danny_21

Řbitov zviřátekŘbitov zviřátekStephen King

Řekl bych, že Kingova nejpovedenější kniha co se týče děsivé, ponuré atmosféry, kterou ale nemají na svědomí monstra, příšery nebo krvelační tvorové ale námět, který sonduje, kam až je člověk, lisovaný žalem, zajít. Nekompromisní a syrové před 20-ti lety a stejný pocit mám i teď, když jsem vzal Řbitov zase ruky, už jako otec syna. Všechny palce nahoru za odvahu při hlavní zápletce, za Wendiga, vypiplanou psychologii a rozmanitých detailů týkajících se fenoménu smrti, ale hlavně díky za další skvělý příběh, který jen ukazuje, že konkurence je pořád na míle vzdálená - 95 %

31.05.2019

MarťanMarťanAndy Weir

Weirova Robinsonáda na Marsu mě vcelku bavila, dala zavzpomínat na Clarkovský lehounce podobně laděný Měsíční prach. Technické detaily a popisy, jak udělat z prdu kuličku, nedokážu jako průměrné vzdělaný homo sapiens ověřit a bylo jich až moc, nicméně to vyvážila zábavnost, sebeironie a úsilí nejen Marťanovy snahy o přežití, ale i koordinace záchranných akcí na Zemi i pomocné ruky posádky Hermesu. Uvěřitelnost nechám stranou, sám bych asi nedal víc než pár SOLů, a loučím se se závěrečnou větou, která mě rozbila : "Podle všeho smrdím, jako když se skunk vysere na propocené ponožky" - 75 %

22.02.2021

Farma zvířatFarma zvířatG. Orwell (pseudonym)

Skupinová vláda, ať už bude reprezentovat jakýkoliv ismus, si nemůže udržet vlastní ideály dlouho a nakonec se zhroutí do absolutní totality několika jedinců, protože taková je podstata člověka, ovládat a ničit slabší ať už cizího nebo vlastního druhu - a to ne vždy nutně formou fyzického násilí, vždyť kolikrát stačí jen několik vhodně zvolených slov, dezinformací a propagandy a Orwellova alegorie to jen potvrzuje - 75 %

20.03.2018

Zelená míleZelená míleStephen King

Celý život se považuju spíš za cynika, ale nestydím se přiznat, že mě tenhle příběh chytil za srdce a stál mě několik slz, i když jsem ho jako první viděl kdysi v kině s nezapomenutelným M. Clarkem Duncanem, který už bohužel po své míli prošel. Co se příběhu a formy týče tvrdím, že Zelená míle patří společně s TO, Vykoupením z věznice Shawshank a Svědectvím k tomu nejlepšímu co King napsal a obecně se u mě jedná o jedno z nejlépe napsaných dramat, které jsem kdy četl a to si myslím, že je velká poklona autorovi pohybujícímu se v žánru horror/fantasy. Pravdivé, kruté, dojemné a s kapkami naděje, že spravedlnost si najde každého - 100 %

29.11.2017

Dallas 63Dallas 63Stephen King

Po dlouhé, předlouhé době jsem opravdu nadšený a dávám Královi plnou palbu, už jsem měl fakt docela pochyby o tom, jestli bude schopný se alespoň přiblížit se svým nejpovedenějším peckám. Nebudu zastírat, že se mi námětem cestování časem, alternativními budoucnostmi a paradoxy s nimi spojenými trefil do noty a několikrát jsem se přistihl při zasnění, jaké by to bylo, mít po ruce podobnou králičí noru, ne nutně v Americe 50. a 60. let, které se teda Stevovi povedlo vystřihnout náramně přitažlivě, až jeden skoro cítí tu plnou chuť zázvorového piva. Hlavní linka záchrany JFK se vším tím undercover čmucháním kolem Leeho a jeho oumyslů je chytlavá a držela mě při maximální pozornosti, stejně jako mě veeeeelmi potěšila vedlejší linie s návratem do Pennywisova Derry i samotné povedené zakončení. Musím podotknout, že nesdílím Kingovo až 99% přesvědčení o Oswaldovi jakožto vlku samotáři, vidím to tak na fifty-fifty s tím, že účastníků spiknutí bylo víc, ale tak to už je můj vlastní pohled na věc a jediné dvě věci, které Steva stály stovečku bylo příliš růžové slaďoučké knihovny a podstrkování vlastního politického přesvědčení - howgh - 90 %

14.04.2020

Ready player one – Hra začínáReady player one – Hra začínáErnest Cline

Pro čtenáře, který byl dospívajícím v osmdesátkách a devadesátkách představuje tahle knížka návrat k tehdejší popkultuře a samozřejmě k samotným arkádovým hrám, které uchvátily nejednu hráčskou duši. Clineovi se podařilo vytvořit nádherný virtuální svět, který mě uchvátil, až jsem místy Wadovi/Parzivalovi záviděl možnost vklouznout do herní sady a na chvilku si odskočit do světa OASIS. Po Mahanově LitRPG Šamanově kousku je Ready Player One dalším počinem, který mně oslovil a trefil se přesně do mého vkusu, čert vem naivitu, já se prostě honem za klíči, zabaleným do obrovské pocty létům minulým, neskutečně bavil, stejně jako u "Štefanova" filmu - 90 %

04.10.2019

CestaCestaCormac McCarthy

Moje první setkání s vychvalovanýcm McCarthym asi nemohlo dopadnout jinak než se společně vydat na Cestu. Cestu bezútěšným postapo světem, bez naděje a morálky s nákupním vozíkem tlačeným vrstou popelnatého spadu v třeskuté zimě bez slunce a s prázdným břichem lemovanou zbytky někdejší civilizace a rozpadajícími se lidskými pozůstatky. Beznadějnou cestu vyplněnou rozhovory o špetkách naděje v budoucnost, kde lidskosti nezbylo a za každým rohem čeká nemilosrdná zvířecí nelidskost, protože hranice mezi dobrem a zlem je tak křehká a kdo ví, co přinese další den - novou konzervu, pár kapek benzínu, teplou deku ... Pro čtenáře otce malého syna má kniha daleko větší hloubku, po hodně dlouhé době jsem měl rozmazené poslední odstavce a další Cesta s Cormacem ? Tak jo - 85 %

02.07.2021

PovzneseníPovzneseníStephen King

3x Hurá, konečně jsem po letech dostal od Steva pěkný příběh se zajímavým nápadem. Tentokrát v podobě sondy do mezilidských vztahů, vzácné ceně přátelství a nemilosrdného vyměřitele svěřeného času ( kilogramů ). Je to hezky zabaleno do ideální délky, příjemně utíká, může Vás přinutit k zamyšlení nad věcmi, které možná nechceme vidět a rozhodně i cynika, jako jsem já, může dojmout ta jednoduchá krása v závěrečném jednání - 80 %

09.03.2020

Metro 2033Metro 2033Dmitry Glukhovsky

Očekávání vychvalovaného Metra byla vysoká, neobvyklé postapo v rozlehlém moskevském metru s podivnými bytostmi ohrožující přeživší lidskou rasu přímo volalo o okamžitém přečtení. Námět je originální a prvních pár desítek stran mě nadchnulo a začal jsem doufat, že by to mohlo klapnout, bohužel s postupujcím čas to nakonec nebylo až tak slavné. Místo survival horroru procpaného pořádnou konfrontační řežbou jsem se nakonec překousával hromady filosofického balastu v nevěrohodném světě. Arťom je navíc velmi nesympatická postava, nechává se vláčet osudem, problémy prospí, cestopisně putuje stanicemi s různorodými obyvateli a zvyklostmi, potkává spoustu vedlejších postav příhodně směrujících Rusa na správná místa, stejně jako ochotně pomáhajících s častými autorovými záchranami ve stylu božského zásahu. Konec to podivné chování a celé to nystično kolem námětu trochu osvětlil a zachránil moje hodnocení z vod podprůměru s tím, že budu hodně váhat s pokračováním - 55 %

Pán muchPán muchWilliam Golding

Člověka postavíš mimo bariéry takzvané "civilizace" a stane se z něj to, co všichni v podstatě jsme - zvíře. Zvíře, které si ve strachu nebere servítky a veškerá společenská pravidla a sociální pouta jsou v tlupě potlačena a kdo nejde s davem, je odpadlík a toho je potřeba potrestat a nejde o to, jestli jde o dospělé nebo děti. Zajímavá, pravdivá kniha - ano bohužel věřím, že přesně něco podobného v takovéto situaci se může udát - nezapřeš to, co v podstatě jsi - 80%

31.03.2016

Nezbytné věciNezbytné věciStephen King

Nezbytné věci jsou další z výborných, kvalitou silně nadprůměrných Kingových záležitostí. Ústřední myšlenka ďábelského obchodníka útočícího na samotnou podstatu lidské chamtivosti a domýšlivosti je výborná, stejně jako následně rozehraná hra směřující k vyhrocení nejen sousedských vztahů třetí stranou. Fanoušky potěší i několik odkazů na další Stevovy postavy z jiných románů a musí nadchnout už tradičně výborně napsané jednotlivé charaktery. Výtky mám ale k zakončení, tady King zklamal, šerifovi se na můj vkus podařilo zbavit se úlisného mága až moc rychle, neuspokojivě a klidně se mohlo jít s násilím mezi obyvateli malebného Castle Rocku až na dřeň - 85%

26.09.2018

Záhada hlavolamuZáhada hlavolamuJaroslav Foglar

Úžasná kniha plná klukovských dobrodružství jedné skvělé a nesmrtelné party, tajemných Vontů a záhadného hlavolamu. Jak já si přál mít takovou partu .... jó to byly doby, kdy nám klukům stačilo jen pobíhat venku, zkoumat a chodit na výpravy - 95 %

11.10.2018

Chata v Jezerní kotliněChata v Jezerní kotliněJaroslav Foglar

Chata v Jezerní kotlině určitě patří mezi nejpovedenější kousky Jestřába - příběh o hodnotě kamarádství mezi dvěma chlapci a dobrodružství v zapomenutím kousku přírody. Pro ty z nás, kteří ještě pamatují kouzelný svět bez vizuálních zlodějů času a dnů, kdy nás rodiče naháněli domů, má daleko větší poselství. I přes to, že když se dospělý chlap začte, připadne si chvilkami jako ve filmu Zkrocená hora - 80 %

13.11.2021

Dva roky prázdninDva roky prázdninJules Verne

Těžko říct, kolikrát mi v dětství prošla tato modrožlutá knížečka rukama, ohmataná stejně jako ostatní milované robinzonády - Svýcarský Robinson a pan Crusoe z Yorku. Je nicméně zvláštní nakolik jiná a kvalitou nižší se zdá být tato Verneovská , když jsem si ji dal teď, v dospělém věku na rozdíl od nadšení v dětských dobrodružných letech - Verne prostě uměl nejlépe, pokud šlo o představování fantaskních vynálezů a výprav do neznámých končin. Ale nostalgie mi nedovolí jít pod 4 hvězdy, noci s baterkou se všemí hrdiny na Chairmanově ostrově jsou prostě k nezapomenutí i v tom černobílém podání - 75 %

20.12.2019

RůženkyRůženkyStephen King

Těžko říct z hlavy kterého z Kingů pochází námět a hlavní myšlenka, ovšem to je ta povedenější věc na dalším z novějších románů Mistra. Bohužel jsem ale celou knihu čekal ( a že je to porce stránek ) na vysvětlení původu tajemné Femme fatale a jejího účelu, ztrácel se v množství vedlejších postav a celá závěrečná třetina mě příliš nebavila a očekáváné rozuzlení těžko mohlo překvapit. Možná to byla z tátovy strany pomoc potomkovi, možná dědkovi dochází dech v poslední době ... no víc než lepší průměr z toho nevyčaruju - 60 %

09.09.2020

Král KrysaKrál KrysaJames Clavell

Vyjímečná kniha - prozatím jedna z těch nejlepších z válečného žánru, co jsem měl tu čest zatím přečíst. Kniha dokáže pohltit tak, že cítíte tu neskutečnou vlhkost, vůni latrín tam v Čangi, vnímáte lidskou malost i velikost, hodnotíte jestli etika a morálka jsou výš nebo níž než touha přizpůsobit se a přežít - neskutečná syrovost a opravdovost, kterou zakončí všeříkající krysí konec, shrnující podstatu druhu homo sapiens - 95 %

17.06.2017

Dolores ClaiborneováDolores ClaiborneováStephen King

Doleres Claibornová je výbornou knihou z trochu jiného námětového soudku, než na jaký jsme ve Stevově případě zvyklý. Už jsem si zvykl, že autor rád dává prostor ženám v rolích hlavního hrdiny - mám pocit, že za to tak trochu může jeho žena - a před čím skláním klobouk je to, jak výborným způsobem zvládnul ukočírovat svůj / Doloresin monolog, popsat a vžít se do ženských myšlenkových pochodů a vytvořit tak z jednoduchého příběhu takový originální skvost, který se čte jedním dechem - 90 %

29.06.2017

KříďákKříďákC. J. Tudor

Pokud patříte ke generaci, pro kterou bylo poflakování se a šmejdění s partou kámošů celé dny venku nutností a kdy průzkumy divočinou a adrenalin při lumpárnách nechyběly, pak se s chutí zavrtáte do oblíbeného křesla a necháte se unášet příběhem, který si ve vysokém standartu mašíruje vpřed. Flashbacky střídané s rokem 1986 a 2016 jsou povedené a mají vždy tak akorát správnou délku, osudová rozhodnutí mají špinavý šmrnc, samotný konec teda úplně neberu, ale budiž. Ať si CJ říká co chce, myslím, že nejsem jediný, kdo cítí inspiraci, kterou autorka nabrala u mnohem prověřenějšího kolegy s perem ( tlusťoch, brejloun a zrzka, pan Halloran, otázky víry .. nebo se pletu :-) ? ). Já byl ale spokojen, takže s autorkou se brzy potkáme - Tajemství jsou prdel - 80 %

12.12.2020

Dívka v leduDívka v leduRobert Bryndza

Mno, tak jsem si dal pár večerů s Bryndzovou Dívkou v Ledu a že bych vrněl nadšením a vrazil tomu pět hvězd to teda ani náhodou. Autorovu snahu polidštit detektiva šéfinspektorku Ériku kvituju ( na rozdíl od supermanů třeba Carterovy série Huntera ), celkově je psáno přímočaře a bez sáhodlouhých kapitol a obrazných popisů, takže se začtením problém nebyl, ale chybí tomu víc propracovanosti, lépe postavené vedlejší postavy, motivace vrahounka pochybná - ti co mají už něco načteno v tomto žánru - padoucha odhalí poměrně brzy - i díky tomu, jak je zápletka stavěná včetně prozrazení pohlaví pachatele. A finální konfrontace ve stylu Božského zásahu - no nevím, moc to neberu. Jak píše Metla, lepší průměr, ještě jednu rundu s Bertem asi dáme - 60 %

23.11.2021

19841984G. Orwell (pseudonym)

Mé první setkání s Orwellem dopadlo pro mě s rozpaky. Zobrazování totalitního diktátu a absolutní potlačení individuality je až mrazivě pravdivé a přesné vzhledem k tomu, jak fungoval stranicko-soudružský komunismus v bývalém Východním bloku - za to před autorovým vizionářstvím klobouk dolů. Nicméně způsob cesty za poznáním byl taaaak zdlouhavý a krkolomný, že jsem několikrát vážně uvažoval, že to nedočtu - 50 %

15.05.2017

Dívka od vedleDívka od vedleJ. Ketchum (pseudonym)

Jacku, musím říct, žes mě posadil na prdel ! Málokdy se stane, že danny nemůže odrhnout oči od řádků a čeká, co se na něj chystá na další straně, v novém odstavci, v další kapitole, autor je obdarován tím mimořádným talentem, o kterém většina jen sní. Výborně zvolená forma ich vyprávění, samozřejmě obsah není lehce stravitelný pro slabší a citlivější povahy a i otrlá povaha nejspíš to všechno vnímá jako David - a říká si : "přestaňte s tím, vždyť ji zabijete, udělejte někdo něco ! " ale přesto je zvědavý, co bude dál ... Ketchum jednoduše dokáže zhmotnit ty nejhorší představy a uskutečnit je, ne jen o nich v náznacích mluvit, bez pocitu, že čtete brak splatteru. Jak jsem byl rezervovaně střízlivý s hodnocením Po Sezóně, tak tady opravdu zasloužená plná palba, na JK jsem narazil právě tady na databázi v doporučence a v tomto případě je jasné, že fičím hledat další kousky, protože autor je kvalitou úplně jinde než většina konkurence - 95 %

08.06.2020

Kniha hřbitovaKniha hřbitovaNeil Gaiman

Moje první setkání s vychvalovaným vypravěčem dopadlo uspokojivě - jeho hřbitovní svět s různou sortou nebožtíků a ostatních tajemných bytostí ve mně z počátku vzbuzoval obavu, aby to nesklouzlo do bizáru jak se to často stává u Barkera, ale jeho krajan Neil to dokázal ukočírovat a vykouzlit hezký, příjemný příběh a svou fantazií si mě získal pro další společnou cestu v blízké budoucnosti - 80 %

17.09.2020

Šifra mistra LeonardaŠifra mistra LeonardaDan Brown

Tentokrát Brown zabrousil do samého srdce podstaty křesťanského uctívání překvapivé nejsvětější ikony, nicméně musím říct, že římské dobrodrůžo mě nadchlo a oslovilo daleko víc, i díky tomu že v Šifře Dan hodně popustil uzdu své konspirační fantazii a některé dohady vydává za fakta ( dal jsem si tu práci a něco jsem si prostě musel sám prozkoumat, třebas zde hrdlořezské výjevy na plátně Madonny ve skalách ). Přesto to nebrání faktu, že autor je mistr svého řemesla a nakonec podstatné je to, jestli to, co autor předá papíru, čtenáře baví - a to Brown sakradobře umí - 75 %

29.11.2016

Nadaný žákNadaný žákStephen King

Tato dvousbírková novelková knížečka je moc povedenou záležitostí - tyto dvě jsou obsaženy v pozdější rozšířenější sbírce Čtyři roční doby. Nadaný žák je o jednom inteligentním, vzorném premiantovi, který má zálibu v nacistické historii a jako na zavolanou objeví v sousedství bývalého důstojníka SS, který měl co do činění se židovským holocaustem - 80 %
U Těla zase Steve ukázal jak má velký dar na to, že dokonale umí vykreslit charaktery ( a ty dětské obzvlášť ) a pro Tělo to rozhodně platí ( a vůbec nejlíp v TO ). Cesta při které čtveřice kluků pozná a naučí se o sobě víc, než by čekali. My dnešní čtyřicátníci, máme k těmto dobrodružným příběhům jiný vztah než dnešní mladá generace a věřím, že mnozí z nás se na té báječné výpravě úplně vidí - jako celek i po zaokrouhlení nahoru - 85 %

02.07.2017

Černý korzárČerný korzárEmilio Salgari

Výborná záležitost a opět vzpomínka na dětská léta, kdy byl nos věčně zabořený do dobrodružství. Pan di Valpenta a di Ventimiglia alias Černý Korzár na tažení za ničemným van Gouldem, který ho připravil o bratry. Pirátská utkání na moři, šermířské souboje, putování džunglí, jaguáři, kanibalové - sakra co víc si mohl kluk přát ? - 85 %

01.12.2017

Volání KukačkyVolání KukačkyR. Galbraith (pseudonym)

Ač detektivkám příliš nehovím, nemohl jsem si dovolit vynechat mimožánrový autorčin počin a kupodivu to dopadlo poměrně uspokojivě. Autorka představila zajímavou ústřední dvojici, u které nemáte problémy s oblíbeností, umění vtáhnutí do děje je už tak bych řekl z její strany už několikrát opakovaná velká přednost a i přes velkou stránkovou obsáhlost to pěkně odsýpá - i když pachatele a motiv není nesnadné odhalit i díky heslu zprvu nepravděpodobné není v zásadě vyloučené pro ty, co už mají v zápletkách něco načteno :-) Dáme pokračování ? No jasně - 75ˇ%

13.12.2017

Atlas mrakůAtlas mrakůDavid Mitchell

Přiznávám, že jsem se ke knižnímu Atlasu mraků dostal díky stejnojmennému filmu sourozenců Wachowských. Za prvé jsem doufal, že mi kniha osvětlí nejasná místa ve filmu ( což se téměř povedlo ) a za druhé to byla zvědavost, odkud se takový nápad zrodil. Obecně se mi líbí tato forma prolínajících se příběhů ( zde v jednotlivých časových rovinách ), které na první pohled nemusí mít nic společného, přesto k mé úplné spokojenosti chybělo nějaké osudovější vzájemné závěrečné příběhové propojení, které by katapultovalo tento román o kometu výš. Autor je ale výborný vypravěč a zdá se, že by mohl mít v rukávech spoustu zajímavých nápadů, rozhodně se znovu potkáme - 80 %

21.02.2018

Hoši od Bobří řekyHoši od Bobří řekyJaroslav Foglar

Krásná knížka o kamarádství, ušlechtilých myšlenkách a klukovských dobrodružstvích při plnění bobříků v zapadnutém kousku přírody Sluneční zátoky. Jeden z nejmilejších a nejčtenějších kousků mého dětství, srdcovka jak se patří - 100 %

11.07.2018

Dítě číslo 44Dítě číslo 44Tom Rob Smith

Zejména první polovina, popisující odzbrojujícím stylem beznadějné poměry občanů ve stalinském Rusku mě neskutečně nadchla a navnadila jako už se mi dlouho nestalo, stejně jako nastavené nekompromisní jednotlivé postavy a krutost, ale STRAŠNĚ mě sere, že autor v podobném duchu nepokračoval a místo toho vykouzlil do druhé poloviny mrazíkovskou pohádku, kdy se vše zlé v dobré obrátí a snad radši ani nezmiňovat motiv Andreje a rozuzlení celé zápletky v závěru, to je prostě na ránu pěstí, takhle to pohřbít. S hořkostí tedy dávám lehký nadprůměr, protože i přes zmíněné nedostatky, doufám, že ve Smithovi ještě něco zajímavého zůstalo, a dostane od mě další šanci - 75 %

01.11.2018

Právo nálezcePrávo nálezceStephen King

Rozhodně povedenější než předchozí díl, rozhodně proto, že postavě detektiva a jeho partě není dáno tolik prostoru a do popředí se tak dostaly ostatní hlavní postavy a tvrdím, že zlosyn č. 2, Mr. Bellamy, je povedenějším šmejdem než Mr. Mercedes ( prozatím ) - uvidíme, kam ta pootevřená telekineze dvířka povedou - "Sračky jsou hovno" za fajnových 80 %

22.08.2019