já měla radost).

Zaujalo mě to už od samého začátku a udrželo si to moje nadšení až do poslední strany, takže myslím, že si to zaslouží mnohem víc hypu.

tady jsou quotes, kvůli kterým byste si to měli přečíst, pokud moje recenze není dostatečná motivace:

“I am tired of being used, hurt, and tossed aside. It is my turn to use. My turn to hurt.”

“Be true to yourself. But that’s something everyone says and no one means. No one wants you to be yourself. They want you to be the version of yourself that they like.”

30.08.2021 4 z 5

Holubice a had Holubice a had Shelby Mahurin

Minulý rok, kdy na tuhle knihu všude vyskakovala pětihvězdičková hodnocení a všichni ji vychvalovali až do nebes, jsem si říkala, že se tomu vyhnu, ale jako vždy jsem to nedodržela.

Začnu s postavami, které mi sedly, nebo teda spíš Lou, kterou jsem měla výrazně radši a jejíž kapitoly mě bavily víc. Reid mi připadal jako upjatý, otravný lovec čarodějnic, kterou čarodějnici nepozná, ani když před ním několikrát stojí.

Vím, že si hodně lidí stěžuje na francouzská slova, ale mě to nevadilo, i přesto, že francouzsky neumím. Naopak se mi zdálo, že se to sem hodí a doplňuje to atmosféru v prostředí.

Co se mi na tom líbilo nejvíc, je romantická linka, což je zvláštní, protože normálně nemám ráda, když je fantasy zaměřená víc na romance než na samotný děj. Tady většina děje stojí právě na romantice a myslím, že by to i bylo lepší jen jako romance, protože ty fantasy prvky většinou nedávaly smysl.

Worldbuilding je minimální, princip magie se mi zdál originální, jenže má jen 2 pravidla, které autorka stejně nedodržuje. Například pokaždé, když čarodějnice kouzlí, se kolem ní rozprostře pach sladkosti a přestože je jím Lou obklopená několikrát, nikdo si toho nikdy nevšimne.

Děj byl na mě extrémně předvídatelný, takže jsem očekávala téměř každý zvrat a nic mě nepřekvapilo. A taky mě zklamal konec, který by byl sám o sobě dobrý, jen kdyby dostal víc prostoru a nebyl nacpaný na pár stranách.

Vzhledem k tomu velkému hypu jsem původně očekávala něco cringe a katastrofálního, ale nakonec to bylo dobrý. Sice z toho nejsem tak odvařená jako ostatní, ale myslela jsem, že to budu nenávidět, takže je to pro mě okay.

25.08.2021 3 z 5

Devátý spolek Devátý spolek Leigh Bardugo

Asi u každé recenze na tuhle knihu jsem viděla, že má být první polovina knihy nudná, ale mě překvapivě bavila. Sice to ze začátku bylo messy, protože mi trvalo, než jsem pochopila, že to má 2 časové linie – současnost (z pohledu Alex) a minulý podzim (z pohledu Darlingtona), ale nezdálo se mi to nudný.

Alex a Darlington (který mi připomínal Darklinga, hlavně svým jménem) jsou skvělí hlavní protagonisti, a oba jsem si je oblíbila.

Líbilo se mi prostředí a téma dark academia pro mě bylo celkem new, protože knihy tohohle typu moc nečtu. Další věc, kterou cením, je worldbuilding a systém magie – první polovina byla hlavně o tom, a přestože to bylo někdy matoucí a ztrácela jsem se, tak je to originální.

Teď je tady hlavní důvod, proč jsem tomu nedala vyšší hodnocení i přes všechny tyhle pozitiva, a to je styl psaní, jelikož mi z nějakého důvodu autorčin styl psaní nikdy nesedne (možná kromě Griši)

Jinak to bylo celkem slow paced, protože když se na to dívám zpětně, tak se toho moc nestalo, ale i tak se mi to líbilo a přečtu si pokračování, až vyjde, jenom ten geniální cliffhanger je dostatečný důvod.

26.07.2021 3 z 5

Vím, že tě chci Vím, že tě chci Estelle Maskame

Je to dodatkový díl k prvnímu dílu DIMILY z pohledu Tylera s kapitolami z jeho dětství.
Současnost mi přišla úplně stejná jako z pohledu Eden, což je logické, když jde o stejný příběh, ale nečekala jsem, že tam budou některé fráze doslova okopírované jen v jiné osobě.

Dvě třetiny knihy se odehrávaly na párty a celkově je děj současnosti jeden nudný nekonečný cyklus: všichni vstanou, všichni jdou na večírek, všichni se opijou a všichni jdou spát.

Nechci se opakovat, jak jsou všechny postavy otravné a jak moc je všechny nenávidím, ale je to tak – to si můžete přečíst u recenzí na předchozí díly.

Kapitoly z Tylerovy minulosti byly lepší, ale taky mě nijak výrazně neohromily, což bylo nejspíš tím, že jsem ji už znala z prvního dílu.

Abych jen nekritizovala, vyzdvihnu hlavní (a pro mě jediné) pozitivum – čtivost.
Tenhle díl si přečtěte jen jestli trilogii fakt milujete, já jsem očividně literární masochista, protože DIMILY naprosto nenávidím.

Mráz nebo noc Mráz nebo noc Sara Raasch

Tenhle díl byl hrozný. Na špatný první neměl, ale vedle katastrofálního druhého působil geniálně.

Meira a její myšlenky byly samozřejmě otravné jako vždy, ale aspoň přibyl pohled Ceridwen, která mi byla sympatičtější než Meira. Víte, kdyby se Meira z téhle série vykopla, tak by se mi to hned líbilo víc.

První polovina děje byla o ničem. V druhé se konečně něco stalo, ale nic originálního, protože všechno bylo ohrané. Nelogický konec to úplně zabil.

Zdálo se mi, že to ani není pro moji věkovou kategorii, takže beru v potaz, že kdybych byla tak o 5 let mladší, měla bych jiný názor, a možná by se mi to líbilo. Možná.

Abych to shrnula, tak první díl pro mě byl velké zklamání, druhý díl byl umírání v agonii a tenhle byl jen přiměřené utrpení.

Tohle je ta nejhorší young adult fantasy, co jsem kdy četla.

Led nebo oheň Led nebo oheň Sara Raasch

Jestliže jsem psala, že byl první díl příšerný, tak tohle byl propadák, děs a učiněná katastrofa.
Nekonečný list, proč jsem u téhle knihy trpěla, zkrátím jen na: nuda, neoriginální děj, nelogičnost, příšerné postavy, nevyspělé vyjadřování a absence delších vět.

Už v předchozím díle mi nesedl styl psaní a tady se nic nezměnilo kromě toho, že všechno snesitelné, se vypařilo.

Meira byla sobecký, bezpáteřní fracek, měla plnou hlavu jen sebe, byla neschopná a brečela kvůli své neschopnosti.
Sice jsem ji nikdy neměla ráda, ale tady jsem kvůli ní trpěla strašlivým nutkáním vyhodit knihu z okna.

Pak tady máme ten slavný milostný trojúhelník alias pokažený přelétavý dvojúhelník, který byl vypracován tak, že to bylo k pláči.

Celou knihu všichni někam jenom jdou, jdou a jdou. To zní zajímavě, ne? Možná by to zajímavé bylo, kdyby celý děj po 300 stran nestál.

Musela jsem být u čtení v režimu polospánku, jinak bych nejspíš utrpěla mrtvici mozku.
Tohle se nedá nazvat vycpávkovým dílem, tohle byl shit. I koukat do zdi by mě bavilo víc.

Supernova Supernova Marissa Meyer

Poslední díl téhle trilogie navazuje přesně tam, kde otevřeně skončili Protivníci (což je můj nejoblíbenější díl), takže jsem se na tohle strašně moc těšila a teď můžu říct, že to byl skvělý závěr úžasné série.

Je tu jen jedna věc, kterou chci vytknout a to je začátek, který mi připadal celkem pomalý, což je zvláštní, protože akce tu bylo více než v předešlých částech.

Každopádně po tom začátku nabral děj větší spád a já se nemohla odtrhnout. Celá myšlenka a nápad je originální, mám dojem, že jsem nikdy nic podobného typu nečetla.

Nova, Adrian a jejich slow burn romantická linka jsou brilantní. Takže jestli taky nedokážete vystát insta love jako já, pak je tohle přesně pro vás.

Taky cením závěrečnou bitvu, která byla opravdu epic a zároveň se tu odhalily další věci, které jsem nečekala (i když epilog je diskutabilní)

08.06.2021 4 z 5