DennisMoore DennisMoore komentáře u knih

Zkáza a naděje Zkáza a naděje Leigh Bardugo

Fajn vyvrcholení fajn trilogie, která si po celou dobu udržela víc než fajn úroveň. Stále platí, že se hlavní hrdinka na můj vkus až moc zajímá o uhrančivého záporáka, ale samozřejmě vzhledem k žánru, vzhledem k tomu, že jde o dospívající dívku a že děj vypráví ona a je tedy plný jejích pocitů, je to v pořádku. Druhá polovina Zkázy a naděje se mi četla prakticky sama, Leigh Bardugo mě navíc dokázala několikrát překvapit a musím před ní smeknout za to výborně ukočírované finále i za to, že znala správnou míru a nepotřebovala za každou cenu napsat tlustší knihu než byla ta minulá.

23.03.2022 4 z 5

Batman: Dvojník Batman: Dvojník Mattson Tomlin

Nakonec není tak úplně pravda, že Dvojník předchází novému filmu, ač se to psalo. Tedy nejspíš to není pravda, protože jistý si budu až film uvidím podruhé. Ale ono je to vlastně jedno. Důležité je, že stejně jako film má Dvojník naprosto skvělou atmosféru (ta kresba!!!!), v níž se odehrává opravdu zajímavý a místy vcelku odvážně pojatý příběh. Trochu mi vadil pootevřený, respektive neuzavřený konec, který působí dojmem, že nás čeká ještě jedna kniha, jenže ona nečeká. Jako pokračování bychom tedy mohli vzít film, ovšem to zase narážím na těch několik událostí, kvůli kterým si myslím, že The Batman na Dvojníka spíš nenavazuje (ač se to psalo). I tak jsem ale s dalším kouskem Black Label superspokojený,.

11.03.2022 5 z 5

Šmrncem a magií Šmrncem a magií Kurtis Wiebe

Záleskautky potkávají Nesnáším Pohádkov... Akorát že Krysí královny tu byly o rok dva dříve. Je to velká a dosti vulgární fantasy zábava, nicméně neznamená to, že vám přinejmenším čtyři hlavní postavy nepřilnou k srdci a že by jim nešlo o nic víc než o sex, chlast a rokenrol. Velmi rád je potkám znovu, protože naštěstí nejsem mordem ohroženou postavou z jejich světa, ale čtenářem, který si o nich vcelku bezpečně čte.

11.03.2022 4 z 5

Bratři Sesterové Bratři Sesterové Patrick DeWitt

Úžasně podivný western. Kdo by to řekl, jak moc může člověk přilnout ke dvěma hrdlořezům, že. Bratři Sesterové na své pouti potkají lekcoho a většinou to jsou neodolatelně černohumorná setkání, ovšem neznamená to, že by knize šlo hlavně o to, aby se čtenář zasmál. Patrick DeWitt (prosím, prosím, vydejte od něj ještě něco) totiž všechny ty situace potřebuje k tom, aby vykreslil povahy Eliho a Charlieho.,Říká nám o nich hezké i méně hezké věci, a stejně jako oni míří za svým úkolem, on směřuje k finále jejich příběhu, které... No prostě je to jedno z těch, co vás dojmou jako blázen. Doporučuji všem, ať máte rádi Divoký západ, nebo ne.

06.03.2022 5 z 5

Červené maso Červené maso Jimmy Palmiotti (p)

Líbí se mi, jak se tahle série vyvíjí, protože na sebe nejen pěkně navazuje (což by člověk od série tak nějak čekal, že), ale je díl od dílu lepší. Tentokrát je to především akční černohumorná záležitost, ve které je leccos od mravenčích tvorů a jejich vládce, který si oblíbí pastrami, přes Harley balící Power Girl nebo cestování v čase po gang nájemných kanibalů a návštěvu rodičů. Střelený scénář opět doplňuje rozverná barvičková kresba plná nejrůznějších detailů, a já se těším na další díl.

27.02.2022 4 z 5

Znamení smrti Znamení smrti Mike Mignola

Jsem rád, že Comics Centrum vydalo spolu s Ú.P.V.O. 1948 právě tuto knihu. Jednak Mika Mignoly není nikdy dost a za druhé zmíněné 1948 je tak skvělé, ale tak smutné čtení, že jsem se po něm prostě potřeboval nějak rozveselit. A to mi nádherně brakový Humr zařídil levou zadní. Všechny povídky jsou super, nijak na sebe nenavazují, ale přesto dál vypráví Humrův příběh a přidávají do něj zajímavé věci, které se budou Mignolovi a spol. v budoucnu určitě hodit, jak už to tak mívá ve zvyku. Každá povídka má jiného kreslíře, ale jsou - opět - vybráni tak skvěle, že ačkoliv má každý jiný styl, pořád je to jedna rodina. Králem mezi nimi je jednoznačně Tonči Zonjić, jehož podíl ostatně vyzdvihují i tradičně zajímavé dodatky ve skicáři na konci knihy. Okuste klepeto!

22.02.2022 5 z 5

1948 1948 Mike Mignola

Už se samozřejmě stalo, že mě některý příběh z vesmíru Mika Mignoly dojal, ale aby byl tak moc smutný, to tu ještě nebylo. Ze závěru 1948 mi bylo opravdu úzko, a to jak z vyvrcholení hlavního příběhu, tak z epilogu s nářadím, a asi to těžko popíšu někomu, kdo knihu nečetl. Je to všechno názorný příklad umu, jakým Mignola a jeho pečlivě vybíraní kumpáni tak vládnou - vezmou brakovou zápletku, tentokrát zcela v duchu varovných protijaderných, nejen béčkových bijáků z padesátých let, a udělají z ní něco víc. Něco mnohem víc. A jak jsem už napsal - i když to dobře dopadne, je to fakt smutné.

22.02.2022 5 z 5

Chlad Chlad Paul Tobin

Kresba Juana Ferreyry, to je pastva pro oči. A pro silné žaludky. Jeho fantazie, která na stránky Chladu vyvrhla (nejde to napsat jinak) tak úžasně odporné výjevy, to je jedno z míst, která bych osobně nikdy nechtěl navštívit. Všechno tam má stovky zubů, stovky očí, trčí z toho kosti, visí na tom kůže, sypou se z toho vnitřnosti a teče z toho krev... A chce to někoho sežrat, ideálně vás. Klobouk dolů, kresba stojí přinejmenším za polovinou úspěchu Chladu. Zbytek obstarává příběh s dobrým hlavním hrdinou a NAPROSTO ÚŽASNÝM záporákem, který je tak šílený, že by i Jokera přiměl k odchodu do důchodu a sepisování pamětí. Paul Tobin v tomhle ohledu zaválel úplně stejně jako Ferreyra. Společně dali dohromady něco, co člověk ještě ani nedočte, ale už ví, že to bude brzy číst znovu (a že se mu o tom možná bude zdát).

20.02.2022 5 z 5

Mezi světy Mezi světy Andy Weir

Nejprve mě překvapilo, kdo knihu napsal, potom mě překvapilo, kdo ji nakreslil, a úplně poslední překvapení bylo, jak se jim to povedlo. Mezi světy samozřejmě není žádné přelomové dílo s přesahem, ale je to velká zábava, nápaditá a akční, která vám dá tím víc, čím více znáte původní příběhy jejích hrdinek. Přeskakování různých postav ze světa do světa, zpátky a pak zase jinam, je super, padoušská romance mezi Hookem a Zlou čarodějnicí ze Západu nemá chybu... Ačkoliv by se po přečtení zápletky mohlo zdát, že jde o fanfikci pro teenagerky, tak naštěstí pro mě, který mám do teenagerky vcelku daleko, je pravda úplně jiná. Kromě pokračování bych si dokázal snadno představit i filmovou verzi.

20.02.2022 4 z 5

Joker miluje Harley Joker miluje Harley James Palmiotti

Oproti prvnímu dílu mě potěšil ucelenější a zajímavější příběh, jinak je to prakticky tatáž barevná šaškárna, řádně infantilní, ale naštěstí s nadhledem, který to zjemňuje. Přesně takový je vlastně i Harleyin film s Margot Robbie, a tak se není čemu divit, že názory na tuto komiksovou sérii i na něj jsou si tak podobné. Ano, i mě trochu zaráží ta neúměra "klidně ukážeme, jak někdo do někoho řeže nožem, ale běda, abyste zahlédli třeba ňadro", nicméně ty způsoby, jakými kresba nahotu zakrývá, jsou tak rafinované, že jsem si vlastně takřka jistý, že je to prostě další vtip: "Nesmíme to ukázat? Dobře, neukážeme, ale stejně to každý uvidí." :)

18.02.2022 4 z 5

Tábor mladých vědců Tábor mladých vědců Jody Houser

Příběh působí opravdu jako historka z letního tábora, kterou vám kamarád vypráví po prázdninách první den ve škole. V duchu Stranger Things tu tedy máme patřičnou záhadu, tentokrát inspirovanou slashery typu Pátek 13., sympatické hlavní postavy... A rozřešení, které by se sice spíš hodilo do komiksu ve Čtyřlístku nebo Ábíčku, ale své opodstatnění má. Moc se mi tentokrát nelíbila kresba, ale jinak je to myslím druhý nejlepší příspěvek do téhle série.

13.02.2022 4 z 5

Krvavé prachy: Osedžské masové vraždy a zrod FBI Krvavé prachy: Osedžské masové vraždy a zrod FBI David Grann

Přímo fascinujícím způsobem hnusný, teskný příběh v novinářsky dokumentárním podání. Kniha mě opravdu pohltila a jestli mě občas z pohlcení něco vytrhlo, pak chyby v českém překladu, který se například s čárkami nijak zvlášť netrápil a který mi několikrát podrásal oči slovem "winčestrovka". Nedivím se, že zrovna podle téhle knihy natáčí Martin Scorsese film s Robertem De Nirem a Leonardem DiCapriem. Když jsem se po dočtení podíval, kdo bude hrát koho, nemám pochyb, že to bude stejně strhující, ač ošklivý zážitek.

10.02.2022 5 z 5

Není čas zemřít Není čas zemřít kolektiv autorů

Tak takhle si představuji pořádnou knihu o filmu/k filmu. V knihkupectví jsem do ní nakukoval trochu v rozpacích, abych se podruhé nespálil jako onehdy v případě Bohemian Rhapsody, nicméně obavy vůbec nebyly namístě. Kniha je doslova plná neokoukaných fotografií z natáčení i z filmu samotného, doprovodného textu je hodně, je zajímavý a potěší tím, že nezamlčuje trable s výměnou režiséra - producenti prostě řeknou, že si představovali něco jiného než Danny Boyle, a tak se rozešli raději ještě dříve než se začalo pořádně pracovat. Jestli taky milujete poslední Craigovu bondovku, dovolím si parafrázovat její název a poradím vám: Není čas váhat.

03.02.2022 5 z 5

Klaun si povídá s Bohem Klaun si povídá s Bohem Jiří Suchý

Že bude tahle kniha prostě a jednoduše krásná, jsem více než tušil podle ukázek z ní, které Jiří Suchý při různých příležitostech v rozhlasu i jinde četl. Rád jsem si teď konečně svoji domněnku potvrdil. Moudře vtipná zamyšlení na téma víry jsou psána opravdu upřímně a od srdce a krásně se čtou. Je radost ocitnout se v hlavě autorově a moci s ním tak nádherně hloubat.

02.02.2022 5 z 5

Rex Rex Donny Cates

Původně mě Venom nechával chladným... Jenže pak jsem si všiml, že ho napsal Donny Cates, a najednou jsem stál v knihkupectví a platil. Cates tu stejně jako v Thanosovi a Strangeovi kombinuje obří akční scény se skvěle vymyšlenou mytologií, kladným hrdinům dává zabrat stejně jako záporákům, ne-li ještě o něco víc, a dojde i na cosi jako psychologii, protože nás scénář a skvělá kresba dost často berou na výlet do něčí mysli, kde se dějí podobně zajímavé věci jako mimo ni. Jestli Donny Cates píše i další díly téhle série, vypadá to, že si mě zaháčkoval.

30.01.2022 5 z 5

Bouře a vzdor Bouře a vzdor Leigh Bardugo

Hodnotím stejně jako první díl. Ačkoliv atmosféra potemněla a přibyla jedna vážně výborná postava (samozřejmě Sturmhond), je to pořád především svižná, leč ne zrovna náročná young adult záležitost, v níž se dočtete, že obloha vypadá jako černý sametový šál posetý drahokamy, postavy jsou většinou krásné nebo alespoň hezké a hlavní hrdinka se romanticky nepotácí mezi dvěma, ale nově mezi třemi nápadníky :) Nechci to ale shazovat, obzvlášť když je Griša vyprávěna právě z pohledu té hlavní hrdinky, takže má na popisy všemožných pocitů rozhodně nárok.

29.01.2022 4 z 5

Umřít s úsměvem Umřít s úsměvem James Palmiotti

Tady se sešli tři lidé, kteří mají rádi Tank Girl alias Tankerku - Amanda Conner, James Palmiotti a já :) Vážně, Harley jako by Rebecce ze šíleného oka vypadla (v závěrečném trojpříběhu i vzhledově), a člověk jen čeká, kdy se na scéně objeví klokaní mutanti. Navzdory všemu, co tady Harley předvádí, a je toho opravdu hodně, tomu ale něco chybí. Možná to celé mělo být ještě o něco potrhlejší, aby mě příběh vůbec nezajímal, nebo měl(y) být příběh(y) o trochu zajímavější, abych se občas nenudil. Nesouhlasím s tím, že samotná Harley vlastní knihu neutáhne - jen to chce jí dát šanci (a tím nemyslím čtenáře, ale scenáristy).

19.01.2022 4 z 5

Kráky Kráky David Stypka

Některé ty básně jsou opravdu silné. Těžko se čtou a myslím, že není možné je vnímat jinak než v kontextu toho, co se Davidu Stypkovi (na den přesně před rokem) stalo. Dává to úplně nový rozměr nejen těm vážným, temnějším, ale i těm zasněně romantickým, plným opravdového citu, i těm potměšile vtipným. Je to smutné, ale je to zážitek. Díky nahoru.

10.01.2022 5 z 5

Světlo a stíny Světlo a stíny Leigh Bardugo

Než jsem se dostal k pokračování (fantastických) Šesti vran, přišel seriál od Netflixu, který se mi také moc líbil, a já rázem věděl, že na pokračování knihy hned tak nedojde - chci si to totiž přečíst všechno hezky od začátku. Světlo a stíny jsou ten začátek, oproti Šesti vranám na první pohled opravdu tak trochu obyčejná young adult fantasy s rozervanou romantickou hrdinkou a vším, co k tomu a k ní patří (například neustálé uhrančivé pohledy Temnyjových "granitových očí"). Nicméně ta fantasy se odehrává v naprosto skvělém světě, dokonce v jednom z nejpřitažlivějších fantasy světů, s nimiž jsem se kdy setkal, a to je první trumf Leigh Bardugo. Těmi dalšími jsou čtivost, parádní spád a fakt, že příběh je očividně promyšlený a do budoucna slibuje moc hezké (respektive "hezké") věci. Takže jakkoliv kniha nedosahuje kvalt Šesti vran, jež bych opravdu s klidem doporučil každému, kdo umí číst, za přečtení určitě stojí.

09.01.2022

Okresní hrdina Okresní hrdina Pascal Jousselin

Tak tohle... Tohle je prostě geniální. Viděli jste film TENET a měli v hlavě guláš, která postava je "kdo" a "kdy", co se vlastně zrovna děje, proč a komu? Pan Neporazitelný je tak trochu z podobného soudku, Stoprocentní komiksový hrdina si na stránkách dělá, co chce, přeskakuje z okénka do okénka, paradoxy seká jako Baťa cvičky a je při tom tak nápaditý, že se po dočtení rádi vrátíte na začátek příběhu a podíváte se, jak to vlastně celé bylo. Pascal Jousselin to musí mít v hlavě docela zajímavé a nezbývá mi než doufat, že tam má s Panem Neporazitelným ještě řadu dalších knih.

31.12.2021 5 z 5