dadulik dadulik komentáře u knih

Príbeh modranských lesov Príbeh modranských lesov Katarína Slobodová Nováková

Krásne popísaný zrod prvých víl v Harmónii a života jej obyvateľov, návštevníkov, zahraničných turistov a hlavne pristahovaných Huncokárov. A toto všetko doplnené o krásne dobové fotografie a pohľadnice.

31.01.2024 5 z 5

Bílá nemoc Bílá nemoc Karel Čapek

Útla knižka, napriek tomu výborné čítanie. Čapkove knihy sú nadčasové.

13.12.2023 5 z 5

Anatomie: Příběh lásky Anatomie: Příběh lásky Dana Schwartz

"Nejsou snad zázraky jen přírodní zákony, které lidé zatím nepochopili? A není to všechno ještě daleko záhadnější, když tajemství vesmíru jsou všude kolem?"

Toto bol náhodou veľmi podarený príbeh, od ktorého som nemala veľké očakávania na základe niektorých recenzií. Páčil sa mi štýl, akým je príbeh napísaný, dej odohrávajúci sa v 19.st. v Edinburgu a páčili sa mi aj tie časti, ktoré boli mimo reality... ja to skôr vidím tak, že spisovateľka použila svoju fantáziu a myslím, že v tomto prípade to aj fungovalo. Takže ja som dostala viac, ako som očakávala :)

11.09.2023 4 z 5

Než vystydne káva Než vystydne káva Tošikazu Kawaguči

...nakoniec som veľmi rada, že som dala tejto knižke šancu, pretože príbeh bol veľmi originálny. Určite to nie je typ knihy, ktorá po týždni vyšumí z hlavy, práve naopak. Taká smutno-pekná kniha.

20.11.2022 4 z 5

Pri mesačnom svite nič nerastie Pri mesačnom svite nič nerastie Torborg Nedreaas

Príbeh je o tom, čo dokáže s človekom spraviť jeden nezdravý, toxický vzťah a lipnutie na človeku, ktorý toho druhého len využíva...

"Aby si vedel, nie je to nijaký originálny príbeh. Bude v ňom reč o trampotách lásky, o finančných starostiach, o erotike a rozpade jedného manželstva, o čertovi a jeho starej materi."

13.11.2022 4 z 5

Klub: Sexuální skandál ve Švédské akademii Klub: Sexuální skandál ve Švédské akademii Matilda Voss Gustavsson

"Statisticky vzato zná většina z nás ve svém okolí alespoň jednu oběť sexuálního násilí. Téměř nikdo však nevěří, že se mezi jeho přáteli a známými vyskytuje sexuální násilník. Jestliže oběť znásilnění vnímáme jako osobu poznamenanou na celý život, pak i trest podle této logiky musí být věčný a pachatel se v našich očích mění v monstrum. Právě proto se domníváme, že člověk schopný dopustit se znásilnění nemůže mít nic společného s těmi, jež důvěrně známe, či dokonce máme rádi; představu násilníka tak klademe kamsi zcela mimo naše sociální vazby. V průběhu tohoto podzimu se však ukazuje, že takových násilníků je nespočet a že žijí přímo mezi námi."

Je až neskutočné, ako dlho sa takéto niečo prehliadalo... aj tu zjavne platilo, že pod lampou býva najväčšia tma...

30.10.2022 5 z 5

Říše upíra Říše upíra Jay Kristoff

"Nasloucháš­-li jazykům Mrtvých, ochutnáš jazyky Mrtvých."

Toto bola jednoznačne najlepšia kniha o upíroch, akú som kedy čítala ️

"Je to podivná pravda, ale někteří lidé mají radši pocit z toho, že knihy vlastní, než aby je četli."

22.10.2022 5 z 5

Bronzová medaile Bronzová medaile Michaela Schmiedlová

Keďže krasokorčuľovanie milujem, nemôžem dať inak ako 5* :)) Na prvotinu viac než dobré :)

22.08.2022 5 z 5

Dárek z lásky Dárek z lásky Rabíndranáth Thákur

Žádal bych stále více, kdybych měl nebe se všemi jeho hvězdami a svět s jeho nekonečným bohatstvým; ale spokojil bych se s nejmenším koutkem této země, kdyby jen ona byla mou.

Taká útla knižka a plná toľkých krásnych viet a veršov. Naozajstný skvost.

22.08.2022 5 z 5

Naslouchač Naslouchač Petra Stehlíková

Toto bolo dokonalé od prvej stránky až po poslednú.

04.06.2022 5 z 5

Ročenka Ročenka Holly Bourne

Na to, ako sa knižka zo začiatku pomaly vliekla a začínala som sa pohrávať s myšlienkou, či som spravila dobre, že som sa do nej pustila, ma veľmi milo prekvapila.

Páčila sa mi myšlienka príbehu, ale hlavne jeho posolstvo. To, že aj ten úplne obyčajný, všetkými prehliadaný študent na svojej škole, má vlastný príbeh, a chce, aby po ňom zostala nejaká stopa. To, že častokrát samotní rodičia nevedia, ako zle ich deti čas strávený v škole prežívajú. Niektoré sú šikanované. Niektoré psychicky, niektoré fyzicky týrané. Niektoré v škole, niektoré doma.

Pointa tohto príbehu je taká, že by to v žiadnom prípade nemalo byť prehliadnuté.
Popri vážnejšej téme je príbeh pretkaný romantickou linkou, kde sa dvaja študenti spoznajú na základe odkazov v knižkách z školskej knižnice. Žiadna extrémna slaďárna, žiadny dramatický zvrat, prijemne sa vyvýjajúci vzťah medzi dvomi tínedžermi. Aj napriek tomu, že je knižka určená pre mladšie ročníky, som rada, že som si ju prečítala.

"Každý člověk na světě si zaslouží, aby ho někdo miloval přesně pro to, jaký je."

Takže...
Tento príbeh je o jednej ročenke a o dievčati, ktoré sa rozhodlo začať hovoriť pravdu.

"Bože, jakmile jednou začnete říkat pravdu, je to najednou ta nejjednodušší věc na světě."

21.12.2021

Co je odtud vidět Co je odtud vidět Mariana Leky

"A zamlčované pravdy, jak se lidé ve vsi domnívali, jsou vůbec nejpravdivější..."

Taká zvláštna dedinka, s ešte zvláštnejšími ľuďmi, a jednou Okapi. A celé to bolo magické :)

23.10.2021 5 z 5

Slová v hlbinách Slová v hlbinách Cath Crowley

"Sme knihami, ktoré čítame, a vecami, ktoré milujeme."

"Použité knihy sú plné tajomstiev, a práve preto ich mám rád."

Toto bola naozaj jedna veľmi pekná, milá a aj vtipná knižka. Ja som si ju užila :)

22.10.2021 5 z 5

Ľúbostné sonety Ľúbostné sonety Pierre de Ronsard

"Kasandra nadchla ma a strhla Mária,
už ďalšia, sivého, ma putom ovíja.
Akže ma ľúbili, ja som ich veľmi ľúbil."

Krásne básne, ktoré sa mi, musím sa priznať, páčili o trošku viac v českom preklade :)

07.07.2021

Moře klidu Moře klidu Katja Millay

"Lidé věří v Boha, protože nevěří sami v sebe. Potřebují něco jiného, na čem mohou být závislí nebo čemu mohou klást za vinu, že jsou v prdeli."

Skoro do konca som sa nevedela rozhodnúť, či vôbec, a aké dám hodnotenie. 4 mi prišlo málo a 5 veľa... A potom prišla posledná veta v knihe a tá ma presvedčila :)

23.06.2021 5 z 5

Tulák po hvězdách Tulák po hvězdách Jack London

"Inteligentní lidé jsou krutí. Hloupí lidé jsou príšerne krutí."

"Není smrti. Život je duch a duch nemůže zemřít..."

Na niektoré knihy treba dozrieť.. Toto je jedna z nich. Ak by som ju čítala pred desiatimi rokmi, asi by mi nič nedala. Teraz mi dala veľa.

10.06.2021 5 z 5

Tři lásky Tři lásky Pierre de Ronsard

Ach, umírám, ach, rty mi dej,
pojď ke mně blíž a neprchej
jako páv s bázní, moje milá;
aspoň mou ruku chvíli nech
bloudit ti sladce na ňadrech
nebo níž, kdybys dovolila.

Moja prvá od Ronsarda a určite nie posledná :)

10.06.2021 5 z 5

Zima čarodějnice Zima čarodějnice Katherine Arden

Toto je presne ten typ kníh, ktoré nechcete, aby skončili... Myslím si, že mi tento legendami opradený príbeh bude ešte dlho chodiť po rozume. A hlavne Mrázik a Slávik a Baba Jaga a aj všetci tí čerti a upíri :D

11.03.2021 5 z 5

Daisy Jones & The Six Daisy Jones & The Six Taylor Jenkins Reid

Dávam 5 hviezd za nápad, za originalitu a za to, že aj keď viete, že táto skupina v skutočnosti neexistuje, miestami sa stane, že na to pozabudnete, pretože to prostredie, a všetky tie detaily sú dotiahnuté do dokolalosti ????

02.02.2021

Noční cirkus Noční cirkus Erin Morgenstern

Nechápem, prečo som tak dlho odkladala túto knihu... Dej aj zápletka boli trochu v úzadí, ale pre mňa bolo dôležité, aké pocity táto kniha dokázala vyvolať. Tá kúzelná atmosféra bola doslova cítiť na každej stránke. Pre mňa to bol čitateľský zážitok a určite sa k nej ešte niekedy vrátim :)

28.01.2021