d.p. d.p. komentáře u knih

Agresivita a kriminalita školní mládeže Agresivita a kriminalita školní mládeže Zdeněk Martínek

Skvělá kniha, tohle je pedagogika, co dává smysl. Doufám, že pan autor s psaním bude pokračovat a napíše další knihu v jeho oboru.

27.05.2018 5 z 5

Kdybych řekl, že jsem se u knihy nebavil, nebyla by to pravda, ale.. Byly kapitoly, u kterých jsem zvažoval, zda s knihou vůbec dále pokračovat. Když jsem se kousnul a překonal je, narazilo se dříve, nebo později opět na kapitolu, u které jsem se zasmál a dodala mi chuť knihu dokončit. Další věc - těžko říct, jaká byla autorova myšlenka, jestli postavy vedl ab absurdum do tak neskutečné podoby, aby se v nich občas někdo našel a probral se, nebo jen aby to vedlo k větší humornosti. Občas to vtipné bylo, občas ale byly postavy opravdu velice "protivné". Jako oddechovka, formou audioknihy, to není špatné, ale pořád mám z knihy takový zvláštní pocit, že takhle ne, že je tam něco trochu špatně. Z literárního hlediska to žádné velké dílo vážně není, ale určitě se najde řada lidí, kterým kniha sedne lépe, než mně a úplně zatracovat jí svým komentářem rozhodně také nechci. Tři hvězdy, ale pokračování si už nekoupím.

22.03.2018 3 z 5

Zákon o Policii České republiky - komentář Zákon o Policii České republiky - komentář Benedikt Vangeli

Jako vždy, není asi lepší a bohužel asi ani dražší, právní nakladatelství než C. H. Beck. Skvělá kniha, srozumitelně naspaná, není co jí vytknout, snad kromě cenovky.

18.03.2018 5 z 5

Zahrady spravedlivých Zahrady spravedlivých Jahjá An-Nawawí

Jsem trochu překvapen, že jsem prozatím jediným z databáze knih, kdo tuto knihu přečetl. V dobách, kdy je islám tak rozebíraným tématem mi přijde celkem rozumné, dozvědět se o něm co nejvíce z co nejkvalitnějších zdrojů. Musím říct, že po přečtení Koránu, Sunny a právě Zahrad spravedlivých, které obsahují necelých dva tisíce hadíthů, tedy příběhů z doby života Muhammada, už rozhodně není tak jednoduché takovému člověku něco o islámu nalhat. Panu Pelikánovi patří velký dík za opravdu kvalitní překlad s vysvětlivkami, protože není v Čechách mnoho lidí, kteří by toho byli schopni. A co říct ke knize? Nebyl to lehký život kolem roku 620, kultura na arabském poloostrově byla jak tenkrát, tak i nyní, velice odlišná než u nás a díky příběhům z této knihy člověk pochopí široké spektrum rozdílného chování současných muslimů, což beru jako velké plus. Jako mínus, i když je to individuální záležitost, bych uvedl, že se za každým slovem prorok používá autor celé povinné rčení "nechť mu Alláh žehná a dá mu mír", namísto zkratky, která je používána například i v Sunně od České muslimské obce, ale budiž, pokud to tak chtěl pan Pelikán psát, je to jeho volbou a je to vážně spíše jen technická záležitost. Ani tato kniha mě nepřesvědčila k tomu, abych konvertoval k islámu, takže teď už asi nic, ale za přečtení určitě stojí a dávám jí 4 hvězdy.

08.03.2018 4 z 5

Gangy Gangy Barbora Vegrichtová

Osobně mě tolik americké gangy nepřitahují, proto hodnocení "jen" 4 hvězdy, jinak pokud bych byl fanda tohoto tématu, určitě by si kniha zasloužila o hvězdu víc, protože žádná jiná podobně kvalitní a obsáhlá kniha na dané téma v češtině asi neexistuje. Přesahy pro české prostředí jsou tam však také a částečné rozebrání radikalizace směrem k islámu ve věznicích v západní Evropě bylo rovněž velice zajímavé.

08.03.2018 4 z 5

Zabijak Anders a jeho priatelia Zabijak Anders a jeho priatelia Jonas Jonasson

Vůbec nechápu tu spoustu negativních ohlasů. Jako vždy od Jonassona, je to skvělá kniha s úžasným černým humorem, takže opět pět hvězd.

15.02.2018 5 z 5

Muslimové a jejich svět: O víře, zvyklostech a smýšlení vyznavačů islámu Muslimové a jejich svět: O víře, zvyklostech a smýšlení vyznavačů islámu Miloš Mendel

Výborná kniha. Pan Mendel mě velice mile překvapil, netušil jsem, že máme až tak skvělé arabisty. Jedná se o s chladnou hlavou napsanou výstižnou knihu s odpověďmi na otázky, které jsou v současné době dosti propírané a nejsou zkresleny ani zohýbanými emočním podbarvením, strachem, či snahou zalíbit se, nýbrž kniha prezentuje věci tak, jak jsou.

05.02.2018 5 z 5

Multikulti pindy jedný český mindy Multikulti pindy jedný český mindy Iva Pekárková

Paní Pekárková mě prostě baví. Malinko otravné byly části s "morálními projevy", ale chápu proč je dělala. Nicméně příběhy s K to vyrovnaly a doufám, že ještě nějaká podobná kniha paní autorce vyjde.

28.01.2018 4 z 5

Správní řád s výkladovými poznámkami a vybranou judikaturou Správní řád s výkladovými poznámkami a vybranou judikaturou kolektiv autorů

Ke zkoušce ze správního práva se jedná o dobrého pomocníka. Trochu zklamaný jsem byl z ledabylých komentářů u některých ustanovení. Zejména u některých částí správního řádu, které mi přijdou jako jedny z nejsložitějších a které mi byly nejvíce nesrozumitelné, nebo které odkazovaly na největší počty obecných a zvláštních ustanovení jsem očekával informační shrnutí, co daná ustanovení obsahují. Namísto toho jsem se dočkal 3 odstavců o tom, že správní orgán postupuje podle této části, jak hovoří toto komentované ustanovení. Nevím, proč to tak autor udělal, ale dle mého názoru si tím pošramotil jinak celkem vydařenou knihu nádechem uspěchanosti a nedotaženosti. Pokud bych byl profesionál v oblasti správního práva a správní řád mě živil, asi bych ale přece jen sáhl po konkurenci, která má knihu sice dražší, ale zároveň o mnoho propracovanější.

09.01.2018 4 z 5

Nečekal jsem, že mě kniha tak zaujme, paní autorce se velice povedla. Hybridní útoky se staly opravdu nečekaným problémem poslední doby. Když si vzpomenu na dobu kolem roku 2005, kdy se na internetu aktivněji pohybovala téměř výhradně jen IT komunita, nebo lidé s vazbami na ní a jak jsme se smáli každému HOAXu a každému naivkovi, co mu věřil a nevěděl, jak to na síti chodí, nikdy by mě nenapadlo, že se z těch nesmyslů stane tak účinná zbraň, která dostane do sněmovny lidi z okolí SPD a tak zásadním způsobem ovlivní smýšlení lidí o EU. Myslím si, že plody ruského vlivu v druhé polovině 20 století jasně ukázaly, jak moc nevhodná "ruská cesta" je a jedním z nejúčinnějších opatření, jak zamezit jejímu obnovení a nevěřit těmhle nesmyslům je osvěta, kterou tato knížka přináší ve značné šíři. Plné hodnocení a po dlouhé době jí řadím i do kategorii doporučuji.

08.01.2018 5 z 5

Evropský prostor svobody, bezpečnosti a práva - Prizmatem Lisabonské smlouvy Evropský prostor svobody, bezpečnosti a práva - Prizmatem Lisabonské smlouvy Bohumil Pikna

Velice dobře zpracovaná kniha. Obsah informací v knize je obrovský a zorientovat se v evropském právu rozhodně není nic lehkého. V závěrečných kapitolách o boji s muslimských fundamentalismem byl pan autor překvapivě konkrétní a v dnešní době by byl pravděpodobně levicovými aktivisty označen za politicky nekorektního. Já se však s autorovým přístupem k EU i řešení bezpečnostních otázek určitě ztotožňuji a dávám plné hodnocení.

06.12.2017 5 z 5

Ve stínu islámu: Menšinová náboženství na Blízkém východě Ve stínu islámu: Menšinová náboženství na Blízkém východě Luboš Kropáček

Kniha se mi velice líbila. Název je opravdu naprosto výstižný, co se píše na obalu, to v knize do posledního puntíku najdete. A to řemeslným, pečlivým, ozdrojovaným, vědeckým, ale zároveň dobře čtivým způsobem a to od větších, veřejně známých menšin, až po ty dá se říct marginální. Za mě plné hodnocení.

09.11.2017 5 z 5

Průvodce vegetariána Průvodce vegetariána Vesanto Melina

Skoro povinná četba po začínající vegetariány. Pokud je někdo vegetarián tím, že z vepřo knedla vyřadí vepřo a jídelníček jinak nezmění, tak určitě brzo narazí, protože takhle se to prostě nedělá. Místy autorka možná trochu až moc vyzdvihuje pozitiva, trochu přehání, zase taková bomba to podle mě není, i když ke správné motivaci to prvotní velké nadšení asi patří a ty klady tam určitě jsou.

Nicméně dodal bych jednu zásadní věc se zdvihnutým prstem: Ať to nikdo nikomu nenutí. Není nic otravnějšího než člověk, co ostatním nutí svou pravdu a přesvědčuje je o jediné správnosti jeho názoru. Mnoho vegetariánů tomu na začátku podlehne a pak jsou pro okolí úplně stejně otravní, jako když vegetariánovi člověk s konvenční stranou nutí, jak by se toho a toho nevzdal a že to není normální maso nejíst.

29.10.2017 4 z 5

Alchymista Alchymista Paulo Coelho

Knihu jsem četl před několika lety, na doporučení tehdejší přítelkyně. Byl jsem celkem překvapen popularitou knihy po zadání do googlu. Určitě je poutavá pro poměrně velký segment čtenářů, i když asi bych jí zařadil do kategorie spíš pro ženy, špatné to určitě nebylo,

29.10.2017 4 z 5

Boss Babiš Boss Babiš Jaroslav Kmenta

Co ke knize dodat. V současné době česká společnost evidentně touží po poctivých politicích, co "nekradnú", po konci klientelismu a korupce, to podle mě platí všeobecně. Pro jednu část populace je symbolem tohoto očištění Babiš, pro duhou část populace je to kdokoliv kromě Babiše. Knihu bych popsal jako hejt na Babiše, nic víc, nic míň.

Myslím si, že pan Kmenta by si zasloužil velký dík za jeho skvělou práci v 90tých letech a první dekádě 21 století. Trochu mi připomněl disidenty v 80 letech a pana Cibulku kolem převratu. Ve své době, pro svůj účel, to nejlepší co mohlo být, ale pro doby pozdější... Z pohledu dnešní doby mi přijde, že je malinko moc pohlcen a polapen svými názory a pohledy + druhá nepříjemná věc, části knihy byly jak reklama na jeho současného chlebodárce. Nejsem žádný velký zastánce Babiše, volit ho za 4 roky neplánuji, ale vadí mi, jak jeho odpůrci dávají hrozně hrubě najevo odpor k němu. Kdokoliv volil Babiše je idiot, jedině my jsme ti chytří. Je spousta lidí, kteří to tak neprožívají, ale těch hrubých je slyšet opravdu hodně. Tahle kniha je vodou na mlýn pro tuto stranu.

Kdo si knihu koupí? Hejteři Babiše. Kdo si jí nekoupí? Jeho zastánci. Takže kdo bude chtít, uvidí v knize veledílo, kdo chtít nebude, uvidí v ní odpad. Kdo jak bude hodnotit je asi jasné, ale vzhledem k tomu, že knihu si budou kupovat spíše jen hejteři, protože ty hejty vidět chtějí, bude se asi v hodnocení pohybovat dost vysoko. Mé hodnocení je 60% za na jedné straně do očí bijící absenci nadhledu a naopak na druhé straně objasnění některých věcí z politického zákulisí v letech minulých. Doufám že svým komentářem nezpůsobím prasknutí žilky některých hejterů, pro které teď nejspíš budu jeden z těch idiotů, co nevidí "pravdu".

27.10.2017 3 z 5

O čem sním, když náhodou spím O čem sním, když náhodou spím Andrej Babiš

Knihu jsem začal číst po shlédnutí volebního studia ČT při sčítání voleb, neboť se o ní zmínil jeden z přítomných "odborníků" a uvedl na její adresu něco v duchu, že doufá, že se Babišovi sny nestanou skutečností.

Kromě úvodu, který byl asi o podpoře národní hrdosti a jaké zde máme šikovné lidi a firmy, což bylo asi PR, nebo sentimentální vyzdvihování češství, nebo těžko říct co, ale fakt mě to nebavilo, to ale vůbec není tak špatné, jak pan "odborník" uváděl. Naopak, bylo hezké vidět, že se o podstatných věcech ví a že o nich ví i tým kolem vítěze voleb. Trochu jsem při čtení zavzpomínal na Obamu s jeho "yes we can" s jeho úžasnými projevy, z nichž bohužel bylo realizované mnohem méně, než všichni doufali, nicméně potenciál je tam opravdu dobrý. Přijde mi, že poslední dobou jako Češi hodně zanedbáváme naši proslulou chytrost. Že nám EU zakazuje pomazánkové máslo? Co to je za kecy, stačí vypustit jedno slovo z krabičky a máme pořád to samý. Že nám EU zakazuje rum? WTF, vždyť stačí lehce pozměnit složení a sám výrobce uvádí, že to vůbec není problém.

Podobně mi přijde, že si lidi nechali nakukat, že Babiš je ztělesnění zla. I když jsem se všemi názory v knize nesouhlasil a za 4 roky ANO volit neplánuji, tak některé komentáře zde mi připomínají předpojatých 5 hvězd pro Mein Kampf a odpad pro Korán, i když ty knihy recenzenti pravděpodobně vůbec ani neměli v ruce.

22.10.2017 4 z 5

Sunna - O chování Proroka Sunna - O chování Proroka kolektiv autorů

Mé dojmy z knihy jsou tyto. Prvních pár kapitol jsem byl lehce otrávený z toho, jak se vyzdvihovalo, že muslimové jsou ti nejlepší lidé na světě. S tímhle prohlášením mám problém. Mám problém, když to říkají muslimové, mám problém, když to říkají křesťané, popravdě s tím mám problém, když to říká kdokoliv, kdo si o sobě myslí, že je lepší, než někdo jiný.

Ale poměrně nečekaně, to byl asi jediný problém z celé knihy. Každá další kapitola mě celkem mile překvapila, jak moc do hloubky a do detailu je muslimská etika propracovaná. Pod více než 80% morálních zásad bych se klidně podepsal a některé nám v naší "křesťanské společnosti" dokonce, podle mě, velice chybí. Ty uvozovky proto, že označovat tak Čechy, no, však všichni víme. Každopádně kniha je moc dobře napsaná, a ač konvertovat rozhodně nehodlám, modlit se určitě nezačnu a doufám, že Čechy se muslimskou zemí nikdy nestanou, knihu hodnotím velice kladně. Co se týče tolerance k ostatním náboženstvím, tak mi v případě islámu určitě přidala, protože ukazuje tu hlubší stránku islámu, o které se u nás vůbec nemluví a její přečtení s otevřenou myslí a bez předsudků opravdu doporučuji.

01.10.2017 4 z 5

Postřehy z Londonistánu Postřehy z Londonistánu Iva Pekárková

Původně jsem hledal něco na způsob originální knihy "Londonistan", která bohužel nebyla do češtiny přeložena a nepřečetl si popisek této knihy před nákupem. Trochu jsem se s touto knihou seknul v tématu, ale určitě koupě nelituji a co se do obsahu týče byla překvapivě dobrá. Autorka má výborný humor i životní nadhled, většina příběhů mě pobavila. Opět je to v kombinaci s naučnou literaturou dobrá sonda do toho, jak to ve skutečnosti v soužití s jinými kulturami vypadá, a že náboženství má stejně poměrně dost lidí celkem na háku a neprožívají to tak tragicky a dramaticky, jako mnozí ateisti u nás.

27.09.2017 4 z 5

Islám - Historie, současnost a perspektivy Islám - Historie, současnost a perspektivy Carole Hillenbrand

Poslední dobou mě arabistika zaujala a volba této knihy byla, bych řekl, dobrá. Byla místy až překvapivě poutavá a občas jsem se přistihl, jak jsem se do ní začetl a nechce se mi odtrhnout. Zejména kapitola o súfiismu mě zaujala a tato forma islámu mi přišla nečekaně sympatická a tolerantní. Občas jsem narazil na pasáže, kdy jsem si říkal, že autorka až moc straní islámu a už to přehání. Místy to vyvážila a ukázala pravdu, viz třeba komentář k Súře 4 - ženy, ale úplně konkrétní nebyla a kdo četl Korán a sbírky Hadíthů, tak ví, že tam jsou i divočejší věci a o těch pomlčela. Celkově mi to ale až na poslední dovětek z roku 2016 přišlo relativně vyvážené, i když bylo poznat, že ta snaha o to, aby knihou lidi začali mít rádi muslimy byla prostě do očí bijící. V průběhu knihy mi to nevadilo, ale dovětek z roku 2016 byl tragický. Uvedené rady, co by měla Evropa dělat, považuji za trochu až moc naivní a stejně s tím asi racionálně uvažujícího člověka spíš naštve, že je mu zase nucen levicový sluníčkový pohled. Nicméně na otevření očí, že islám není jen všudypřítomné násilí, netolerance a neúcta k ženám, že jsou i pokrokové země a ty zastaralé přízemní praktiky jsou jen někde, je to kniha určitě dobrá a 4 hvězdy jí dám za slušnou odbornost, která mě prostě bavila.

23.09.2017 4 z 5

Peklo jménem Rakká Peklo jménem Rakká Sophie Kasiki

Jako u mnoha komentářů předtím musím potvrdit, že v knize jsou znatelné velké mezery. Osobně ty v první půlce chápu tak, že tak jako každý, si i autorka o sobě myslí, že je spravedlivá a dobrá a v tom duchu se i snažila sebe popisovat. Možná trochu zasáhla i spoluautorka, znalá literatury. Malinko se její skutečný charakter ukázal v jediné kapitole psané jakoby jejím mužem. Myslím si, že kdyby byla skutečně popsána se svou náturou, byla by o 50% méně sympatická a už tak je to dost na hraně a čtenář by si k ní neudělal moc vztah. Příběh je nicméně hezký, zejména kapitola kolem útěku byla dojemná, bohužel nikoliv kvůli hrdince, ale spíše kvůli lidem, co jí pomohli. Co mě fascinovalo bylo z jejího pohledu "spravedlivé" obviňování úřadů z nečinnosti. Opět je to prostě asi jen dětinskost a nevyzrálost ale myslet si, že Francie disponuje v Racce hromadou agentů, co okamžitě zachrání každého pomatence, co procitne uprostřed Sýrie mi přišla, jak kdyby si hrdinka neviděla na konec nosu, stejně jako mě šokovalo její opět velice nepokorné chování po zadržení doma. Ten nevděk, když francouzský stát reprezentuje Francouze, co se na ní složili.. a nepochopení, že musí nést zodpovědnost za své jednání. Asi to není ještě schopná vidět. Celkově je náročné zkousnout její charakter. Jejímu muži držím palce a přeju mnoho trpělivosti a jí taky, ještě jí asi čeká dost těžkých věcí. Snad si z toho odnesla aspoň trochu ponaučení, fandím jí, aby se jí už dařilo lépe.

16.09.2017 3 z 5