DennisMoore DennisMoore komentáře u knih

Libová sekačka Libová sekačka Geof Darrow

Pokud patříte k tomu čtenářskému druhu, který děj se co děj nevynechává úvodní texty, připravte se. Úvodní shrnutí děje je totiž nejen praštěné, ale především tak neskutečně dlouhé a ukecané, že ho můžete vlastně brát jako test toho, jak moc jste v zenu. Vydržíte-li dočíst úvod, aniž byste třeba jen nakoukli na následující stránky, mohli byste se z fleku stát šaolinským kovbojem i vy. Tahle kniha je totiž fór, a nic o tom nevypovídá lépe než právě kontrast rozplizlého úvodu, nahuštěného na pár stranách, s následujícím mnohostránkovým nemluvným masakrem v maniakálně detailním Darrowově podání. Bude i třetí díl?

18.04.2023 5 z 5

Oheň v krvi Oheň v krvi Cullen Bunn

Druhá kniha a pořád mám pocit, že to je teprve rozjezd, ale vůbec to nevadí, protože se mi ten rozjezd velice líbí. Svět Odkazu rodu Blacků toho podle všeho skrývá hodně a byla by chyba vykládat všechny karty na stůl hned. Naopak budu vděčný za pozvolné odkrývání, které bude mít atmosféru například jako poválečná dějová linka. A ta kresba/malba (zase)!

01.04.2023 5 z 5

Na konci času Na konci času Grant Morrison

Bohužel už takřka nečitelné, respektive neučtitelné (jestli to slovo existuje) finále série, která v mých očích zabila sama sebe. Grant Morrison se tu chová jako nadržený grafoman a mně se to vůbec nelíbilo.

01.04.2023 2 z 5

Neprůstřelný Neprůstřelný Grant Morrison

Superman Action Chaos. První kniha je výborná, je v ní všeho akorát. V téhle je všeho moc, a to je slovo "moc" vlastně ještě eufemismus. Grant Morrison chytá naráz několik zajíců, já to nestačil usledovat, zorientoval jsem se vždycky až po nějaké době a bylo mi líto, že se tak dobré scenáristické nápady skrývají v takovém zmatku.

01.04.2023 3 z 5

Úklady vrtkavé štěstěny Úklady vrtkavé štěstěny Roy Thomas

Opravdu druhou knihou tahle série končí? Škodaškodaškodaškoda, tohle byla totiž velká zábava. Nikdy jsem si například nemyslel, že uvidím Conana v hlavní roli příběhu, který připomíná Casino Royale :)

11.03.2023 5 z 5

Muž mimo čas Muž mimo čas Jimmy Palmiotti (p)

Definitivně jedna z mých nejoblíbenějších současných komiksových sérií, nejen od DC. A to ještě není u konce. Palmiotti a Gray drží už pátou knihu laťku obdivuhodně vysoko a stále se jim daří přicházet s novými nápady a neopakovat se. Tentokrát těží hlavně ze všech možných kontrastů, které vzniknou, když vypustí divokozápadního Hexe do současného Gothamu (a Metropolis), ale v rukávu mají i řadu překvapení, z nichž to poslední otevírá ne dveře, ale vrata do dalšího dílu. A na ten se zase těším.

11.03.2023 5 z 5

Zabít Dendžiho Zabít Dendžiho Tacuki Fudžimoto (p)

Šílenství pokračuje, ale budete se možná divit (jako já). Tentokrát totiž není v hlavní roli akce, nýbrž jde hodně o postavy, které spolu poměrně velkou část knihy prostě mluví o různých věcech... A je to naprosto výborné.

Srdce Drengirů Srdce Drengirů Cavan Scott

S touhle sérií jsem se neskamarádil, ani komentovat se mi ji moc nechce. Přitom kdyby byly postavy sympatičtější nebo aspoň zajímavější, jako se to onehdy podařilo s Doktorkou Aphrou, bylo by to všechno mnohem jednodušší. Románové knihy kvůli nim číst nebudu, nezaujala mě vlastně ani jedna. Bohužel.

09.03.2023 3 z 5

Kamčatka Kamčatka Michael Moreci

Škoda, že se autoři víc neodvázali, protože na rozdíl od předchozích knih z téhle série kolem sebe neměli tak vysoké mantinely a mohli snad přijít s něčím lepším než s tuctovou a nepříliš věrohodnou historkou.

04.03.2023 3 z 5

Rozhovory Rozhovory Karel Kryl

Tuhle knihu jsem četl dlouho, abych si ji užil. A stalo se. Pod slovem "užil" si nicméně nepředstavujte jen zábavu, ačkoliv s Karlem Krylem je i veselo. Rozhovory jsou především fascinující výpověď o člověku, kterého my pravděpodobně už nikdy nedokážeme patřičně docenit, protože ho měli doceňovat jiní, jeho názorů si měli vážit dříve, měli mu naslouchat, měli se jím nechat inspirovat a burcovat, dokud byl. Úplně se to nepovedlo a to Krylovo rozčarování, které hlavně z rozhovorů z let 91, 92, 93 a 94 přímo sálá, je děsně smutné. Kniha vás provede vlastně celým jeho životem, protože na dětství a dospívání vzpomíná v rozhovorech on sám, seznámí vás důkladně s jeho názory, jež málokdy měnil, a pokud, tak to přiznal a zdůvodnil. Představí vám člověka rovného, inteligentního až moudrého, umíněného, naštvaného i citlivého, pokrokového až dobu předbíhajícího.... Nakonec si řeknete, že jsme si ho snad ani nezasloužili.

04.03.2023 5 z 5

BRSRKR: Kniha druhá BRSRKR: Kniha druhá Matt Kindt

Po superakční a superkrvavé jedničce, která mě ale zároveň přesvědčila, že tomuhle komiksu rozhodně půjde i o víc, je tu dvojka, která to jen a jen potvrzuje. Akce tentokrát udělala úkrok stranou a dala přednost zajímavě se vyvíjejícímu, skvěle odvyprávěnému příběhu a tajuplné poslední kapitole, která do budoucna slibuje... Něco. Leccos. Kdo ví, co vlastně.

28.02.2023 5 z 5

Bohové a netvoři Bohové a netvoři Mike Mignola

Kromě toho, že se ve druhé knize nové série Ú.P.V.O. objevuje nová - a velmi slibná - postava, že se jedna vrací a že se některým, které jsme už znali, stane něco hrozného, se tady děje další velmi důležitá věc: Polovinu knihy ještě nakreslil osvědčený Guy Davis, druhou Tyler Crook, kterému tu Davis předává žezlo, respektive tužku. A jak dobře víme, Tyler Crook je borec. Příběh, který dostal na starost jako první, se sice poměrně drží při zemi, ale do budoucna nás i jeho čekají velké věci, na které se rád podívám.

26.02.2023 5 z 5

Nový svět Nový svět Mike Mignola

Země je, velmi eufemisticky vyjádřeno, v pytli. A jestli jsme si doteď mysleli, že agenty Ú.P.V.O. potřebujeme, teď už budeme muset doufat, že brzy naberou i nějaké posily, protože pánové Mignola, Arcudi a Davis jim pořádně zatopí. První kniha nové série ukazuje, že bude zase oč stát, a kromě monstrózních záležitostí opět slibuje i docela komorní, o nic méně působivé věci. Těším se na obojí.

25.02.2023 5 z 5

Hostina pro vrány Hostina pro vrány George R. R. Martin

V poněkud zlomyslném epilogu George R. R. Martin říká, že sice mohl napsat knihu, ve které by byly i ty postavy, jež spoustě lidí chybí, jenomže ta kniha by skončila stylem "Pokračování příště", a tak se rozhodl raději než půl příběhu všech postav vyprávět celý příběh jedné poloviny. A já si myslím, že to byl dobrý nápad a že postavy, které z Hostiny pro vrány vynechal, vynechal oprávněně. Zejména Tyrion a Daenerys si ten oddych zasloužili, aby dostali čas na spřádání plánů, dorůstání draků a na to, aby byli čtenářstvu vzácní a i my se mohli ptát, kde je jim asi konec. To mě děsně bavilo. Co se týče postav, o nichž Hostina pro vrány byla, mojí absolutní jedničkou je Brienne z Tarthu, ale na chuť jsem přišel také Victarionu Greyjoyovi. Stále platí, že Martin má čtenáře stoprocentně v hrsti a ví, jak je potrápit. A že jeho dialogy jsou stejně skvělé jako popisy soubojů a bitev. Často jsou i stejně smrtící.

25.02.2023 5 z 5

Úhrada Úhrada Mark Waid

Napodruhé je to o něco lepší, ale ne o moc. V porovnání s předchozí sérií jako by se tady jelo hlavně na jistotu, chybí tomu odvaha a přebývá křeč. Ani moc hezkou kresbu to nemá. Pořád to ale nevzdávám.

05.02.2023 3 z 5

Zatracení Zatracení Nick Spencer

Po tomhle Strangeovi se mi bude stýskat. Na první pohled praštěná série, ale přitom plná tak skvělých nápadů... Ohromné finále se prolíná s minulým dílem a částečně mu předchází, částečně na něj navazuje (neptejte se), je pekelně dobré, zábavné, krásně nakreslené. Prostě fakt kouzelné. A jestli někdo nemá rád Batse, nemá duši!

05.02.2023 5 z 5

Není strachu Není strachu Cavan Scott

Moje první setkání se sérií Vrcholná republika, o které jsem se mylně domníval, že bude čistě komiksová, ale ono je to složitější. Příběh se mi docela líbil, ač nijak převratně nepůsobí, ovšem byl bych raději za zajímavější postavy, protože tito Jediové mě napoprvé nijak zvlášť neoslovili. Uvidíme, jak druhý díl. Rozhodně pochválit ale musím kresbu!

05.02.2023 3 z 5

Udolí zrůd Udolí zrůd Steve Niles

To údolí bezpochyby je plné zrůd, nicméně kdo vlastně jsou ty zrůdy? Mám moc rád tyhle příběhy, které v bezútěšných tmách rozsvěcují světýlka naděje a lidství. A když jsou navíc tak nádherně nakreslené, není co řešit.

29.01.2023 5 z 5

Žena filmového kritika Žena filmového kritika neznámý - neuveden

Málo platné, ženy s vyvinutým smyslem pro humor jsou ty nejlépe vyvinuté ženy. O blogu té, která si vzala kritika, jsem neměl ani ponětí a knihu jsem dostal darem, ale druhý díl si už koupím sám, a to co nejdříve. Protože jestli je možné zamilovat se do někoho, koho vlastně vůbec neznáte, jen na základě četby, při níž soustavně bubláte smíchy a těší vás i tím, jak je chytrá, tak přísahám, že se mi to právě stalo.

19.01.2023 5 z 5

Ledový drak Ledový drak George R. R. Martin

Zhruba na stejném prostoru, který ve svých nejslavnějších knihách potřebuje k vyvraždění podstatné části některého rodu, vypráví tentokrát G. R. R. Martin pohádku. Ovšem samozřejmě tak trochu po svém, stylem, který by potěšil Erbena, Andersena i bratry Grimmovy. Takže mrtvola sem, mrtvola tam, hrdinka, kterou vlastní otec má i nemá rád, válka, epické vzdušné souboje draků... A ˇšťastný konec, který je zároveň smutný. Je to moc hezký doplněk Písně ledu a ohně. Budu-li hovořit o ilustracích, pak přímo krásný.

19.01.2023 5 z 5