Mladí vyvolení

Mladí vyvolení

Adelinu Amouteru změnila horečka krve. Před deseti lety se její zemí prohnala epidemie smrtící choroby. Většina nakažených zemřela, ale děti, které přežily, vyvázly s podivnými cejchy. Adelině se zbarvily vlasy na stříbrno, řasy zbledly a místo levého oka má teď jen klikatou jizvu. Její krutý otec věří, že je malfetto, které ničí pověst rodiny a stojí v cestě jejich štěstí. O některých přeživších se však říká, že mají víc než jen jizvy - věří se, že mají záhadné a mocné dary, a přestože jejich totožnosti zůstávají skryté, začalo se jim říkat Mladí vyvolení. Adelina se stane členkou jejich tajného společenství, její schopnosti postupně sílí a vzbuzují respekt i oprávněné obavy. První kniha ze tří....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/27_/275381/mladi-vyvoleni-Beb-275381.jpg 3.880

Mladí vyvolení (1.)

The Young Elites (2014)

Literatura světová, Fantasy, Dívčí romány
Vydáno:, Talpress

Alex.Barunka
24.10.2017

Jednoduchá YA, která je spíše podprůměrná. Celá zápletka a hlavní postavy jsou poměrně izolované od světa. V jakém světě vlastně jsme? Co se tam stalo, kdo přesně vládne, trochu historie? To vše tam prostě chybělo. Žádný kontext nic.
Navíc byl celý příběh nesmírně suchý, nudný, bez napětí, plno hluchých míst. A tím, že čtenář vidí příběh z vícero úhlů pohledů chybí i moment překvapení.
Ani postavy a jejich vzájemné vztahy na tom nejsou vůbec dobře. Lehce to zachránil konec.
Možná dám jednou šanci druhému dílu, ale nevím. A česká obálka je jedna velká zrůdnost.

Čtenářka565
20.10.2017

Mně se to na začítku líbilo, ale podle mně to na konci ztratilo to kouzlo.

izfnp
04.10.2017

Po Legende som sa na novú Lu pomerne tešila, na čo som sa úspešne zaradila medzi rady čitateľov prekvapených odlišnosťou týchto dvoch sérií. Schopnosť autorky prezliecť kožu takýmto spôsobom svedčí o jej nadaní, žiaľ mi jej autorská poloha v Legende sadla výrazne viac.

Mladí vyvolení sú jednoduchou knižkou, ktorá nemá nijak originálny dej ani postavy, avšak odlišuje sa hlavnou hrdinkou a jej väzbami na strach, nenávisť a temnotu. Vďaka tomu ma príbeh zaujal a hrdinkine putovanie si rada prečítam i nabudúce, zvedavá, kam ju jej ambície zavedú. Dúfam však, že autorka viac zapracuje na ostatných postavách, okrem Adeliny nemám potuchy o motiváciách ani jednej z nich.

Knižku som prečítala za jeden večer, je to vec jednoduchá, autorka využíva štýl krátkych viet a nijak sa nevyžíva v opisoch. Taktiež mytológia sveta tu zatiaľ nedosahuje levelu Legendy, samotné názvy miest a území mi prídu ako niečo z hlavy začínajúcej poviedkárky, a nie autorky úspešnej série, (ale to je len okrajová výtka, ktorá mnohých zrejme vôbec nezaťaží). Dve hviezdy podľa mňa odpovedajú faktu, že kvalitatívne to nie je žiadny zázrak, ale na zahnanie nudy sú Mladí vyvolení fajn.

Tenebien
17.08.2017

Já ani nevím, co o téhle knize říct. Chvíli se mi líbila, chvíli ne, a pak zase líbila, a pak zase ne.
Ani nevím, jestli chci číst pokračování, i když bych ráda věděla, jak to dopadne...
(čteno v originále)

Black-stars
20.07.2017

Po trilogii legendy - mi toto prislo trochu jako zklamani.... nejen ze propracovanost deje a jednotlivych postav je jakasi nedostatecna, ale vubec se nedozvite co se skryva na pozadi jednotlivych hrdinu. A kdyz uz se konecne zacne neco dit tak ejhle vetsina z nich umre a pak je konec knihy :-( možná to chtělo více stránek. Upřímně mě po přečtení tohoto dílu vůbec neláká číst další. Prakticky nezůstal žádný nedopověděný příběh - nic co by vaši pozornost udrželo pro další díl... to je ohromná škoda a zároveň obrovský nedostatek

Zornaddie
05.07.2017

Když se tu furt řeší ta obálka... Mě se zprvu nelíbila, ale potom jsem si na ní zvykl.

P.S.: Kvůli konci nenávidím všechny Dýky.

natalie2171
24.06.2017

Velmi se mi líbil nápad příběhu, ale jeho zpracování bylo jaksi zvláštní. Na prvních stránkách knihy jsem trošku pochybovala, jestli vydržím dál, ale dostala se přes to a zbytek knihy jsem měla přečtený během dvou dnů.
Zároveň musím ale poděkovat autorce, že nás překvapila nečekaným zvratem natolik odlišným od ostatních knížek. A samotný vývoj hlavní hrdinky byl pozoruhodný.
Určitě si přectu další díl a budu doufat, že kvalitou se bude rovnat tomu prvnímu. Nebo bude ještě lepší.

Efeméra
28.02.2017

Rozhodovala jsem se mezi 3 a 4 hvězdičkami, pak jsem si ale uvědomila, že jsem Skleněnému trůnu dala 4, takže tady taky nemůžu jinak. Moc se mi líbí, jak propracovaný svět autorka vytvořila. Hlavní hrdinka mi nebyla vždycky sympatická, na druhou stranu vývoj jejího charakteru byl velmi dobře vysvětlený a logický. Námět knížky je ve skutečnosti docela originální, ať už proto, že je Adelina antihrdinka, či proto, že příběh vůbec nekončí tak, jak by si čtenář prvně myslel (alespoň teda já byla na konci dost překvapená). Zajímavé mi připadalo střídání pohledů jednotlivých postav - líbilo se mi například moje porovnávání, jaký názor měla Adelina na Raffaela a naopak. Je velká škoda, že kniha nemá větší reklamu a hezčí obálku, myslím, že tohle temné fantasy by učarovalo hodně čtenářům, kdyby mu dali šanci.

Cari
23.12.2016

Na to, že kniha spadá do YA literatury, tak je skvělá! Přijde mi, že spousta lidí si ji nepřečte jen proto, že nemá tak krásnou obálku, což je škoda. Protože příběh je promyšlený, plný akce... ač je tu i romantika, není podaná takovým tím naivním stylem. Ani mi nepřišlo, že by byla hlavním tématem. Rozhodě akčnější, a lépe napsáno než Skleněný trůn, který všichni tak chválí.

Terinka14
17.12.2016

Velmi dobrá kniha, vlastně obě dvě. Jelikož jsem od autorky četla už sérii Legenda, velmi jsem toho od Mladých vyvolených čekala. Nezklamala jsem se. Marie Lu se ve svém oboru očividně vyzná a její styl psaní je velmi propracovaný, stejně tak charakter postav i celá společnost. Adelinu jsem si velmi oblíbila, nebyla falešná ani přikrášlená. druhý díl je také velmi povedený. Opravdu temný a za to autorku velmi obdivuji, protože jen málokdo by se tak dobře popral s opravdu negativní knihou. Miluji Adelinu, Raffaela i Magiana. Sérii doporučuji a neúnavně doufám v přeložení dalšího dílu.

milunka21
08.09.2016

Některé komentáře nechápu.Autorka mě vtáhla do propracovaného děje, který si mě moc získal.Dokonce tam nebylo moc přehnané lásky.Knihu jsem si zamilovala a těším se na druhý díl. :-)

Petra28
01.09.2016

Spíš tak 2,5 hvězdičky ... slabé, nedotažené

Bee
25.08.2016

Když jsem se ke knize konečně dostala, byla jsem nadšením bez sebe, protože sérii Legenda nejde nemilovat. I přes slibný začátek pro mě kniha byla zklamáním. Zpočátku mě to zaujalo, protože to bylo něco nového a čekala jsem nový, vymakaný svět. Náběh tam byl, ale potom už to šlo z kopce, a myslím si, že za to můžou postavy. Hlavní postava je taková nemastná, neslaná. O Adelin se vlastně dozvíme jen to, k jakým povahovým rysům má sklony, ale nějak pro mě jako postava postrádá hloubku. Ostatní mi přišli naprosto mělcí, bez osobnosti, jen jako křoví k hlavní hrdince, a to je velká ztráta pro děj. Knih jsem dočetla jen tak tak a docela mě to mrzelo, protože předchozí autorčiny knihy byly neodložitelné. Zkusím další díl, třeba se to zlepší.

LilianaFalcon
23.06.2016

Asi bych tomu měla dát spíš jen 4 hvězdičky, protože pár výhrad bych měla, ale...
Rychle jsem se do toho začetla. Líbil se mi styl vyprávění, i když škoda, že všechny ty úhly pohledu byly vlastně napsané stejně. Zasloužilo by si to trochu víc propracovat. Mělo to spád, někam to směřovalo, vývoj byl občas i překvapivý, což je oproti těm tuctovkám, co se teď píšou velké plus. Už teď jsem zvědavá na pokračování a doufám, že se ho dočkáme :-)

Laputika_3
04.04.2016

Tahle knížka bude asi patřit do nejlepších knih, co za tenhle rok přečtu. Už teď to vím.

Bylo to napsané jiným stylem, než jaký jsem po Legendě čekala. Víc slavnostní, víc vznešený. K době, ve které se to všechno dělo, to dokonale sedí.
Adelina byla zvláštní hrdinka. Někomu možná bude připadat protivná, nerozhodná a hloupá, ale já bych spíš řekla že je reálná. Byly chvíle kdy jsem jí měla chuť nafackovat, ale asi bych se chovala stejně jako ona. To jsme na ní měla ráda nejvíc, že měla své chyby a že jich nebylo málo.
Vedlejší postavy... Některé jsem nevnímala ani natolik, abych si pamatovala jejich schopnost. Ale Enzo a hlavně Raffaell mi přišli popsaní dobře, sice byli až moc dokonalí, ale nevadilo mi to.
Úžasná kniha, hlavně kvůli magii, která je všude, a která je popsaná tak, jako byste ji mohli probudit i vy sami. Rozhodně doporučuji!

Nasko
27.01.2016

Marie Lu mne zaujala už svou Legendou která se vypracovala až na pozici jedné z mých oblíbených trilogií. Pokud však jde o Mladé vyvolené, vytáhla se ještě o kus výše.

Postava Adeliny mi byla opravdu sympatická, nejde o žádnou hrdinku, které by člověk nejraději vrazil pár facek. Sledovat, jak se její schopnosti probouzí k životu, bylo vskutku zajímavé.

Autorka si ovšem mohla dát více záležet na vedlejších postavách. Většina z nich má tak nepodstatnou roli, že tam vlastně ani nemuseli být. Najdeme i dva výraznější protipóly, Raffaella a Enza, nicméně jejich dokonalost byla přemrštěná, skoro jsem pochybovala o jejich lidském původu.

Původně se mi zdálo, že v knize se spousta věcí děje zcela bezdůvodně, nicméně Marie vše zachránila vysvětlením na poslední chvíli... Zato geniálně vymyšleným.

S knihou jsem spokojená, našla bych sice pár chybiček, ale není to tak závažné. Těším se na další díl, snad se Rose Society brzo dočká překladu.

Marie Lu

Marie Lu