Na konci času

Na konci času https://www.databazeknih.cz/img/books/20_/208396/mid_na-konci-casu-GjD-208396.jpg 3 21 6

Superman Action Comics série

< 3. díl

Zhouba z pátého rozměru. Jeho zbraně jsou schopny vyhladit celé světy. Za spojence má ty nejstrašnější nepřátele, s nimiž se Superman kdy setkal. Samotné vědomí jeho existence otřese lidskou myslí jako ničivé hřmění. Dokáže udeřit kdykoliv během Supermanova života a zhroutit celý časoprostor do jediného Soudného dne. Jmenuje se VYNDKTVX a je temným mágem z vyšších prostorů, pánem a vládcem mnohorozměrného zmatku. Jeho jméno znamená ‚pomsta‘. Proti takovému soupeři Muž z oceli ještě nebojoval. Jejich zápas se odehrává ve všech časech, v nejrůznějších podobách, zas a znovu. Vyžádá si všechnu jeho sílu, um a pomoc jeho přátel – i některých nepřátel. Jenže i navzdory tomu všemu je vítězství nad Vyndktvxem nepředstavitelné. Uspět není možné… Ale Superman ví, že jeden způsob zbývá… …dokázat nemožné.... celý text

Literatura světová Komiksy
Vydáno: , BB art

At the End of Days , 2013

Ivan Kučera
07.02.2024 3 z 5

Sme my ale nevďačná banda, všakže? Ak Morrisonovho Batmana niekto v ČR vydáva na preskačku, raz tak, raz onak, ako prvé vydá staré príbehy, niektoré časti vydá až po štrnástich rokoch atď., frfleme. Právom. Ale keď BB/art vydá plus-mínus vcelku a chronologicky Morrisonov príspevok do kánonu Batmanovho najlepšieho kamoša Supermana... tiež frfleme. To je ale proste Morrison: môžete jeho komiksy čítať v takom chronologickom poradí, v akom pôvodne boli zamýšľané (a a v akom aj v zahraničí reálne vyšli) vyšli a napriek tomu na konci zostanete neuspokojení. Som rád, že som si doplnil vzdelanie, ale pecka to fakt nebola. Hoc je môj vzťah k scenáristickej tvorbe rozporuplného Škóta ehm rozporuplný, považujem ho za istým spôsobom výnimočného tvorcu. Ide si svoje, na nič (a nikoho) neberie ohľad a spája veci tak, ako by iní nemali odvahu. To, že ma Grantova tvorba míňa, miestami vyložene štve, paradoxne nepovažujem za až tak dôležité ako to, že je originálny. Zároveň to ale neznamená, že píše veci, ktoré ma strhnú. Preto som bol zvedavý, čo vnesie do Supermanovho sveta. Nuž... podľa očakávaní chaos. Veľa chaosu (aj keď treba dodať, že mal na písanie scenárov viacero spolupracovníkov). Za mňa záver série predstavuje robustne nakreslený (a nafarbený) priemer s niekoľkými výnimočnými okamihmi, na ktorých je paradoxné, že pozostávajú z obyčajných ľudských a citlivých momentov súvisiacich s Clarkovým psom a zrodom resp. s jeho dospievaním na farme v Smallville. V týchto momentoch je to TEN Superman, ktorého zbožňujem, viď. famózna pasáž „hvězda jasná, hvězdo krásná“. Avšak trilógia má spolu 700 strán (OK, rátam aj masívne bonusy) a väčšina pozostáva buď z akcie, alebo z chaotických scén z minulosti, budúcnosti a alternatívnych svetov. Nepochybujem o tom, že presne takto to Morrison zamýšľal, ale pane Morrisone, vy pre zmenu nepochybujte o tom, že ste si ma takým štýlom nezískali. Z toho dôvodu sa mi páčil Superman: V každé roční době a z toho dôvodu sa mi zďaleka tak nepáčil Morrisonov „Action Comics“. Samozrejme chápem, že nie každá supermanovka môže byť o tom, ako Clark dospieval na farme medzi kukuričnými klasmi a poľnohospodárskym náčiním, ale ja proste starnem, mňa Superman baví vďaka tomu, že je citlivý a múdry, pomáha slabším, je ochotný kvôli nim umrieť, má pekné vzťahy so svojimi pozemskými rodičmi a dojemne mu sekunduje nesmierne verný Krypto. To, ako si s niekým dáva po tlame, ma až tak nevzrušuje. Celkovo nápad hodiť na Morrisona Supermana hodnotím ako keď by nejaký blbec chcel svojmu 5-ročnému synovi kúpiť 10-litrovú guľu s dvoma desiatkami skalárov bez filtrácie, s oranžovým štrkom a bublinkujúcim umelohmotným potápačom, ale nemal by na to čas, tak by to nechal na odborníkovi a ten by mu doniesol 700-litrové morské akvárium s tomu odpovedajúcimi živočíchmi a plynne pridávaným CO2 systémom. „A jak chlapec rostl a prožíval nesčetná dobrodružství, pes mu stál po boku a ze všech sil jej zkoušel ochránit. Ale kdyby ten pes uměl mluvit, prozradil by vám, že když nastala noc, když vše utichlo a stěny oddělujícií světy zeslábly na pouhé závoje, tehdy byl nejšťastnější.“ (úryvok zo s. 1623 – 163)

DennisMoore
01.04.2023 2 z 5

Bohužel už takřka nečitelné, respektive neučtitelné (jestli to slovo existuje) finále série, která v mých očích zabila sama sebe. Grant Morrison se tu chová jako nadržený grafoman a mně se to vůbec nelíbilo.

fvalek
18.09.2022 3 z 5

Šílená změť pokračuje a k multiversu a multičasovosti se přidává ještě pátá dimenze... Hlavní nepřítel je zajímavý, což o to, dokonce i tak nějak dává smysl, a to i díky malé kapitole ve finálovém "nacpěte sem vše, co se nevešlo dřív". Nebylo to špatné, ale chybělo mi nějak výrazněji vysvětlit, proč se Superman dostal na mušku tohohle dimenzionálního bitkaře. Takových různých nedovysvětlených kliček tam je víc. Ono je to v podstatě celé zbytečně složité. Jak vznikl tým proti Supermanovi? Co to je za postavy? Co to je nějaké ukrytí do 2D dimenze skrze červenou barvu? Kdo co umí, kdo co dělá, proč to dělá? Legie superhrdinů, tým vyvinutých psyonických nadlidí, kryptonitoví superpadouši, postavy páté dimenze, postavy fantomové zóny, postavy z jiných vesmírů... A mně z toho jdou oči šejdrem. Je velká škoda, že se spousta načnutých příběhů nedočká žádného uzavření. Zajímavé byly na konci různé krátké příběhy a epizody, často doplnily dojem z předchozího velkého příběhu, nějak ho rozvedly nebo i ukázaly něco nového. Celé to povzneslo dosavadní příběh tak o hvězdičku výš.

Co se dá na to říct, Morrison si dal hodně velké sousto, kde se snažil udělat příběh božských rozměrů, do kterého zakomponoval šílené množství prvků. Ale obávám se, že to část lidí odradí, druhou část to ne přímo potěší, ale spíš si to přetrpí, aby věděli. Samozřejmě se najde fanoušek, co na tomhle bude ujíždět, ale můžu upřímně říct, že já to nejsem.

Lenka.Vílka
28.04.2020 5 z 5

Tuhle sérii jsem četla tři roky zpátky. Měla jsem půjčené z knihovny a pamatuju si, že se mi to líbilo. Tak před rokem jsem si za super výhodnou cenu koupila pevné vazby. A teď se už ptám jenom na jedno: "Proč tady nemám komentář?" No, vždy se najde dostatečný důvod, proč si nedat opáčko skvělého komiksu. Že? :)

Jelikož třetí díl ještě víc rejpe do obsahu dvojky, tak musím říct, že přestože to bylo vážně skvělé, bylo toho k%!$a strašně moc! Na zorientování, pochopení, souvislosti. A všechno je tak moc "na hup". Vážně ne kniha (vlastně celá série, ale tady toho bylo fakt hodně) pro nováčky v oboru.

O to, víc zapůsobí doplňkové příběhy, které si během jejich čtení začnete skládat do časové osy a krásně příběh doplní. (Na tomhle díle odvedl tedy víc práce Fish než samotný Morrison a to ani není vypsaný na obálce.) Protože příběh Chlapec a jeho pes? To bylo nádherňoučký! A Věčný boj (až na tu poslední větu) byl též skvělý. A Sbohem? Jo, doják jako prase...ale tak krásný!

memphisz
07.05.2015 3 z 5

Morrisonova fantazie ve světě Supermana působí poněkud chaoticky. V komiksu se děje to, co se právě děje, to co se už stalo, na co Superman vzpomíná, ale ve skutečnosti se teprve odehraje v budoucnu a do toho všeho děj a postavy z pátého rozměru. Ve formát Action Comics navíc příběh, který je v tomto případě jen málo znatelný, je dávkován, řekl bych po střípcích, které Morrison slepuje bez ladu a skladu.

3DD!3
28.07.2014 4 z 5

Morrison znovu popouští fantazii na hodně dlouhém vodítku na procházce s kouzly a skrze čas, ale pořád stíhá vyprávět příběh o chlapci a jeho nejvěrnějším čtyřnohém kámošovi. Co mě ale překvapilo byly Fischovi krátké příběhy z různých dob, vztahující se k událostem zde probíraným. Opravdu. Krátké silné příběhy, jsou vrcholem tohohle sběru. Nejraději mám ten s explozí Kryptonu a Kentovskou rozlučkou.

komiksy superhrdinové 5. dimenze DC Comics Superman

Autoři knihy

Grant Morrison
britská, 1960
Sholly Fisch
americká

Kniha Na konci času je v