Dalamar Dalamar komentáře u knih

Díky svým dětem jsem i já nezůstal nepolíben tímto kouzelným světem jež paní Rowlingová vytvořila. Dlouhou dobu to pro mě ovšem byla jen filmová zábava. Když nakladatelství Albatros vydalo ilustrované vydaní této knihy, nemohl jsem odolat a pro své ratolesti knihu zakoupil. Kresba Jima Kay je nádherná a skvěle dotváří atmosféru světa Harryho Pottera. Je pro mě vždy radostí otočit stránku a kochat se kouzelnými ilustracemi. Celkové zpracování knihy je špičkové a žádná strana této knihy není stejná a minimálně texturou podkladu textu se liší, což ale nijak nevadí při čtení. Jsem rád, že moje děti mají Harryho rádi a jak tak mám skvělou záminku tyto ilustrované vydání kupovat :-)

Marťan Marťan Andy Weir

Ke knize jsem se dostal dříve než se v kinech objevilo filmové zpracování. Nutno podotknout, že filmové zpracování se hodně povedlo a věrně kopíruje děj knihy. Ovšemže ve srovnání těchto dvou médií kniha vede na plné čáře. Spisovateli se dokonale povedlo napsat knihu čtivou, zábavnou a napínavou a to jak pro zaryté scifisty, tak pro obyčejné lidi, kteří tento žánr obvykle nevyhledávají. Důkazem může být kladné hodnocení mé manželky. Snad jen ten konec už pro mě byl trochu krkolomný.

03.01.2018 5 z 5

Dům mrtvých Dům mrtvých Steven Erikson (p)

Při otevření této knihy jsem se těšil na návrat starých známých postav z prvního dílu Mesíční zahrady. Jaké bylo mé rozčarování, když jsem zjistil, že známých postav z prvního dílu je to žalostně málo. objevují se zde postavy nové, a není jich zrovna málo jak je u Eriksona zvykem a vy tak sledujete jejich postupný vývoj a způsob jakým ovlivňují běh světa Malazu. Dějová linka Psího řetězu a postava Coltaina ve mě dlouho rezonovala po dočtení knihy. Už se nemohu dočkat, až celou sérii dočtu a budu se moci znovu vrhnout do tohoto geniálního světa, protože věřím, že až při druhém čtení mi dojdou všechny detaily a souvislosti.

03.01.2018

Měsíční zahrady Měsíční zahrady Steven Erikson (p)

Při hledání nějaké fantasy knihy pro "dospělé" mi byl všude doporučován vyklus Malazské knihy padlých. V první knize Měsíční zahrady jste hned na začátku vhození do složitého a detailně vykresleného světa, jež pro nás pan Erikson stvořil. Nečekejte od Eriksona žádné vození za ručičku. Při pochopení jeho světa, jeho logiky a zákonitostí vám spíše háže klacky pod nohy a nijak vám v ničem nepomůže. Do toho si přidejte obrovské množství postav, jejich intriky mezi sebou, originální pojetí magie a ascendenty, kteří se svým jednáním snaží ovlivnit chod tohoto komplikovaného světa. Není to snadné čtení, ale o to více si proto pana Eriksona cením.

03.01.2018 3 z 5

Morové lodě Morové lodě Mike Mignola

Když Comics Centrum ohlásilo tuto novinku, říkal jsem, že tohle pro mě asi moc nebude. Nejsem vášnivým fanouškem Mignolovi kresby a ač tuto knihu kreslí Ben Stenbeck, je jeho kresba stylově srovnatelná s Mikem Mignolou. Avšak při bližším pohledu jsem pomalu podlehl tomuto stylu kresby. K příběhu knihy se tato kresba skvěle hodí a skvěle dotváří atmosféru komiksu. Příběhu komiksu předchází kniha Baltimore aneb Statečný cínový vojáček a vampýr, ale pokud jste knihu nečetli, nevadí, v komiksu je dostatečně popsána minulost lorda Baltimora a důvody proč se vydal na křížovou výpravu proti hordám upírů. Vřele tento komiks doporučuji nejen fanouškům pana Mignoli, ale i těm co mají rádi hutnou hororovou atmosféru, spoustu upírů a bezbřehou krvavou řežbu :-)

03.01.2018 4 z 5

Tajemství mechanické mrtvoly Tajemství mechanické mrtvoly Joe Benitez (p)

Od přátel a na internetu jsem slyšel jen samou chválu na zpracování knihy. Musím říci, že když se mi kniha dostala do rukou byl jsem překvapen jak se se zpracováním knihy nakladatelství Argo popralo. Je vidět, že přípravě knihy před vydáním věnují hodně času a díky tomu bude tato kniha ve vaší knihovně vždy přitahovat obdivné pohledy. Joe Benitez je brilantní kreslíř a v tomto svém autorském projektu nám svůj um servíruje s plnou parádou. Naopak příběh trochu pokulhává za grafickou stránkou komiksu, což jsem ale rád panu Benitezovi odpustil. Moc se těším na druhý díl, jež Argo slíbilo tento rok vydat.

Pelyněk. Díl 1 Pelyněk. Díl 1 Daniel Tučka

Musím se přiznat, že při volbě, zda si knihu koupit či nekoupit hrála rozhodující roli brilantní obálka od Tomáše Kučerovského. Nutno podotknout, že pevná vazba by knize slušela více, ale jednak chápu risk pro nakladatele, kdy pevná vazba by zvedla cenu knihy. Navíc i sám pan spisovatel si přál knihu v broži. Děj knihy je zasazen do skvěle propracovaného a kouzelného světa, kde hlavní cennou komoditou jsou knihy, dřevo je vzácné a svět trápí všudy přítomný pelyňek. Postavy, samotný svět i dobrodružství, jež hlavní hrdinové prožívají jsem si moc užíval a už se těším na druhý díl.

Hladové hry Hladové hry Dan Simmons

Nutno podotknout, že kvituji volbu nakladatelství Laser-books, které tento román z původních třech knih přepracovalo do jednoho velkého a krásně zpracovaného svazku. Dan Simmons nám zde pro změnu ukazuje, že ani spojení noir detektivky a hororu pro něj není cizí. Obrovské množství postav, rozsáhlost děje, jak časová, tak místopisná, dělá z tohoto románu nesnadné čtení. Koupi knihy však nelituji, už jen z originálního pojetí upírské "mytologie".

Temné léto Temné léto Dan Simmons

Dan Simmons nám v této knize opět ukazuje svoje geniální vypravěčské schopnosti a svoji schopnost dokonale vystihnout atmosféru určitého období. Tentokrát svůj román zasadil do amerického venkova 60. let. V knize sledujeme osudy partičky kamarádů na pozadí hrůzných událostí, jež se v jejich městečku začínají objevovat. Knize nechybí hutná atmosféra a skvěle vykreslené postavy. Musím se přiznat, že jsem se jen těžko loučil s hlavnímu hrdiny při dočítání knihy.

Drood Drood Dan Simmons

Po Terrou má druhá kniha od tohoto spisovatele. Opět zasazena do viktoriánské Anglie, kterou má Dan Simmons "zmáknutou". Pravdou je, že jsem od knihy čekal něco jiného, ale ač je příběh knihy značně rozvleklý a zdlouhavý, po dočtení a zamyšlení se nad celým dějem musí člověk žasnout, jak dokáže jeden nevinný "žertík" ovlivnit život jednoho člověka. Psychologický vývoj hlavní postavy je zde největším lákadlem. Nakonec tedy musím knihu doporučit a všem kteří ji mají rozečtenou a bojují s jejím dočtením radím: vydržte, stojí to za to!

02.01.2018 4 z 5

Terror Terror Dan Simmons

Má první kniha od Dana Simmonse. Byla to ode mne trochu střelba na slepo, ale touha po mrazivém hororu, jak se kniha prezentovala, ve mě převládla. A musím říct, že nákupu v nejmenším nelituji. Dan Simmons krásně vystihl období viktoriánské Anglie a bylo pro mě potěšením nakouknout do tohoto období. Samotné putování dvou expedičních lodí, strasti námořníků, jež podstupuji nebezpečnou plavbu napříč Arktidou, bylo tak věrohodně popsáno, až z toho co námořníci museli vytrpět, člověka mrazilo. Doporučují číst za dlouhých mrazivých nocí.

02.01.2018 4 z 5

Vyhlídka na věčnost Vyhlídka na věčnost Jiří Kulhánek

Pokud se vám líbila Cesta Krve či Vládci strachu rozhodně se této knize vyhněte, napadlo mě po dočtení této knihy. Vemte jeden díl šílených nápadů, dva díly frenetické akce, přihoďte pár postav z knih minulých a jednoho supr čupr hrdinu, nemíchejte ale hned radši zběsile protřepejte. Asi takto nějak přistoupil pan Kulhánek k této knize. V půlce knihy jsem si říkal, že to snad trochu zachrání postavy z Nočního klubu, ale ta parodie na Tobiáše co se tam objevila mě snad ještě více rozsekala. Tam kde ve Vládcích strachu jsem obdivoval vykreslení vampírismu, tak v této knize si z něho autor udělal berličku pro únik ze slepých uliček. V Cestě krve pro mě nebyl problém mu baštit "létající popelnice" ovšem zde jsem jeho šílené nápady se super věcičkami, náckama lezoucí z pekla a pak i to peklo samotné prostě nezkousl. Možná by nebylo špatné kdyby se pan spisovatel zamyslel nad tím, na jakých knihách se vytvořila jeho fanouškovská základna a trochu ve svých nápadech zvolnil.

13.02.2017 1 z 5

Planeta mezi dvěma slunci Planeta mezi dvěma slunci Robert Fabian

Mám rád knihy od tohoto autora, proto mohu tuto knihu jen doporučit. Není to taková akční řežba jako Mariňáci, což ale autor kompenzuje skvělou atmosférou.

05.01.2017 5 z 5

Nadaný žák Nadaný žák Stephen King

Povídku jsem měl možnost poslouchat jako audioknihu a v podání p Dolečka se jedná o profesionální práci. Po přečtení anotace jsem měl trochu obavy, že bude povídka útočit na čtenáře surovým popisem brutalit a zvěrstvech páchaných za 2. světové války a poté i hlavními "hrdiny". Jsem velice rád (a není to u Kinga poprvé), že se moje předtuchy netrefily do černého. Autor nám ve svém příběhu vykresluje zajímavý vztah dvou naprosto "vyjímečných" osobností, jejichž setkání se pro ně v daný okamžik stává osudným. Skvělá atmosféra, surové nahlédnutí do zvídavé dětské hlavičky a otevření Pandořiny skříňky, jež měla zůstat navždy zavřená. Smekám čepec i za dokonale ukočírované finále.

20.03.2015 5 z 5

Na cestě Na cestě Jack Kerouac

Knihu jsem četl před lety a byl jsem uchvácen životem, jež vykresloval. Vzbuzovala ve mě pocity, dát si batoh na záda a vyrazit "na cestu" Myslím, že teď už by mě tato kniha zase tak moc nezasáhla, tak jako tenkrát, nicméně pořád ve mě vzbuzuje krásné nostalgické vzpomínky a jsem velice rád, že se mi tenkrát dostala do rukou.

10.03.2015 4 z 5

Volání Kukačky Volání Kukačky Robert Galbraith (p)

Knihu jsem začal číst na doporučení své manželky, jež si ji všimla jen díky jménu p. Rowlingové. Nutno říci, že to je má první kniha od této autorky a asi i poslední. Troufám si říct, že jen díky jejímu jménu kniha nezapadla mezi spoustu jiných průměrných detektivek. Co bych na knize vyzdvihl jsou pěkně a pečlivě vykreslené charaktery a s umem napsané dialogy. Bohužel mi přijde, že je kniha vystavěna jen na tomto a chybí jakákoliv atmosféra či napětí. Nedá se zde ani mluvit o nějakém pohledu pod pokličku modelingu, jelikož paní spisovatelka používá obecně známé klišé k tomu, aby nám vykreslila svět modelek a módních návrhářů. Knihu bych si troufal doporučit jen skalním fanouškům klasických detektivek alá A. Christie, leč v kontextu dnešních moderních detektivek ( jež dokážou nabídnout i "něco na víc" ) zoufale zaostává.

10.03.2015 2 z 5