Bratři Sesterové

Prospektora Hermanna Warma čeká násilná smrt – nařídil ji záhadný a mocný muž známý pouze jako Komodor a mají se o ni postarat jeho neblaze proslulí zabijáci Eli a Charlie Sesterové. Hloubavý a citově založený Eli sice nesdílí bratrovu zálibu v alkoholu a zabíjení, nic jiného však nikdy nepoznal. Za oběť však tentokrát nedostali snadný cíl a Eli si cestou z Oregon City na Warmův zlatokopecký zábor v Kalifornii na hřbetě svého churavého koně začne klást otázky, jaké si vlastně zvolil živobytí – a jakému muži slouží. V žánrově originálním pikareskním westernu Bratři Sesterové nás Patrick deWitt přenáší do časů kalifornské zlaté horečky – a činí tak pozoruhodným jazykem a strhujícím vypravěčským stylem, v němž těsně pod povrchem zdánlivě vážného líčení mohutně bublá brilantní humor. V jeho dramatické odyseji plné nástrah, svodů a pochybných i fantaskních figurek se mísí absurdita, melancholie i drsnost Divokého západu a dvou pistolnických sourozenců, které spojuje pouto krve, násilí i bratrské lásky....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/15_/150594/bratri-sesterove-150594.jpg 4.253

Vydáno: , Argo

The Sisters Brothers, 2011

Kniha Bratři Sesterové

DennisMoore

Úžasně podivný western. Kdo by to řekl, jak moc může člověk přilnout ke dvěma hrdlořezům, že. Bratři Sesterové na své pouti potkají lekcoho a většinou to jsou neodolatelně černohumorná setkání, ovšem neznamená to, že by knize šlo hlavně o to, aby se čtenář zasmál. Patrick DeWitt (prosím, prosím, vydejte od něj ještě něco) totiž všechny ty situace potřebuje k tom, aby vykreslil povahy Eliho a Charlieho.,Říká nám o nich hezké i méně hezké věci, a stejně jako oni míří za svým úkolem, on směřuje k finále jejich příběhu, které... No prostě je to jedno z těch, co vás dojmou jako blázen. Doporučuji všem, ať máte rádi Divoký západ, nebo ne.

Ester71
30.12.2019

Přestože tomuto žánru moc neholduji, s chutí jsem se začetla a výběru nelituji. Zase jsem si trochu rozšířila obzory. :)

haki34
27.09.2019

!!! SPOILERY !!!
"Podal som jej dvadsaťdolárovú mincu."A toto je pre teba." Šupla mincu do vrecka. Potom sa zahľadela smerom, ktorým šiel Charlie, a povedala : "Predpokladám, že váš brat mi stovku nedá." "myslím že nie." "vy máte romantickej krvi za oboch, však ? " "Krv máme rovnakú, ale používame ju každý inak."....

taká že haluz knižka..najskôr som čítala pochvalné recenzie, čierny humor, kovbojka, treba veru prečítať...a po prečítaní - vari by som to prirovnala najskôr k Tarantinovi...živo mi pripomínala jeho filmy...scény, ktoré priam volajú po filme - už ho mám stiahnutý, tak budem musieť zhliadnuť ...
mestami až nechutný cynizmus, miestami magické prvky (intermezzo so "snom" a dievčatkom, čarodejnica a jej chatrč...), miestami pasáže, ktoré by som vidieť asi ani nechcela (medveď a kôň, Bucova očná "operácia", horiace mŕtvoly, koniec Hermana Warma...)
knižka naozaj nezvyčajná, zábavná a desivá zároveň, čítala sa veľmi dobre (naviac paperback mal dosť hrubé strany), takže dávam poctivé 4* a jeden pekný citát na záver :

"Odišiel som do našej bývalej detskej izby a ľahol som si na matrac na zemi. Bola to útulná a čistá miestnosť, aj keď dosť malá, a vedel som, že načas nám bude stačiť a je v podstate dokonalá. Ani neviem, kedy som bol napoesly na mieste, kde som skutočne chcel byť, a tá myšlienka ma napĺňala pokojom."

Matty
17.07.2018

Pokud se filmové zpracování Bratrů Sesterových bude držet předlohy, mohlo by jít o nejvtipnější film Jacquese Audiarda a současně další krásně divný pomalý western (Mrtvý muž, Slow West, z literatury tvorba Cormaca McCarthyho).

DeWitt pracuje s klasickým motivem existenciálního putování, které by mělo završit setkání se smrtí, ale víc než drama ho zajímají záměrně natahované pauzy, během nichž bratři řeší dentální hygienu, zdravou výživu nebo samotný smysl svého konání. Surreálná setkání s různými zvířaty a westernovými archetypy dovedenými do krajnosti jsou ovšem uzemňována náhlými vpády násilí a naturalistickými popisy ustřelených hlav, mokvajících ran a rozšlapávaných lebek, které svou groteskní přehnaností vyvolávají podobně jako ve filmech bratrů Coenových pobavení i znechucení zároveň.

Nebude snadné převést poetiku téhle pikareskní westernové variace do filmové podoby (hodně se na ní totiž podílí atypicky kultivovaný způsob vyjadřování jednoho z bratrů, který je zároveň vypravěčem), každopádně jsem teď na film ještě zvědavější a zároveň mám chuť si od deWitta přečíst něco dalšího.

Corso
11.06.2018

Ja som sa taaak bavil!! :) Na tuto knihu som uz davno mal "tusaka" ze to bude moja krvna skupina, a veru ano. V zivote som precital asi 3 westerny a aj to asi len od K. Maya. Keby ste o nejakom podobnom vedeli, dajte mi vediet. Vtipne, putavo napisane, postavy tak zive, ze si ich proste musite oblubit. V skratke, dvaja bratia, povahovo odlisni ale vlastne rovnaki na ceste za pracou. Popri cestovani ale stretnu klasicke postavicky zapadu a niektore tak mimochodom zbavia umorneho utrapeneho zivota aj bez kontraktu. :) Tak svizne napisanu vec som davno necital. Na vyber som mal aj slovensky aj cesky preklad,ale po skusenostiach poslednych desatroci radsej siaham po ceskom. A Argo ma tuto knizku krasne urobenu, aj stylovo graficky. Skoda ze to tak rychlo ubehlo... VIAC DeWITTA by bolo... naciim treba. PS: Vzdaaalene mi pripomenulo Deset rad najemneho vraha.... Hallgrimura Helgasona, vonou chutou radostou, ich formou, sarkazmom, drsnostou postav.

jarynek
20.09.2017

Zprvu jsem si zvykal na styl, kterým je kniha napsána, ale postupně jsem jej začal více a více oceňovat a vychutnávat si ho. Ve spojení s tímto žánrem je styl neobvyklý, ale právě to je jedna z věcí, kterou si budete pamatovat i dlouho po dočtení knihy. K tomuto přispívá i dobře zvládnutý překlad.
Tempo vyprávění není velké, ale autorovi se výborně podařilo vystihnout atmosféru jednotlivých scén a vnímání hlavního hrdiny, takže i při pomalejším tempu vyprávění vás to nutí rychle hltat stránky s napětím, jak tyto scény dopadnou.
Vše je pak doprovázeno škálou postav spějících k tragickému konci a popisem špinavého a bezútěšného prostředí zlaté horečky, kde lidský život neměl skoro žádnou cenu.

Akana
18.08.2017

Vzletná dobrozdání novinových gigantů nebo kolegů spisovatelů, publikovaná s oblibou na zadních deskách knih (takové to "Jedinečné, ohromující dílo" - Springfield Shopper), většinou nejsou k ničemu. Tentokrát je ale přirovnání ke Cormacu McCarthymu, pokud by tento oplýval smyslem pro humor, velmi trefné. Nakonec i zdejší komentáře tohle jméno často a právem zmiňují. Jen dodávám, že by McCarthy navíc musel být i optimista, protože jeho hrdinové většinou končí podstatně hůř než DeWittovi bratři Sesterové. Jinak se ztotožňuji s těmi komentáři, které tento moderní western chválí, ale nepřekypují nadšením.

Tyet
16.06.2017

Netradiční kovbojka Patricka deWitta je syrová, úderná, velmi vtipná, místy melancholická a rozhodně je to nádherné počtení. Autor má dar slovy vytvářet ve vaší mysli dokonalé scény, charaktery, pohnutky, strachy, chvástání i upřímnost hlavních postav. Prostředí divokého západu v časech zlaté horečky na stránkách knihy ožívá a vy se ocitáte přímo v té špíně, krutosti, trapnosti, penězích a humoru. Knížka, kterou jsem si po dlouhé době doopravdy vychutnala. Velmi doporučuji.