d.p. d.p. komentáře u knih

Korán Korán neznámý - neuveden

Předtím, než se někdo pustí do čtení Koránu, bych mu doporučil, aby si o něm nejprve něco málo zjistit a přečetl. Čtyři moje hlavní poznatky jsou tyto.

První zásadní věc je to, že Korán je něco mezi poezií a prózou. V arabském originálu by proto prý měl mít největší kouzlo, ale jelikož arabsky neumím, vyzkoušet jsem to nemohl. Český překlad může znít občas trochu "nečitvě", kvůli absenci rýmů, ale osobně ho považuji za dobrý (pohled laika a neodborníka na Korán). Toto pojetí vysvětluje rozdělení jednotlivých veršů (ája) a i četba by se měla přizpůsobit tomu, že je to prostě tak trochu poezie.

Druhá věc je dělení na Mekkánské a Medínské súry. Mekkánské súry jsou z raného období, Meddínské z pozdějšího, kdy už Mohamed bojoval s ostatními arabskými a některými židovskými kmeny. Mekkánské jsou zejména varovatelské před soudným dnem a o monoteismu a může se zdát, že se občas obsahem opakují, naproti tomu Medínské jsou více o chování v každodenním životě a některé jsou o poznání agresivnější. Súra 4, 8 a 9 asi evropany trochu šokuje, ale při čtení Starého zákona, je to podobný drasťák a dnes už ne zcela aktuální záležitost. Celkově mi Korán přišel více k duchu Mojžíše, než Ježíše.

Třetí věc je to, že Korán je pro muslimy něco skutečně posvátného. Berou ho do ruky jen když jsou očištění, nekritizují ho, má čestné místo v každé domácnosti. Taková pokora a úcta ke knize by měla být respektována i ostatními náboženstvími. Pokud já věřím/nevěřím v něco jiného, neznamená to přece, že budu kritizovat a zneuctívat to tvoje. Pro diskutéry na novinkách by to byl hrách na stěnu, ale běžný člověk by to mohl chápat. Hodnocení odpad tady v komentářích mi přijde jako velice neuctivé a jako obrovské nepochopení.

Čtvrtá věc, pokud někdo hledá příběhy Mohameda, jako jsou psaná evangelia o Ježíšovi, doporučuji přečíst spíše Sunnu, která se čte o poznání jednodušeji. Celkově po čtení Koránu a Sunny mám určitě o něco chápavější pohled na 93% muslimů, což jsou ti normální, jako je naše většinová populace a něco ještě přísnější pohled na 7% jejich krajně pravicových radikálů, kteří si myslím, že do současného světa opravdu nezapadají a jejich pojetí světa bych rozhodně zakázal jako hnutí směřující k potlačení práv a svobod. Ale to je vážně jen u toho menšího procenta pomýlených jedinců, kteří si doslovně a zvráceně vykládají jen to, co chtějí vidět a trpí mesianismem a pocitem nadřazenosti nad ostatními. Nezbývá doufat, že radikalismus nebude dále stoupat a běžná arabská populace s těmi extrémisty zatočí.

13.09.2017

Sociologie pro právníky Sociologie pro právníky Ivan Mucha

Místa skvělá, místy trochu nudná, ale celkově dobrá. Kdyby šlo dát 70%, dal bych radši 70, 80 je trochu přestřelené, ale 60 by bylo zase podhodnocené, takže OK, pokud někoho daný obor zajímá. Jako osobní poznámku bych dodal, že jsem byl velice překvapen hloubkou autorova myšlení a jeho znalostmi. Před nimi, klobouk dolů.

04.09.2017 4 z 5

Viktimologie pro forenzní praxi Viktimologie pro forenzní praxi Ludmila Čírtková

Paní Čírtková je dle mého názoru nejlepší autorkou v daném žánru a snad žádný z jejích kolegů se jí v současné době nemůže v Čechách rovnat. Skvělá kniha, jen škoda, že si asi nenajde tolik čtenářů, kolik by si jich v řadách PČR zasloužila.

Nová velká kniha etikety Nová velká kniha etikety Ladislav Špaček

Pan Špaček je prostě špička ve svém oboru. Skvělá kniha s názornými ukázkami a špetkou autorova humoru. Měl jsem už za mlada rád jeho pořad etiketa, byl velice příjemně podaný a tato kniha je něco podobného. Pro ty, kdo se nechtějí ve společnosti cítit jako ryba na suchu, rozhodně vřele doporučuji.

04.09.2017 5 z 5

E : (román o arogantních šéfech, pracovních obědech a zatoulaných kalhotkách) E : (román o arogantních šéfech, pracovních obědech a zatoulaných kalhotkách) Matt Beaumont

Smál jsem se od začátku do konce :)

Denník z Guantánama Denník z Guantánama Mohamedou Ould Slahi

Velice zajímavá kniha, myslím si, že pro poměrně široké publikum. V knize si každý může najít to, co chce sám vidět. Odpor k Americe, bezpečnostním složkám, výslechovým metodám, ale i teroristům a muslimům. Hlavního hrdinu v předmluvě autor popisuje jako dokonalého mučedníka se smyslem pro humor, což později dost kontrastuje s hrdinovou skutečnou, ne příliš sympatickou povahou. Další větou ho určitě nechci popsat jako viníka podstoupeného utrpení, což tak určitě není, ale svojí povýšeností vůči vyslýchajícím mi přišlo, že si sám přidělával spoustu problémů a to naprosto zbytečně. Bylo zajímavé vidět, jak se dlouhou dobu před Guantanámem vysmíval západním bezpečnostním složkám, kvůli znalosti "svých práv", čímž se domníval, že má převahu a nikdo mu nic nemůže, ale v domácím prostředí ze strachu z místní policie poměrně rychle řekl skoro celou pravdu. Bohužel jsem nezačal chovat k hlavnímu hrdinovi silnější sympatie, to jak se pořád dělal lepší než ostatní, jak zdůrazňoval, že jsou všichni ostatní hloupí, to mi prostě nesedělo. Myslím si, že pro muslimy z této knihy musí vycházet hlavní hrdina jako světec, kterého satan Amerika ponižoval a tím ponižovala islám a to by docela dobře mohlo přispět k další vlně vzájemné nenávisti. Takže hrdinova arogance na jedné straně a americké nehumánní zacházení na druhé pak vytvářejí podhoubí pro dramatické budoucí vztahy, čemuž bohužel asi i tato kniha trochu pomůže. Pro nestranného čtenáře ale určitě doporučuji, je to zajímavá sonda do psychiky člověka přesvědčeného o svých pravdách a jeho kontaktu s extrémními vyšetřovacími metodami a zároveň krásná kritika toho, že inkviziční metody stejně nakonec přinesou víc škody, než užitku. 4/5

04.09.2017

Síra – Život Mohameda Síra – Život Mohameda Bill Warner (p)

Knihu jsem si koupil společně s Právem Šária pro nemuslimy a Hadísy a celou trilogii od téhož autora jsem přechroustal za jedno odpoledne. Moje recenze tedy bude na celou trilogii. Jedná se o stručné knížečky s vybranými citacemi ze Sunny a Koránu. Konkrétně, těmi nejmilitantnější. Celkově dává trilogie takový dramatický náhled na nevhodnost a pro dnešní dobu absurdnost radikálního islámu - salafismu a wahabismu. Pro vytvoření celkového názoru na islám doporučuji prostudovat ještě Korán, Sunnu a pak pár dalších, trochu víc nestranných knih. Čerpat jen z této trilogie by bylo asi jako posuzovat Evropany podle trilogie o chování skinheadů a "slušných Čechů" z pohledu muslimů. Trilogie už úplně nezmiňuje běžné, ne-fundamentalistické pojetí islámu. Takže při nekritickém čtení, určitě ano a 4 hvězdy, jako takové varování, že je třeba se jasně vymezit proti radikalismu, což bohužel v dnešní době mnozí levicoví extrémisté, převlečení za neziskovky, popírají. Při kritickém čtení a fanatizování se směrem napravo, tak určitě ne a 1 hvězda.

04.09.2017 4 z 5

Arabský svět – jiná planeta? Arabský svět – jiná planeta? Emíre Khidayer

Četl jsem aktualizované vydání z října 2016 a musím říct, že tato kniha rozhodně stojí za přečtení. Autorky milý a příjemný styl, skvělá znalost prostředí a velice rozumné názory mě přesvědčily k nákupu i navazující knihy Život po arabsku a obě jsou na dané téma v našich končinách prostě TOP. Skvělá čtivost, velká informační hodnota, inteligence autorky, to vše dohromady tvoří skvělou knihu, co stojí za to. Jelikož se v dnešní době na řadě vysokých škol učí předměty typu multikulturní výchova, sociologie etnických vztahů apod., tak za mě, společně s Koránem a Sunnou tyto dvě knihy určitě doporučuji pro vytvoření si svého názoru na arabský svět, protože se jedná o zdroje, které nejsou zohýbány ani pravicovými nenávistnými, ani levicovými (stejně pomýlenými) sluníčkovými extrémisty. 100%

Chalífa a Západ Chalífa a Západ Franco Cardini

Pokud bych byl levicový extrémista, anarchista, člověk co nenávidí Ameriku, fanoušek konspirací, nebo autorův student a potřeboval bych u něho udělat zkoušku, asi by se mi kniha líbila víc.. ale číst každou druhou kapitolu, že Amerika je satan černý, chlupatý, co může za všechny problémy světa, mě moc nebavilo. Na téma arabského světa jsou daleko lepší knihy a jsem rád, že jsem knihu koupil ve výprodeji. Za plnou cenu by mě nákup trochu mrzel.

04.09.2017 2 z 5

Agent Storm - Můj život v al-Káidě a CIA Agent Storm - Můj život v al-Káidě a CIA Morten Storm

Ačkoliv hlavní hrdina není žádný vzorný a kladný sympaťák, jeho popis vlastní radikalizace a deradakilazce byl pro mě velice zajímavý. Jeho náhled na salafismus je z první ruky a ačkoliv jsem tolerantní člověk a islám mi nevadí, rozhodně souhlasím s tím, že tato forma víry (salafismus) je zhoubná a neměla by být v našich končinách tolerována. Část knihy o spolupráci s tajnými službami byla velice čtivá. Celkově je to povedená kniha autor si za odvážný soupis svého života rozhodně zaslouží, aby se jeho kniha prodávala.

Muži jsou z Marsu, ženy z Venuše Muži jsou z Marsu, ženy z Venuše John Gray

Výborná kniha, klidně bych jí v 15 zavedl jako povinnou četbu :)

04.09.2017 5 z 5

Tady vaše fatwa neplatí - Příběhy z boje proti muslimskému fundamentalismu Tady vaše fatwa neplatí - Příběhy z boje proti muslimskému fundamentalismu Karima Bennoune

Kniha se mi moc líbila, byl to úplně odlišný pohled na islámský svět, než jaký člověk může běžně získat. I když je autorka možná až trochu moc levicově orientovaná a z knihy je to občas cítit, je její kniha skvělá a koupě rozhodně nelituju.

13.08.2017 4 z 5

Ztraceni v ghettu Ztraceni v ghettu Theodore Dalrymple

Jedna z nejlepších knih, co jsem za poslední dobu četl. Také pracuji v oblasti, kde se často setkávám s kriminálníky a slovo od slova bych se pod tu knihu podepsal. Pokud se někdo chce podívat reálnýma očima na lidi s poruchou osobnosti (postaru psychopati), kteří tvoří 90% vrahů a 70% recidivistů v ČR, tato kniha mu to umožní. Kritika nesmyslného sluníčkářského uvažování, že jdou lidi, kteří myslí jen a pouze sami na sebe a nemají žádnou soudnost a empatii napravit tím, že se jim dají bez práce hromady výhod a žádné povinnosti je tak zcestná, jako šílený školský systém, který dle slov autora v Anglii panuje. Věta, že ke státnicím z angličtiny v okrsku autora postačí 16ti letému delikventovi to, že se tam aspoň dostaví a má pravopis na úrovni "deer sur", namísto "Dear Sir", protože děti se nemají stresovat chybama a každý to stejně pochopí, mě fakt dostala. Doufám, že takhle nízko inkluze a podobné pokusy český systém nikdy nesrazí. Za mě plné hodnocení.

09.08.2017 5 z 5