Nietzsche a kresťanstvo

Nietzsche a kresťanstvo https://www.databazeknih.cz/img/books/46_/464924/bmid_nietzsche-a-krestanstvo-fSJ-464924.jpg 5 4 1

Karl Jaspers, jeden z najvplyvnejších mysliteľov 20. storočia, pokladal dielo Friedricha Nietzscheho za najvýznamnejšiu filozofickú udalosť, aká sa v Nemecku odohrala po zavŕšení klasickej etapy vývinu nemeckej filozofie. Okrem rozsiahlej monografie venovanej Nietzschemu sa jeho myslením zaoberal v rade ďalších prác. Patrí medzi ne i jeho prednáška Nietzsche a kresťanstvo z roku 1938, ktorú pre potreby knižného vydania prepracoval v roku 1946. Jaspers v nej tematizuje jednu z najkontroverznejšie prijímaných zložiek Nietzscheho myslenia – jeho kritiku kresťanstva, nadväzujúcu na jeho známu východiskovú tézu "Boh je mŕtvy". Jaspersove závery, ktoré nespochybnil ani ďalší vývin európskeho nábožensko-filozofického a teologického myslenia, nadobúdajú zvláštnu aktuálnosť práve v súčasnej neskoromodernej dobe hlbokých otrasov základných pilierov európskej kultúry. Jaspersova štúdia, ktorá v Nemecku dočkala viacerých vydaní, na Slovensku vychádza v preklade Patrície Elexovej v edícii filozofických textov IDEA.... celý text

Filozofie
Vydáno: , Petrus

Nietzsche und das Christentum , 1946

DarthSoren
08.05.2021 5 z 5

Jaspers patrí k veľkým filozofickým a vedeckým postavám nemeckej vzdelanosti, hoci je v našich končinách často prehliadaný v prospech iných, častejšie prekladaných a citovaných nemeckých autorov (napríklad M. Heideggera, ktorý bol istý čas Jaspersov blízky priateľ). Ponúka ale veľmi dôležitý a zaujímavý náhľad na filozofiu "búrliváka" Nietzscheho. Je skvelé, že u nás táto krátka práca vyšla.
Veľká vďaka patrí prekladateľke P. Elexovej, ktorá nám tento skvelý preklad priniesla.