Dela111 Dela111 komentáře u knih

Andělská hra Andělská hra Carlos Ruiz Zafón

Stejně jako první díl série je i Andělská hra nádherná kniha. I tady si užijeme temné atmosféry tzv. gotického románu. Hlavním motivem je posedlost napsáním jedinečného díla. Příběh je poutavý a fascinující, nechybí osudová láska i neštěstí, dotýká se života i smrti. Opět se stavíme v tajuplném pohřebišti zapomenutých knih.

Nemám pocit, že jsem knihu četla, jen jsem ji na začátku otevřela, pak autor rozhrnul oponu a já vstoupila do tajemného příběhu odehrávajícího se v Barceloně v první polovině 20. století. No ano, tak totiž pan Ruiz Zafón píše... Úžasný zážitek.
Opět jasných 5* a velké doporučení.

14.10.2018 5 z 5

Tvář mojí dcery Tvář mojí dcery Kathryn Croft

Jakmile je v knize téma únosu dítěte, je to vždy náročné čtení... Když Simone svitne naděje, že se po osmnácti letech krátce setkala se svojí dcerou, neváhá a pouští se do jejího hledání.
Příběh je plný zvratů, bez jediného hluchého místa. Jde odhadnout co se asi před lety stalo, ale určitě ne proč k tomu došlo. Až autorka složí celou mozaiku, je to překvapení.

30.09.2018 4 z 5

Pod kůží Pod kůží Sabine Durrant

Skvěle vymyšlený příběh a zápletka. Thriller, ve kterém je vše jinak, než se zdá... Děj připoutá a kniha se čte lehce. Rozuzlení je výborné.
Řekla bych, že ve střední části by z toho zkušený spisovatel dokázal vytěžit ještě víc. Tam to mělo obrovský potenciál, zůstal ale trochu nevyužitý.

Vynikající kniha pro milovníky psychothrillerů, tohle totiž psycho je, dokonce nadprůměrné.
4,5 * a velké doporučení!

24.09.2018 4 z 5

Zabitý před klášterem Zabitý před klášterem Zuzana Koubková

Tento díl se mi líbil z celé série nejvíc. Možná i proto, že se odehrává ve středověké zimní Praze a kouzlo zasněžených uliček a zamrzlé Vltavy ve spojení s atmosférou středověku na mě zapůsobilo.

Johanita Zdík sem přispěchá na pomoc příteli Ojířovi, nespravedlivě obviněnému z vraždy. Na chvíli se potkáme i s Hermanem, který také přijede na pomoc. Mimo krátké mihnutí na začátku se ale bohužel v tomto díle nesetkáme s Günterem, ten mi chyběl.

Příběh je dějově bohatý, plný zvratů, nečekaných událostí a já jsem si jej moc užila.

09.09.2018 5 z 5

Až na konečnou tmy Až na konečnou tmy Jonathan Greene

Toto je názorný příklad jak vymyslet dobrý námět a při psaní ho naprosto pohřbít.
První část by ještě šla, pominu-li neprofesionální chování psychiatričky. Druhá část to už bylo "dílo", to byla spíš parodie na thriller. Doktorka už se vůbec neovládá a navíc se zkušený policista začne chovat jak bláznivý kovboj, obzvlášť ke konci.
Podezírám autory, že si psaní rozdělili, jeden psal první část a druhý tu druhou. Styl psaní první a druhé části se trochu liší, aspoň mně to tak připadá.
Je vidět, že autoři jsou scénáristé amerických krimi seriálů. Odpovídá tomu i vykreslení scén, dialogy, chování postav.
Určitá čtivost se tomu nedá upřít, také je to nabité dějem, ale literární kvality dobré detektivky či thrilleru tu nehledejte.

16.08.2018 3 z 5

Kat lidumil Kat lidumil Jiří Hanibal

Román popisuje životní příběh málo známé historické postavy kata Karla Hussa z Chebu z konce 18. a začátku 19. století.
Mistři popravčí žili na okraji společnosti a lidé se jim vyhýbali. Karel Huss své řemeslo zdědil a neměl ho rád. Chtěl studovat, ale ze školy ho vyštvali. Celý život se vzdělával sám. Co všechno tento kat dokázal, nám pan Hanibal příjemnou formou vypráví v této knize.

03.08.2018 4 z 5

1813: Válečný požár 1813: Válečný požár Sabine Ebert

Přes dvě stě let po strašlivé bitvě u Lipska autorka vypráví jak k ní došlo a o co šlo ve skutečnosti. Podala celkový obraz vojenských operací a tajné diplomacie v jejich pozadí. Detailně vylíčila průběhy bitev a popsala válečné hrůzy (tak detailně, že mi z toho nebylo zrovna dobře a občas jsem měla slzy v očích). Skoro všechny postavy tohoto románu skutečně žily.
Sabine Ebert si zaslouží obrovský obdiv - aby byl románový děj naprosto historicky přesný, přečetla dle svých slov mezi dvaceti až třiceti tisíci stránek odborné literatury.
Kniha je skutečný unikát mezi historickými romány, ALE doporučuji pouze těm, kteří se zajímají o napoleonské války nebo těm, kteří se chtějí o této době dozvědět co nejvíce. Nejde sice o literaturu faktu, ale přesto román nebude bavit každého, těch historických dat je tam hodně a ubírá to takové té lehké čtivosti.

28.07.2018 5 z 5

Steve Jobs – Můj život, má láska, mé prokletí Steve Jobs – Můj život, má láska, mé prokletí Chrisann Brennan

Kniha je nazvaná "Steve Jobs....", ale je především o životě Chrisann Brennanové - od chvíle, kdy s ním chodila, do doby dopsání knihy. Spousta kapitol nemá se Stevem Jobsem nic společného. Je to spíš taková jednostranná emoční zpověď paní Brennanové. Je vidět, že byl její celoživotní láska, v knize také občas naznačuje, že i ona pro něj znamenala nejvíc... Je tam spousta neobjektivních úvah.
Pokud máte zájem si přečíst kvalitní životopis Steva Jobse, doporučuji "Steve Jobs" od Waltera Isaacsona.

06.07.2018 2 z 5

Černé sklo Černé sklo Karen Joy Fowler

Asi už chápu, proč je kniha po více než dvou letech od vydání tak málo čtená... Ani za mě ne, zoufale mě to nebavilo, naprosto postrádá čtivost, je mi líto.

04.01.2020 2 z 5

Laila Laila Josef Rubáš

Vyjadřuji jisté uznání všem, kteří dokázali nebo ještě dokážou tuto knihu dočíst. Já ji původně nechtěla hodnotit ani komentovat, protože jsem ji nedočetla. Nakonec právě proto hodnotím.
Přečetla jsem už mnoho knih a jen velmi málo jsem jich nedočetla. Teď hned si na žádnou další ani nevzpomínám. Tady jsem skončila někde před polovinou. Ještě tam jsem nechápala o co vlastně jde, kam příběh směřuje... Chystala jsem se na thriller a dostala fantasy a romantiku... nebo co to vlastně bylo... Ani nevím, měla jsem velký problém udržet pozornost, celý děj mi připadal jako jedna velká slátanina.
Je spousta knih, které bych si ráda přečetla a já si natolik vážím svého času, že tady ho plýtvat nebudu. Je možné, že je to vlastně úžasný příběh... jen prostě není pro mě... ;-)

27.06.2019 1 z 5

Kniha posledního soudu Kniha posledního soudu Connie Willis

Knihy, kde se cestuje časem, mě baví a pokud je to do středověku, tak si v tom přímo libuji :-).
V knize jsou dvě dějové linie a zápletka je jednoduchá. Oxfordská univerzita posílá studentku Kivrin do roku 1320, shodou nešťastných náhod ji umístí do roku 1348, kdy naplno propuká morová epidemie. Tato dějová linie je podle mě velmi dobře napsaná. Kivrin sice dlouho trvá než zjistí, ve kterém je roce, ale mezitím autorka celkem reálně popsala každodenní život ve středověku. Působivě pak vykreslila hrůzu, kterou kolem sebe šíří nemoc, beznadějný boj, který s ní hlavní hrdinka svádí, její strach o životy lidí, které si už oblíbila a zároveň její obavy, že už se nevrátí domů.
Dějová linie, která mezitím probíhá v Oxfordu, je slabší. Také tu bojují s nemocí a to se záhadnou chřipkovou epidemií, ale chvílemi to na mě spíš působilo jako jakýsi marný boj s byrokracií.
Celkově jsem spokojená, kniha se příjemně četla a já si ji užila. Hodnotila bych na 90 %, zaokrouhlím nahoru, takových knih zas tak moc není.

04.02.2019 5 z 5

29 vteřin 29 vteřin T. M. Logan

Jako thriller je kniha slabší. Příběh se stále točí kolem problému hlavní hrdinky s nadřízeným. Ten v anotaci nazvaný "stárnoucí svůdce" je ve skutečnosti samolibý, sexistický, extra nechutný hnusák, který léta využívá svého postavení k obtěžování a zneužívání podřízených žen.
Děj se dává do pohybu teprve když Sarah, už psychicky na dně, využije nabídky a objedná si "pomoc"... Ani potom však nejde o žádný svižný děj, spíš dostává zabrat psychika hlavní hrdinky.
Pokud budu hodnotit jako thriller, je to slabé (3*). Jako psychologický román je to velmi dobré (4*) a čtenářům, kteří rádi čtou o problémech ze života, se to bude líbit.
70 %

27.01.2019 3 z 5

Strach a chvění Strach a chvění Amélie Nothomb

Kniha na mě působila jako nepovedená parodie. Děj je přehnaný a nesmyslný ve všech směrech.
Napsat, že japonská firma zaměstnávala v kanceláři někoho, kdo neuměl spočítat ani jednoduchou věc a později ji půl roku platila za práci, za kterou současně platila i uklízečky, je hloupé. Člověk nemusí být ani odborník na japonskou mentalitu, aby viděl, že celé zpracování je hodně povrchní, místy směšné.
Kdyby to bylo zařazeno v žánru humor nebo parodie, dalo by se snad hodnotit výš. Kniha je krátká, ale v tomto případě je to klad.

24.01.2019 2 z 5

Závěje Závěje Marit Reiersgård

Klasická detektivka, velmi dobře napsaná. Příběh je o zmizení dítěte a jedné vraždě, přesto není čtení nervák. Nejsou tu násilné scény ani potoky krve, jen popis policejní práce, dedukce a intuice.
Mám ráda bílou zimu, takže jsem ocenila tu klasickou norskou, která nás příběhem provází - všude závěje, hustě sněží tak, že sněžné pluhy nestíhají odklízet. Pro mě to byl bonus navíc.

07.01.2019 4 z 5

Manželova žena Manželova žena Jane Corry

Knize by prospělo kdyby byla zařazena jen do psychologických románů a ne do thrillerů. Některé příznivce pořádných thrillerů toto dílo asi neuspokojí a knize to pak ubližuje na hodnocení.
Příběh postrádá napětí, je o hromadě lží, tajemství, bezohlednosti a nešťastných vztazích. Ke zvratům dojde až v úplném závěru. V příběhu jsem nenašla žádnou sympatickou postavu, ale to byl asi záměr autorky. Dobrý psychologický román si přečtu ráda, tento je průměrný, děj je až moc natahovaný, myšlenky se opakují.
Příznivcům pomalejších psychologických románů bych doporučila. Čtenáři, kteří čekají svižný děj a napětí, asi moc spokojení nebudou.

02.12.2018 3 z 5

Šílená hra Šílená hra Sebastian Fitzek

Sebastian Fitzek je mistr ve vymýšlení zápletek a nepředvídatelného děje. V této knize je to obsazení vysílacího studia rádiové stanice a šílená telefonní hra. Myslíte si, že víte kdo je ten "zlý" a kdo ten "hodný", ale za chvíli je to jinak. Po pár stránkách ještě jinak. Ono se to otočí víckrát ;-). Určit pachatele není vůbec jednoduché.
Kniha má strhující tempo, překvapivé rozuzlení a někdo se nakonec dozví víc než čeká...
Doporučuji, vynikající.

V thrilleru nikdo nehledá žádné hluboké myšlenky, ale občas se najdou i tam:
"Vždycky dáváme vinu těm druhým. Nebo věříme, že za naše životní trauma můžou okolnosti. Ve skutečnosti existuje jen jeden jediný člověk, který nás dokáže vyřídit. Jenom jedna osoba má moc nás úplně zničit, jestli to dovolíme. A to jsme my sami."

19.09.2018 5 z 5

Les sebevrahů Les sebevrahů Jeremy Bates

Parta mladých lidí se vydá do tajemného japonského lesa Aokigahara, nazývaného také "Les sebevrahů". Každý rok tam spáchá sebevraždu mnoho lidí. Z výletu se brzy stane boj o přežití...

Autor výborně vykreslil tísnivou a depresivní atmosféru místa - v lese není zvěř ani ptáci, nefouká tam vítr, sluneční paprsky tam nedosáhnou, z lesa se místy ozývají děsivé zvuky...

Kniha je napínavá, velmi čtivá.
Jediné co mi úplně nesedlo, byl závěr. Ale bála jsem se, že autor zvolí ještě horší variantu zakončení, naštěstí ne.
Nebýt této knihy, nevěděla bych, že takový les v Japonsku skutečně existuje.
Stojí za přečtení.
4,5*.

05.09.2018 4 z 5

Ve zlomku vteřiny Ve zlomku vteřiny David Baldacci

Hlavní hrdinové jsou sympatická dvojka, kniha je nabitá dějem, žádná odpočinková četba. Pokud polevíte v pozornosti i jen na půl stránky, můžete zmeškat další vraždu nebo únos.
Není to špatně napsané, ale rozuzlení, které bych neuhádla ani náhodou, mně připadá překombinované, těžko uvěřitelné.
Byla to moje první kniha od tohoto autora, zkusím ještě další z této série.
Doporučuji příznivcům hodně akčního děje nebo těm, kteří si rádi přečtou příběh z prostředí tajných služeb FBI, ochrany osob.

20.08.2018 3 z 5

Znesvěcený hrob Znesvěcený hrob Zuzana Koubková

Předně musím napsat, že se mi líbí jazykové obraty, které autorka používá, nenápadně tím dotváří atmosféru té doby.
Tento díl mě zaujal o něco víc než předchozí. Přístup k čarodějnictví v té době je sice pochopitelný z historického hlediska, ale stejně vždy udiví - nevím, jak to říct líp...

"Obvinit někoho z čarodějnictví není jako obvinit ho z krádeže nebo vraždy. Krádež je samozřejmě odsouzeníhodná, ale dá se z ní vykoupit. I z vraždy se dá vykoupit....... Ale čarodějnictví, neřku-li hereze, to je přímá cesta do pekla bolestí a utrpení. Výslechy útrpným právem a pak - vlastně za odměnu - hořící hranice. Tělo zanikne, ale aspoň duše bude očištěna."

04.08.2018 4 z 5

1815: Krvavý mír 1815: Krvavý mír Sabine Ebert

Druhý díl plynule navazuje na první a připomíná co se v něm stalo. Napoleon sice u Lipska utrpěl porážku, ale zdaleka ještě nebyl přemožen. Německá města strádají stále větší bídou... V tomto díle nám autorka přibližuje období od bitvy národů po Waterloo.
I u tohoto dílu platí totéž, co jsem psala u prvního - kniha je úžasná, ale není pro všechny. Nejde sice o literaturu faktu, ale román je plný historických reálií, a proto nemusí všem připadat čtivý.

28.07.2018 5 z 5