DarthSoren DarthSoren komentáře u knih

Stručná historie času Stručná historie času Stephen W. Hawking (p)

Obsahově skvělá kniha. Od takového špičkového odborníka jakým byl Hawking byste zřejmě čekali, že bude psát neuvěřitelně náročně, odborně a zahltí čtenáře čísly a rovnicemi. A ono to tak není. Hawking ukázal, že umí psát i texty vhodné pro širokou laickou veřejnost. Velice se mi jako filozofovi líbilo, že autor pracuje i s filozofickými poznatky a vybízí filozofickou obec k opětovnému tázání se po příčinách naší existence ve vesmíru i vesmíru samotného.
Stručná historie času je tedy jednou z nejlepších knih z oboru zaměřující se na mondénní publikum. Ale uděluji jenom 4*. A není to chyba Hawkinga. Měl jsem tu smůlu, že se do mých rukou dostala kniha, ve které nastal problém při tisku a téměř celá kapitola "Černé díry nejsou úplně černé" byla nahrazena duplikačními stranami z předchozí kapitoly. Tohle je tedy hanba vydavatele, neohlídat si takovou chybu. Vím, že se to občas stává, ale já z toho byl dost rozhozen a znechucen, protože tohle byla kniha, na kterou jsem se těšil a až do onoho momentu si ji velice užíval.

30.06.2021 4 z 5

Filozofia ako problém? Filozofia ako problém? * antologie

Tento súbor esejí pravdepodobne najviac ocenia ľudia menej znalí filozofie, resp. tí, ktorí by do nej aj chceli nahliadnuť, ale zatiaľ s ňou nemajú mnoho skúseností. Väčšina štúdií je písaná zrozumiteľnou formou aj pre absolútnych laikov, takže je veľmi prístupná pre širšiu verejnosť. Pre mňa osobne boli najzaujímavejšími štúdiami práve tie na začiatku - od R. C. Solomona, T. Münza a V. Suváka, bohužiaľ zhruba od polovice knihy šli z môjho pohľadu eseje kvalitatívne nadol.

19.06.2021 3 z 5

Tokijský ghúl 14 Tokijský ghúl 14 Sui Išida (p)

Tohle bylo zakončení, jaké bych asi u TG čekal a jaké téhle sérii sedí. Ano, čtu to v době kdy se druhá série, tedy :re několik měsíců vydává a prodává, ale stejně je závěr takový, jako bych osobně s přihlédnutím k ostatním dílům čekal - tedy otevřený, byť velice solidní. Hele, já vím, že spousta anime/manga fanoušků dodnes pořád TG nakládá, jak je ta série nepovedená a jak ani sama neví co vlastně je. Já jsem ale (jak od anime, tak od první série mangy) dostal, přesně to, co jsem chtěl - zábavu. A to je to podstatný. Celá série mě (s výjimkou jednoho-dvou dílů) neskutečně bavila, pomalejší kecací scény byly emotivní, akce povedená, kresba občas v akčních sekvencích ujížděla, ale pak to hned napravila opravdu nádherní scénou přes dvě stránky, nebo neskutečně vyvedenou podobou té-které postavy.
Abych se zde ale zbytečně nerozplýval nad celou sérií. Akce na každým rohu. Spousty raněných, mrtvých, ale i motivovaných. Zde vyvstává ve čtenáři ten problém a sice komu fandit. Lidem - ÚPG, kteří by měli být v podstatě klaďasové, nebo ghúlům, zabijákům, kolem kterých se celý příběh točí, ale my jsme poznali i jejich kladné stránky a hlavní postava Kanekiho je tím našim MC-čkem, jenž je zkoušený osudem a fackován z každé strany, protože ne vždy se mu daří ochránit ty, které miluje. Je to dilema. Na jedné straně nekompromisní Arima, na druhé Kaneki-kun. Já říkám, proč ne fandit oboum?! :D Vždyť jde hlavně o to, užít si příběh.
Už se těším na :re.

13.06.2021 5 z 5

Tokijský ghúl 13 Tokijský ghúl 13 Sui Išida (p)

Je to tady! (Ne)šťastná 13 je další vynikající díl. Jedeme do finále, kde si svoje síly a schopnosti změří ÚPG a ghůlové z 20. okrsku. Už se nemůžu dočkat až na scénu nastoupí Arima. Nějak si od minula pořád nemůžu zvyknout na "chvilky poezie", ale jinak... paráda.

11.06.2021 5 z 5

Tokijský ghúl 12 Tokijský ghúl 12 Sui Išida (p)

Skvělý! Jedna, dvě části to bylo takové "meh", nicméně naposledy se to opět rozjelo a číslo dvanáct i se svou krásnou obálkou dokazuje, že jde o velice dobrou mangu.

11.06.2021 5 z 5

Ranní červánky: myšlenky o morálních předsudcích Ranní červánky: myšlenky o morálních předsudcích Friedrich Nietzsche

Ranní červánky osobně považuji za poněkud přechodový text. Na tom ale není nic špatného. Nietzsche zde načrtává základní teze, kterými se bude zabývat i v pozdějších dílech, nicméně Červánky jako celek zřejmě nedosahují stejnou kvalitu jako autorův opus magnum - Tak pravil Zarathustra, nebo provokativní Soumrak model, resp. Antikrist. Nietzsche se zde zabývá morálkou, morálním puzením a hodnotovými, resp. hodnotícími soudy. Zajisté důležitý spis autorova "pozitivistického" období.

30.05.2021 4 z 5

Atlas živočíchov Atlas živočíchov Inna Borisovna Šustova

Aj tento atlas som po rokoch našiel pri upratovaní. Áno, kedysi som tieto atlasy, resp. encyklopédie kupoval (teda kupovali mi ich rodičia) a čítal takmer neustále. Podobne ako Obrazový atlas dinosaurov, to už dnes z obsahového hľadiska asi nie je bohviečo, ale je to predsa moje detstvo. Zo sentimentu teda 4*.

30.05.2021 4 z 5

Tokijský ghúl 11 Tokijský ghúl 11 Sui Išida (p)

Po nevyrovnané a ne moc dobré desítce, se všechno vrátilo do starých kolejí. Manga s číslovkou 11 se četla krásně, nechyběli napínavé sekvence i chvíle oddechu plné emocí. Příběh je čím dál zamotanější. Dovídáme se, že každá z postav sebou nese určitá tajemství a tíhy z minulosti. To platí jak pro ghúly, tak pro "holubice" z ÚPG.
Kresba je v tomhle díle typická pro TG sérii - občas (hlavně v akčních sekvencích) docela nepřehledná, jindy opravdu nádherná.

P.S. Kaneki v kakuja módu je i přes svou šílenost kurňa badass.

29.05.2021 5 z 5

Tokijský ghúl 10 Tokijský ghúl 10 Sui Išida (p)

Bohužel, i já jsem nucen udělit jenom tři hvězdy. Desítka je velice nevyrovnaná. Kvalita jednotlivých kapitol kolíše, nová postava - Naki, zatím hraje roli pouhého idiota, děj se nijak zvlášť neposouvá, tedy kromě toho, že všichni konečně našli doktora Kanóa, aleluja! - no a co teď jako?
Kresba stejná jako příběh, tu hezká, tam zase totálně zmatená a odfláknutá, jakoby s prominutím jenom někdo vyblil inkoust na papír. Nahoru, dolů, tak bych tenhle díl popsal. Příslibem do dalšího dílu je závěr a Kanekiho kakuja.

28.05.2021 3 z 5

Nietzscheho výrok "Bůh je mrtev" Nietzscheho výrok "Bůh je mrtev" Martin Heidegger

Jakkoli je Heidegger můj dlouholetý studijní "oponent" co se týče Nietzscheho výkladů, musím uznat, že tahle studie má sílu. Je inspirativní a fundovaná. Je sice pravdou, že přibližne od půli knížečky Heidegger tu a tam začína scházet od rozboru Nietzscheho myšlení k vlastnímu filosofickému konstruktu a vkladá do Nietzscheho úst vlastní názory na bytí, přesto i tak musím ocenit hloubku jeho příspěvku. Společne se studií "Věda, technika a zamyšlení" tak zde jde z mého pohledu o nejlepší z Heideggerovych prací.

27.05.2021 5 z 5

Obrazový atlas dinosaurov Obrazový atlas dinosaurov William Lindsay

Nájdené počas upratovania skrine. Otvoril som ju a vyvalila sa na mňa hromada spomienok. Hneď som si ju musel po dlhých rokoch prelistovať. Obrazový atlas dinosaurov je jedným slovom detstvo.

26.05.2021 4 z 5

Být místem Bytí Být místem Bytí Jiří Michálek

Být místem bytí jsou tři relativně krátké články k pracím M. Heideggera, věnující se vysvětlení rozdílů v chápaní "pobytu" před "obratem" a po něm. Zajímavý je hlavně třetí příspěvek pojednávající o jevu, jenž Heidegger označil jako das Gestell.

18.05.2021 4 z 5

Jmenuju se Ozzy Jmenuju se Ozzy Ozzy Osbourne

Má vôbec zmysel z mojej strany niečo dodávať? Každý fanúšik Ozzyho, resp. Black Sabbath musí nad touto knihou slintať blahom. Môžeme sa všetci čudovať ako je možné, že John Osbourne ešte stále žije, môžeme sa pohoršovať nad životným štýlom aký 40 rokov viedol, môžeme mu skladať komplimenty za skvelé hudobné príspevky - jednu vec však musíme uznať všetci a to, že Ozzy je jedným z najbezprostrednejších a najúprimnejších ľudí v rockovom biznise. Čítať jeho "mlhavé" a nie 100% overené memoáre bola obrovská zábava. Knieža Temnôt predvádza všetky stránky svojej osobnosti - humornú, tragickú, rockerskú aj triezvu. Som fanúšik ako Ozzyho, tak aj kapely Black Sabbath a po prečítaní tejto biografie rešpektujem tohto šialenca o čosi viac a jeho manželku Sharon omnoho viac :D

13.05.2021 5 z 5

Tokijský ghúl 9 Tokijský ghúl 9 Sui Išida (p)

TG 9 je docela uvolněný díl. Není zde v podstatě žádná akce. Po dvojičce akcí napěchovanejch dílů se však něco podobného dalo čekat. Série (jakákoliv) nemůže pořád jet do plnejch a bušit do čtenáře akční sekvence. To by pak ztratila na zajímavosti. Čeho se zde dočkáte jsou spousty rozhovorů, nováček ve sboru ÚPG, vysvětlování situace, nastínení konzekvencí po předešlých událostech a množství scén, které fungují jako předěl mezi tím, co je za námi a co se ještě jenom chystá. Kaneki taky konečně vypadá k světu.
Byla tedy devítka slabší než předešlé díly? Nooo, o trošku asi jo. Rozhodně však nejde o vyloženě špatný díl. Pořád nechápu co tuzemští fanoušci anime a mangy mají s tím, že TG je odpad a ani neví co vlastně je. Já jsem se totiž hodně bavil u anime a bavím se i u mangy. Čtyři fláky si TG 9 z mého pohledu zaslouží.

10.05.2021 4 z 5

Nietzsche a kresťanstvo Nietzsche a kresťanstvo Karl Jaspers

Jaspers patrí k veľkým filozofickým a vedeckým postavám nemeckej vzdelanosti, hoci je v našich končinách často prehliadaný v prospech iných, častejšie prekladaných a citovaných nemeckých autorov (napríklad M. Heideggera, ktorý bol istý čas Jaspersov blízky priateľ). Ponúka ale veľmi dôležitý a zaujímavý náhľad na filozofiu "búrliváka" Nietzscheho. Je skvelé, že u nás táto krátka práca vyšla.
Veľká vďaka patrí prekladateľke P. Elexovej, ktorá nám tento skvelý preklad priniesla.

08.05.2021 5 z 5

Tokijský ghúl 8 Tokijský ghúl 8 Sui Išida (p)

Ne tak krvavé a drsné jako poslední díl, ale co se týče kvality, je to v podstatě 7 verze 2.0. Máme zde hned několik flashbacků, které hezky doplňují příběhové pozadí Tóky/Ayata a Jednooké Sovy. I proto je osmička pomalejší díl. Kaneki, aby mohl ochránit své nejbližší, musí učinit nepříjemné rozhodnutí. ÚPG i parta z Anteiku slaví relativní úspěch, nicméně v pozadí se odehrává mnohem větší a hrozivější plán ghúlů z Aogiri. Osmá manga tak končí přesně tam, kde končila první sezona anime inkarnace.

17.04.2021 5 z 5

Tokijský ghúl 7 Tokijský ghúl 7 Sui Išida (p)

Panečku, to byla jízda! 7 díl TG od začátku až dokonce vůbec nešlape na brzdu. Kaneki si projde rapidní změnou, kterou doprovází bolest, krev a smrt. Jsou to hotová jatka, sedmička je určitě zatím nejkrvavějším dílem. Ano, je pravda, že kresba občas ujíždí, v akčních sekvencích je chaotická a místy jakoby nedodělaná, ale díky příběhu jsem ochoten tenhle neduh přehlídnout. Nebudu ubírat hodnocení, 5* si z mého pohledu fanouška sedmička zaslouží.

15.04.2021 5 z 5

Bytí a vědomí: Gnoseologie a metafyzika v klasické a moderní tradici Bytí a vědomí: Gnoseologie a metafyzika v klasické a moderní tradici Horst Seidl

Seidl ma vo svojom výklade a interpretácii nijak zvlášť neohúril. V štýle písania monografie je citeľný "nemecký duch" - teda mnohé veci sú v práci vysvetľované zložitejšie než v skutočnosti sú, iné fakty či témy Seidl rozoberá zas priveľmi vágne. Niektoré dôležité metafyzické systémy na moje počudovanie autor úplne vynecháva. Jeho práca je tak vhodná skôr na doplnenie poznatkov, než na komplexné čerpanie vedomostí. K tomu by som odporúčal iné monografie (a že ich je aj od slovenských/českých autorov dosť).

14.04.2021 2 z 5

Japonské mýty Kodžiki Japonské mýty Kodžiki Viktor Krupa

Kodžiki by sme mohli "pracovne" rozdeliť na dve polovice (hoci tých oddielov je viac) - prvá je venovaná kozmológii, plodeniu a vytváraniu kami, teda božstiev. Následne druhú časť môžeme označiť za kroniku japonských dejín, kde sa dočítame o životoch japonských cisárov až po cisárovnú Suiko.
Áno, je dosť ťažké si udržať prehľad v tej spleti mien, ktoré sú často veľmi dlhé a ťažko sa nielen čítajú, ale aj vyslovujú. Je k tomu potrebná trpezlivosť. Kodžiki je však napriek tomu veľmi zaujímavý súpis japonských mýtov a príbehov doplnený o množstvo piesní, básní a básnických "súbojov".
Mrzí ma, že v našch končinách sa na japonskú mytológiu zabúda. Rozumiem, že grécko-rímska mytológia je v európskej tradícii zakorenená a tým pádom ju pozná asi každý, a severská je aj vplyvom popkultúry na výslní, ale aj tá japonská ponúka mnoho krásnych príbehov. Hlavnou a najväčšou bariérou je jazyk. Prekladov je málo a japončina je pre mnohých tak veľmi "za hranicou" ako chápanie čiernych dier. Sám v japončine nie som veľmi zbehlý - poznám základné frázy a dokázal by som si možno maximálne v japonskej ramenovej krčme objednať jedlo-, ale považujem ju za krásny jazyk, podobne ako japonskú kultúru (a kuchyňu :D). Aj kvôli tomu som si kúpil Kodžiki, aby som si rozšíril obzory a nahliadol viac do tradície a príbehov krajiny vychádzajúceho slnka. Dávam 4*.

19.02.2021 4 z 5

Turingův test Turingův test Filip Tvrdý

Hoci Turing nebol filozofom, vo filozofii ako takej zanechal dodnes výraznú stopu a to aj vďaka mnohým filozofickým komentátorom. Jedným z nich je podľa dostupných informácií aj autor tejto veľmi zaujímavej knihy. Text je zrozumiteľný, vybraná problematika zaujímavá, autor sa nebojí podať vlastný názor (čo je super) a využíva poznatky aj iných veľkých mozgov filozofie mysle, akými sú napríklad Dennet alebo Nagel. Kniha je preto vhodná pre široký záber čitateľov od absolútnych laikov cez informatikov až po fundovaných filozofov.

12.02.2021 5 z 5