Dáma s hrnstjm Dáma s hrnstjm komentáře u knih

Společenstvo Prstenu Společenstvo Prstenu J. R. R. Tolkien

Skvělá kniha, která nabízí krásný únik z reality do fascinujícího světa. Klobouk dolů před autorovou fantazií a precizností, s kterou představil Středozem do nejmenších detailů. Celá trilogie má čestné místo v mé knihovně i v mém srdci!

09.05.2013 5 z 5

Beneficia, záduší a patronát v barokních Čechách na příkladu třeboňského panství na přelomu 17. a 18. století Beneficia, záduší a patronát v barokních Čechách na příkladu třeboňského panství na přelomu 17. a 18. století Pavel Pumpr

Knihu jsem četla neskutečně dlouho, protože je absolutně nabitá informacemi (a také proto, že jsem si potřebovala dělat podrobné poznámky ke studiu). Autor odvedl velmi precizní práci a otevřel nový úhel pohledu na problematiku barokních farností. Kniha je pro mně inspirací také v tom, jak má vědecká práce vypadat, jaké úrovně má dosahovat. Kladně hodnotím i jazykovou stránku, která je bezchybná, jen dlouhá souvětí především v závěrečném shrnutí jsou lehce úmorná.

07.05.2013 5 z 5

Pevné pouto Pevné pouto Alice Sebold

Ukázky filmu vypadaly dobře, tak jsem si před jeho shlédnutím nejdřív chtěla přečíst knižní předlohu. Knihu jsem si rovnou koupila, což zpětně hodnotím jako chybu. Příběh je sice smutný, ale hlavně zbytečně zdlouhavý, místy nudný a prapodivně natahovaný. Postavy mě nebavily a nebyly mi sympatické. Nevím, pro jakou věkovou skupinu byla kniha primárně napsána, ale mně v dospělém věku absolutně nezaujala, navíc nechápu, jak mohla dostat cenu Kniha roku za beletrii pro dospělé. Možná nese určitou vinu i český překlad, to nemohu soudit, ale rozčilovalo mě i grafické pojetí (u vydání z r. 2010) - řádkování 1,5 a široké okraje, samé plýtvání místem, snad aby kniha mohla být co nejdražší, přitom za to ani nestojí ( tak mě napadá: kdyby do knihy zařadili pár fotek z filmu, mohli by si naúčtovat o stovku víc a čtenář by nemusel tolik zatěžovat vlastní fantazii, že...) Dodávám, že film mě zklamal taktéž.

07.05.2013 2 z 5

Klub rváčů Klub rváčů Chuck Palahniuk

Byla jsem zvědavá, co kluci v mém okolí na této knize, případně na filmu před pár lety měli. O ději jsem dopředu nevěděla nic. Příběh mě naprosto šokoval, a právě to mám na knihách nejradči. Děj přirozeně odsýpá bez zbytečných odboček. Tak tenká kniha a tak silný nabízí prožitek! Hodnotím bez váhání plným počtem.

06.05.2013

1984 1984 George Orwell (p)

Když jsem asi v 17 letech tuto knihu dočetla, zařekla jsem se, že už nikdy ji znovu nechci číst. Příběh je tak uvěřitelný, že mi z něj bylo těžko. V šoku jsem já, už tehdy milovnice historie, roztřesenou rukou v jedoucím autobuse červeným fixem kostrbatě podtrhla větu "Minulost byla vymazána, vymazání bylo zapomenuto, lež se stala pravdou." Tato věta mě naprosto děsí i po deseti letech a snad někdy seberu odvahu a knihu si znova přečtu. Podle mně si v příběhu každý najde něco, co v něm vzbudí emoce, to každá kniha nedokáže. Doporučuji a považuji za součást všeobecného rozhledu vzdělaného člověka.

06.05.2013 5 z 5

My děti ze stanice ZOO My děti ze stanice ZOO Christiane Vera Felscherinow

Kniha mi celé mládí unikala, název mě z nějakého důvodu odpuzoval, takže jsem se k jejímu přečtení dostala až v dospělosti. Nelituji, dospívání jsem prožila v hodně "slušňáckém" prostředí, takže by mě drogová problematika maximálně vyděsila, ale nic hlubšího bych z toho neměla. Teď však můžu nesmírně ocenit popis dětské/mládežnické každodennosti v 70. letech v Německu, život na sídlišti i mimo něj, to se z žádné odborné literatury zatím nedočteme. Naprosto mě šokovalo mě spojení evangelického centra a drog. Prostředí narkomanů mě děsilo svojí syrovostí. A nejvíc tragické pro mne bylo, že matka a další blízcí hlavní postavy ani sami nevěděli, kam se podobné případy dají nahlásit, co hrozí a co se dá dělat. Hodnotím plným počtem ne pro "skvělý příběh," ale pro obrovský přínos mladým lidem. A ještě musím dodat, že filmování je celkem zdařilé, příběh je sice dost zkrácen, ale dětští herci předvedli zajímavé výkony.

03.05.2013 5 z 5

Obraz Doriana Graye Obraz Doriana Graye Oscar Wilde

Obraz Doriana Graye je zvláštní a nadčasovou knihou. Příběh dokazuje, že prostředí dokáže změnit člověka (aniž by o to stál) a že nezřízený život má následky (aniž by s nimi třeba počítal). To prostě bude platit pořád. Nevěděla jsem přesně, jak kniha skončí, posledních pár stránek jsem přečetla s velkým napětím a musím říct, že příběh pro mne skončil spravedlivě - nebyla jsem v šoku, spíš jsem cítila takové zadostiučinění: "Dobře mu tak..."

02.05.2013 4 z 5

Vesnice Sparks Vesnice Sparks Jeanne DuPrau

Vesnice Sparks je trochu slabší než Město Ember, ale baví mě ten lehce děsivý svět, ve kterém se příběh odehrává. Musím také vyzdvihnout povedenou obálku. Hrozně mě mrzí, že další dva díly vyšly jen slovensky, když nakladatelství původně český překlad avízovalo.

27.04.2013 4 z 5

Město Ember Město Ember Jeanne DuPrau

Skvělá kniha se zajímavým námětem, čtivě napsaná. Hlavní postavy jsou sympatické, děj celkem napínavě odsýpá. Pro dospělého člověka je to milá oddechovka. A musím uznat, že filmové zpracování se vydařilo, hlavně pojetí kostýmů mě mile překvapilo.

27.04.2013 5 z 5

Stará Otava mezi Pískem a Zvíkovem Stará Otava mezi Pískem a Zvíkovem Jiří Fröhlich

Každá kniha Jiřího Fröhlicha bývá zárukou pečlivého zpracování, jasného výkladu a skvělých obrazových příloh. Přesně to je obsaženo i zde. Kniha se čte opravdu velmi dobře, text není zahlcen faktografií, takže je srozumitelný širokému okruhu čtenářů. Obrázky a text jsou v knize v poměru snad 50:50, takže je možné ji přečíst dost rychle nebo prostě jen listovat a prohlížet fotky. Obrázky jsou dobře vybrané a nesmírně zajímavé, zachycují mnohé lokality, které dnes už vůbec neexistují. Ideální kniha pro písecké patrioty.

27.04.2013 5 z 5

Rybářská ulice. O ulici, která zmizela z mapy Písku Rybářská ulice. O ulici, která zmizela z mapy Písku Zdeněk Magerstein

Kniha je velmi cenná tím, že zachycuje věci, které už neexistují. Ale přece jen, jedná se o vzpomínky starého člověka, je potřeba brát je lehce s rezervou a ne jako 100% ověřená fakta. Kniha se čte velmi dobře, možná občas jsem měla trochu zmatky v postavách, ale ty v podstatě nejsou zas tolik důležité, mají spíš epizodní význam. Obrazová příloha je naprosto skvělá, historické fotografie mě moc baví a tady mají tu přidanou hodnotu, že zobrazují to, co já nikdy v životě neuvidím. Doporučuji všem píseckým patriotům a všem, kteří mají rádi staré časy.

27.04.2013 5 z 5

Zvláštní kniha, čekala jsem něco jiného, než co jsem nakonec dostala. Překvapila mě její (snad přílišná?) intimnost, také epizoda s katolickým knězem (z té jsem byla spíš v šoku). Kniha se četla velmi dobře, je poutavě napsána, pravdivé příběhy lidí se čtou vždycky lehce. Trochu mi přišlo, že autorčina rodina je v příběhu vykreslena dost nelichotivě, snad až s neúctou - chápu, že takové zážitky a pocity člověk může mít, ale že by je měl ventilovat zrovna knihou pro širokou veřejnost... Když už nic jiného, je to důkaz, že kniha je psána velmi otevřeně, bez zamlčování skutečností.

04.04.2013 4 z 5

Svobodu medvědům Svobodu medvědům John Irving

Knihu jsem koupila ve slevě za pár korun, hlavně kvůli autorovi. Téma mi přišlo zajímavé a netradiční. Děj byl místy dost složitý a propletený, především odbočky od hlavní linie příběhu bylo chvílemi těžké přelouskat. Musím se přiznat, že Siggy mi byl velmi nesympatický a pro mně až nepochopitelně šílený. Oceňuji, že byla do příběhu začlneněna reálná faktografie. A líbí se mi obálka. Knihu nedoporučuji jako odpočinkovou četbu, je třeba k ní přistupovat jako k Irvingově prvotině.

04.04.2013 3 z 5

Kniha mě uchvátila obálkou a názvem natolik, že jsem si ji - bez předchozího prohlédnutí a bez přečtení zdejších komentářů - rovnou objednala. Když se mi konečně dostala do ruky, zarazil mě počet fotografií a jejich propojení s příběhem (nejsem zvyklá číst knihy s obrazovými přílohami, lépe řečeno se jim vyhýbám, pokud nejde o odbornou literaturu). Knihu jsem právě dočetla a hodnotím jako lepší průměr - příběh je neobvyklý, postavy jsou pěkně vykresleny, prostřední také. Chyběl mi ale nějaký děsivý zvrat, který bych očekávala minimálně na konci, jeho absenci přisuzuji zaměřením na dětské (příp. dospívající) hrdiny. Pokud bych měla něco vyzvdihnout, byla by to atmosféra "věci nejsou takové, jaké se zdají" - vše, co bylo před hlavním hrdinou (a také před čtenářem) dost dlouho tajeno, maximálně naznačováno, a pak to prostě už muselo být vysvětleno - to se podařilo autorovi udržet relativně dlouho a toto především při čtení způsobuje alespoň malé napětí. A při čtení mě kniha místy asociovala filmy X-Men. Na závěr se musím přiznat, že se spíš těším na filmové zpracování Tima Burtona, pakliže k němu opravdu dojde.

30.03.2013 3 z 5

Se šarmem Pařížanky Se šarmem Pařížanky Ines de La Fressagne

Knihu jsem si půjčila v knihovně, dokonce jsem na ni asi dva měsíce čekala a při půjčování jsem byla upozorněna, že na ni je další rezervace, tak ať to neprodlužuju - to nebylo nutné, knihu jsem "přečetla" ještě týž večer a po dvou dnech vrátila. Knihu je třeba brát s rezervou a nepodlehnout jejímu nekritickému doporučování jako "módní bible" (viz např. Módní peklo). Ano, obsahuje pár praktických rad k oblékání, které jsem si vzala k srdci. Turistické tipy jsou určené hlavně lidem, kteří jsou schopni se sami bez cestovky pohybovat po Paříži, což vzhledem k jazykové bariéře třeba já nejsem. A poznámky k designu a bydlení - ty jsou spíš pro lidi, kteří nemají a hledají svůj vlastní styl, například pro mě nebyly tyto pasáže ani inspirací.

11.03.2013 3 z 5

Milenci a vrazi Milenci a vrazi Vladimír Páral

Skvělá kniha, perfektní postavy a dějové zvraty. Trochu mě rušily netradičně pojaté kapitoly, resp. řazení kapitol, ale dalo se to zvládnout. Líbí se mi pasáže s myšlenkovými pochody postav (psané kurzívou bez interpunkce). Prostředí děje je pro mě zajímavé, tu dobu jsem nezažila. Film se velmi povedl, k němu se ráda vracím.

24.01.2013 5 z 5

Červený a černý Červený a černý Stendhal (p)

Knihu jsem ve své době přečetla jedním dechem. Byla mi blízká zápletka starší ženy a mladšího muže, takže děj měl pro mě asi trochu jiný rozměr. Některé silné pasáže jsem si i podtrhala (což dělám opravdu jen výjimečně). Navíc to byla moje první zkušenost se Stendhalem, kterou hodnotím pozitivně. Z nostalgie se k ní ještě určitě vrátím.

24.01.2013 4 z 5

Na Větrné hůrce Na Větrné hůrce Emily Brontë

Kniha patří k mým nejoblíbenějším, četla jsem několikrát v různých překladech a ráda se k ní vracím. Postavy jsou perfektně propracované, mají zajímavé charaktery. Líbí se mi zvláštní nevlídnost postav, ve které se odráží nevlídnost prostředí mezi vřesovišti. Líbí se mi, jak i ve flegmatických (snad až nudných) osobách dokáže nenávist vykřesat nečekané reakce. Líbí se mi, že v knize platí a je skvěle vykreslen princip "zoufalá doba vyžaduje zoufalých činů." Líbí se mi, jak autorka vystihla, že i děti dokáží být rafinovaně zlé. Podle mě je kniha mistrně napsána, forma vypravování mezi dvěma osobami je naprosto přirozená a čtivá. Doporučuji, ovšem pro slabší povahy může být drsnost v knize přílišná.

24.01.2013 5 z 5